Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2001 r.
21:24
Edytuj ten wpis

Świat nie wierzy naszym łzom

0 0 A A
Hadrat Jaborkhel: - Nie każdy muzułmanin jest terrorystą <br />
i fanatykiem. <br />
Hadrat Jaborkhel: - Nie każdy muzułmanin jest terrorystą
i fanatykiem.

W sobotni wieczór byłem w lubelskim meczecie.
Po zdjęciu butów wszedłem do skromnej salki wyłożonej dywanami. Puste ściany, w rogu stolik
z ułożonymi księgami Koranu. Na podłodze ozdobny dywanik dla imama. Pouczony, by nie dotykać Koranu, zostałem sam. Ukląkłem, by zmówić modlitwę za tych, co zginęli w Stanach. Obok, w bibliotece, czekali na mnie wyznawcy islamu. Wszyscy smagli, średniego wzrostu. Witali mnie z uśmiechem na ustach. Pozdrawiali słowami: salam alejkum, co oznacza: pokój z tobą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nazywam się Sami Zaid. Jestem lekarzem. Pracuję w szpitalu na Jaczewskiego, na Oddziale Intensywnej Terapii. Robię specjalizację z anestezjologii. W Lublinie mieszkam od pięciu lat. Pochodzę z Jemenu. Mam żonę Polkę i pięcioro dzieci. Jestem przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego w Lublinie.
- Nazywam się Zuheir Elsheikh. Skończyłem politechnikę. Zajmuję się handlem. W Lublinie przebywam już dziesięć lat. Pochodzę z Sudanu.
- Nazywam się Abdulhakim Mogbil. Też jestem lekarzem. Pracuję w szpitalu na Staszica. W Lublinie mieszkam od czternastu lat. Żonaty, dwoje dzieci.
- Nazywam się Safouh al-Wafai. Jestem lekarzem. Prowadzę prywatną praktykę. W Polsce od dwudziestu lat. Pochodzę z Syrii.
- Nazywam się Nagib Molhi. Jestem lekarzem pediatrą. Od czternastu lat w Polsce. Pochodzę z Jemenu. Mam żonę i trzy córki.
- Nazywam się Hadrat Jaborkhel. Jestem Afgańczykiem. Mieszkam w Lublinie od 1980 r. Z zawodu chemik, obecnie rencista. Mam rodzinę: żonę i trzech synów.
- Nazywam się Abdel Fattah Nidal. Pochodzę z Palestyny, ale mam obywatelstwo jordańskie. Do Polski przyjechałem z Kuwejtu i mieszkam w waszym kraju dwanaście lat. Robię staż na medycynie, w Paryżu studiuję prawo koraniczne. Na co dzień zajmuję się w Lublinie gastronomią.

Dlaczego przyjechali do Polski?

Powody były różne.
- To czysty przypadek - opowiada Sami. Wysyłano nas na studia do Polski, NRD, na Węgry. Wprawdzie wybrałem sobie NRD, ale znaleziono mi miejsce w Polsce.
- Też przypadkowo. Miałem jechać do Rosji, ale przez pomyłkę trafiłem do Polski - mówi Zuheir z Sudanu.
- Na miejsce studiów wybrałem Niemcy, Egipt i Polskę. Wysłano mnie do Polski - mówi Abdulahim.
- Znalazłem się tu inaczej niż wszyscy. Mam w Polsce rodzinę - mówi Safouh.
- Przypadkowo - mówi Hadrat.
- Dostałem stypendium na studia medyczne w Polsce - dodaje Nidal Abdel.

Czy czujecie niechęć Polaków?

- Niechęć nie. Raczej ciekawość, czy ktoś nam dokucza. Na drugi dzień po zamachu, na odprawie, profesor żartobliwie zapytał: - Byłeś w pracy? Masz alibi? - śmieje się dr Sami Zaid.
- Handluję na bazarze. Spotykam wielu ludzi. Tylko raz podszedł do mnie starszy mężczyzna i spytał z wyrzutem: - Co zrobiliście w Stanach? - opowiada Zuheir.
- Nie odczuwam niechęci Polaków. Ale bardzo dużo dyskutujemy z kolegami - dodaje dr Nagib.
- Nie spotkałem się z objawami niechęci. Moi pacjenci mnie kochają. Owszem pytają, jak to się mogło stać. Proszą o moją opinię - mówi Safouh.
- Nie miałem z waszej strony żadnych przykrości - komentuje Abdulhakim
- Choć naszym wujkiem, a waszym bratem był Związek Radziecki, to wciąż pytano mnie: - Co tu jeszcze robisz? Kiedy jedziesz do kraju? - Czekam, aż Rosjanie zbudują mi komunizm - odpowiadałem. I tak zostałem. Dziś mam spokój. Czuję się swobodnie. Po ataku nie spotkało mnie nic złego - mówi Hadrat.
- Z niechęcią się nie spotkałem. Raczej z żartami - odpowiada Nidal.

Jaki jest wasz Bóg?

W języku arabskim islam oznacza pokój.
• Co jeszcze?
- Islam to całkowite poddanie się Bogu - mówi dr Sami Zaid.
• Kto to jest Allach?
- Allach jest naszym Bogiem, Stwórcą i Panem świata.
• Jaki jest wasz Bóg?
- Jest dobry. Litościwy i miłosierny. Sprawiedliwy i przychylny człowiekowi - mówi Abdulhakim.
• Dla nas, Europejczyków, wydaje się groźny...
- Odpowiem przypowieścią. Nasz Prorok zobaczył kiedyś kobietę, która karmiła swoje dziecko. I powiedział: - Widzicie tę kobietę, która karmi swoje dziecko? Zaprawdę Allach bardziej kocha i miłuje ludzi, niż ta kobieta swoje dziecko - mówi Sami Zaid.
- Jest dobry. Kocha mnie - dodaje Zuheir
- Allach wysłał na Ziemię jedną część litości i dał ją człowiekowi. Zostało mu jeszcze dziewięćdziesiąt dziewięć cząstek - tłumaczy Sami Zaid.
- Bardzo nas kocha - mówi Hadrat. - Wszystkich!
- Nasz Bóg jest miłosierny, sprawiedliwy, litościwy, największy, to Stwórca nas wszystkich - dodaje Nidal.
• Czy wasz Bóg jest sprawiedliwy?
- Tak.
• To co powinien zrobić z tymi, co zaatakowali Stany?

Wiara i modlitwa

Pierwszym filarem islamu jest wyznanie wiary.
- Człowiek oświadcza, że nie ma Boga oprócz Allacha i że Mahomet jest jego wysłannikiem. Oświadcza, że w to wierzy i nosi w sercu - tłumaczy Sami Zaid.
- Wymawiamy to oświadczenie po kilkanaście razy w ciągu dnia - dodaje Abdulhakim.
• A co to jest modlitwa?
- Modlitwa to jest łączność między człowiekiem a Bogiem - odpowiada Safouh al-Wafai.
- Powtarzamy wersety Koranu i dokonujemy ablucji pięć razy dziennie - mówi Sami Zaid. - Najważniejszym dniem modlitwy, kiedy przychodzimy tu, do meczetu, jest piątek. W piątek Bóg stworzył człowieka, w piątek wszyscy umrzemy, w piątek wszyscy zmartwychwstaną i staną przed Bogiem do rozliczenia.

Pobożność

W islamie występuje specyficzne pojęcie pobożności. Spytałem, co oznacza to słowo.
- Pobożny człowiek to jest ten, kto boi się Boga. Boi się Boga, a więc oddala się w życiu od tych rzeczy, które Bóg zakazał, czyni to, co nakazał - mówi Sami Zaid.
Interesowało mnie także, co oznacza słowo fundamentalizm, bo w rozumieniu Europejczyków jest to bezkompromisowe przestrzeganie pewnych zasad religijnych.
- Fundamentalizm jest terminem, który powstał na Zachodzie i wykorzystuje się go do określenia postaw fanatycznych, związanych z religią. Natomiast w języku arabskim istnieje pojęcie źródeł i w rozumieniu teologicznym fundamentalizm oznacza powrót do źródeł wiary i uznanie ich za jej fundament. W każdym razie ludzie błędnie łączą fundamentalizm z fanatyzmem religijnym i terroryzmem - tłumaczy dr Zaid.

Allach jest łagodny?

• To skąd bierze się terroryzm i dlaczego najczęściej kojarzy się go z islamem?
- Allach jest łagodny i każe swoim wiernym wchodzić w sprawy religii pomału i w sposób delikatny. Bóg kocha delikatność w każdej dziedzinie. Człowiek, który będzie mocno trzymał się jakiejkolwiek sprawy, zboczy z drogi - odpowiada mi Sami Zaid.
• Czy tam, gdzie człowiek schodzi z boskiej drogi, zaczyna się fanatyzm?
- Tam może się zacząć fanatyzm.
Czy zaczął się w Afganistanie?
Dla nas, Europejczyków, którzy z przerażeniem spoglądamy na zagniewane twarze Afgańczyków, gotowych na świętą wojnę, trudno pogodzić się z tym, że to nie jest fanatyzm religijny. Nie widać po nich, żeby Allach był łagodny...
- Nie zapominajcie, w jakiej oni są sytuacji. Boją się ataku Ameryki, która żąda wydania podejrzanego. Nie ma dowodów na to, kto odpowiada za tragedię na Manhattanie - mówi Sami Zaid.
- To nie jest fanatyzm. To są biedni, zdesperowani ludzie, którzy przeżywają tragedię. Trzeba ich zrozumieć - mówi Zuheir Elsheikh.
- Teraz mówicie: fanatyzm. A kiedy dziesięć lat temu gnębili nas Rosjanie, dlaczego nikt z was nie mówił o rosyjskim fanatyzmie? - pyta Hadrat.
- Bo Polak był pod takim samym butem jak Afgańczyk.

Mamy go za wiernego!

• Dlaczego talibowie nie chcą wydać podejrzanego terrorysty?
- W Koranie jest napisane: Jeśli któryś z niewiernych poszuka u ciebie schronienia, to ochroń go i prowadź do miejsca, gdzie nie będzie się bał. Niech usłyszy od ciebie słowa Boga. My traktujemy podejrzanego jako wiernego człowieka. Więc jeśli niewiernego nie można oddać, to jak można wydać wiernego? - pyta Sami Zaid.
• A jak będą dowody?
- Wtedy powinni go oddać - dodaje dr Sami.
• Dlaczego?
- Bo w Koranie jest napisane, że każdy, kto stara się szerzyć zepsucie na Ziemi (a śmierć tylu Amerykanów to największe zepsucie), będzie ukrzyżowany. Albo obetnie mu się nogę i rękę, albo zostanie wypędzony z kraju. Dozna hańby na tym świecie i kary bożej na Sądzie Ostatecznym - kończy Sami Zaid.
• Tak mówi Koran. A jak zrobią jego wyznawcy?
- Jeśli będzie winny, powinni go wydać - mówi Zuheir
- Ludzie są różni. Mogą go wydać lub nie. Ja mówiłem, co mówi Koran - tłumaczy Zaid.
- Bin Laden pomógł nam w czasie wojny z Rosją. Dzięki niemu wygraliśmy. Jesteśmy mu wdzięczni. Jeśli jest terrorystą i dokonał zamachu, pokażcie nam na to dowód - mówi Hadrat.
- Jeśli udowodnią mu winę, niech go złapią i osądzą. Ale nie wolno im winić całego kraju. Mamy za złe tym, którzy zaatakowali Amerykę, bo tam zginęli niewinni ludzie. Teraz Ameryka chce zrobić to samo. Zamiast kierować się mądrością, kieruje się ślepym odwetem. Dlaczego? - pyta Nidal Abdel.

Islamski syndrom

Polacy bardzo niewiele wiedzą o islamie. Po amerykańskiej tragedii islam coraz bardziej kojarzy się im z fundamentalizmem, fundamentalizm z fanatyzmem religijnym, a fanatyzm z terroryzmem. Mówi się o syndromie islamskiego fundamentalisty, który chce uwolnić się od jakiejkolwiek dominacji, oczyścić kulturę z obcych naleciałości, jego postawa wobec tego, co obce, jest nieprzejednana i wykorzystuje religię do własnych celów, by narzucić swoją ideologię innym.
• Co panowie na to?
- Nie zgadzamy się. Opisany syndrom nie ma nic wspólnego z islamem.
- Gdziekolwiek pojawili się muzułmanie, zawsze akceptowali to, co najlepsze w danej kulturze i wcale tego nie negowali. Po drugie, w Koranie jest zapisane, żebyśmy od innych narodów brali dobrą lekcję i kontynuowali to dobro. Po trzecie, Prorok zawsze mówił, że ludzie są różni i trzeba szanować dobrych, choć niewiernych przywódców. Po czwarte, powtarzał, że został wysłany na Ziemię po to, by udoskonalać dobro. Więc nic się z tym, co pan mówi, nie zgadza - mówi Sami Zaid
- W państwach islamskich zawsze żyli także chrześcijanie i żydzi i nikt nie narzucał im naszej wiary. Nigdy nikomu nie narzucamy swojej wiary - tłumaczy Nagib Molhi.

Kiedy runęły wieże na Manhattanie

- Kiedy to widziałem, myślałem, że to niemożliwe. Że to jakiś straszny film. Bardzo bolało mnie serce. To było okropne. Do dziś myślę, że ten, kto to zrobił, jest szaleńcem - mówi dr Nagib Molhi.
- Akurat modliłem się wtedy. Kiedy zobaczyłem tragedię Ameryki, zmówiłem modlitwę, którą mówimy po stracie bliskiej osoby: Jesteśmy od Boga i do niego powracamy. Po pierwszych komentarzach wiedziałem, że niezależnie od tego, kto to wykonał, najbardziej pokrzywdzeni będą muzułmanie. Dziś dowiedziałem się, że w Stanach zabito Jemeńczyka. Doszło do tego, że ludzie nie zgadzają się lecieć samolotem, gdy siedzi z nimi jakiś Arab - mówi Sami Zaid.
- Ja płakałem. Bardzo płakałem, bo płonące wieże przypomniały mi Afganistan. Przez chwilę myślałem, że to znów pali się mój kraj. Potem płakałem nad nieszczęściem Ameryki. Dlaczego świat nie wierzy naszym łzom? - mówi Hadrat z Afganistanu.
- Niewyobrażalna tragedia. Rozumiem ból Ameryki. Nie rozumiem tego, kto to uczynił - komentuje Zuheir Elsheikh.
- Żal mi tych niewinnych ludzi. Za co zginęli? - pyta Abdulhakim.
- Na głupotę ludzką nie ma leku. Zginęli niewinni. Nie można tego sprawcy wybaczyć - mówi Safouh
al- Wafai.
Nie sądźmy przedwcześnie
- W zburzonym budynku był meczet. Kto z wyznawców Allacha uderzyłby w jego świątynię?... - pyta Sami
- W kanale Aljazeera usłyszałem, że tego dnia do pracy w wieżach nie przyszło cztery tysiące żydów. Czy to zbieg okoliczności?.. - pyta Hadrat.
- Najgorsze jest to, że dla Ameryki skończył się odwieczny wróg - Rosja i teraz ma nowego - islam - mówi Nidal Abdel
- Nie rozstrzygajmy i nie sądźmy przedwcześnie. Trzeba dotrzeć do źródła nienawiści na świecie i poświęcić siły na to, by usunąć jej przyczyny. Wtedy nie będzie bólu w Ameryce, Palestynie, Afganistanie, Czeczenii, Jugosławii. Zmówmy modlitwę za zmarłych - prosi Hadrat.
Boże, Panie nieśmiertelnych dusz
i nieśmiertelnych ciał,
poszarpanych włosów
porwanych powłok cielesnych
i zwietrzałych kości
które opuściły świat doczesny
wierząc w Ciebie
Przekaż im swojego ducha
I moje pozdrowienie
Pozdrowienie
Kończy się modlitwa. Każdy ze zgromadzonych chciałby jeszcze pozdrowić Polaków.
- Pamiętajcie, że islam to jest coś pięknego i najpierw trzeba go poznać, a potem o nim mówić - twierdzi Nagib Molhi.
- Bądźcie sprawiedliwi. Poznawajcie islam od muzułmanów, a nie od mediów - apeluje Sami Zaid.
- Islam jest tolerancyjny i łączy ludzi. Pamiętajcie, że nie każdy muzułmanin jest terrorystą i fanatykiem - dodaje Hadrat.
- Boli nas krzywda Ameryki. Ale nie zapominajcie, że w Palestynie, dużo mniejszym kraju, codziennie umierają ludzie - prosi Zuheir Elsheikh.
- W każdym rozdziale Koranu czytamy i powtarzamy: W imię Allacha miłosiernego i litościwego. Zachęcam was, żebyście spróbowali poznać naszą religię - apeluje Abdulhkim Mogbil.
- Pamiętajcie, że islam oznacza pokój i miłość do wszystkich stworzeń - mówi Safouh al-Wafai.
- Pamiętajcie o słowach św. Pawła: Doświadczajcie wszystkiego. Co dobre, weźcie - kończy Nidal Abdel.
A mnie przypominają się słowa naszej Biblii, że po to przyszliśmy na świat, żebyśmy się wzajemnie miłowali...
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Avia Świdnik musi się poprawić u siebie

Avia Świdnik musi się poprawić u siebie

Avia Świdnik to nasz najlepszy zespół w grupie czwartej III ligi. Żółto-niebiescy obecnie zajmują czwarte miejsce w tabeli z dorobkiem 19 punktów. Do lidera, czyli Wieczystej Kraków tracą tylko dwa „oczka”. Drużyna Łukasza Mierzejewskiego patrzyłaby jednak na wszystkich rywali z góry gdyby lepiej spisywała się na swoim boisku.

Puławska triathlonistka ukończyła zmagania na Hawajach

Puławska triathlonistka ukończyła zmagania na Hawajach

Dzisiaj o godz. 11 polskiego czasu puławianka, Iwona Latańska, spełniła swoje kolejne marzenie. Wbiegła na metę międzynarodowych zawodów triathlonowych IRONMAN rozgrywanych na amerykańskich Hawajach. Jej czas to 16 godzin, 5 minut i 13 sekund.

ARiMR oferuje wsparcie  na działania proekologiczne

ARiMR oferuje wsparcie na działania proekologiczne

Rozmowa z Krzysztofem Gałaszkiewiczem, dyrektorem Lubelskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Siatkarze LUK Lublin grają dzisiaj z Jastrzębskim Węglem, czyli poprzeczka nadal wisi wysoko

Siatkarze LUK Lublin grają dzisiaj z Jastrzębskim Węglem, czyli poprzeczka nadal wisi wysoko

W piątek, o godz. 20.30 LUK Lublin zmierzy się u siebie z Jastrzębskim Węglem. I to goście będą zdecydowanym faworytem.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 7-9 października

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 7-9 października

W weekend u siebie sezon zaczynają koszykarki z Lublina. Polski Cukier AZS UMCS zagra z KS Basket 25 sp. z o.o. Bydgoszcz. Drugi raz przed własną publicznością wystąpią także zawodnicy Startu. A dodatkowo kibice będą mogli już w piątek obejrzeć spotkanie siatkarzy LUK Lublin z Jastrzębskim Węglem.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 7.10.2022

Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice
galeria

Wielka kontrola. Strażacy sprawdzą schrony i piwnice

W Świdniku w miejscach ukrycia może się zmieścić prawie 700 osób. W Kraśniku znacznie więcej, a w Lublinie schrony pomieszczą 1 proc. mieszkańców. Teraz strażacy będą sprawdzać takie obiekty i inne miejsca jak piwnice bloków i garaże wielostanowiskowe.

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

Dni otwarte Funduszy Europejskich w Kraśniku

DOFE to coroczna impreza, którą organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To czas, kiedy małe i duże przedsiębiorstwa, a także instytucje z całej Polski prezentują swoje funduszowe projekty. Tegoroczna – już dziewiąta – edycja święta Funduszy Europejskich zaplanowana została na 7-9 października 2022 r. W tym roku zapraszamy do Kraśnika.

Warsztaty, usługi opiekuńcze i wspólny czas dzięki wsparciu unijnemu

Warsztaty, usługi opiekuńcze i wspólny czas dzięki wsparciu unijnemu

„Za krokiem krok” to tytuł projektu realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. A wszystko dzięki wsparciu funduszy unijnych.

Przegląd tygodnia, czyli co zostało po koszykarskiej promocji województwa lubelskiego

Przegląd tygodnia, czyli co zostało po koszykarskiej promocji województwa lubelskiego

Autorski przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia.

Lublin. Nie czytaj przy jedzeniu. Ohydne odkrycie strażników miejskich

Lublin. Nie czytaj przy jedzeniu. Ohydne odkrycie strażników miejskich

Ścieki z budynku płynęły wprost do nieutwardzonego dołu, gdzie swobodnie wsiąkały w grunt. Taki widok odkrył na jednej z lubelskich posesji patrol Straży Miejskiej. Właściciele domu dostali mandaty, ale na tym sprawa się nie zakończy.

Szczątki ludzkie na górkach czechowskich. Chcą zamknięcia placu zabaw
galeria

Szczątki ludzkie na górkach czechowskich. Chcą zamknięcia placu zabaw

Znamy już szczegółowe wyniki badań ludzkich szczątków znalezionych na górkach czechowskich przez Instytut Pamięci Narodowej. Jesienią mają być tu prowadzone kolejne poszukiwania ofiar zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat.

Traumatyczne wizyty kobiet u dentysty w Lublinie. A miał być tylko masaż żuchwy

Traumatyczne wizyty kobiet u dentysty w Lublinie. A miał być tylko masaż żuchwy

To miały być zwykłe wizyty u stomatologa i zabiegi takie jak masaż żuchwy. Za to, co działo się za zamkniętymi drzwiami gabinetu, lekarz trafi za kraty na prawie trzy lata.

Dziennik Bardzo Wschodni. Wydanie specjalne w języku ukraińskim i białoruskim

Dziennik Bardzo Wschodni. Wydanie specjalne w języku ukraińskim i białoruskim

Z piątkowym wydaniem Dziennika Wschodniego ukazał się bezpłatny dodatek Dziennik Bardzo Wschodni. To wydanie specjalne przygotowane przez ukraiński i białoruskich dziennikarzy.

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Biedronka wprowadzi się do centrum Lublina. Dyskont będzie w znanym budynku

Na 10 lat właściciel sieci Biedronka wynajął od miasta lokal na parterze budynku Astorii na rogu Al. Racławickich i ul. Lipowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium