Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 stycznia 2016 r.
18:39

Robert Anyszkiewicz miał poważny wypadek. Czeka na podanie komórek macierzystych

0 26 A A
Fot. Dorota Awiorko
Fot. Dorota Awiorko

Pojechał nad wodę. Kolega pchnął go znienacka. Uderzył głową w dno. Poczuł, jak coś strzeliło w kręgosłupie. Odjęło mu ręce i nogi. Helikopter, operacja, wózek. Żmudna rehabilitacja. I czekanie na podanie komórek macierzystych. Jeden zabieg kosztuje 8500 złotych. Potrzeba ich pięć. Robert jest dobrej myśli. Wierzy, że uzbierają pieniądze na leczenie. - Masz miłość, masz wspaniałych przyjaciół - mówi Ada, dziewczyna Roberta

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

4 lipca 2015 było skwarno. Robert Anyszkiewicz postanowił z kolegami pojechać nad wodę. Było po 16, kiedy rozebrał się i poszedł popływać. Rozpalili grilla. 

- Zjadłem kiełbaskę. Poszedłem na górkę usypaną z piasku, z której skakaliśmy do wody. Stałem przodem do tafli wody, ale nie zamierzałem jeszcze skakać. Rozmawiałem z kolegą. Nagle jeden pchnął mnie. Poleciałem. Uderzyłem w dno - opowiada Robert.
- Gdyby skoczył dalej, gdzie było już głęboko, nic by się nie stało - mówi Anna Anyszkiewicz, mama Roberta.

Pod wodą

- Kiedy uderzyłem, poczułem jak coś strzeliło mi w kręgosłupie. Automatycznie odjęło mi ręce i nogi – wspomina Robert. Pod wodą słyszał głosy kolegów: Robek nie wygłupiaj się. Kolega podniósł go z wody. Robert leciał z rąk.
Powiedział do kolegów: Ja się nie wygłupiam.
Na miejscu znalazł się młody chłopak, który znał się na ratownictwie. Kazał Roberta wyciągnąć z wody na ręczniku.
- Leżałem, poczułem, że ruszam rękami. Dziś lewa dłoń to tragedia, prawą coś jeszcze chwycę.

Helikopter

Zadzwonili po pogotowie. Po 20 minutach przyjechała karetka. Wywiozła Roberta na pole, gdzie mógł wylądować helikopter. Przyleciał, zabrał Roberta do kliniki w Lublinie.
W przeciągu czterech godzin Robert został zoperowany. Czterokończynowe porażenie, niedowład rąk i nóg. - Szczęście w nieszczęściu, że czuję - mówi Robert.

- Pierwszą dobę po operacji spędził na ortopedii. W poniedziałek rano, na skutek odmy i niedotlenienia, wylądował na oddziale intensywnej terapii. Dwa tygodnie w śpiączce farmakologicznej. Kolejne dwa tygodnie był wybudzany. Po wybudzeniu bardzo logicznie odpowiadał na pytania. Ale mieszały mu się rzeczywistości - opowiada mama Roberta.

Doktor pytał: Robert wiesz, gdzie leżysz? - Tak wiem. We Wrocławiu - odpowiadałem lekarzowi. Gdzie ty jesteś w tym Wrocławiu? - Na rynku.

- Następnie trafiliśmy na rehabilitację - relacjonuje mama Roberta. Rehabilitacja trwa. - Robert czuje, stanie z pomocą, na czworaka chodzi. Powoli, z powodu niedowładu dłoni. Podnosimy mu pupę do góry. Porusza się jak niemowlę. Jest pacjentem rokującym - uśmiecha się Anna Anyszkiewicz.

Rehabilitacja

W jej oczach błyszczy radość. I małe szczęście.

- To jest piękne, bo to są ruchy. To znaczy, że jest przewodnictwo, że zaczyna się coś tam dalej uaktywniać i pracować - cieszy się mama Roberta. - Robert miał wielkie szczęście. W klinice trafiliśmy na cudownego rehabilitanta. Chyba się polubili, znaleźli wspólny język. Dobrze im się razem pracowało - dodaje i zamyśla się. - Generalnie cały czas mamy szczęście. Roberta operował rewelacyjny ortopeda, doktor Paweł Polak.

Co teraz? - Teraz jesteśmy w domu. Dwa razy dziennie rehabilitacja. Za chwilę dojdzie trzecia. Jedna na fundusz, pozostałe prywatnie - mówi Anna Anyszkiewicz. - Czekamy na komórki macierzyste, które mają zadanie wspomóc komórki uszkodzone.

- To są komórki bezcechowe, kiedy trafią w miejsce urazu, nabierają cech sąsiadujących komórek - tłumaczy Maciek, brat Roberta. W jego głosie jest czułość i wzruszenie.

Pięć zabiegów
Terapia komórkami macierzystymi to nowa i bardzo droga sprawa.

- 1 mililitr komórek macierzystych kosztuje 8500 złotych - mówi mama Roberta. Robert, wraz innymi pacjentami w Lublinie, czeka na zabieg. To będzie pięć podań komórek do rdzenia kręgowego. Po każdym Robert trafi do komory hiperbarycznej, która ma wspomóc działanie komórek macierzystych -mówi Anna Anyszkiewicz.

Teraz muszą zgromadzić pieniądze na zabiegi.
65 000 złotych.
Po każdym komora hiperbaryczna.
3000 złotych.

Ponieważ zabiegi nie są refundowane, jedna doba w klinice kosztuje prawie 500 złotych.

- Ale rehabilitacja mojego syna to nie są tylko zabiegi podania komórek macierzystych. To jest jeszcze 5 lat rehabilitacji - dodaje mama Roberta. Będą starali się szukać pieniędzy, prosić, organizować koncerty. Najbliższy odbędzie się 27 lutego o 18 w Domu Chemika w Puławach. To już drugi. Na pierwszym udało się zabrać 8 500 złotych.


Jest nadzieja. Jest też niepokój. - Chłopcy będą trochę królikami doświadczalnymi. Uda się, albo nie uda - mówi mama Roberta.

- To jest praca organiczna. Robert musi budować mięśnie. Każde ćwiczenie coś daje - mówi Maciek, brat Roberta.

Za chwilę Adrianna Opanowska, dziewczyna Roberta pomaga mu podjechać wózkiem do drabinek, zaczną ćwiczyć. Anna Anyszkiewicz patrzy z miłością na syna.
- Dam radę - uśmiecha się Robert. - Prawda, że dam?
- Damy radę - uśmiecha się Ada. I przytula mocno Roberta. - Zdrowia Misiaku, bo miłość i najwspanialszych przyjaciół już masz - mówi cicho.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
yqshbuuQP / 12 sierpnia 2016 o 17:17
0
leading massedly reconciliation alpinestars motorcycle jacket
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 22:17
0
Pani Moniko z całym szacunkiem ale niech się pani następnym razem pierdolnie w głowę przez napisaniem tego typu komentarza bo zakładam ze gowno Pani wie a wydawanie opinii w komentarzach w zasadzie anonimowo jest najłatwiejsze. Tak się składa że znam Roberta i cala jego rodzinę i historia opisana jest jak najbardziej prawdziwa ale takie bezmozgi jak pani i tak wiedzą lepiej.... Na szczęście są tez ludzie normalni i życzliwi ..i m bardzo dziękuję za wszelką pomoc .. ..bo Robert ma ogromne szanse na powrót do zdrowia. Życzę Pani wszystkiego dobrego i oby NIGDY nie miała pani w swoim życiu takiej sytuacjii jak opisana powyżej !!!! I.
Pani Moniko z całym szacunkiem ale niech się pani następnym razem pierdolnie w głowę przez napisaniem tego typu komentarza bo zakładam ze gowno Pani wie a wydawanie opinii w komentarzach w zasadzie anonimowo jest najłatwiejsze. Tak się składa że znam Roberta i cala jego rodzinę i historia opisana jest jak najbardziej prawdziwa ale takie bezmozgi jak pani i tak wiedzą lepiej.... Na szczęście są tez ludzie normalni i życzliwi ..i m bardzo dziękuję za wszelką pomoc .. ..bo Robert ma ogromne szanse na powrót do zdrowia. Życzę Pani wszystkieg... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 26 stycznia 2016 o 20:27
0

MONIKA !!!!!!!!!!!!!! 

WRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR.......MAM NADZIEJĘ,ŻE NIGDY, ALE TO NIGDY, NIE POZNASZ OSBISCIE ROBERTA, BO NIE BEDZIESZ WIEDZIAŁA JAK BARDZO GO URAZIŁAŚ SWOJĄ OSOBĄ!!!

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:54
0
Moniko nie wiem gdzie widzisz niewiarygodnosc tej historii. To przykre, że aby ludzie uważali coś za wiarygodne to historia musi być podkoloryzowana, a w prawdziwe zdarzenie trudno im uwierzyć. Zanim napiszesz taki komentarz proponuje się zastanowić, jak byś się czula na miejscu Roberta lub jego najbliższych. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności tej historii to możesz zawsze zadzwonić do fundacji Słoneczko i wszystko zweryfikować. Życze Ci abyś nigdy nie musiała być na miejscu Roberta i jego bliskich. I życzę Ci choć odrobiny empatii....
Moniko nie wiem gdzie widzisz niewiarygodnosc tej historii. To przykre, że aby ludzie uważali coś za wiarygodne to historia musi być podkoloryzowana, a w prawdziwe zdarzenie trudno im uwierzyć. Zanim napiszesz taki komentarz proponuje się zastanowić, jak byś się czula na miejscu Roberta lub jego najbliższych. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności tej historii to możesz zawsze zadzwonić do fundacji Słoneczko i wszystko zweryfikować. Życze Ci abyś nigdy nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:39
0
Monika polecam zastanowić się nad sobą.... pulawy to nie jest duże miasto i nikt nie próbowały zmylić takiej historii... szkoda mi tak ograniczonych ludzi jak ty
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 16:05
0
Hehe Monika.. Znam tego chłopaka choć nie osobiście, ale mieszkam,w tym mieście i ta historia niestety jest prawdziwa. Należy również do Fundacji pomoc osobom niepełnosprawnym "Słoneczko" wpisanej na stronie rządowej.
Avatar
Monika / 25 stycznia 2016 o 14:07
0

Nie wiem jak było, ale na pewno, gdyby Go ktoś popchnął to tak by się to nie skończyło. A żeby kasa była to i historia musi być "wiarygodna". Szkoda tylko, że ta nie jest. Pozdrawiam, życzę zdrowia i dużo miłości.

Avatar
Elżbieta / 25 stycznia 2016 o 10:10
0

Życie jest jedną wielką niewiadomą, nigdy nie możemy wiedzieć jak zakończy sie mijający dzień. Żyjmy więc tak, jakby to był ten ostatni. Nie krzywdźmy innych i wspierajmy potrzebujących. Robert znam Twoją Mamę i jeśli chociaż w małym stopniu masz Jej charakter, to wyjdziesz z tego. Życzę Ci tego z całego serca i wierzę w ludzką dobroć - pieniądze muszą się znaleźć.  1% mojego dochodu i dochodu mojego męża przeznaczę na Twoje leczenie. Pozdrawiam.Elżbieta

Avatar
Gość / 24 stycznia 2016 o 20:56
0
Dasz rade jesteś wielki
Avatar
dawcio / 24 stycznia 2016 o 18:00
0
Ty tępaku nie generalizuj to ze ty spotykales takie puste(swoj na swojego trafi) nie oznacza ze kazda taka jest
Avatar
yqshbuuQP / 12 sierpnia 2016 o 17:17
0
leading massedly reconciliation alpinestars motorcycle jacket
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 22:17
0
Pani Moniko z całym szacunkiem ale niech się pani następnym razem pierdolnie w głowę przez napisaniem tego typu komentarza bo zakładam ze gowno Pani wie a wydawanie opinii w komentarzach w zasadzie anonimowo jest najłatwiejsze. Tak się składa że znam Roberta i cala jego rodzinę i historia opisana jest jak najbardziej prawdziwa ale takie bezmozgi jak pani i tak wiedzą lepiej.... Na szczęście są tez ludzie normalni i życzliwi ..i m bardzo dziękuję za wszelką pomoc .. ..bo Robert ma ogromne szanse na powrót do zdrowia. Życzę Pani wszystkiego dobrego i oby NIGDY nie miała pani w swoim życiu takiej sytuacjii jak opisana powyżej !!!! I.
Pani Moniko z całym szacunkiem ale niech się pani następnym razem pierdolnie w głowę przez napisaniem tego typu komentarza bo zakładam ze gowno Pani wie a wydawanie opinii w komentarzach w zasadzie anonimowo jest najłatwiejsze. Tak się składa że znam Roberta i cala jego rodzinę i historia opisana jest jak najbardziej prawdziwa ale takie bezmozgi jak pani i tak wiedzą lepiej.... Na szczęście są tez ludzie normalni i życzliwi ..i m bardzo dziękuję za wszelką pomoc .. ..bo Robert ma ogromne szanse na powrót do zdrowia. Życzę Pani wszystkieg... rozwiń
Avatar
GOŚĆ / 26 stycznia 2016 o 20:27
0

