Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 listopada 2017 r.
15:18

Seksistowskie żarty to też przemoc. Jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy?

0 26 A A
Kinga Kulik, doradczyni antydyskryminacyjna w Stowarzyszeniu Homo Faber, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aktywistka Lubelskiej Akcji Lokatorskiej<br />
Kinga Kulik, doradczyni antydyskryminacyjna w Stowarzyszeniu Homo Faber, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, aktywistka Lubelskiej Akcji Lokatorskiej

Rozmowa z Kingą Kulik ze Stowarzyszenia Homo Faber.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Czuła się pani kiedyś molestowana seksualnie?

- Tak. Nie raz.

• Może pani opowiedzieć o tych przypadkach?

- Najbardziej traumatyczna była dla mnie napaść na ulicy, w samym środku miasta. Wyrwałam się z uścisku, sprawca uciekł. Sytuacja trwała kilka minut, ale totalnie zburzyła moje poczucie bezpieczeństwa. Nie wiem, co by się stało, gdyby ten mężczyzna nie uciekł. Nie wiem, jak bym się zachowała.

• Strach paraliżuje?

- Nie umiemy się bronić, bo nikt nas tego nie uczył. Nie potrafimy również jasno stawiać granic, bo nie jesteśmy do tego odpowiednio przygotowane. Nie ma w szkole edukacji seksualnej. Ja po tym zdarzeniu poszłam na kurs asertywności i samoobrony dla kobiet WenDo. Tam nauczyłam się podstawowych technik samoobrony, ale też umiejętności wyznaczania i bronienia własnych granic.

• Co jest tą granicą w sytuacji zachowania lub żartu o charakterze seksualnym?

- Dla każdego ta granica jest inna, to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli czujemy dyskomfort, niesmak, nawet jeśli to „tylko” żart, warto zwrócić uwagę osobie, która żartuje w taki sposób.

• Jak to zrobić, żeby nie przesadzić, a równocześnie jasno dać do zrozumienia, że nie podoba nam się takie zachowanie?

- To powinien być bardzo prosty, czytelny komunikat. Jeśli jesteśmy w sytuacji, która nas krępuje, można zwyczajnie wyjść. Można powiedzieć: Nie podoba mi się to. Nie życzę sobie takiego zachowania. Jeżeli czujemy się na siłach, warto wyjaśnić, dlaczego dany komentarz czy żart jest według nas seksistowski i powoduje, że czujemy się z tym źle. Mamy prawo po prostu pokazać wyraźnie, że to nam się nie podoba, ale wtedy osoba, która to opowiada może nie mieć nadal świadomości co zrobiła nie tak.

• A co jeśli jesteśmy w pracy i tak zachowuje się nasz szef? Nie wyjdziemy z pracy. A jeśli powiemy szefowi, że nie podoba nam się jego zachowania, to łatwo przewidzieć, jak się potoczy nasza dalsza kariera...

- To właśnie w sytuacji zależności - a z zależnością służbową mamy tu do czynienia - mówimy o molestowaniu czy mobbingu. Na tym właśnie polega złożoność tej sytuacji: osoba doświadczająca przemocy seksualnej jest bezpośrednio zależna od sprawcy. Cokolwiek zrobi, może sobie zaszkodzić. Dlatego tak wiele osób w milczeniu znosi niewybredne żarty, zaczepki, nagabywania. Udają, że nic się nie dzieje, starają się to minimalizować, ignorować. Doskonale rozumiem w niektórych sytuacjach strach i milczenie, ale równocześnie chcę podkreślić, że to nie działa jak zaklęcie: zignorowanie jednej sytuacji nie spowoduje, że się ona nie powtórzy. Wręcz przeciwnie. Nasze milczenie jest przyzwoleniem na dalsze tego rodzaju zachowania. Problem do nas wróci. I będzie narastał. Z „niewinnych” żartów sprawca może dopuścić się przemocy seksualnej, bo granica przesuwa się coraz dalej. Tak to w rzeczywistości wygląda.

• Sprawca to najczęściej osoba, którą dobrze znamy?

- W „Raporcie o przemocy seksualnej. Przełamać tabu” aż 87 proc. kobiet uczestniczących w badaniu przyznało, że spotkało się z różnymi formami molestowania. W 63 proc. przypadków sprawcą był były lub obecny partner, a w ponad połowie przypadków do przemocy seksualnej doszło we własnym domu. Odczarowujemy więc mit, że największe zagrożenie istnieje ze strony osoby nieznanej, anonimowej - ze skłonnościami do przemocy lub zaburzeniami. To nasi najbliżsi są naszym największym zagrożeniem: obecni i byli partnerzy, koledzy, szefowie. Oni mają konkretną twarz, nazwisko i - co gorsze - nasze zaufanie. Dlatego tak trudno poradzić sobie z przemocą, której z ich strony doświadczamy.

• I dlatego nie chcemy ukarania sprawców?

- Przede wszystkim szukamy winy w sobie. To zresztą wynika ze sposobu wychowania dziewczynek i chłopców. Mamy być miłe, grzeczne, nie rozmawiać z obcymi, jeżeli wchodzimy do pokoju z mężczyzną sam na sam - „wiadomo”, że powinnyśmy liczyć się z tym, że w jednym tylko celu. W konsekwencji po doświadczeniu molestowania seksualnego czy gwałtu zadaje się kobiecie pytania: czy była trzeźwa, a jak była ubrana, czy poszła z własnej woli z mężczyzną, czy przypadkiem - wtedy lub wcześniej - nie zachowywała się prowokacyjnie? A może miała wielu partnerów? A może chce mu zaszkodzić w pracy? Albo się mści, bo jej nie dał podwyżki? Takie pytania natychmiast przenoszą ciężar odpowiedzialności ze sprawcy na kobietę, utrwalając schemat: sama sobie winna. Następuje paradoksalne odwrócenie ról, identyfikuje się winną nie w tej osobie, co trzeba. Sprawcą jest osoba, która dopuszcza się molestowania seksualnego, a nie ta, która tego doświadcza. Brak społecznej akceptacji faktu, że przemoc występuje często ze strony osób bliskich, niekiedy pomocnych i kulturalnych, przypisywanie winy osobom doświadczającym molestowania seksualnego czy oswajanie problemu przez seksistowskie żarty dowodzi, że żyjemy w „kulturze gwałtu”. To wszystko powoduje, że problemu się nie rozwiązuje, tylko zamyka się go w czterech ścianach.

• Co nam może pomóc uwolnić się od tego narzuconego poczucia winy?

- Realne, życzliwe wsparcie. Bez pomocy będzie nam bardzo trudno uporać się psychicznie z tą sytuacją, ale też przejść przez postępowanie prawne, jeśli się na takie zdecydujemy.

• Gdzie takiej pomocy szukać?

- Wśród najbliższych, rodziny, oddanych przyjaciół. Ale również w organizacjach, które dysponują pomocą prawną i psychologiczną. Na pomoc prawną chciałam zwrócić szczególną uwagę, bo ona pomoże nam przygotować się do tego wszystkiego co nas czeka. A czeka nas trudna droga, podczas której będziemy narażone na kolejne przeżywanie traumatycznej sytuacji, poddawana w wątpliwość może być nasza wiarygodność. Z przygotowaniem psychologicznym i prawnym nie pozwolimy tak łatwo zrobić z siebie osoby współwinnej, czy wręcz winnej sytuacji.

• Jeśli sytuacja trwa jakiś czas, to zbierać dowody?

- Zbierać. Konsultacje prawne podpowiedzą nam, co jest istotne, na co zwrócić uwagę, jak skutecznie dokumentować zdarzenia. To jest bardzo trudne, dlatego warto się przygotować.

• Nagrywać?

- Nagrywać. Choć nie ma gwarancji, że w każdym przypadku taki dowód będzie dopuszczany w sądzie, ale spójrzmy choćby na niedawną sytuację z udziałem byłego radnego z Bydgoszczy. Gdyby żona nie nagrała i nie upubliczniła nagrania z jego skandalicznym zachowaniem, to kto by jej uwierzył?

• A co ze świadkami?

- Świadków może nie być lub mogą nie chcieć mówić. Od nich to też wymaga odwagi, bo to często osoby również zależne od sprawcy: w rodzinie, w pracy.

• Czyli mamy słowo przeciwko słowu?

- Niekoniecznie. To dodatkowy powód, dla którego warto zwrócić się po wsparcie psychologiczne i opowiedzieć co się wydarzyło. Psychologowie czy psycholożki potem mogą zeznawać w sądzie. Mamy też biegłych, którzy po relacji osoby doświadczającej przemocy seksualnej oceniają stan psychiczny i wpływ opisywanego zdarzenia na ten stan. Dlatego, jeśli zdecydujemy się mówić, to przede wszystkim przygotujmy się do tego, odtwórzmy w pamięci wszystkie możliwe szczegóły, spiszmy je sobie. Warto wspomnieć o mężczyznach, którzy również doświadczają przemocy seksualnej. I milczą być może częściej niż kobiety. Nigdzie tego nie zgłaszają. Dlatego tak trudno w przypadku przemocy - czy to wobec kobiet czy mężczyzn - określić skalę problemu. Ale on jest. A mężczyźnie towarzyszy taki sam wstyd i bezsilność, jak w przypadku kobiety.

• Wydarzenia ostatnich dni w środowisku filmowców z Hollywood pokazują, że również znane, niezależne kobiety latami milczą o molestowaniu i napaściach seksualnych. Dopiero gdy jedna odważy się mówić, dołączają do niej dziesiątki następnych. Rusza lawina. Tą lawiną jest choćby akcja #metoo.

- Nie oczekuję, że każda z molestowanych kobiet będzie bohaterką i opowie o tym światu. To naprawdę tak trudna, złożona sytuacja, że wymaganie od niej, by szukała sprawiedliwości może być formą wtórnej wiktymizacji wobec kobiety. Trzeba jednak mieć świadomość: jeśli ja nic z tym nie zrobię, przyzwalam na to, że kolejne kobiety będą doświadczały tego samego. Tylko to trzeba powiedzieć na spokojnie, bez presji. To musi być dojrzała, samodzielna decyzja.

• Milczenie ofiar rozumiem. A milczenie tych, którzy widzą i udają, że nie widzą?

- W przypadku osób publicznych jest najtrudniej przeciąć zmowę milczenia. Bo to osoba miła, wpływowa, powszechnie lubiana. Ma rozległe kontakty, wiele od niej zależy, pokazuje się w towarzystwie innych znanych osób. I jak tu zarzucić takiemu lokalnemu celebrycie, że molestuje swoje podwładne? Przecież to tylko żarty... Jeśli do tego rzecz dzieje się w małym mieście, czy gminie, gdzie wszyscy się znają, to naprawdę sytuacja jest arcytrudna. Kto zaryzykuje starcie z kimś, kogo pozycja wydaje się niewzruszalna? Mieliśmy ostatnią taką sytuację: w niewielkiej miejscowości: żona pracownika służb mundurowych doświadczała przemocy z jego strony. Miała problemy od samego początku, włącznie z założeniem niebieskiej karty. On po prostu wszystkich znał, cieszył się zawodowym uznaniem i miał kontrolę nad każdą sytuacją. Trzeba było dużej determinacji i konsekwencji ze strony żony, by ta sprawa nabrała biegu.

• Czyli można?

- Można. I trzeba. Nie milczmy, reagujmy. Znajdujmy w sobie odwagę, by mówić „Nie”, „Nie chcę”, „Nie podoba mi się to”. W każdej sytuacji, nawet tzw. niewinnego żartu. Nadanie językowi formy żartobliwej, powoduje, że bagatelizujemy przemocowy przekaz. A język może być tak samo narzędziem opresji, jak dotyk. Dlatego warto się w ten język czasem ugryźć. Seksistowskie żarty to też przemoc.

Gdzie szukać pomocy

• Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie: 81 534 60 60, pomoc@cik.lublin.eu

• Stowarzyszenie Homo Faber: 605 731 868, antydyskryminacja@hf.org.pl

• Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „BONA FIDES”: 535 000 523, biuro@stowarzyszeniebonafides.pl

Organizacje ogólnopolskie:

• Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (22 668-70-00, pogotowie@niebieskalinia.pl)

• Centrum Praw Kobiet (22 621 35 37), Fundacja Feminoteka (720 908 974)

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 listopada 2017 r. o 08:07
+8
Poziom komentarzy dowodzi, jak realny jest problem.
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 r. o 20:48
+5
faceci tak samo są "molestowani". Dowcipy i zachwyty nad "moim tyłkiem" przez koleżanki z pracy, jak porównłlem to do molestowania o którym się teraz dużo pisze, skwitowano że przesadzam. Wiec pamiętajmy że NIE TYLKO kobiety mają prawo do tego określenia, albo z drugiej strony dajmy sobie na luz i pewne rzeczy traktujmy z przymrużeniem oka.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 11:46
+1
Filmy z kopniakami w krocze jak najbardziej mogą być uznane za krzywdzące, to nie ulega wątpliwości. Molestowanie dotyczy obu płci i w każdym przypadku jest tak samo bolesne i należy je zwalczać. Po prostu przez naszą "kulturę uległości kobiet" występowanie tego zjawiska jest o wiele bardziej nasilone w stosunku do kobiet, stąd artykuły skupiają się na tej płci.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 08:01
0
A proszę mi powiedzieć czy fakt że w zasadzie nie ma już filmów przynajmniej bez kopniaka w krocze (oczywiście męskie bo inaczej nie byłoby to strasznie zabawne) nie jest ciekawy pod tym kątem? Czy to nie są żarty seksiowskie? A może by takimi były gdyby dotyczyły kobiet? To co mnie najbardziej denerwuje to przenoszenie takich 'zartow" do bajek dla dzieci. To już nie są luźne żarty ale np straszenie kastracja itp. to 'lekka' przesada. Kobiety podnoszą larum że w szkołach w Anglii śpiąca królewna jest lektura a przecież książę całuje śpiąca królewne. A to molestowanie. O naśmiewanie się z kopniaków w krocze co również jest molestowaniem ani słowa.... Podwójne standardy łatwo sprawdzić zamieniając się rolami. Czekamy na bajki z kopniakami w między damskie nogi i fale oburzenia .
A proszę mi powiedzieć czy fakt że w zasadzie nie ma już filmów przynajmniej bez kopniaka w krocze (oczywiście męskie bo inaczej nie byłoby to strasznie zabawne) nie jest ciekawy pod tym kątem? Czy to nie są żarty seksiowskie? A może by takimi były gdyby dotyczyły kobiet? To co mnie najbardziej denerwuje to przenoszenie takich 'zartow" do bajek dla dzieci. To już nie są luźne żarty ale np straszenie kastracja itp. to 'lekka' przesada. Kobiety podnoszą larum że w szkołach w Anglii śpiąca królewna jest lektura a przecież książę całuje śpi... rozwiń
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 20:12
0
Dla pismaczyny M. Bożko Niech żyje wolność, ćpun na wagarach, Łbem durnym kręci w dymu oparach, Całkiem legalnie ćmiąc porcję zielska, Wiwat Platforma Obywatelska.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 20:08
0
Niech żyje miłość, rusza parada, Sprośnych pedałów cała gromada, Gzi się bezwstydnie wśród publiczności, To dar Platformy, tryumf wolności.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 20:07
0
Do sądu złodziej śmiało ucieka, Bo wszak korupcja prawem człowieka, Czar PRL-u wraca do formy, Wdzięczni jesteśmy członkom Platformy.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 20:05
0
Do sądu złodziej śmiało ucieka, Bo wszak korupcja prawem człowieka, Czar PRL-u wraca do formy, Wdzięczni jesteśmy członkom Platformy.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 20:03
0
Znów stara zgraja,szczęśliwym trafem, Bez głów, bez planów, za to z rozmachem, Do żłobu tłoczy swe tłuste cielska, Idzie Platforma Obywatelska.
Avatar
Gość / 18 listopada 2017 r. o 19:59
0
HOMO faber, a może powiecie jakie zagrożenie dla pozycji kobiety idzie z islamu ??? Nie powiecie, boicie się. Więc jako tchórze plujecie na katolików, bo ci chcą z wami dialogować i nie podrzynają wam gardeł.
Avatar
psycholog / 18 listopada 2018 r. o 13:28
-2
Zapytanie do frustrowanej emocjonalnie autorki artykułu p.Kingi Kulig : Czy wypowiedź cyt" Ma pani piękne oczy," lub "czy napije się pani kawy ze mną" to według pani standartów myślowych, to juź przemoc seksualna czy tylko znęcanie się. ?
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 11:46
+1
Filmy z kopniakami w krocze jak najbardziej mogą być uznane za krzywdzące, to nie ulega wątpliwości. Molestowanie dotyczy obu płci i w każdym przypadku jest tak samo bolesne i należy je zwalczać. Po prostu przez naszą "kulturę uległości kobiet" występowanie tego zjawiska jest o wiele bardziej nasilone w stosunku do kobiet, stąd artykuły skupiają się na tej płci.
Avatar
Gość / 27 listopada 2017 r. o 08:01
0
A proszę mi powiedzieć czy fakt że w zasadzie nie ma już filmów przynajmniej bez kopniaka w krocze (oczywiście męskie bo inaczej nie byłoby to strasznie zabawne) nie jest ciekawy pod tym kątem? Czy to nie są żarty seksiowskie? A może by takimi były gdyby dotyczyły kobiet? To co mnie najbardziej denerwuje to przenoszenie takich 'zartow" do bajek dla dzieci. To już nie są luźne żarty ale np straszenie kastracja itp. to 'lekka' przesada. Kobiety podnoszą larum że w szkołach w Anglii śpiąca królewna jest lektura a przecież książę całuje śpiąca królewne. A to molestowanie. O naśmiewanie się z kopniaków w krocze co również jest molestowaniem ani słowa.... Podwójne standardy łatwo sprawdzić zamieniając się rolami. Czekamy na bajki z kopniakami w między damskie nogi i fale oburzenia .
A proszę mi powiedzieć czy fakt że w zasadzie nie ma już filmów przynajmniej bez kopniaka w krocze (oczywiście męskie bo inaczej nie byłoby to strasznie zabawne) nie jest ciekawy pod tym kątem? Czy to nie są żarty seksiowskie? A może by takimi były gdyby dotyczyły kobiet? To co mnie najbardziej denerwuje to przenoszenie takich 'zartow" do bajek dla dzieci. To już nie są luźne żarty ale np straszenie kastracja itp. to 'lekka' przesada. Kobiety podnoszą larum że w szkołach w Anglii śpiąca królewna jest lektura a przecież książę całuje śpi... rozwiń
Avatar
Gość / 21 listopada 2017 r. o 20:48
+5
faceci tak samo są "molestowani". Dowcipy i zachwyty nad "moim tyłkiem" przez koleżanki z pracy, jak porównłlem to do molestowania o którym się teraz dużo pisze, skwitowano że przesadzam. Wiec pamiętajmy że NIE TYLKO kobiety mają prawo do tego określenia, albo z drugiej strony dajmy sobie na luz i pewne rzeczy traktujmy z przymrużeniem oka.
Avatar
Gość / 20 listopada 2017 r. o 08:07
+8
Poziom komentarzy dowodzi, jak realny jest problem.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 11:29
-5
Jestem brzydkim mężczyzną i panie nie chcą mnie molestować seksualnie. Uważam, że to także przemoc. Take that Kingo Kulik.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 11:01
-8
Bez molestowania byśmy wymarli...
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 08:39
-8
Z tym molestowaniem to ona przesadza, znam wiele kobiet, które chciałyby być molestowane, tymczasem brak molestowaczy, więc dajcie już spokój z tą panią i tym nadmuchanym tematem
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 06:41
-5
A czy można jeszcze spojrzeć na kobietę? Uśmiechnąć się do nie? Czy to już jest przemoc? Żałosne.
Avatar
Gość / 19 listopada 2017 r. o 01:26
-2
Dlaczego nie napiszecie, ARTYKUŁ SPONSOROWANY.
Zobacz wszystkie komentarze 26
Temat zamknięty
Nie można dodawać nowych komentarzy.

Pozostałe informacje

Wystawa "Odmienne ślady litografii" w CSK
26 października 2020, 18:00

Wystawa "Odmienne ślady litografii" w CSK

26 października o godz. 18 Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprosi na otwarcie wystawy "Odmienne ślady litografii" siedmiorga artystów.

Biała Podlaska: Na Narutowicza powstanie nowe przejście dla pieszych

Biała Podlaska: Na Narutowicza powstanie nowe przejście dla pieszych

Na ulicy Narutowicza w Białej Podlaskiej będzie bezpieczniej. Powstanie tu nowoczesne przejście dla pieszych. Miasto otrzymało na ten cel 80 tys. zł dofinansowania.

Kobiety wyszły na ulice. Takiego tłumu w Puławach nie było już dawno
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Kobiety wyszły na ulice. Takiego tłumu w Puławach nie było już dawno

Moje ciało - mój wybór, walczcie z wirusem - nie z kobietami. W antyrządowym proteście w niedzielę wieczorem wzięło udział setki mieszkańców Puław, lewicowi działacze oraz opozycyjni samorządowcy.

Studiowanie w czasie pandemii. Jak wygląda WF przed komputerem?

Studiowanie w czasie pandemii. Jak wygląda WF przed komputerem?

W związku z ogłoszeniem czerwonej strefy, lubelskie uczelnie przeszły na nauczanie zdalne. W sposób tradycyjny mogą odbywać się tylko zajęcia praktyczne. Czy należy do nich wychowanie fizyczne? Na prowadzenie zajęć sportowych w formie bezpośredniej zdecydowano się tylko na UMCS.

Gniew kobiet: Walczcie z wirusem, nie z nami. W Lublinie w protestach bierze udział coraz więcej osób
Dużo zdjęć
galeria

Gniew kobiet: Walczcie z wirusem, nie z nami. W Lublinie w protestach bierze udział coraz więcej osób

Ogromne protesty w całej Polsce wywołała decyzja Trybunału Konstytucyjnego, która oznacza jeszcze większe zaostrzenie prawa aborcyjnego. Każdego dnia na ulice miast wychodzi coraz więcej kobiet i wspierających ich mężczyzn. Niedzielny marsz w Lublinie zakończył się dopiero przed bramą Kurii Metropolitalnej, którą otoczył kordon policji.

