Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 marca 2008 r.
15:48
Edytuj ten wpis

Prezydencie! Przeproś nas!

0 6 A A

Tak najkrócej można wyrazić konkluzję spotkania, do jakiego doszło w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku we wtorek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W godzinach późnowieczornych do konsulatu przybyli "bohaterowie” orędzia prezydenta RP wyemitowanego 17 marca, czyli gejowskie małżeństwo Brendan Fay i Thomas Moulton.

Towarzyszył im znany obrońca praw mniejszości i wybitny adwokat Norman Siegal oraz dyrektor organizacji Human Rights Watch ds. mniejszości seksualnych Scott Long, przedstawicielka tej organizacji ds. wschodnioeuropejskich Iwona Zielińska i jeszcze nowojorski przedstawiciel Kampanii Przeciwko Homofobii, Daniel Domagała. Wszyscy przybyli na spotkanie z konsulem Krzysztofem Kasprzykiem.

Najgroźniejszy ślub świata

Celem spotkania było przekazanie listu Faya i Moultona do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w którym czytamy m.in.:

Sąd to ostateczność

Przekazując list konsulowi, obaj autorzy wyrazili oczekiwanie, iż Lech Kaczyński przeprosi za orędzie, co należy się przede wszystkim polskiej społeczności "nieheteroseksualnej” liczącej co najmniej 2 miliony ludzi.
Norman Siegel zaproponował również, aby polski rząd zorganizował publiczne forum lub konferencję na temat mniejszości seksualnych, która otworzyłaby drogę do publicznej debaty na temat gwarancji praw gejów i lesbijek w Polsce.
Słynny prawnik podkreślił, że ma nadzieję na pokojowe rozwiązanie konfliktu i jest przekonany, że do takiego dojdzie. Opcja skierowania sprawy na drogę sądową jest według niego ostatecznością.

Postulaty

Tymczasem Human Rights Watch i Kampania Przeciw Homofobii zwróciły się do władz Rzeczpospolitej z kilkoma postulatami mającymi przywrócić międzynarodowe standardy równości mniejszości seksualnych w Polsce:
• Zapewnić równość wobec prawa, w tym równe prawa dla par homoseksualnych, oraz ochronę przed dyskryminacją, zwłaszcza w sferze praw ekonomicznych i społecznych.
• Dodać orientację seksualną do list cech chronionych przed mową nienawiści (w szczególności do art. 256 i 257 Kodeksu karnego).
• Zapewnić prawo do organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich oraz wolność zrzeszania się.
• Zagwarantować prawo do bezpieczeństwa osobistego.
• Zapewnić prawo do edukacji (jednakowy dostęp do edukacji, równe traktowanie studentów, nauczycieli i pracowników naukowych bez względu na ich orientację seksualną) oraz wolność słowa.
• I wreszcie zapewnić rzetelną i opartą na faktach edukację seksualną w polskich szkołach.

Dyplomacja

Krzysztof Kasprzyk, konsul generalny, zapewniając o swym przywiązaniu do praw człowieka, zapewnił, że przekaże całą sprawę i list Warszawy. Wstrzymał się jednak dyplomatycznie od prezentacji własnej oceny sytuacji wywołanej orędziem prezydenckim.

Waldemar Piasecki
Nowy Jork

Teraz Fundacja Helsińska

Jak już informowaliśmy nawiązana została już współpraca Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie z nowojorską Human Rights Watch w kwestii pomocy prawnej obu znieważonym nowojorczykom.

- Pozostajemy w stałym kontakcie z Nowym Jorkiem - mówi prof. Zbigniew Hołda, wiceprezes Fundacji Helsińskiej. - Oczywiście bacznie śledzimy, jaki będzie dalszy rozwój wydarzeń po przekazaniu listu panów Faya i Moultona do Kancelarii Prezydenta RP, co nastąpi, o ile wiem, w środę. Naturalnie musi budzić zdziwienie zaczynająca funkcjonować w obiegu medialnym wersja, jakoby prezydent RP nie wiedział, jak wyglądało jego orędzie w wersji przeznaczonej do emisji, czyli go nie autoryzował. Odnoszę wrażenie, że pan Kurski, który taką wersję kolportuje, czyni wysiłki, by zaprezentować osobę głowy państwa w dość specyficznym świetle: nie posiadającej ostatecznego wpływu na kształt swoich wystąpień publicznych.
Wiceprezes Fundacji Helsińskiej powiedział, że w obecnej sytuacji należy poczekać na reakcję Kancelarii Prezydenta RP na treść oficjalnie przekazanego listu oraz oczekiwać przeprosin. Profesor Hołda dodaje, że zwyczajowym czasem oczekiwania na odpowiedź jest okres dwutygodniowy.
- Prezydencie Kaczyński, jak rozumiemy, podczas emisji telewizyjnej 17 marca br. ostrzegałeś oglądających, iż ratyfikacja przez Polskę traktatu Lizbońskiego może mieć straszne konsekwencje. Twoja decyzja, jako międzynarodowo znanego lidera politycznego, by użyć wizerunków z naszego ślubu jak też samego aktu małżeństwa w znaczeniu sugerującym, iż możemy stanowić zagrożenia dla porządku moralnego społeczności obywatelskiej wykazuje fundamentalny brak zrozumienia i lekceważenia godności osób orientacji lesbijskiej i gejowskiej. Jesteśmy rozczarowani i oburzeni tym, że fotografie z tak radosnego i najświętszego dnia zostały użyte do szerzenia przesłania nietolerancji. Twoje orędzie z 17 marca może łatwo wzmagać uprzedzenia i strach wobec rodzin lesbijek i gejów. Jesteśmy również zatroskani wpływem, jaki takie oświadczenie może wywrzeć na rodziców, rodziny i przyjaciół społeczności gejowskiej w Polsce.

Nadużycie naszych ślubnych wizerunków, Prezydencie Kaczyński, nie tylko znieważa nasz akt małżeństwa, ale także obiera honor miłości i poświęceniu innych rodzin i par, takich jak my, na całym świecie.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 marca 2008 o 21:03
0
R-dest napisał:
Gdyby Polska była normalnym krajem, upominanie się o swoje: Cygana, Murzyna, Żyda, Niemca, niepełnosprawnego, samotnej matki czy geja nie byłoby żadną snsacją, a ich poniżanie przez władże byłby po prostu niemożliwe. Nie dlatego, że w normalnym świeci te grupy mniejszościowe mają jakiś superpower! Dlatego, że w normalnym świecie władza po prostu wie, że tych ludzi się nie wyszydza, kpi z nich i straszy nimi. Tak po prostu jest w demokracji. Ile lat minie nim to dotrze do rubsznych czerepów nadwiślańskich?!

A co kolego w kontekście Twojej wypowiedzi powiesz o szydzeniu z "moherowych beretów" i ludzi dla których Radio Maryja jest czymś bardzo ważnym w życiu?