MONIKA !!!!!!!!!!!!!! 

WRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR.......MAM NADZIEJĘ,ŻE NIGDY, ALE TO NIGDY, NIE POZNASZ OSBISCIE ROBERTA, BO NIE BEDZIESZ WIEDZIAŁA JAK BARDZO GO URAZIŁAŚ SWOJĄ OSOBĄ!!!

Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:54
0
Moniko nie wiem gdzie widzisz niewiarygodnosc tej historii. To przykre, że aby ludzie uważali coś za wiarygodne to historia musi być podkoloryzowana, a w prawdziwe zdarzenie trudno im uwierzyć. Zanim napiszesz taki komentarz proponuje się zastanowić, jak byś się czula na miejscu Roberta lub jego najbliższych. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności tej historii to możesz zawsze zadzwonić do fundacji Słoneczko i wszystko zweryfikować. Życze Ci abyś nigdy nie musiała być na miejscu Roberta i jego bliskich. I życzę Ci choć odrobiny empatii....
Moniko nie wiem gdzie widzisz niewiarygodnosc tej historii. To przykre, że aby ludzie uważali coś za wiarygodne to historia musi być podkoloryzowana, a w prawdziwe zdarzenie trudno im uwierzyć. Zanim napiszesz taki komentarz proponuje się zastanowić, jak byś się czula na miejscu Roberta lub jego najbliższych. W życiu zdarzają się różne sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Jeżeli masz wątpliwości co do wiarygodności tej historii to możesz zawsze zadzwonić do fundacji Słoneczko i wszystko zweryfikować. Życze Ci abyś nigdy nie ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 stycznia 2016 o 08:39
0
Monika polecam zastanowić się nad sobą.... pulawy to nie jest duże miasto i nikt nie próbowały zmylić takiej historii... szkoda mi tak ograniczonych ludzi jak ty
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 o 16:05
0
Hehe Monika.. Znam tego chłopaka choć nie osobiście, ale mieszkam,w tym mieście i ta historia niestety jest prawdziwa. Należy również do Fundacji pomoc osobom niepełnosprawnym "Słoneczko" wpisanej na stronie rządowej.
Avatar
Monika / 25 stycznia 2016 o 14:07
0

Nie wiem jak było, ale na pewno, gdyby Go ktoś popchnął to tak by się to nie skończyło. A żeby kasa była to i historia musi być "wiarygodna". Szkoda tylko, że ta nie jest. Pozdrawiam, życzę zdrowia i dużo miłości.

Avatar
Elżbieta / 25 stycznia 2016 o 10:10
0

Życie jest jedną wielką niewiadomą, nigdy nie możemy wiedzieć jak zakończy sie mijający dzień. Żyjmy więc tak, jakby to był ten ostatni. Nie krzywdźmy innych i wspierajmy potrzebujących. Robert znam Twoją Mamę i jeśli chociaż w małym stopniu masz Jej charakter, to wyjdziesz z tego. Życzę Ci tego z całego serca i wierzę w ludzką dobroć - pieniądze muszą się znaleźć.  1% mojego dochodu i dochodu mojego męża przeznaczę na Twoje leczenie. Pozdrawiam.Elżbieta

Avatar
Gość / 24 stycznia 2016 o 20:56
0
Dasz rade jesteś wielki
Avatar
dawcio / 24 stycznia 2016 o 18:00
0
Ty tępaku nie generalizuj to ze ty spotykales takie puste(swoj na swojego trafi) nie oznacza ze kazda taka jest
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 28 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 99 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 40 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!