GKS Niemce – Garbarnia Kurów 2:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej
galeria

GKS Niemce – Garbarnia Kurów 2:3. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

GKS Niemce w potężnym kryzysie. Podopieczni Bartłomieja Janiszewskiego przegrali piąty mecz z rzędu

Polski Cukier Avia – Olimpia Sulęcin 3:0. Lepszy beniaminek ze Świdnika [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Avia – Olimpia Sulęcin 3:0. Lepszy beniaminek ze Świdnika [zdjęcia]

Polski Cukier Avia Świdnik pokonała Olimpię Sulęcin 3:0. Sobotnie spotkanie w Świdniku było transmitowane w telewizji, co było bardzo dobrą wiadomością dla sympatyków żółto-niebieskich.

Tanew – Igros 3:0. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew – Igros 3:0. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Dwanaście meczów trwała seria Igrosu Krasnobród bez porażki. Zespół trenerów Jacka Paszkiewicza i Marka Margola zanotował pierwszą przegraną w sezonie, a pogromcą drużyny z uzdrowiska okazała się Tanew Majdan Stary

Mazowsze Stężyca – Orion Niedrzwica 2:0. Emocjonalny rollercoaster

Mazowsze Stężyca – Orion Niedrzwica 2:0. Emocjonalny rollercoaster

Orion Niedrzwica tydzień temu zaaplikował 10 bramek GKS Niemce, a w sobotę sensacyjnie uległ Mazowszu Stężyca

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS pokonała u siebie Politechnikę Gdańską [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS pokonała u siebie Politechnikę Gdańską [zdjęcia]

Pierwsza wygrana Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin w tym sezonie stała się faktem. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka pokonały w niedzielę u siebie DGT AZS Politechnikę Gdańską 83:73

W lubelskich szpitalach za mało łóżek dla pacjentów. Wojewoda: „Jesteśmy na granicy równowagi”

W lubelskich szpitalach za mało łóżek dla pacjentów. Wojewoda: „Jesteśmy na granicy równowagi”

Z powodu dynamicznie rosnącej liczby chorych na COVID-19, dostępna liczba łóżek w szpitalach całego województwa okazała się niewystarczająca. Z nakazu wojewody, do wtorku ma ich wzrosnąć z 977 do 1113. Poprawić ma się także koordynacja badań laboratoryjnych.

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś pozbawiona jest wody"
Alarm 24

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś pozbawiona jest wody"

"W dobie pandemii, gdzie jednym z zaleceń jest częste mycie rąk, już czwarty razy cała wieś Turka pozbawiona jest wody i zapowiadane są kolejne wyłączenia" – denerwuje się jeden z naszych Czytelników. Czasowe przerwy w dostawie wody mają związek z unijną inwestycją gminy Wólka. Prace już razy były wstrzymane. Jeśli urząd ich nie skończy straci dofinansowanie.

Śledztwo w Urzędzie Marszałkowskim po dwóch wnioskach od CBA

Śledztwo w Urzędzie Marszałkowskim po dwóch wnioskach od CBA

Lubelska prokuratura na wniosek CBA wszczęła dwa śledztwa w sprawie nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim.

Kadrowe problemy w szkole w Kurowie. Nauczyciel z koronawirusem

Kadrowe problemy w szkole w Kurowie. Nauczyciel z koronawirusem

Jeden z nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kurowie jest zakażony koronawirusem. Na zwolnieniach lekarskich w piątek przebywało łącznie 22 pracowników placówki, czyli jedna trzecia załogi. Dyrekcja zapewnia jednak, że poradzi sobie z organizacją zajęć, zarówno zdalnych, jak i stacjonarnych.

Kłopoty z solarami w Baranowie, seria reklamacji. Dostawca odpowiada

Kłopoty z solarami w Baranowie, seria reklamacji. Dostawca odpowiada

Część mieszkańców gminy Baranów ma kłopoty z użytkowaniem założonych jesienią ubiegłego roku instalacji solarnych. Dostawca narzeka na zbyt wysoką liczbę niezasadnych jego zdaniem wezwań do usuwania usterek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.