Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 października 2001 r.
18:28
Edytuj ten wpis

Słowa wyboiste

Nikt jeszcze nie odkrył, skąd bierze się jąkanie. To zaburzenie mowy należy do zjawisk niezwykłych
i zależnych wyłącznie od psychiki. Jąkający nie mają uszkodzonego aparatu mowy, nie mają problemów
z wymawianiem różnych zgłosek. Skąd ta pewność? Bo nigdy się nie zająkną, kiedy mówią do siebie głośno, siedząc
w pustym pokoju, kiedy śpiewają, albo kiedy się kłócą!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Najogólniej jąkanie można by określić jako strach przed mówieniem - mówi Jarek z Lubelskiego Klubu "J”. - Trudno znaleźć jednoznaczną przyczynę jąkania. Czasami może być to jakiś silny bodziec, który przeżyło się w dzieciństwie.
Klubowicze spotykają się w Specjalistycznej Poradni Psychoprofilaktyki i Terapii Rodzin dwa lub trzy razy w miesiącu. Uczestniczą w terapii, bo nawet ci, którzy już mówią płynnie, mają świadomość, że jąkanie już ich do końca życia nie opuści. Trzeba ćwiczyć bez końca.

Zaczęło się w dzieciństwie

Adam pamięta, że zaczął się jąkać, kiedy spadł ze stogu. Zdzisław przestał mówić płynnie po upadku. Jola nie przypomina sobie żadnego zdarzenia, które mogło wpłynąć na zaburzenie jej mowy. Jedno jest pewne: dziecko, które się jąka, samo na początku tego nie zauważa. Dopiero reakcja otoczenia uświadamia mu, że "coś jest nie tak” z jego wymową.
- I pierwszy odczyt takiej informacji jest taki, że to z dzieckiem dzieje się coś niedobrego, a nie z jego mową - mówi Elżbieta Bujakowa, prowadząca zajęcia z logopedii w Klubie "J”. - Wtedy właśnie zaczynają się problemy psychiczne i jąkanie się utrwala. Im szybciej więc zacznie się terapię dziecka, tym lepsze będą rezultaty. Bo później strach przed mówieniem zaczyna się łączyć z poceniem rąk, czerwienieniem twarzy, lękiem przed kontaktami z innymi ludźmi.

Chleb zamiast herbaty

Dzieciństwo jąkającego się dziecka nie należy do łatwych. Koledzy przezywają, wytykają palcami. Większość nauczycieli nie do końca rozumie zjawisko jąkania i zdarza się, że tracą cierpliwość do zacinających się uczniów.
- Pamiętam, jak kiedyś przed lekcjami kłóciłem się z kolegą - mówi Adam. - Z reguły, kiedy się kłócimy, mówimy bardzo płynnie. Usłyszała mnie polonistka. Po chwili na lekcji wyrwała mnie do odpowiedzi. Oczywiście znowu zacząłem się jąkać, bo stres często potęguje to zjawisko. Nauczycielka uznała, że coś kręcę.
Jąkanie życia nie ułatwia. Zdzisław zrezygnował ze studiów, chociaż zdał już egzamin pisemny. Przestraszył się rozmowy kwalifikacyjnej. Niektórzy wybierają gorsze szkoły, bo boją się konfrontacji. Miewają kłopoty z nawiązywaniem kontaktów, lęk paraliżuje przed wizytami w sklepie.
- Nieraz wychodziłem z chlebem zamiast z herbatą - śmieje Zdzisław. - Bo łatwiej było mi właśnie słowo "chleb” powiedzieć.
I dlatego przychodzą na terapię. Żeby przestać się bać mówić, nawet gdy idzie to nieskładnie. Żeby nie unikać kontaktów z mówiącymi płynnie, nie stresować się w banalnych dla innych sytuacjach.

Ćwiczyć z innymi ludźmi

Sukcesem terapeutycznym jest nie tylko nauka płynnego mówienia.
- Już fakt, że jąkający nie boi się innych, że umie poradzić sobie w trudnej sytuacji oznacza, że terapia przynosi efekty - mówi Elżbieta Bujakowa. - Dlatego tak ważne jest, by nie ćwiczyć wyłącznie wymowy w zamkniętym gabinecie, ale by konfrontować się z innymi ludźmi. Jąkający się są z reguły wrażliwi i inteligentni. Jeśli od dzieciństwa prowadzeni są w odpowiedni sposób, wiele mogą osiągnąć.
Jarek, który, jak sam siebie określa, jest fenomenem, bo jąka się w myślach, co zdarza się niezmiernie rzadko, skończył w zeszłym roku matematykę. Adam studiuje pedagogikę. Obaj mówią bardzo płynnie, trudno wręcz uwierzyć, że mają jakieś problemy.
- Moi znajomi też uważają, że terapia jest mi już do niczego niepotrzebna - mówi Jarek. - Ale ja wiem, że to nieprawda. Z jąkania nie można się wyleczyć, zawsze może zdarzyć się coś, co sprawi, że jąkanie wróci. Zresztą my sami rozpoznajemy bezbłędnie innych jąkających się. Nawet, gdy mówią oni płynnie. Jest coś takiego w sposobie mowy, gestykulacji, co każdy, kto sam się jąka, wyczuwa u innych intuicyjnie. Dlatego tak ważne są dla nas spotkanie w klubie i możliwość stałej pracy terapeutycznej.

Pozostałe informacje

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0

ChKS Chełm po raz drugi lepszy od KKS Mickiewicza Kluczbork

W drugim meczu finału PLS 1. Ligi ChKS Chełm pokonał na wyjeździe KKS Mickiewicza Kluczbork 3:0. Do wygrania finałowej rywalizacji chełmianom brakuje już tylko jednego zwycięstwa

Julia Ostrowska zaliczyła dobry mecz

Dwie piłkarki Górnika Łęczna zagrały na Wyspach Owczych

Właśnie na dalekich Wyspach Owczych odbywają się mistrzostw Europy U-17. W kadrze powołanej przez Paulinę Kawalec znajdują się dwie zawodniczki na co dzień w Górniku Łęczna – Julia Ostrowska oraz dowołana w ostatniej chwili Wiktoria Skrzypczak.

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”
15 maja 2025, 19:00

Niezwykły koncert w Domu Kultury LSM – koncert dla „Szeli”

Jerzy "Szela" Stankiewicz był cenionym muzykiem, charyzmatycznym wokalistą i popularyzatorem bluesa, szczególnie aktywnym na lubelskiej scenie muzycznej. Zmarł zaledwie kilka dni po swoich 60. urodzinach, które świętował koncertem z zespołem Teksasy. Przyjaciele pamiętają o swoim kolędzie, dlatego 15 maja w DK LSM odbędzie się specjalny koncert – Tribute to Szela.

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Matematyka - królowa nauk. Sprawdź w naszym quizie, czy zdałbyś egzamin

Już we wtorek uczniowie z całej Polski zmierzą się na egzaminie maturalnym z królową nauk - matematyką. A ty, pamiętasz jeszcze wzór na deltę? Sprawdź się w naszym quizie!

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium