Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 grudnia 2006 r.
15:35
Edytuj ten wpis

Rutyniarzom mówimy: Nie!

0 0 A A

Saper musi mieć chłodny umysł i sprawne ręce. Saper nie może się przyzwyczaić. Saper zazwyczaj nie ma już ochoty na sylwestrowe fajerwerki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
5 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Dęblinie, to jedyna tego typu jednostka na Lubelszczyźnie. W całym kraju jest pięć takich batalionów. Przy batalionie działa partol saperski, który przyjmuje zgłoszenia o znalezionych niewypałach i niewybuchach. W Polsce, podzielonej na tzw. rejony odpowiedzialności jest 35 takich patroli. Nasz ma spory teren: ponad połowę województwa, a etatowych saperów tylko ośmiu.

Bomba z ptakiem

- Podstawowe wyposażenie sapera to wykrywacz metalu, kamizelka kuloodporna i hełm - tłumaczy chorąży Dariusz Żurowski, dowódca patrolu saperskiego. Z dowcipów saperskich - hełm jest saperowi potrzebny po to, żeby w razie czego łatwiej go było znaleźć.
Patrol saperski ma też charakterystyczny znak rozpoznawczy: żółta plakietka na rękawie, na niej bomba z tlącym się lontem tuż nad nią drapieżne ptaszysko (saperzy mówią, że to Dżordż kogut).
W pracy sapera nie ma miejsca na przypadki i na przypadkowe decyzje.
- Dlatego do patrolu nie mogą trafić ludzie przypadkowi. Saperem nie można zostać z przypadku. Saper nie może mieć problemu z dyscypliną, z alkoholem. Musi przejść badania psychologiczne, które stwierdzą czy człowiek może pracować w patrolu rozminowania. Potem jest specjalistyczne szkolenie, dotyczące materiałów wybuchowych - opowiada ppłk Janusz Sawicki, dowódca 5 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego.
Dowódca 5 batalionu dodaje jeszcze, że muszą to być żołnierze bez skazy. - Oni mają bezpośredni dostęp do materiałów wybuchowych, a to wielka odpowiedzialność. W tej pracy nie ma miejsca na brawurę.

Lasy pełne amunicji

Od zakończenia II wojny światowej minęło ponad 60 lat, a saperzy szacują, że pracy nie zabraknie im na pewno na minimum kolejnych 60 lat. Zgłoszenia o znalezionych niewybuchach, niewypałach pojawiają się ciągle.
- Lubelszczyzna jest specyficznym miejscem, bo toczyło się tu dużo walk i działała silna partyzantka. W ziemi nadal leży pełno pozostałości po tych czasach - mówi ppłk Janusz Sawicki.
W ziemi leżą moździerze, bomby lotnicze, granaty ręczne, amunicja strzelecka. Zdarzają się nawet pozostałości po I wojnie światowej i te są bardziej niebezpieczne, bo bardziej przerdzewiałe.
Zgłoszenie za zgłoszeniem
Partol saperski interweniuje średnio 200 razy w roku. Najwięcej zgłoszeń jest od wiosny do jesieni, kiedy trwają prace na polach i drogach. Zima z reguły jest spokojniejsza, choć zdarzają się wyjątki. Jak teraz, kiedy jest dość ciepło i budowalańcy nadal pracują. Pracują więc i saperzy. Nie dalej niż trzy tygodnie temu patrol z Dęblina zabrał 16 tysięcy sztuk (!) amunicji karabinowej z budowy, z centrum Lublina.
Amunicja trafia do specjalnego depozytu - miejsca, ze względów bezpieczeństwa, nie można podać - gdzie składuj niewypały i niewybuchy.
- Są bezpieczne - ucinają krótko saperzy.
Średnio raz na tydzień, w zależności od ilości nagromadzonych niewypałów, saperzy wyjeżdżają na poligon zdetonować amunicję artyleryjską, moździerze czy bomby.

Bum i po wszytskim

Poligon w środku lasu (tez tajne miejsce). Czwartkowe południe przed świętami. Mijamy kilka tablic z informacją, ze to teren wojskowy i przebywanie na nim grozi śmiercią. Z saperami spotykamy się przy wjeździe na poligon. Dziś do wysadzenia 20 pocisków artyleryjskich od 75 do 122 milimetrów i granat moździerzowy (122 milimetry). Ogółem: 30 kilogramów materiałów wybuchowych. Jak twierdzą saperzy, niewielka ilość.
Wszystko ląduje w wykopanym dole. My nie możemy być przy całej akcji, zostajemy w tzw. rejonie bezpiecznym. Saperzy objeżdżają cały teren, sprawdzają czy nie ma intruzów. Potem zapalnik, pięć metrów lontu, zapałka i osiem minut czekania na wybuch. Wreszcie: bum! W powietrzu unosi się grzyb po wybuchu. Po kilkunastu minutach saperzy sprawdzają teren, czy wszystko poszło zgodnie z planem.

Fajerwerki nie cieszą

Akcją na poligonie dowodził sierżant sztabowy Grzegorz Urbański (11 lat służby w patrolu), zastępca dowódcy patrolu saperskiego.
- To świadoma decyzja. Inaczej się nie da. Każdy musi dokonać świadomego wyboru, bo ta praca niesie ze sobą zagrożenie wyższe niż przeciętne. Tu nie ma miejsca na rutynę, kiedy saper przestaje się bać, kiedy zaczyna coś robić z przyzwyczajenia, w patrolu nie ma dla niego miejsca - mówi Urbański.
Czy saper odpala fajerwerki w Sylwestra?
- Eeeee, nas to nie bawi, ja mam przesyt - kwituje Urbański.


Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium