Szczególnie ucierpiały wówczas jej południowo-wschodnie powiaty, co związane było z kilkudniową bitwą pod Kraśnikiem oraz walką o Zamość. Szacuje się, że w powiatach: janowskim, krasnostawskim, lubartowskim, lubelskim i puławskim ludność wiejska utraciła 19629 sztuk koni (23%) i 47782 sztuki bydła (28%). Folwarki znajdujące się na tym terenie utraciły 4856 koni (34%) i 8220 sztuk bydła (33%). Zniszczono wiele budynków mieszkalnych i gospodarczych, zakładów przemysłowych i pól uprawnych. Własność włościańska powiatu puławskiego w wyniku kampanii 1914 r. utraciła 3699 sztuk koni i 10671 sztuk bydła. Straty własności folwarcznej w powiecie szacuje się na 923 sztuki koni oraz 1690 sztuk bydła.
Już w lutym 1915 r. prezydent Nowej Aleksandrii wystąpił do mieszkańców z następującym apelem, rozwieszonym na terenie miasta:
„Z polecenia władz została utworzona pod mojem przewodnictwem komisya miejska w celu zbadania i sprawdzenia strat wyrządzonych mieszkańcom z powodu wojny. Upraszam przeto wszystkich, którzy ucierpieli, o przysłanie pod moim adresem wiadomości o tem, z oznaczeniem szczegółowem ilości i jakości strat. Uprzedzam zarazem, że osoby, które przesadzą wysokość strat albo podadzą nieprawdziwe szczegóły, nie otrzymają żadnej pomocy”.