Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

4 stycznia 2015 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Rodziny uzależnionych proszą o pomoc: "Mój ojciec przegrał na automacie 15 tysięcy"

161 34 A A

"Mój ojciec przegrał na automacie 15 tysięcy złotych (…). Być może dla Państwa nie jest to sprawa priorytetowa, ale dla mnie bardzo ważna - to fragment anonimowego listu, który wpłynął do Izby Celnej w Białej Podlaskiej. W tym roku na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze celni zatrzymali już 500 nielegalnych automatów do gier

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Automaty do gier są w dyskotekach, pubach, na stacjach paliw. Ustawione są nawet w marketach.

- Legalnie działających automatów do gier o niskich wygranych w województwie lubelskim jest ok. 400 - wylicza podkom. Marzena Siemieniuk, rzeczniczka Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Dla wtajemniczonych

Ich liczba ich z roku na rok się zmniejsza. - Uchwalona przez Sejm RP 19 listopada 2009 roku "Ustawa o grach hazardowych” radykalnie ograniczyła możliwość umieszczania automatów o niskich wygranych w kawiarniach, dyskotekach, pubach czy na stacjach benzynowych. 18 grudnia 2015 roku wygaśnie ostatnie zezwolenie, pozwalające na korzystanie z tego typu urządzeń w miejscach innych niż kasyna gry - podkreśla Siemieniuk.

Niestety: większym problemem są automaty działające nielegalnie. - Są wszędzie, gdzie tylko da się je ustawić - wskazuje rzeczniczka bialskiej Izby Celnej. - Mieliśmy już takie sytuacje, że podczas kontroli wchodzi się na przykład do pubu i tych automatów nie widać. Okazuje się jednak, że istnieje pomieszczenie "służbowe”, gdzie wchodzą osoby wtajemniczone.

Prośby o pomoc

Jednym z zadań Służby Celnej jest zwalczanie nielegalnego hazardu. Do szefów izb celnych piszą osoby, których bliscy są od hazardu uzależnione.
"Mój ojciec przegrał na automacie 15 tysięcy złotych (…) Być może dla Państwa nie jest to sprawa priorytetowa, ale dla mnie bardzo ważna, bo być może chociaż w ten sposób pomogę mojej rodzinie w rozwiązaniu problemu hazardowego” - to fragment listu, który wpłynął do bialskiej Izby Celnej. Adresatka prosi o sprawdzenie, czy działające w danej miejscowości automaty są legalne.
Anonimy dotyczą też młodych osób.

"Proszę o pomoc w sprawie mojego syna, który przegrywa wszystkie pieniądze i spożywa alkohol rozdawany w lokalu (…)” - pisze kobieta. - "Zwracam się do was jako matka. Nie mam pojęcia w jaki inny sposób mogę pomóc synowi by wyrwać go z nałogu”.

Przykłady można mnożyć. "Chciałbym poinformować, że w miejscowości (…) naprzeciwko kościoła znajdują się dwa automaty do gry (…) proszę o kontrolę”.
Kontrole mające na celu zwalczanie nielegalnego hazardu w naszym województwie Izba Celna w Białej Podlaskiej podejmuje systematycznie.

- W roku 2013 w całym kraju funkcjonariusze celni zatrzymali prawie 6 tys. automatów, na których były urządzane nielegalne gry hazardowe - mówi Marzena Siemieniuk. - W tym roku takich automatów zatrzymano już ok. 10 tys. Dla porównania - ponad pół tysiąca nielegalnych automatów do gier zatrzymano w tym roku na terenie województwa lubelskiego. Funkcjonariusze celni wszczęli jednocześnie ponad 150 postępowań w związku z nielegalnym urządzaniem gier hazardowych na terenie województwa lubelskiego.

Akcja celników

Nie daj się uzależnić od hazardu to tytuł ogólnopolskiej kampanii, którą prowadzi od początku grudnia Służba Celna. Akcję wspiera duszpasterstwo. 28 grudnia w kościołach w Polsce został odczytany list biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. To przestroga przed uzależnieniem od hazardu.

"To zagrożenie może dotknąć wszystkich: przedstawicieli inteligencji, biznesmenów, rolników czy emerytów, mieszkańców małych wiosek i wielkich aglomeracji” - pisze bp Guzdek. - "Tragiczne jest to, że dotyka coraz większe grupy ludzi młodych, nawet uczniów. Problemu związanego z uzależnieniem od hazardu nie można więc bagatelizować”.

Działania w ramach kampanii nie ograniczają się tylko do apelu. - W województwie lubelskim odbywają się także spotkania przedstawicieli Służby Celnej z przedstawicielami policji, straży miejskiej, itp. - wylicza podkom. Siemieniuk.

Rozpoczęto także cykl spotkań z pedagogami szkolnymi - na razie z Białej Podlaskiej i okolic - by jak najszerzej zwrócić uwagę na to niepokojące zjawisko.
Informację otrzymają też różnego rodzaju instytucje. Periodyk Służby Celnej - "Wiadomości celne” - poświęcony zjawisku uzależnienia od gier hazardowych, rozsyłany jest m.in. do parlamentarzystów, urzędów wojewódzkich, marszałkowskich, miast i instytucji zajmujących się uzależnieniem. - W samym tylko województwie lubelskim te specjalne "Wiadomości celne” trafią do blisko 300 tego typu urzędów i instytucji - zapowiada rzeczniczka bialskiej Izby Celnej.

Jak często w ciągu roku młodzi ludzie grają na automatach*

Raz w tygodniu lub częściej - 3 proc. (2010 r.), 1 proc. (2013 r.)
1-3 razy w miesiącu - 4 procent (2010 r.), 2 proc. (2013 r.)
Rzadziej niż raz w miesiącu - 17 proc. (2010 r.), 12 procent (2013 r.)

* Badania KBPN, publikacja "Młodzież 2013”

Badanie wskazuje, że liczba osób w młodym wieku deklarujących grę na automatach zmniejsza się. Spadek może wiązać się z pewnym ograniczeniem dostępności do tych gier, który wynika z wejścia w życie zapisów tzw. ustawy hazardowej z 2009 r.

Straty nieodwracalne

Rozmowa z Andrzejem Pierzchałą z Ośrodka Leczenia Uzależnień w Lublinie, który od 10 lat prowadzi terapie z osobami uzależnionymi od hazardu

• W jakim wieku są najczęściej hazardziści?

- Najwięcej osób jest w średnim wieku. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, że człowiek grając nie od razu robi sobie krzywdę. Straty związane z hazardem narastają stopniowo. Są to różnego rodzaju straty. Kojarzymy, że na początku są to straty finansowe. One rzeczywiście są, one narastają. Największymi jednak stratami są te społeczne. Jak tracimy bliskich, przyjaciół, znajomych. Nikt już nie chce mieć z nami nic do czynienia, bo pożyczyliśmy kilka razy pieniądze. Tego typu straty są największe. Zwykle na zawsze. Nieodwracalne.

• Są rozwody?

- Oczywiście, że są. Jest ich dużo. Największą stratą jest jednak utrata życia. Co raz się słyszy, że ktoś z hazardzistów targnął się na swoje życie.

• Bo nie miał już za co grać i pogubił się w tym wszystkim?

- Żeby doszło do samobójstwa muszą wystąpić określone elementy. Poczucie bezsilności, głęboka depresja, jednocześnie z dużym napędem, że nic lepszego takiego człowieka już nie czeka. Czasem to są bardzo dramatyczne sytuacje dla rodzin. Jak hazardzista popełnia samobójstwo, a ma np. żonę z trojgiem dzieci. Nierzadko zdarza się tak, że taki mężczyzna jest zadłużony powyżej wartości tego spadku.

• Hazardziści to zamożni ludzie?

- Ależ skąd. Choć nie wiem, bo każdy jest zamożny, jeśli stać go na to, żeby wyrzucać pieniądze. Bo co można powiedzieć o kimś takim, kto przegrywa pieniądze i regularnie to powtarza. Każdy może popełnić błąd, ale nie po raz setny. Z drugiej strony z moich spostrzeżeń wynika, że hazardziści to są bardzo inteligentni ludzie, nawet powyżej przeciętnej. To nijak się jednak ma do mądrości życiowej.

• Jakie pieniądze przegrywają?

- Kwoty nie są istotne. Są adekwatne do możliwości. Ludzie grają na takim poziomie, na jakim ich interesuje wygrana. Jak ktoś ma np. rentę socjalną - jakieś 460 zł, a przegra 1,5 tysiąca zł, to są dla niego ogromne pieniądze. Trzy miesiące nie ma co jeść. Jak ktoś zarabia 10 tys. zł i przegrałby 1,5 tys. zł to pewnie pomyśli "szkoda”. Nie będzie miał jednak poważnych konsekwencji z tego powodu. Niestety: takiej osoby jakaś "drobna” wygrana nie będzie interesować. Interesuje go wysoka wygrana. Jak przegra, to nie te 1,5 tys. zł., tylko kilkaset tysięcy. Przychodzili do mnie ludzie, którzy przegrywali mieszkania.

• Wśród pana pacjentów są najczęściej…

- Osoby uzależnione od automatów.

• Bo te są łatwo dostępne?

- Łatwa dostępność, poza tym jest ogromne tempo gry, które sprzyja uzależnieniom. Może nie powinienem tego mówić, ale często automaty wypłacają pieniądze. Podkreślam wypłacają. Nie oznacza to wygranej. Żeby automat wypłacił 100 złotych, to trzeba mu najpierw pieniądze wpłacić. Nakarmić go. Tak to już jest, że automat część pieniędzy, oczywiście losowo, oddaje. Przez to ludzie mają poczucie kontroli nad tym co robią.

• Hazardziści to głównie mężczyźni?

- Tak, ale kobiet jest coraz więcej. Chyba idziemy w kierunku amerykańskim, gdzie jest pół na pół. Tam chyba kobiety są mimo wszystko bardziej samodzielne. Inne jest podejście. Wtedy do głupot też jest większa demokracja. Z moich obserwacji wynika, że u nas kobiety, które wchodzą w hazard, o wiele szybciej ulegają biodegradacji i dużym problemom. Często też jest tak, że mężczyzna-hazardzista może liczyć na pomoc swojej partnerki. Odwrotnie jest dużo gorzej. Mężczyźni się dystansują.

• Co w tej grze jest takiego pociągającego?

- Hazard jest uzależnieniem niechemicznym. To nie jest tylko kwestia pieniędzy. Zmienia się fizjologia. Podczas gry wydzielają się ogromne ilości adrenaliny. Podam przykład. Jeden mężczyzna, spokojny człowiek, grał w salonie. W tym czasie w ramię klepnął go ochroniarz. Z resztą znajomy. Gracz był w takim amoku, że złapał tego mężczyznę tak, że złamał mu rękę. A nie był to żaden siłacz.

• Hazardziści przychodzą do poradni za namową rodziny?

- Jak mamy zajęcia grupowe, zbierają się hazardziści i jest wśród nich ktoś nowy i mówi, że przyszedł z własnej woli, to się wszyscy śmieją. W pewnym jednak sensie jest to własna wola. Człowiek musi się przełamać. To wcale nie jest proste wejść do takiej poradni. Samo wejście oznacza przyznanie się. Pokazanie, że potrzebuje się pomocy. Że mam problem. Często przychodzi z nimi żona, rodzeństwo. Najczęściej jest to wymuszone nie przez osoby, a przez życie. Zdarza się, że pracodawca wysyła też taką osobę na terapię. Choć są też pracodawcy, którzy wyrzucają hazardzistów z pracy. Taki pracownik jest niebezpieczny. Zwłaszcza, kiedy ma kontakt z pieniędzmi.

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ranking / 8 czerwca 2018 o 12:58
0
Najważniejsze to wyrazić chęć na zmiany w swoim życiu. Potem już tylko trzeba znaleźć profesjonalny ośrodek, których w Polsce jest naprawdę dużo. Ranking Ośrodków Terapii (osrodkiterapii.pl) pomoże Wam tego wyboru dokonać. Znajdziecie tu nie tylko oferty, ale również opinie pacjentów na temat różnych ośrodków.
Avatar
Malaga / 5 września 2017 o 14:07
0
każde uzależnienie jest straszne, a to dodatkowo może spowodować, że stracimy mnóstwo pieniędzy i zniszczymy życie swoich bliskich. dlatego moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie odcięcie się na chwilę od świata w jakimś dobrym ośrodku, najlepiej w prywatnym, bo wtedy gwarantowana jest nam anonimowość. na ***osrodek-leczenia-uzaleznien.pl/ jest trochę info o tym. tam możemy liczyć nie tylko na terapię, ale także na detoks i ciekawe, rozwijające zajęcia.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2017 o 12:09
0
Sam kiedyś byłem uzależniony od hazardu. Popadłem w długi i choć bałem się tego konsekwencji, to prawdziwą motywacją do podjęcia leczenia była pomoc żony. Nie odeszła ode mnie. Przechodziła ze mną całe to piekło. Popierała moja terapię. Dzięki niej trafiłem do ośrodka Wsparcie, który zmienił mnie i moje życie.
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 12:40
0
Hazard to piekło. Nie tylko dla samego uzależnionego, ale tez dla całej rodziny Ciągłe kłótnie, brak pieniędzy, depresja to była moja codzienność przez wiele lat. Ale pomogła nam terapia, na którą wysłaliśmy ojca. Bardzo długo go namawialiśmy, kosztowało nas to niemało nerwów, ale opłaciło sie. Po dwóch miesiącach wrócił do nas inny człowiek. A własciwie taki, jaki był kiedyś, wiele lat temu. Nadal potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, ale największa prace wykonał sam - przyznając się do uzależnienia. Jesli jesteście w podobnej sytuacji, mogę Wam polecić dobry ośrodek w Koszalinie. Wsparcie na ul. Podchorążych. Dzieki tym ludziom moja rodzina znowu je wspólne posiłki, rozmawia, cieszy się życiem. Gdyby nie ich pomoc, to nawet sobie nie wyobrażam co by z nami było.
Hazard to piekło. Nie tylko dla samego uzależnionego, ale tez dla całej rodziny Ciągłe kłótnie, brak pieniędzy, depresja to była moja codzienność przez wiele lat. Ale pomogła nam terapia, na którą wysłaliśmy ojca. Bardzo długo go namawialiśmy, kosztowało nas to niemało nerwów, ale opłaciło sie. Po dwóch miesiącach wrócił do nas inny człowiek. A własciwie taki, jaki był kiedyś, wiele lat temu. Nadal potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, ale największa prace wykonał sam - przyznając się do uzależnienia. Jesli jesteście w podobnej sytuacji, mog... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 15:25
0
Ja wpakowałem się w automaty bardzo łatwo. Sam nie wiem co mnie najbardziej ciągnęło... brak adrenaliny? Być może. Prawda jest taka, że uzależnić się można momentalnie, a bez specjalistycznej pomocy nie da rady się podnieść. Pomoc otrzymałem w Wiosennej. Tam odzyskałem trzeźwe myślenie.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 12:46
0
Najlepiej zrezygnować w ogóle z automatów...ale cóż niestety niektórzy zarabiają na tym i nie pozwolą sobie aby je zlikwidować.... Nie można inaczej jak silna wolna, ale niektórzy mają ją słabą i są podatni na uzależnienia. Ważne też jest aby mieli wsparcie w kimś w trakcie leczenia. Ośrodki takie jak Wiosenna w Ściejowicach to ośrodki otwarte gdzie można widywać się z rodziną. Nie czułam się dobrze jeżdżąc tam do męża, widziałam jak jest mu ciężko, ale to on mnie potrzebował bardziej i nie mogłam tego zaniechać. Później było coraz lepiej i lepiej aż w końcu zabrałam go do domu. Wielokrotnie powtarzał, że gdyby nie ja i moje wsparcie to by się dawno poddał.Wierze mu... bo w ciężkich chwilach każdy człowiek musi mieć na kim się oprzeć.
Najlepiej zrezygnować w ogóle z automatów...ale cóż niestety niektórzy zarabiają na tym i nie pozwolą sobie aby je zlikwidować.... Nie można inaczej jak silna wolna, ale niektórzy mają ją słabą i są podatni na uzależnienia. Ważne też jest aby mieli wsparcie w kimś w trakcie leczenia. Ośrodki takie jak Wiosenna w Ściejowicach to ośrodki otwarte gdzie można widywać się z rodziną. Nie czułam się dobrze jeżdżąc tam do męża, widziałam jak jest mu ciężko, ale to on mnie potrzebował bardziej i nie mogłam tego zaniechać. Później było coraz lepiej i ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 15:15
0
Automaty to jest coś strasznego, są wszędzie i ogólnodostępne dlatego tak wiele osób jest od nich uzależnionych... Częściej od automatów niż tak w kasynie itd... Jak byłem na terapii w Wiosennej w Ściejowicach to większość osób z mojej grupy terapeutycznej co miała problemy z hazardem to właśnie przez automaty. Ciężko się od tego uwolnić bo widzi się to na każdym kroku. Ale po solidnej terapii po jakiej choćby ja przeszedłem jest łatwiej....
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 15:14
0
Każdy w przypadku uzależnień szuka pomocy czy to dla siebie czy dla kogoś z bliskich. Naprawdę nie można takich osób zostawić samych sobie bo będzie z nimi jeszcze gorzej. Hazardzista pójdzie łapać kolejne długi... Jak jest jeszcze ktoś kto niby sprawuje kontrolę to jest inaczej. Sam byłem hazardzistą i bardzo się ciesze się i jestem wdzięczny mojej żonie, że mnie nie zostawiła, że była cały czas przy mnie, próbowała mnie namawiać na leczenie. W końcu udało jej się i wylądowałem w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach. Jeden z lepszych ośrodków o jakich słyszałem.
Każdy w przypadku uzależnień szuka pomocy czy to dla siebie czy dla kogoś z bliskich. Naprawdę nie można takich osób zostawić samych sobie bo będzie z nimi jeszcze gorzej. Hazardzista pójdzie łapać kolejne długi... Jak jest jeszcze ktoś kto niby sprawuje kontrolę to jest inaczej. Sam byłem hazardzistą i bardzo się ciesze się i jestem wdzięczny mojej żonie, że mnie nie zostawiła, że była cały czas przy mnie, próbowała mnie namawiać na leczenie. W końcu udało jej się i wylądowałem w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach. Jeden z lepszych ośrodków o ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 02:38
0
Porażka A to dobra kara dla kasyn i wlascicieli ich , jako stoly z popychajaca kasa za szyba to zrobili otwor w szybie grubosci 2-4 mm i to w anglii i wzieli cale maszyny poczyscili i pokazywali Video ze faktycznie sie da na pusher Coin zabrac wszystko podstepem maszynie bo drutem spychaja monety jedna dają a maja setki dniowki ... Czy oszukiwanie maszyn to tez hazard nawet jesli podstepem nonstop wygrywasz bez zadnej straty tylko sam profit?
Avatar
Gość / 22 września 2016 o 22:41
0
Mój chłopak jest uzależniony, błagam o pomoc... Na rodzinę nie mogę liczyć i jestem z tym sama... Za granicą gdzie maszyny stoją wszędzie...
Avatar
Ranking / 8 czerwca 2018 o 12:58
0
Najważniejsze to wyrazić chęć na zmiany w swoim życiu. Potem już tylko trzeba znaleźć profesjonalny ośrodek, których w Polsce jest naprawdę dużo. Ranking Ośrodków Terapii (osrodkiterapii.pl) pomoże Wam tego wyboru dokonać. Znajdziecie tu nie tylko oferty, ale również opinie pacjentów na temat różnych ośrodków.
Avatar
Malaga / 5 września 2017 o 14:07
0
każde uzależnienie jest straszne, a to dodatkowo może spowodować, że stracimy mnóstwo pieniędzy i zniszczymy życie swoich bliskich. dlatego moim zdaniem najlepszym wyjściem będzie odcięcie się na chwilę od świata w jakimś dobrym ośrodku, najlepiej w prywatnym, bo wtedy gwarantowana jest nam anonimowość. na ***osrodek-leczenia-uzaleznien.pl/ jest trochę info o tym. tam możemy liczyć nie tylko na terapię, ale także na detoks i ciekawe, rozwijające zajęcia.
Avatar
Gość / 6 czerwca 2017 o 12:09
0
Sam kiedyś byłem uzależniony od hazardu. Popadłem w długi i choć bałem się tego konsekwencji, to prawdziwą motywacją do podjęcia leczenia była pomoc żony. Nie odeszła ode mnie. Przechodziła ze mną całe to piekło. Popierała moja terapię. Dzięki niej trafiłem do ośrodka Wsparcie, który zmienił mnie i moje życie.
Avatar
Gość / 4 maja 2017 o 12:40
0
Hazard to piekło. Nie tylko dla samego uzależnionego, ale tez dla całej rodziny Ciągłe kłótnie, brak pieniędzy, depresja to była moja codzienność przez wiele lat. Ale pomogła nam terapia, na którą wysłaliśmy ojca. Bardzo długo go namawialiśmy, kosztowało nas to niemało nerwów, ale opłaciło sie. Po dwóch miesiącach wrócił do nas inny człowiek. A własciwie taki, jaki był kiedyś, wiele lat temu. Nadal potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, ale największa prace wykonał sam - przyznając się do uzależnienia. Jesli jesteście w podobnej sytuacji, mogę Wam polecić dobry ośrodek w Koszalinie. Wsparcie na ul. Podchorążych. Dzieki tym ludziom moja rodzina znowu je wspólne posiłki, rozmawia, cieszy się życiem. Gdyby nie ich pomoc, to nawet sobie nie wyobrażam co by z nami było.
Hazard to piekło. Nie tylko dla samego uzależnionego, ale tez dla całej rodziny Ciągłe kłótnie, brak pieniędzy, depresja to była moja codzienność przez wiele lat. Ale pomogła nam terapia, na którą wysłaliśmy ojca. Bardzo długo go namawialiśmy, kosztowało nas to niemało nerwów, ale opłaciło sie. Po dwóch miesiącach wrócił do nas inny człowiek. A własciwie taki, jaki był kiedyś, wiele lat temu. Nadal potrzebuje naszego wsparcia i pomocy, ale największa prace wykonał sam - przyznając się do uzależnienia. Jesli jesteście w podobnej sytuacji, mog... rozwiń
Avatar
Gość / 18 kwietnia 2017 o 15:25
0
Ja wpakowałem się w automaty bardzo łatwo. Sam nie wiem co mnie najbardziej ciągnęło... brak adrenaliny? Być może. Prawda jest taka, że uzależnić się można momentalnie, a bez specjalistycznej pomocy nie da rady się podnieść. Pomoc otrzymałem w Wiosennej. Tam odzyskałem trzeźwe myślenie.
Avatar
Gość / 7 lutego 2017 o 12:46
0
Najlepiej zrezygnować w ogóle z automatów...ale cóż niestety niektórzy zarabiają na tym i nie pozwolą sobie aby je zlikwidować.... Nie można inaczej jak silna wolna, ale niektórzy mają ją słabą i są podatni na uzależnienia. Ważne też jest aby mieli wsparcie w kimś w trakcie leczenia. Ośrodki takie jak Wiosenna w Ściejowicach to ośrodki otwarte gdzie można widywać się z rodziną. Nie czułam się dobrze jeżdżąc tam do męża, widziałam jak jest mu ciężko, ale to on mnie potrzebował bardziej i nie mogłam tego zaniechać. Później było coraz lepiej i lepiej aż w końcu zabrałam go do domu. Wielokrotnie powtarzał, że gdyby nie ja i moje wsparcie to by się dawno poddał.Wierze mu... bo w ciężkich chwilach każdy człowiek musi mieć na kim się oprzeć.
Najlepiej zrezygnować w ogóle z automatów...ale cóż niestety niektórzy zarabiają na tym i nie pozwolą sobie aby je zlikwidować.... Nie można inaczej jak silna wolna, ale niektórzy mają ją słabą i są podatni na uzależnienia. Ważne też jest aby mieli wsparcie w kimś w trakcie leczenia. Ośrodki takie jak Wiosenna w Ściejowicach to ośrodki otwarte gdzie można widywać się z rodziną. Nie czułam się dobrze jeżdżąc tam do męża, widziałam jak jest mu ciężko, ale to on mnie potrzebował bardziej i nie mogłam tego zaniechać. Później było coraz lepiej i ... rozwiń
Avatar
Gość / 12 grudnia 2016 o 15:15
0
Automaty to jest coś strasznego, są wszędzie i ogólnodostępne dlatego tak wiele osób jest od nich uzależnionych... Częściej od automatów niż tak w kasynie itd... Jak byłem na terapii w Wiosennej w Ściejowicach to większość osób z mojej grupy terapeutycznej co miała problemy z hazardem to właśnie przez automaty. Ciężko się od tego uwolnić bo widzi się to na każdym kroku. Ale po solidnej terapii po jakiej choćby ja przeszedłem jest łatwiej....
Avatar
Gość / 29 listopada 2016 o 15:14
0
Każdy w przypadku uzależnień szuka pomocy czy to dla siebie czy dla kogoś z bliskich. Naprawdę nie można takich osób zostawić samych sobie bo będzie z nimi jeszcze gorzej. Hazardzista pójdzie łapać kolejne długi... Jak jest jeszcze ktoś kto niby sprawuje kontrolę to jest inaczej. Sam byłem hazardzistą i bardzo się ciesze się i jestem wdzięczny mojej żonie, że mnie nie zostawiła, że była cały czas przy mnie, próbowała mnie namawiać na leczenie. W końcu udało jej się i wylądowałem w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach. Jeden z lepszych ośrodków o jakich słyszałem.
Każdy w przypadku uzależnień szuka pomocy czy to dla siebie czy dla kogoś z bliskich. Naprawdę nie można takich osób zostawić samych sobie bo będzie z nimi jeszcze gorzej. Hazardzista pójdzie łapać kolejne długi... Jak jest jeszcze ktoś kto niby sprawuje kontrolę to jest inaczej. Sam byłem hazardzistą i bardzo się ciesze się i jestem wdzięczny mojej żonie, że mnie nie zostawiła, że była cały czas przy mnie, próbowała mnie namawiać na leczenie. W końcu udało jej się i wylądowałem w ośrodku Wiosenna w Ściejowicach. Jeden z lepszych ośrodków o ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 października 2016 o 02:38
0
Porażka A to dobra kara dla kasyn i wlascicieli ich , jako stoly z popychajaca kasa za szyba to zrobili otwor w szybie grubosci 2-4 mm i to w anglii i wzieli cale maszyny poczyscili i pokazywali Video ze faktycznie sie da na pusher Coin zabrac wszystko podstepem maszynie bo drutem spychaja monety jedna dają a maja setki dniowki ... Czy oszukiwanie maszyn to tez hazard nawet jesli podstepem nonstop wygrywasz bez zadnej straty tylko sam profit?
Avatar
Gość / 22 września 2016 o 22:41
0
Mój chłopak jest uzależniony, błagam o pomoc... Na rodzinę nie mogę liczyć i jestem z tym sama... Za granicą gdzie maszyny stoją wszędzie...
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 6 0

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 0 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 4 0

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 0

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 6 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 1 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 3

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę

Motor Lublin powinien być finansowany tylko z pieniędzy prywatnych? Proponują zrzutkę 68 15

Motor Lublin miałby wyemitować akcje do kupienia przez wszystkich zainteresowanych, dzięki temu zyskałby pieniądze na działalność. Taką propozycję podsuwa prezydentowi lubelska Fundacja Wolności, która woli, żeby klub nie był – jak obecnie – finansowany z pieniędzy podatników.

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 9 13

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 1

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.