A co kolego w kontekście Twojej wypowiedzi powiesz o szydzeniu z "moherowych beretów" i ludzi dla których Radio Maryja jest czymś bardzo ważnym w życiu? rozwiń
Avatar
Gość / 30 marca 2008 o 10:12
0
Myślę, że Polska jest rajem dla polityków (nieudaczników) i hosztaplerów i w tym tkwi problem...........
Avatar
R-dest / 30 marca 2008 o 00:40
0
Gdyby Polska była normalnym krajem, upominanie się o swoje: Cygana, Murzyna, Żyda, Niemca, niepełnosprawnego, samotnej matki czy geja nie byłoby żadną snsacją, a ich poniżanie przez władże byłby po prostu niemożliwe. Nie dlatego, że w normalnym świeci te grupy mniejszościowe mają jakiś superpower! Dlatego, że w normalnym świecie władza po prostu wie, że tych ludzi się nie wyszydza, kpi z nich i straszy nimi. Tak po prostu jest w demokracji. Ile lat minie nim to dotrze do rubsznych czerepów nadwiślańskich?!
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 17:55
0
Czy jako normalny człowiek mogę znaleźć miejsce dla siebie w tym kraju?
[/quote]
O ile nie jesteś gejem lub żydem to nie. Większość (ci normalni) nie jest suwerenem w swoim kraju, a więc nie stanowią żadnych praw dla siebie.
Twoje miejsce jest na manowcach, bo sam o sobie i swoim szczęściu stanowić nie możesz i nie masz na to wpływu.
Avatar
Paweł / 29 marca 2008 o 17:05
0
Czyli co 10 obywatel w okresie"produktywnym" niby miałby być homopodobny?
No bo chyba nie mówimy o dzieciach i starcach.
Mieszkam w miasteczku 10 tysięcznym, czyli powinno być ok. 750 pedałów i(lub) lesbijek?
Słowo daję, nie znam żadnej takiej osoby i nie słyszałem, żeby taka u nas była.
Kto mu podał takie dane o Polsce?
No chyba, że dotarł do tajnych,strategicznych planów wobec naszego kraju.
Po tych chorych krzykach w Ewropie to by się zgadzało.
Na dodatek chce się gość spotkać z prezydentem.
Ja mam wielki wrzód na du*** i też bym się chciał spotkać z tego powodu z prezydentem.
Czy jako normalny człowiek mogę znaleźć miejsce dla siebie w tym kraju?
Czyli co 10 obywatel w okresie"produktywnym" niby miałby być homopodobny?
No bo chyba nie mówimy o dzieciach i starcach.
Mieszkam w miasteczku 10 tysięcznym, czyli powinno być ok. 750 pedałów i(lub) lesbijek?
Słowo daję, nie znam żadnej takiej osoby i nie słyszałem, żeby taka u nas była.
Kto mu podał takie dane o Polsce?
No chyba, że dotarł do tajnych,strategicznych planów wobec naszego kraju.
Po tych chorych krzykach w Ewropie to by się zgadzało.
Na dodatek chce się gość spotkać z prezyde... rozwiń
Avatar
Ted / 28 marca 2008 o 10:26
0
W Polsce jest ponad 2 miliona gejów i lesbijek czyli połowa tego, co elektorat PiS, ha,ha,ha...
Avatar
Gość / 30 marca 2008 o 21:03
0
R-dest napisał:
Gdyby Polska była normalnym krajem, upominanie się o swoje: Cygana, Murzyna, Żyda, Niemca, niepełnosprawnego, samotnej matki czy geja nie byłoby żadną snsacją, a ich poniżanie przez władże byłby po prostu niemożliwe. Nie dlatego, że w normalnym świeci te grupy mniejszościowe mają jakiś superpower! Dlatego, że w normalnym świecie władza po prostu wie, że tych ludzi się nie wyszydza, kpi z nich i straszy nimi. Tak po prostu jest w demokracji. Ile lat minie nim to dotrze do rubsznych czerepów nadwiślańskich?!

A co kolego w kontekście Twojej wypowiedzi powiesz o szydzeniu z "moherowych beretów" i ludzi dla których Radio Maryja jest czymś bardzo ważnym w życiu?

