Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2001 r.
21:24
Edytuj ten wpis

Świat nie wierzy naszym łzom

0 0 A A
Hadrat Jaborkhel: - Nie każdy muzułmanin jest terrorystą <br />
i fanatykiem. <br />
Hadrat Jaborkhel: - Nie każdy muzułmanin jest terrorystą
i fanatykiem.

W sobotni wieczór byłem w lubelskim meczecie.
Po zdjęciu butów wszedłem do skromnej salki wyłożonej dywanami. Puste ściany, w rogu stolik
z ułożonymi księgami Koranu. Na podłodze ozdobny dywanik dla imama. Pouczony, by nie dotykać Koranu, zostałem sam. Ukląkłem, by zmówić modlitwę za tych, co zginęli w Stanach. Obok, w bibliotece, czekali na mnie wyznawcy islamu. Wszyscy smagli, średniego wzrostu. Witali mnie z uśmiechem na ustach. Pozdrawiali słowami: salam alejkum, co oznacza: pokój z tobą.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nazywam się Sami Zaid. Jestem lekarzem. Pracuję w szpitalu na Jaczewskiego, na Oddziale Intensywnej Terapii. Robię specjalizację z anestezjologii. W Lublinie mieszkam od pięciu lat. Pochodzę z Jemenu. Mam żonę Polkę i pięcioro dzieci. Jestem przewodniczącym Muzułmańskiego Stowarzyszenia Kształtowania Kulturalnego w Lublinie.
- Nazywam się Zuheir Elsheikh. Skończyłem politechnikę. Zajmuję się handlem. W Lublinie przebywam już dziesięć lat. Pochodzę z Sudanu.
- Nazywam się Abdulhakim Mogbil. Też jestem lekarzem. Pracuję w szpitalu na Staszica. W Lublinie mieszkam od czternastu lat. Żonaty, dwoje dzieci.
- Nazywam się Safouh al-Wafai. Jestem lekarzem. Prowadzę prywatną praktykę. W Polsce od dwudziestu lat. Pochodzę z Syrii.
- Nazywam się Nagib Molhi. Jestem lekarzem pediatrą. Od czternastu lat w Polsce. Pochodzę z Jemenu. Mam żonę i trzy córki.
- Nazywam się Hadrat Jaborkhel. Jestem Afgańczykiem. Mieszkam w Lublinie od 1980 r. Z zawodu chemik, obecnie rencista. Mam rodzinę: żonę i trzech synów.
- Nazywam się Abdel Fattah Nidal. Pochodzę z Palestyny, ale mam obywatelstwo jordańskie. Do Polski przyjechałem z Kuwejtu i mieszkam w waszym kraju dwanaście lat. Robię staż na medycynie, w Paryżu studiuję prawo koraniczne. Na co dzień zajmuję się w Lublinie gastronomią.

Dlaczego przyjechali do Polski?

Powody były różne.
- To czysty przypadek - opowiada Sami. Wysyłano nas na studia do Polski, NRD, na Węgry. Wprawdzie wybrałem sobie NRD, ale znaleziono mi miejsce w Polsce.
- Też przypadkowo. Miałem jechać do Rosji, ale przez pomyłkę trafiłem do Polski - mówi Zuheir z Sudanu.
- Na miejsce studiów wybrałem Niemcy, Egipt i Polskę. Wysłano mnie do Polski - mówi Abdulahim.
- Znalazłem się tu inaczej niż wszyscy. Mam w Polsce rodzinę - mówi Safouh.
- Przypadkowo - mówi Hadrat.
- Dostałem stypendium na studia medyczne w Polsce - dodaje Nidal Abdel.

Czy czujecie niechęć Polaków?

- Niechęć nie. Raczej ciekawość, czy ktoś nam dokucza. Na drugi dzień po zamachu, na odprawie, profesor żartobliwie zapytał: - Byłeś w pracy? Masz alibi? - śmieje się dr Sami Zaid.
- Handluję na bazarze. Spotykam wielu ludzi. Tylko raz podszedł do mnie starszy mężczyzna i spytał z wyrzutem: - Co zrobiliście w Stanach? - opowiada Zuheir.
- Nie odczuwam niechęci Polaków. Ale bardzo dużo dyskutujemy z kolegami - dodaje dr Nagib.
- Nie spotkałem się z objawami niechęci. Moi pacjenci mnie kochają. Owszem pytają, jak to się mogło stać. Proszą o moją opinię - mówi Safouh.
- Nie miałem z waszej strony żadnych przykrości - komentuje Abdulhakim
- Choć naszym wujkiem, a waszym bratem był Związek Radziecki, to wciąż pytano mnie: - Co tu jeszcze robisz? Kiedy jedziesz do kraju? - Czekam, aż Rosjanie zbudują mi komunizm - odpowiadałem. I tak zostałem. Dziś mam spokój. Czuję się swobodnie. Po ataku nie spotkało mnie nic złego - mówi Hadrat.
- Z niechęcią się nie spotkałem. Raczej z żartami - odpowiada Nidal.

Jaki jest wasz Bóg?

W języku arabskim islam oznacza pokój.
• Co jeszcze?
- Islam to całkowite poddanie się Bogu - mówi dr Sami Zaid.
• Kto to jest Allach?
- Allach jest naszym Bogiem, Stwórcą i Panem świata.
• Jaki jest wasz Bóg?
- Jest dobry. Litościwy i miłosierny. Sprawiedliwy i przychylny człowiekowi - mówi Abdulhakim.
• Dla nas, Europejczyków, wydaje się groźny...
- Odpowiem przypowieścią. Nasz Prorok zobaczył kiedyś kobietę, która karmiła swoje dziecko. I powiedział: - Widzicie tę kobietę, która karmi swoje dziecko? Zaprawdę Allach bardziej kocha i miłuje ludzi, niż ta kobieta swoje dziecko - mówi Sami Zaid.
- Jest dobry. Kocha mnie - dodaje Zuheir
- Allach wysłał na Ziemię jedną część litości i dał ją człowiekowi. Zostało mu jeszcze dziewięćdziesiąt dziewięć cząstek - tłumaczy Sami Zaid.
- Bardzo nas kocha - mówi Hadrat. - Wszystkich!
- Nasz Bóg jest miłosierny, sprawiedliwy, litościwy, największy, to Stwórca nas wszystkich - dodaje Nidal.
• Czy wasz Bóg jest sprawiedliwy?
- Tak.
• To co powinien zrobić z tymi, co zaatakowali Stany?

Wiara i modlitwa

Pierwszym filarem islamu jest wyznanie wiary.
- Człowiek oświadcza, że nie ma Boga oprócz Allacha i że Mahomet jest jego wysłannikiem. Oświadcza, że w to wierzy i nosi w sercu - tłumaczy Sami Zaid.
- Wymawiamy to oświadczenie po kilkanaście razy w ciągu dnia - dodaje Abdulhakim.
• A co to jest modlitwa?
- Modlitwa to jest łączność między człowiekiem a Bogiem - odpowiada Safouh al-Wafai.
- Powtarzamy wersety Koranu i dokonujemy ablucji pięć razy dziennie - mówi Sami Zaid. - Najważniejszym dniem modlitwy, kiedy przychodzimy tu, do meczetu, jest piątek. W piątek Bóg stworzył człowieka, w piątek wszyscy umrzemy, w piątek wszyscy zmartwychwstaną i staną przed Bogiem do rozliczenia.

Pobożność

W islamie występuje specyficzne pojęcie pobożności. Spytałem, co oznacza to słowo.
- Pobożny człowiek to jest ten, kto boi się Boga. Boi się Boga, a więc oddala się w życiu od tych rzeczy, które Bóg zakazał, czyni to, co nakazał - mówi Sami Zaid.
Interesowało mnie także, co oznacza słowo fundamentalizm, bo w rozumieniu Europejczyków jest to bezkompromisowe przestrzeganie pewnych zasad religijnych.
- Fundamentalizm jest terminem, który powstał na Zachodzie i wykorzystuje się go do określenia postaw fanatycznych, związanych z religią. Natomiast w języku arabskim istnieje pojęcie źródeł i w rozumieniu teologicznym fundamentalizm oznacza powrót do źródeł wiary i uznanie ich za jej fundament. W każdym razie ludzie błędnie łączą fundamentalizm z fanatyzmem religijnym i terroryzmem - tłumaczy dr Zaid.

Allach jest łagodny?

• To skąd bierze się terroryzm i dlaczego najczęściej kojarzy się go z islamem?
- Allach jest łagodny i każe swoim wiernym wchodzić w sprawy religii pomału i w sposób delikatny. Bóg kocha delikatność w każdej dziedzinie. Człowiek, który będzie mocno trzymał się jakiejkolwiek sprawy, zboczy z drogi - odpowiada mi Sami Zaid.
• Czy tam, gdzie człowiek schodzi z boskiej drogi, zaczyna się fanatyzm?
- Tam może się zacząć fanatyzm.
Czy zaczął się w Afganistanie?
Dla nas, Europejczyków, którzy z przerażeniem spoglądamy na zagniewane twarze Afgańczyków, gotowych na świętą wojnę, trudno pogodzić się z tym, że to nie jest fanatyzm religijny. Nie widać po nich, żeby Allach był łagodny...
- Nie zapominajcie, w jakiej oni są sytuacji. Boją się ataku Ameryki, która żąda wydania podejrzanego. Nie ma dowodów na to, kto odpowiada za tragedię na Manhattanie - mówi Sami Zaid.
- To nie jest fanatyzm. To są biedni, zdesperowani ludzie, którzy przeżywają tragedię. Trzeba ich zrozumieć - mówi Zuheir Elsheikh.
- Teraz mówicie: fanatyzm. A kiedy dziesięć lat temu gnębili nas Rosjanie, dlaczego nikt z was nie mówił o rosyjskim fanatyzmie? - pyta Hadrat.
- Bo Polak był pod takim samym butem jak Afgańczyk.

Mamy go za wiernego!

• Dlaczego talibowie nie chcą wydać podejrzanego terrorysty?
- W Koranie jest napisane: Jeśli któryś z niewiernych poszuka u ciebie schronienia, to ochroń go i prowadź do miejsca, gdzie nie będzie się bał. Niech usłyszy od ciebie słowa Boga. My traktujemy podejrzanego jako wiernego człowieka. Więc jeśli niewiernego nie można oddać, to jak można wydać wiernego? - pyta Sami Zaid.
• A jak będą dowody?
- Wtedy powinni go oddać - dodaje dr Sami.
• Dlaczego?
- Bo w Koranie jest napisane, że każdy, kto stara się szerzyć zepsucie na Ziemi (a śmierć tylu Amerykanów to największe zepsucie), będzie ukrzyżowany. Albo obetnie mu się nogę i rękę, albo zostanie wypędzony z kraju. Dozna hańby na tym świecie i kary bożej na Sądzie Ostatecznym - kończy Sami Zaid.
• Tak mówi Koran. A jak zrobią jego wyznawcy?
- Jeśli będzie winny, powinni go wydać - mówi Zuheir
- Ludzie są różni. Mogą go wydać lub nie. Ja mówiłem, co mówi Koran - tłumaczy Zaid.
- Bin Laden pomógł nam w czasie wojny z Rosją. Dzięki niemu wygraliśmy. Jesteśmy mu wdzięczni. Jeśli jest terrorystą i dokonał zamachu, pokażcie nam na to dowód - mówi Hadrat.
- Jeśli udowodnią mu winę, niech go złapią i osądzą. Ale nie wolno im winić całego kraju. Mamy za złe tym, którzy zaatakowali Amerykę, bo tam zginęli niewinni ludzie. Teraz Ameryka chce zrobić to samo. Zamiast kierować się mądrością, kieruje się ślepym odwetem. Dlaczego? - pyta Nidal Abdel.

Islamski syndrom

Polacy bardzo niewiele wiedzą o islamie. Po amerykańskiej tragedii islam coraz bardziej kojarzy się im z fundamentalizmem, fundamentalizm z fanatyzmem religijnym, a fanatyzm z terroryzmem. Mówi się o syndromie islamskiego fundamentalisty, który chce uwolnić się od jakiejkolwiek dominacji, oczyścić kulturę z obcych naleciałości, jego postawa wobec tego, co obce, jest nieprzejednana i wykorzystuje religię do własnych celów, by narzucić swoją ideologię innym.
• Co panowie na to?
- Nie zgadzamy się. Opisany syndrom nie ma nic wspólnego z islamem.
- Gdziekolwiek pojawili się muzułmanie, zawsze akceptowali to, co najlepsze w danej kulturze i wcale tego nie negowali. Po drugie, w Koranie jest zapisane, żebyśmy od innych narodów brali dobrą lekcję i kontynuowali to dobro. Po trzecie, Prorok zawsze mówił, że ludzie są różni i trzeba szanować dobrych, choć niewiernych przywódców. Po czwarte, powtarzał, że został wysłany na Ziemię po to, by udoskonalać dobro. Więc nic się z tym, co pan mówi, nie zgadza - mówi Sami Zaid
- W państwach islamskich zawsze żyli także chrześcijanie i żydzi i nikt nie narzucał im naszej wiary. Nigdy nikomu nie narzucamy swojej wiary - tłumaczy Nagib Molhi.

Kiedy runęły wieże na Manhattanie

- Kiedy to widziałem, myślałem, że to niemożliwe. Że to jakiś straszny film. Bardzo bolało mnie serce. To było okropne. Do dziś myślę, że ten, kto to zrobił, jest szaleńcem - mówi dr Nagib Molhi.
- Akurat modliłem się wtedy. Kiedy zobaczyłem tragedię Ameryki, zmówiłem modlitwę, którą mówimy po stracie bliskiej osoby: Jesteśmy od Boga i do niego powracamy. Po pierwszych komentarzach wiedziałem, że niezależnie od tego, kto to wykonał, najbardziej pokrzywdzeni będą muzułmanie. Dziś dowiedziałem się, że w Stanach zabito Jemeńczyka. Doszło do tego, że ludzie nie zgadzają się lecieć samolotem, gdy siedzi z nimi jakiś Arab - mówi Sami Zaid.
- Ja płakałem. Bardzo płakałem, bo płonące wieże przypomniały mi Afganistan. Przez chwilę myślałem, że to znów pali się mój kraj. Potem płakałem nad nieszczęściem Ameryki. Dlaczego świat nie wierzy naszym łzom? - mówi Hadrat z Afganistanu.
- Niewyobrażalna tragedia. Rozumiem ból Ameryki. Nie rozumiem tego, kto to uczynił - komentuje Zuheir Elsheikh.
- Żal mi tych niewinnych ludzi. Za co zginęli? - pyta Abdulhakim.
- Na głupotę ludzką nie ma leku. Zginęli niewinni. Nie można tego sprawcy wybaczyć - mówi Safouh
al- Wafai.
Nie sądźmy przedwcześnie
- W zburzonym budynku był meczet. Kto z wyznawców Allacha uderzyłby w jego świątynię?... - pyta Sami
- W kanale Aljazeera usłyszałem, że tego dnia do pracy w wieżach nie przyszło cztery tysiące żydów. Czy to zbieg okoliczności?.. - pyta Hadrat.
- Najgorsze jest to, że dla Ameryki skończył się odwieczny wróg - Rosja i teraz ma nowego - islam - mówi Nidal Abdel
- Nie rozstrzygajmy i nie sądźmy przedwcześnie. Trzeba dotrzeć do źródła nienawiści na świecie i poświęcić siły na to, by usunąć jej przyczyny. Wtedy nie będzie bólu w Ameryce, Palestynie, Afganistanie, Czeczenii, Jugosławii. Zmówmy modlitwę za zmarłych - prosi Hadrat.
Boże, Panie nieśmiertelnych dusz
i nieśmiertelnych ciał,
poszarpanych włosów
porwanych powłok cielesnych
i zwietrzałych kości
które opuściły świat doczesny
wierząc w Ciebie
Przekaż im swojego ducha
I moje pozdrowienie
Pozdrowienie
Kończy się modlitwa. Każdy ze zgromadzonych chciałby jeszcze pozdrowić Polaków.
- Pamiętajcie, że islam to jest coś pięknego i najpierw trzeba go poznać, a potem o nim mówić - twierdzi Nagib Molhi.
- Bądźcie sprawiedliwi. Poznawajcie islam od muzułmanów, a nie od mediów - apeluje Sami Zaid.
- Islam jest tolerancyjny i łączy ludzi. Pamiętajcie, że nie każdy muzułmanin jest terrorystą i fanatykiem - dodaje Hadrat.
- Boli nas krzywda Ameryki. Ale nie zapominajcie, że w Palestynie, dużo mniejszym kraju, codziennie umierają ludzie - prosi Zuheir Elsheikh.
- W każdym rozdziale Koranu czytamy i powtarzamy: W imię Allacha miłosiernego i litościwego. Zachęcam was, żebyście spróbowali poznać naszą religię - apeluje Abdulhkim Mogbil.
- Pamiętajcie, że islam oznacza pokój i miłość do wszystkich stworzeń - mówi Safouh al-Wafai.
- Pamiętajcie o słowach św. Pawła: Doświadczajcie wszystkiego. Co dobre, weźcie - kończy Nidal Abdel.
A mnie przypominają się słowa naszej Biblii, że po to przyszliśmy na świat, żebyśmy się wzajemnie miłowali...

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie

Potok Sitno wznowił treningi po zimowej przerwie 0 0

W zeszłym sezonie Potok Sitno rzutem na taśmę po dwumeczu barażowym zapewnił sobie utrzymanie w zamojskiej "okręgówce". W obecnej kampanii zespół trenera Marka Gnypa chce zapewnić sobie spokój zdecydowanie wcześniej

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje"

Wybory na szefa Platformy Obywatelskiej. "To był moment, w którym trzeba było schować własne ambicje" 0 4

Trzy pytania do Joanny Muchy, lubelskiej posłanki Platformy Obywatelskiej.

Koncert Black River w Klubie30
26 marca 2020, 19:00

Koncert Black River w Klubie30 0 0

Klub30 (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert formacji Black River tworzonej przez muzyków takich zespołów jak Behemoth czy Dimmu Borgir. Wydarzenie odbędzie się 26 marca o godz. 19.

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana

Szkoła Podstawowa nr 58 będzie największą w Lublinie. Inna podstawówka ma zostać zlikwidowana 7 6

Już w czwartek Rada Miasta ma założyć nową Szkołę Podstawową nr 58, która ma działać w nowym budynku rosnącym przy ul. Berylowej. To będzie największa szkoła w Lublinie. Zarazem Ratusz chce zlikwidować mikroskopijną podstawówkę przy Krochmalnej, a jej uczniowie mają trafić do innych placówek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 stycznia 2020 r. 0 0

Artyści Pieniądza na 100-lecie złotego

Artyści Pieniądza na 100-lecie złotego 0

Tutaj pochowano powstańców styczniowych. Uroczystości w rocznicę [zdjęcia]
galeria

Tutaj pochowano powstańców styczniowych. Uroczystości w rocznicę [zdjęcia] 0 4

W niedzielę przy mogile powstańców styczniowych w Klarowie spotkali się rekonstruktorzy i uczestnicy rocznicowej uroczystości.

Chełm: Kurier podbierał paczki

Chełm: Kurier podbierał paczki 0 0

Policjanci zatrzymali 24-latka któremu udowodniono podbieranie paczek z firmy kurierskiej w której był podwykonawcą.

Kobe Bryant nie żyje. Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera

Kobe Bryant nie żyje. Słynny koszykarz zginął w katastrofie helikoptera 292 2

Kobe Bryant zginął w niedzielę w katastrofie helikoptera w Kalifornii - podają amerykańskie media. Słynny koszykarz miał 41 lat.

Pszczółka Polski Cukier pokonała mistrza Polski na własnym parkiecie [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier pokonała mistrza Polski na własnym parkiecie [zdjęcia] 0 15

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiła miłą niespodziankę swoim kibicom – pokonała u siebie CCC Polkowice 71:66

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Azoty Puławy 25:50. Nie zlekceważyli rywala

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski – Azoty Puławy 25:50. Nie zlekceważyli rywala 0 0

W 1/16 finału Pucharu Polski Azoty Puławy pokonały KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski 50:25. Najwięcej bramek dla puławian zdobyli obrotowi Łukasz Rogulski i Dawid Dawydzik.

Niektórym będzie trudniej o miejsca w przedszkolach w Lublinie. Nowa tabela punktów

Niektórym będzie trudniej o miejsca w przedszkolach w Lublinie. Nowa tabela punktów 4 11

Prezydent zamierza utrudnić starania o miejsca w miejskich przedszkolach tym rodzicom, którzy nie rozliczają podatku dochodowego w Pierwszym lub Trzecim Urzędzie Skarbowym. Podczas rekrutacji ich dzieci dostaną mniej punktów. Ratusz tłumaczy, że musi powalczyć o zwiększenie dochodów miejskiej kasy.

Świdniczanka lepsza w sparingu od Unii Hrubieszów

Świdniczanka lepsza w sparingu od Unii Hrubieszów 0 0

Czołowe ekipy lubelskiej klasy okręgowej rozgrywają pierwsze sparingi. Na razie formą imponuje Świdniczanka Świdnik Mały

MKS Dąbrowa Górnicza – Start Lublin 66:74. Cenna wygrana!

MKS Dąbrowa Górnicza – Start Lublin 66:74. Cenna wygrana! 0 6

Start Lublin odniósł ważne zwycięstwo w Dąbrowie Górniczej. A rywale przegrali 11 spotkanie z rzędu.

Kumulacja w Lotto rośnie, do wygrania już 27 milionów zł! Wyniki ostatniego losowania

Kumulacja w Lotto rośnie, do wygrania już 27 milionów zł! Wyniki ostatniego losowania 0 0

Wyniki Lotto 25.01.2020, sprawdź wylosowane liczby. Kumulacja w Lotto rośnie, bo w kolejnym losowaniu nie padła „szóstka”. We wtorek 28.01.2020 do wygrania będzie już 27 milionów złotych!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.