Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 marca 2017 r.
18:59

Psycholog rodzinny o "Niebieskim Wielorybie": Ktoś postanowił sobie okrutnie zażartować

0 11 A A
Dr Piotr Kwiatkowski
Dr Piotr Kwiatkowski (fot. Dorota Awiorko)

Rozmowa z dr Piotrem Kwiatkowskim, psychologiem rodzinnym z UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Ostatnio zrobiło się głośno na temat internetowej gry „Niebieski wieloryb”. Jest list MEN, była też specjalna konferencja prasowa w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Czy każdy nastolatek się tą grą zainteresuje?

- Zakładając, że tego rodzaju gra by istniała. Tak naprawdę informacja o grze jest fałszywa.

• Dlaczego?

- Nie ma takiej gry. Ktoś postanowił sobie okrutnie zażartować i zrobić ruch w sieci. Próbowałem zbadać ten temat dokładnie, ustalić czy ta gra istnieje i wygląda na to, że niekoniecznie. Ewidentnie jednak uruchomiło to rodziców jak też różne instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci. No i się dzieje. Jest temat do opisywania.

• To dobrze czy źle, że uruchomiło służby, bo przecież to z kuratorium oświaty wyszła informacja o tym, że są pierwsze przypadki udziału dzieci z naszego regionu w tej grze.

- Nie za bardzo chce mi się wierzyć, że te przypadki są wynikiem udziału w jakiejś grze. Pewne jest zaś to, że dzieci mają skłonności samobójcze. Rzeczywiście pojawiła się informacja: jest gra, która może zabijać dzieci. Jako rodzice, przedstawiciele instytucji, społeczeństwo staramy się adekwatnie zareagować. Jest przecież opis tej gry. Wiadomo, co się dzieje. Z jednej strony uwrażliwia nas to na problem samobójstw dzieci i młodzieży. To pozytywny aspekt sytuacji. Z drugiej jednak strony paradoksalnie takie informacje mogą usypiać naszą czujność. Mamy bowiem, jako rodzice, taki oto plan: Trzeba zadbać o to aby moje dziecko nie miało styczności z grą. Mogę spać spokojnie, bo dziecko już w żaden sposób nie jest niczym zagrożone. Nic złego się nie stanie. Nic bardziej mylnego. Moja praca z nastolatkami pokazuje, że czują się osamotnieni i bezradni. Nie za bardzo wiedzą co ze sobą zrobić w perspektywie przyszłości, także tej zawodowej. Do pewnego czasu było bowiem tak, że gdy skończymy studia to prawdopodobnie znajdziemy pracę, zapewne nieźle płatną. Jeśli się wysilimy, to przyniesie to efekty. Dziś tak to już nie wygląda. Dzieciaki są pełne obaw, zagubione i osamotnione.

• Dlaczego?

- Relacje interpersonalne w dużej mierze przeniosły się do Internetu. I niby otaczają nas te setki znajomych na Facebooku, ale tak naprawdę nie mamy z kim porozmawiać o tym, co nas boli, co nas smuci, co przeżywamy. Podobnie jest z rodzicami. Są zapracowani. Poza tym nie wiedzą jak z dzieckiem rozmawiać. Oddają dzieci w ręce specjalistów, zapisują na różne zajęcia, do terapeutów. Obecnie niejako mamy do czynienia z abdykowaniem rodziców z roli autorytetów. Wielu rodziców reaguje w ten sposób: Jak ja byłem dzieckiem, to świat wyglądał zupełnie inaczej. Nie nadążam za zmianami, za światem, w którym żyje moje dziecko. Mogę zarobić pieniądze i zafundować dziecku lekcje karate, korepetycje, ale co więcej? Nie potrafią się z dzieckiem komunikować, nie wiedzą co i jak mu zaoferować. Inna sprawa to to, że być autorytetem dla dziecka wcale nie jest łatwo. Mamy do czynienia ze specyficznym pokoleniem. Szybciej się rozwijają fizycznie i intelektualnie. Szybciej dojrzewają, sporo wiedzą, ale nie jest to wiedza pogłębiona. Z drugiej natomiast strony wolniej rozwijają się emocjonalnie i społecznie. Mniej jest relacji interpersonalnych w świecie realnym. Mniej mają czasu na utrzymywanie przyjaźni, mniej jest zabaw, tych nie animowanych przez dorosłych. Dzieci mało wiedzą o swoich mocnych stronach. Mało też mają kompetencji przydatnych w relacjach międzyludzkich. Przez to wszystko są osamotnieni. Mają dość często poczucie, że dla nikogo nie są ważni.

• Wobec tego co mają robić w takiej sytuacji rodzice? Mają być kolegą, czy rodzicem, który zabrania, nakazuje?

- Na pewno nie powinni być kolegą. Młodzi ludzie kolegów to mają wśród swoich rówieśników. Potrzebują rodzica, który będzie silniejszy, który ma określoną wiedzę na temat życia. Nie musi to być wiedza podręcznikowa, ale taka oparta na własnych doświadczeniach. Ta wiedza jest cenna. Muszą stać za tym również określone postawy moralne. Co jest dobre, a co złe? Co można, a czego nie można? Takie wytyczne teraz również coraz bardziej się rozmywają, relatywizują. Takiego właśnie rodzica potrzebuje dziecko. Ale jednocześnie też rodzica życzliwego, zainteresowanego, takiego, który jest w stanie zaoferować dziecku swój czas.

• Czyli więcej wyjść do kina, na spacer i więcej rozmów?

- Do kina może niekoniecznie, bo w kinie trudno jest rozmawiać, ale na spacer - jak najbardziej. Wspólna aktywność sportowa - zdecydowanie tak. Nie musi to być aktywność profesjonalna, ale na zasadzie wspólnego uprawiania sportu, wspólnych zainteresowań, robienia czegoś konkretnego razem.

• Wróćmy jeszcze do gry „Niebieski wieloryb”. Po co ktoś miałyby taką fałszywą informację wypuszczać?

- Trudno powiedzieć. Może to przecież być jakiś eksperyment socjologiczny, chęć zaistnienia, klasyczna kaczka dziennikarska - zainteresować tematem, żeby było o czym mówić.

• I na to miałyby się nabrać nawet służby?

- Myślę, że informacja o grze trafiła w pierwszej kolejności do rodziców. Ci zaś interweniowali na policji i w kuratorium. A służby musiały na te interwencje i prośby zareagować.

• Czy ta gra rzeczywiście jest, czy też ktoś ją wymyślił, to nie zmienia jednak faktu, że rośnie liczba samobójstw. W 2016 roku w województwie lubelskim liczba osób, które odebrały sobie życie jest wyższa od liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych. Dlaczego liczba samobójców rośnie?

- Ma na to wpływ poczucie osamotnienia, zagonienia, nie dorastania do różnych ideałów, które są promowane m.in. przez media. Trzeba być pięknym, mądrym i bogatym. Trzeba na wszystkim się znać i do wszystkiego nadawać itd, itd. I jak człowiek się o tym wszystkim naczyta i naogląda to myśli, że marnie w tym zestawieniu wypada.

• Nie mamy poczucia własnej wartości?

- Jakieś mamy, ale nie aż tak wielkie, żeby mieć poczucie dorastania do tych ideałów.

Niebieski wieloryb w Lubelskiem

W poniedziałek pojawiła się informacja o pierwszych przypadkach udziału dzieci z terenu naszego województwa w grze „Niebieski wieloryb”. To nazwa internetowej gry, w której do wykonania ma być 50 zdań - w tym m.in. wychodzenie w nocy z domu, oglądanie brutalnych filmów, samookaleczenia. Ostatnie zadanie to samobójstwo.

We wtorek, w związku z niepokojącymi sygnałami, została zwołana konferencja prasowa w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Poza lubelską kurator oświaty uczestniczą w niej także przedstawicielki KWP w Lublinie i Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Tego samego dnia Urząd Miasta w Kraśniku w oświadczeniu do mediów potwierdza, że uczennica jednej ze szkół podstawowych w mieście grała w grę. Okaleczyła sobie ręce. Rany na lekcji zauważyła nauczycielka dziewczynki.

Wczoraj prokuratura poinformowała o wszczęciu śledztwa, dotyczącego dwóch uczennic. Sprawą zajmują się śledczy z Kraśnika. Postępowanie prowadzone jest w kierunku nakłaniania do samobójstwa.

Kilka dni wcześniej media informowały o trzech przypadkach okaleczenia się młodych osób w województwie zachodniopomorskim, które również miały być wynikiem grania w grę.

(aa, jsz)

Samobójstwa w województwie lubelskim*

- 2006 r. ogólna ilość zamachów samobójczych - 345, w tym zakończonych zgonem - 276

- 2016 r. ogólna liczba zamachów samobójczych - 465, w tym zakończonych zgonem - 341
W zdecydowanej większości są to mężczyźni. W ubiegłym roku życie odebrało sobie 296 mężczyzn i 45 kobiet. Większość z nich pochodziła ze wsi. W 2016 r. na swoje życie targnęło się najwięcej osób w przedziale wiekowym 30-34 lata (54 osoby), 19-24 lata (47 osób) i 50-54 lata (43 osoby). Najmłodszych osób, w przedziale wiekowym 13-18 lat, było 20

Wypadki drogowe w województwie lubelskim*

- 2006 r. ogólna liczba wypadków - 2211, liczba rannych - 2755, liczba zabitych - 332
- 2016 r. ogólna liczba wypadków - 1266, liczba rannych - 1487, liczba ofiar śmiertelnych - 178.

* Dane KWP w Lublinie

 

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 07:00
+2
Panie psychologu Kwiatkowski - z pana taki psycholog jak z koziej dupy trąba. NIE ZAŻARTOWAĆ, tylko ZABIĆ. Jak zwykle z przestępców robita niepoczytalnych, że nie wiedzieli co robią.... taaa..... zażartował tylko, i nie wiedział że tak na poważnie dzieci to wezmą.... nie wierzę.
Avatar
studentka / 24 marca 2017 o 23:33
+1
Panie szanowny. Do każdego tematu ,,wsadzi'' Pan politykę. Nawet tam, gdzie kompletnie nie ma ona z tematem nic wspólnego. Na temat akcji ,,niebieski wieloryb'' jest wiele artykułów. Cały sęk tkwi w tym, żeby nie przyjmować wszystkiego, co nam podają media bezkrytycznie. Należy potrafić selekcjonować informacje rzetelne od tych wyssanych z palca. Polecam ,,z głową'' rozejrzeć się po internecie. Zapraszam na wykłady Pana doktora, zapewne zauważy Pan, że wyrazy Pana współczucia są studentom kompletnie niepotrzebne. PS. Pan doktor ma za sobą lata doświadczenia, więc wyznawanie zasady ,,nie znam się to się wypowiem'', radziłabym przemyśleć. Łatwo jest krytykować samemu nie mając nic konkretnego do powiedzenia.
Panie szanowny. Do każdego tematu ,,wsadzi'' Pan politykę. Nawet tam, gdzie kompletnie nie ma ona z tematem nic wspólnego. Na temat akcji ,,niebieski wieloryb'' jest wiele artykułów. Cały sęk tkwi w tym, żeby nie przyjmować wszystkiego, co nam podają media bezkrytycznie. Należy potrafić selekcjonować informacje rzetelne od tych wyssanych z palca. Polecam ,,z głową'' rozejrzeć się po internecie. Zapraszam na wykłady Pana doktora, zapewne zauważy Pan, że wyrazy Pana współczucia są studentom kompletnie niepotrzebne. PS. Pan doktor ma za so... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:05
+1
Co za ignorant...
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 22:08
+1
Panie szanowny o co Panu chodzi? Kwestionuje Pan poważny problem bo kuratorzy z nadania PiS alarmują? Na jakiej podstawie Pan wnosi, że ta akcja nie istnieje? PS. Współczuję studentom takich nauczycieli, którzy uważają, że są nieomylni i wszystko wiedzą o internecie chociaż nie wiedzą co to np. IP
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 16:52
0
***mieczducha888.blogspot.com/2016/09/jedyny-lek-na-depresje-i-ochrona-przed.html , pokój ducha jest bezcenny
Avatar
Gościówa / 25 marca 2017 o 15:16
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie szanowny o co Panu chodzi? Kwestionuje Pan poważny problem bo kuratorzy z nadania PiS alarmują? Na jakiej podstawie Pan wnosi, że ta akcja nie istnieje? PS. Współczuję studentom takich nauczycieli, którzy uważają, że są nieomylni i wszystko wiedzą o internecie chociaż nie wiedzą co to np. IP
Rozmówca nie potwierdził z całą penością, że gra ta nie istnieje. Stwierdził, po bliższemu przyjżeniu się sprawie, że RACZEJ nie istnieje. Proszę czytać ze zrozumieniem, zanim złoży Pan/i wyrazy współczucia studentom i studentkom, którzy cenią sobie dorobek naukowy doktora i doświadczenie pracy z tego typu problemami. Meritum całego artykułu Pan/Pani zgubił/a, a mianowicie: bądźmy bliżej naszych dzieci, mądrzej, nie bądźmy obojętni!
Rozmówca nie potwierdził z całą penością, że gra ta nie istnieje. Stwierdził, po bliższemu przyjżeniu się sprawie, że RACZEJ nie istnieje. Proszę czytać ze zrozumieniem, zanim złoży Pan/i wyrazy współczucia studentom i studentkom, którzy cenią sobie dorobek naukowy doktora i doświadczenie pracy z tego typu problemami. Meritum całego artykułu Pan/Pani zgubił/a, a mianowicie: bądźmy bliżej naszych dzieci, mądrzej, nie bądźmy obojętni! rozwiń
Avatar
Gościówa / 25 marca 2017 o 14:55
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Typowy psycholog... dużo słów mało treści, zero logiki"
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W przeciwieństwie do Pana: merytorycznej, treściwej i logicznej wypowiedzi ;). 
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:33
0
Typowy psycholog... dużo słów mało treści, zero logiki
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:19
0
Widze pan chyba z Pisu bo tez gada głupoty a 0 doświadczenia aż nabrałem ochoty się zabić kiedy to czytałem -,-
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 22:33
0
No próbuję, szukam, i ni cholery nie mogę tego znaleźć. A potrafię i chcę i nic. "Niebieski wieloryb" jak "Czarna wołga" albo yeti wszyscy o nim mówią a nikt nie widział.
Avatar
Gość / 29 marca 2017 o 07:00
+2
Panie psychologu Kwiatkowski - z pana taki psycholog jak z koziej dupy trąba. NIE ZAŻARTOWAĆ, tylko ZABIĆ. Jak zwykle z przestępców robita niepoczytalnych, że nie wiedzieli co robią.... taaa..... zażartował tylko, i nie wiedział że tak na poważnie dzieci to wezmą.... nie wierzę.
Avatar
Gość / 27 marca 2017 o 16:52
0
***mieczducha888.blogspot.com/2016/09/jedyny-lek-na-depresje-i-ochrona-przed.html , pokój ducha jest bezcenny
Avatar
Gość / 25 marca 2017 o 20:58
-1
A ja znam tego psychologa :-) Byłem u niego na wykładzie i warsztatach na jakiejś konferencji dla nauczycieli. Złego słowa nie powiem, gość wie, co mówi, zna się na rzeczy. On faktycznie ma bardzo duże doświadczenie w pracy z młodzieżą i ja mu ufam.
Avatar
Gościówa / 25 marca 2017 o 15:16
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Panie szanowny o co Panu chodzi? Kwestionuje Pan poważny problem bo kuratorzy z nadania PiS alarmują? Na jakiej podstawie Pan wnosi, że ta akcja nie istnieje? PS. Współczuję studentom takich nauczycieli, którzy uważają, że są nieomylni i wszystko wiedzą o internecie chociaż nie wiedzą co to np. IP
Rozmówca nie potwierdził z całą penością, że gra ta nie istnieje. Stwierdził, po bliższemu przyjżeniu się sprawie, że RACZEJ nie istnieje. Proszę czytać ze zrozumieniem, zanim złoży Pan/i wyrazy współczucia studentom i studentkom, którzy cenią sobie dorobek naukowy doktora i doświadczenie pracy z tego typu problemami. Meritum całego artykułu Pan/Pani zgubił/a, a mianowicie: bądźmy bliżej naszych dzieci, mądrzej, nie bądźmy obojętni!
Rozmówca nie potwierdził z całą penością, że gra ta nie istnieje. Stwierdził, po bliższemu przyjżeniu się sprawie, że RACZEJ nie istnieje. Proszę czytać ze zrozumieniem, zanim złoży Pan/i wyrazy współczucia studentom i studentkom, którzy cenią sobie dorobek naukowy doktora i doświadczenie pracy z tego typu problemami. Meritum całego artykułu Pan/Pani zgubił/a, a mianowicie: bądźmy bliżej naszych dzieci, mądrzej, nie bądźmy obojętni! rozwiń
Avatar
Gościówa / 25 marca 2017 o 14:55
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"Typowy psycholog... dużo słów mało treści, zero logiki"
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W przeciwieństwie do Pana: merytorycznej, treściwej i logicznej wypowiedzi ;). 
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:33
0
Typowy psycholog... dużo słów mało treści, zero logiki
Avatar
studentka / 24 marca 2017 o 23:33
+1
Panie szanowny. Do każdego tematu ,,wsadzi'' Pan politykę. Nawet tam, gdzie kompletnie nie ma ona z tematem nic wspólnego. Na temat akcji ,,niebieski wieloryb'' jest wiele artykułów. Cały sęk tkwi w tym, żeby nie przyjmować wszystkiego, co nam podają media bezkrytycznie. Należy potrafić selekcjonować informacje rzetelne od tych wyssanych z palca. Polecam ,,z głową'' rozejrzeć się po internecie. Zapraszam na wykłady Pana doktora, zapewne zauważy Pan, że wyrazy Pana współczucia są studentom kompletnie niepotrzebne. PS. Pan doktor ma za sobą lata doświadczenia, więc wyznawanie zasady ,,nie znam się to się wypowiem'', radziłabym przemyśleć. Łatwo jest krytykować samemu nie mając nic konkretnego do powiedzenia.
Panie szanowny. Do każdego tematu ,,wsadzi'' Pan politykę. Nawet tam, gdzie kompletnie nie ma ona z tematem nic wspólnego. Na temat akcji ,,niebieski wieloryb'' jest wiele artykułów. Cały sęk tkwi w tym, żeby nie przyjmować wszystkiego, co nam podają media bezkrytycznie. Należy potrafić selekcjonować informacje rzetelne od tych wyssanych z palca. Polecam ,,z głową'' rozejrzeć się po internecie. Zapraszam na wykłady Pana doktora, zapewne zauważy Pan, że wyrazy Pana współczucia są studentom kompletnie niepotrzebne. PS. Pan doktor ma za so... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:19
0
Widze pan chyba z Pisu bo tez gada głupoty a 0 doświadczenia aż nabrałem ochoty się zabić kiedy to czytałem -,-
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 23:05
+1
Co za ignorant...
Avatar
Gość / 24 marca 2017 o 22:33
0
No próbuję, szukam, i ni cholery nie mogę tego znaleźć. A potrafię i chcę i nic. "Niebieski wieloryb" jak "Czarna wołga" albo yeti wszyscy o nim mówią a nikt nie widział.
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.01.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 20.01.2020 0 0

Obietnice bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku?

Obietnice bez pokrycia prezydenta Krzysztofa Żuka. Ważne ulice Lublina nie doczekają się remontu w tym roku? 17 18

Zapowiadany przez prezydenta remont ul. Zana nie został uwzględniony w tegorocznym planie zamówień Zarządu Dróg i Mostów. Nie ma tam również wzmianki o remoncie ul. Herberta, ani też o obiecanym poszerzeniu ul. Gęsiej i Jantarowej. Czy doczekamy się tego w bieżącym roku? Ratusz odpowiada wymijająco

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent

Smogowa noc w Lublinie. Normy po raz kolejny przekroczone o kilkaset procent 14 13

W niedzielną noc stacja pomiarowa przy ul. Obywatelskiej w Lublinie zanotowała, że po raz kolejny przekroczone zostały normy smogowe w Lublinie. Około godz. 21 wskazywały one 186 µg/m3.

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi?

13 milionów dla ciepłowni, żeby stała się też elektrownią. Czy MPEC w Chełmie stanie na nogi? 2 3

Byli miejską ciepłownią, teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie ma się także stać elektrownią. Wszystko za sprawą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Chełmska ciepłownia znalazła się wśród 41 firm w kraju, które dostały dofinansowania na projekty rozwojowe i ekologiczne.

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie
11 marca 2020, 19:00

Koncert trio Pańta / Konrad / Kostov w Lublinie 0 0

Teatr Stary w Lublinie (ul. Jezuicka) zaprasza na wyjątkowy koncert trio Pańta / Konrad / Kostov. Artyści będą promować płytę "Roots" 11 marca o godz. 19.

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti
11 marca 2020, 20:00

Błażej Krajewski: "Komedia Pomyłek" w Graffiti 0 0

11 marca o godz. 20 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) z nowym programem wystąpi stand-uper Błażej Krajewski.

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020

Co nam zbudują? GDDKiA zdradza swoje plany na rok 2020 9 10

Do użytku oddane zostaną kolejne odcinki drogi S17 Lublin-Warszawa, trwa budowa S19 w kierunku Rzeszowa, ogłoszony ma być również przetarg na budowę obwodnicy Chełma. Lubelski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przedstawił plany na 2020 rok.

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom

MKS Start Lublin zagra z HydroTruck Radom 0 1

Ekipy z czołówki zaczynają tracić punkty, więc „czerwono-czarni” powinni to wykorzystać

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat

Nie żyje Grzegorz Jędrejek. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego miał 46 lat 61 22

W wieku 46 lat zmarł Grzegorz Jędrejek, sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Urodzony w Puławach sędzia zmarł w niedzielę rano

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty

Upadł PKS Zamość. Spółka od lat przynosiła straty 72 9

PKS Zamość zakończył działalność. Po ogłoszeniu upadłości spółka zawiesiła wykonywanie kursów na kilkunastu trasach

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt!
film

Dublet Kubackiego na skoczni w Titisee-Neustadt! 0 0

W sobotę Dawid Kubacki zwyciężył konkurs pucharu świata w Titisee-Neustadt, a w niedzielę zdołał powtórzyć swój sukces. Dzięki tej wygranej przedłużył fantastyczna passę - po raz ósmy z rzędu znalazł się na podium

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni

Nagrody dla pracowników Bogdanki. Za rekordowe wyniki kopalni 0 9

17 stycznia pracownicy Bogdanki otrzymali nagrody za bardzo dobre wyniki roczne. Niektórych dodatek może wynieść nawet 2 tys. zł.

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3

LUK Politechnika Lublin – KPS Siedlce 2:3 0 0

W meczu 18. kolejki LUK Politechnika Lublin przegrała 2:3 z KPS Siedlce. Była to trzecia z rzędu porażka podopiecznych trenera Macieja Kołodziejczyka, po której beniaminek stracił pozycję wicelidera

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane?
film

Tysiące leków zalega w zamkniętej aptece. Zostaną zutylizowane? 17 4

Tysiące leków dla pacjentów po przeszczepach nie trafia do potrzebujących. Trudno dostępne preparaty zalegają od kilku miesięcy w magazynach jednej z warszawskich aptek. Placówka została zamknięta w wyniku zmian w prawie farmaceutycznym a leki zamiast do chorych, trafią prawdopodobnie do utylizacji.

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu

Bóle głowy i problemy z koncentracją. IMGW ostrzega: W poniedziałek Polska będzie w zasięgu rekordowo silnego wyżu 9 1

Nawet 1050 hPa może osiągnąć w poniedziałek ciśnienie atmosferyczne w całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że jutro możemy mieć m.in. problemy z koncentracją.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.