A co kolego w kontekście Twojej wypowiedzi powiesz o szydzeniu z "moherowych beretów" i ludzi dla których Radio Maryja jest czymś bardzo ważnym w życiu? rozwiń
Avatar
Gość / 30 marca 2008 o 10:12
0
Myślę, że Polska jest rajem dla polityków (nieudaczników) i hosztaplerów i w tym tkwi problem...........
Avatar
R-dest / 30 marca 2008 o 00:40
0
Gdyby Polska była normalnym krajem, upominanie się o swoje: Cygana, Murzyna, Żyda, Niemca, niepełnosprawnego, samotnej matki czy geja nie byłoby żadną snsacją, a ich poniżanie przez władże byłby po prostu niemożliwe. Nie dlatego, że w normalnym świeci te grupy mniejszościowe mają jakiś superpower! Dlatego, że w normalnym świecie władza po prostu wie, że tych ludzi się nie wyszydza, kpi z nich i straszy nimi. Tak po prostu jest w demokracji. Ile lat minie nim to dotrze do rubsznych czerepów nadwiślańskich?!
Avatar
Gość / 29 marca 2008 o 17:55
0
Czy jako normalny człowiek mogę znaleźć miejsce dla siebie w tym kraju?
[/quote]
O ile nie jesteś gejem lub żydem to nie. Większość (ci normalni) nie jest suwerenem w swoim kraju, a więc nie stanowią żadnych praw dla siebie.
Twoje miejsce jest na manowcach, bo sam o sobie i swoim szczęściu stanowić nie możesz i nie masz na to wpływu.
Avatar
Paweł / 29 marca 2008 o 17:05
0
Czyli co 10 obywatel w okresie"produktywnym" niby miałby być homopodobny?
No bo chyba nie mówimy o dzieciach i starcach.
Mieszkam w miasteczku 10 tysięcznym, czyli powinno być ok. 750 pedałów i(lub) lesbijek?
Słowo daję, nie znam żadnej takiej osoby i nie słyszałem, żeby taka u nas była.
Kto mu podał takie dane o Polsce?
No chyba, że dotarł do tajnych,strategicznych planów wobec naszego kraju.
Po tych chorych krzykach w Ewropie to by się zgadzało.
Na dodatek chce się gość spotkać z prezydentem.
Ja mam wielki wrzód na du*** i też bym się chciał spotkać z tego powodu z prezydentem.
Czy jako normalny człowiek mogę znaleźć miejsce dla siebie w tym kraju?
Czyli co 10 obywatel w okresie"produktywnym" niby miałby być homopodobny?
No bo chyba nie mówimy o dzieciach i starcach.
Mieszkam w miasteczku 10 tysięcznym, czyli powinno być ok. 750 pedałów i(lub) lesbijek?
Słowo daję, nie znam żadnej takiej osoby i nie słyszałem, żeby taka u nas była.
Kto mu podał takie dane o Polsce?
No chyba, że dotarł do tajnych,strategicznych planów wobec naszego kraju.
Po tych chorych krzykach w Ewropie to by się zgadzało.
Na dodatek chce się gość spotkać z prezyde... rozwiń
Avatar
Ted / 28 marca 2008 o 10:26
0
W Polsce jest ponad 2 miliona gejów i lesbijek czyli połowa tego, co elektorat PiS, ha,ha,ha...
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 2 0

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 4 1

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 0

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 10 13

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 7 14

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 2 8

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 5 10

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja?

Nowa dyrektor Teatru Muzycznego. Kogo wybrała komisja? 0 14

Kamila Lendzion została rekomendowana na stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego w Lublinie. Teraz tę kandydaturę musi zaakceptować Zarząd Województwa Lubelskiego, któremu podlega instytucja.

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin?

Transfery w Motorze Lublin: dzisiaj Meskhia, jutro Bonin? 25 14

Motor Lublin potwierdził piąty transfer podczas letniego okienka. Kontrakt podpisał były, młodzieżowy reprezentant Ukrainy, a ostatnio zawodnik Wisły Puławy – Irakli Meskhia. Wkrótce kolejnym wzmocnieniem powinien być za to... Grzegorz Bonin

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym

Olimp "przeniesie się" na Ponikwodę? Rada dzielnicy: Byłby naszym ośrodkiem kulturalnym 52 6

Rada Dzielnicy Ponikwoda chce, żeby galeria handlowa Olimp znalazła się w jej granicach, a nie – jak teraz – na Czechowie Południowym. Tłumaczy, że dzięki temu mieszkańcy Ponikwody… będą mieć nowy ośrodek kulturalny

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej

Połączenie Włodawianki i Eko Rożanka coraz bliżej 0 2

Od wielu tygodni nie brakowało plotek, że dojdzie do połączenia Włodawianki z Eko Różanka. I wygląda na to, że kluby doszły już do porozumienia. Teraz swoją zgodę musi jeszcze wydać Lubelski Związek Piłki Nożnej

Nowy napastnik Górnika Łęczna

Nowy napastnik Górnika Łęczna 5 0

Sporo działo się we wtorek w obozie Górnika. Zielono-czarni mają nowego zawodnika – Jakuba Chrzanowskiego. Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym i medycznym klubu z Łęcznej

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 1 8

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 1

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 2 17

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!