Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2002 r.
13:44
Edytuj ten wpis

Skrzydlata pasja

Autor: Zdjęcie autora Marek Czech
0 0 A A
Na taki widok miłośnicy skrzydlatych maszyn czekali... 66 lat; ostatni oryginalny RWD-6 zakończył bo
Na taki widok miłośnicy skrzydlatych maszyn czekali... 66 lat; ostatni oryginalny RWD-6 zakończył bo

- Któregoś dnia syn Dariusz przyszedł ze szkoły i powiedział, że zostanie ona nazwana imieniem Żwirki i Wigury, słynnych polskich lotników. Zaproponowałem, aby zrobił jakiś model samolotu, ale po dłuższych rozmowach doszliśmy do wniosku, że widoczniejszym symbolem będzie zrobienie repliki RWD-6 o rzeczywistych rozmiarach, która ozdobiłaby plac Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej - opowiada Artur Słowikowski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chciał być kolarzem, został konstruktorem

Pan Artur jest mechanikiem samochodowym. Przez wiele lat pracował w różnych zakładach. Dziesięć lat temu zdecydował, że otworzy własną firmę. Od tego czasu na podwórku państwa Słowikowskich przy ulicy Mieszczańskiej praca wrze. Żona konstruktora repliki RWD-6 także prowadzi swój własny interes - zajmuje się krawiectwem. Dzieci, 19-letni Robert, 17-letni Dariusz i 15-letnia Agata pomagają rodzicom jak mogą.
W latach 70. pan Artur uprawiał wyczynowo kolarstwo. Był zawodnikiem LZS "Krzna”, który później został przemianowany na Robotniczo-Akademicki Klub Sportowy "Raks”. Zwyciężył m.in. w Ogólnopolskim Wyścigu Kolarskim w 1978 roku. Nieszczęśliwy wypadek, w wyniku którego doznał urazu kręgosłupa, uniemożliwił mu kontynuowanie tej pasji. Miejsce kolarstwa zajęły samoloty.

Żmudna praca po godzinach

Prace nad budową repliki samolotu rozpoczęły się w kwietniu br.
- Syn Darek pochwalił się w szkole wychowawczyni, ta z kolei dyrektorowi. Na początku dyrektor był zaskoczony pomysłem, ale wyraził zgodę. I zaczęliśmy robić... - wspomina pan Artur. W trakcie późniejszych prac do budowy dołączył Andrzej Kostrubała, który bardzo dużo pomógł przy wykończeniach.
We wszystkie materiały budowniczy RWD-6 zainwestował z własnej kieszeni. Koszt samych materiałów wyniósł 5.700 zł. A. Słowikowski liczy na to, że zwróci się przynajmniej część kosztów produkcji maszyny. Szkoła zaczęła więc szukać sponsorów. Część pieniędzy już wpłynęła.
Pan Artur przy budowie repliki RWD-6 wzorował się na książkach i opracowaniach Wiesława Schirla. Jednak, jak podkreśla, dokumentacji technicznej na ten samolot nie było. Rysunki, szkice sporządzane były w 1931 roku od ręki. Składano maszynę bardzo szybko, tak aby zdążyć na zawody Challenge w 1932 roku. Po II wojnie światowej szczątkowa dokumentacja RWD-6 zaginęła.
Replika RWD-6, o rozpiętości skrzydeł 11 metrów i długości 6,60 metra, waży 480 kilogramów. Samolot, niestety, nie poleci. Ma, co prawda, silnik od małego fiata, a śmigło wydaje piękny dźwięk. Oryginał miał podobną wagę własną: 470 kg (przy masie użytkowej 750 kg).

Co dalej?

Od pewnego czasu trwają rozmowy między konstruktorem repliki RWD-6 a dyrekcją Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Kraków jest zainteresowany zakupem samolotu. A. Słowikowski jest gotowy do wykonania kolejnej repliki przedwojennej maszyny.
Tymczasem RWD-6 mogą podziwiać miłośnicy skrzydlatych maszyn. 1 września, podczas festynu "Zakończenie wakacji” w Białej Podlaskiej, mieszkańcy z dużym zainteresowaniem przyglądali się efektowi pracy bialskich mechaników. Tydzień później samolot został zaprezentowany publiczności podczas pikniku lotniczego w Radomiu. A 14 września, podczas uroczystej ceremonii nadania imienia lotników Żwirki i Wigury Zespołowi Szkół Zawodowych nr 2 w Białej Podlaskiej, replika RWD-6 stanęła na szkolnym placu, gdzie można ją oglądać.
Czy pan Artur poprzestanie na budowie jednej skrzydlatej maszyny?
- Możliwe, że muzeum z Krakowa będzie z nami współpracować i coś jeszcze zbudujemy - ma nadzieję konstruktor.


Pozostałe informacje

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium