Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

23 grudnia 2008 r.
21:19
Edytuj ten wpis

Święta w zgliszczach

0 0 A A

Większość z prawie trzystu dzieci z Gruzji, które na zaproszenie Kancelarii Prezydenta RP latem odpoczywały w Polsce, obecnie wraz z rodzinami przebywa w ośrodkach dla uchodźców w Gori i Tbilisi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mimo że działania wojenne na terenie tzw. strefy buforowej zakończyły się już dawno, nie mogą wrócić do swoich wiosek. Ich domy zostały zbombardowane przez lotnictwo rosyjskie albo podpalone przez Osetyńców.

W jeszcze gorszej sytuacji znajduje się około 12 tysięcy mieszkańców Tamaraszeni, Aczabeti i innych miejscowości leżących w tzw. strefie buforowej, którzy wciąż przebywają w ośrodkach.

- Ich domy zostały zrównane z ziemią i nie ma nawet śladu, po miejscach, w których kiedyś tętniło tam życie - mówi Iraki Kokaia z Ministerstwa Uchodźców w Tbilisi.

50 metrów

Czternastoletnia Nana Midodashvili, która z grupą 83 dzieci odpoczywała w Lublinie, pochodzi właśnie z takiej wioski. Teraz mieszka w jednym z ośrodków w Tbilisi.

Placówka znajdująca się w starym, dziewięciokondygnacyjnym, szpitalu wojskowym na przedmieściach Tbilisi. Mieszka tam około 900 osób. Na zestawionych ze sobą łóżkach w dawnych szpitalnych salach, na powierzchni około 50 mkw., śpią trzy, czasami cztery rodziny. Nie ma tam żadnych mebli czy nawet szafek na drobiazgi, które udało im się zabrać, kiedy uciekali z domów.

Na każdej kondygnacji budynku mieszkańcy mają do dyspozycji tylko trzy toalety i łazienki.

Jak zwierzęta

Gaiozi Midodashvili, ojciec Nany, mówi, że żyją jak zwierzęta. - Dobrze, że chociaż dzieci mogą chodzić do szkoły - pociesza się.

Gaiozi jest zrezygnowany i rozżalony. Co prawda, rząd wybudował dla uchodźców nowe osiedla, ale oni nie chcą przenieść się do tych domów.

- Jeśli się na to zgodzimy, już zawsze będziemy uchodźcami. Drugi raz w życiu muszę zaczynać wszystko od początku - mówi Gaiozi. - Po pierwszej wojnie osetyjskiej, tak jak teraz, wszystko straciłem i musieliśmy uciekać. Ale ile razy można zaczynać? - zastanawia się z wyrzutem mężczyzna.

Chcemy mówić po polsku

Kokaia z Ministerstwa Uchodźców w Tbilisi przyznaje, że ludzie ze zniszczonych miejscowości niezbyt chętnie przenoszą się do nowych osiedli. - To problem psychologiczny - twierdzi urzędnik. Jednak mimo wątpliwości uchodźcy powoli przełamują apatię. Już 11 tysięcy ludzi zasiedliło nowo wybudowane domy.

Tymczasem dla dzieci, które podczas letniego pobytu poznały Polskę, a obecnie przebywają jeszcze w placówkach dla uchodźców, Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi prowadzi raz w tygodniu lekcje języka polskiego.

Nurki Gabunia, dyrektor szkoły, była zaskoczona, gdy jesienią zgłosiło się do niej dwanaścioro dzieci gruzińskich chcących nauczyć się mówić po polsku. Okazało się, że jest to efekt zauroczenia naszym krajem podczas letniego pobytu.

- Spośród dzieciaków, które były w Polsce, więcej chciałoby chodzić na te lekcje, ale ich rodziców nie stać na przywożenie ich do szkoły - mówi dyrektorka. - Zwłaszcza gdy udało im się wyrwać w ośrodków dla uchodźców.

Tu jest bezpiecznie

We wrześniu do Polski przyjechało ponad 80 dzieci z Gruzji i spędziło u nas trzy tygodnie. Zwiedzili Lublin, Nałęczów, Puławy, Kazimierz Dolny. Jak nam potem opowiadali, plan zajęć był aż za bogaty. Organizatorzy musieli zrezygnować z kilku punktów, bo po prostu nie wystarczyło na nie czasu. - Pobyt w Polsce był dla nich niesamowitym przeżyciem - potwierdza Maksim Domukhovski, gruziński tłumacz mieszkający od kilkunastu lat w Polsce. - Jednak mimo pozytywnych wrażeń, wciąż mają w oczach krew bliskich i sąsiadów, słyszą huk bomb i walących się ścian.
Młodzi Gruzini do Polski dotarli w tym, w co byli ubrani. Nic ze sobą nie mieli. Kiedy przyjechali do Lublina, wysiadając z autokarów, z bagażnika wyciągnęli wypchane torby, pełne prezentów. - Właśnie dzięki temu, dzięki życzliwości ludzi czują się bezpiecznie - dodaje Maksim.

Uśmiech

Dzieci przyjechały głownie z terenów bezpośrednio dotkniętych wojną: Gori, Cchinwali i okolicznych wiosek. Część z nich potraciła bliskich, straciła domy, teraz z rodzinami mieszkają w tbiliskim ośrodku dla uchodźców. Wizyta w Polsce miała dla nich terapeutyczny charakter. - Dzieciom bardzo się podobały kolonie - mówi Nona Tsikhelashvili, psycholog, która opiekowała się dziećmi. - Ten pobyt coś w nich zmienił. Były spokojniejsze, a na ich twarzach pojawił się uśmiech.

Paczki na święta

Dla dzieci, które odwiedziły Polskę, Caritas Polska i Kancelaria Prezydenta RP przygotowują paczki świąteczne, które mają być zawiezione do Gruzji z kolejną partią pomocy humanitarnej.

Tiry z pomocą mają dotrzeć na miejsce 5 stycznie 2009 roku; w przeddzień gruzińskiej Wigilii.

Warszawski Caritas Polska wciąż prowadzi zbiórkę. Osoby i instytucje chcące wspomóc finansowo akcje, mogą kierować pomoc pod adresem:
CARITAS POLSKA, skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526, z dopiskiem: GRUZJA
(tom)

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium