Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 kwietnia 2008 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Szimon Peres przyjął Donalda Tuska

Od spotkania z prezydentem Izraela Szimonem Peresem rozpoczął swoją wizytę w Izraelu premier Donald Tusk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szef polskiego gabinetu został przyjęty przez głowę państwa w środę rano w jerozolimskiej rezydencji Beit Hanasi. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze.

Jakkolwiek nie było po nim wypowiedzi dla mediów, udało nam się dowiedzieć, że rozmawiano m.in. o obchodach 60-lecia proklamowania Izraela, którego kulminacja przypada na dni 7 i 8 maja br., jak też o przyszłotygodniowej wizycie Szimona Peresa w Warszawie z okazji obchodów 65-tej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Notabene, w Warszawie obecny, dziewiąty prezydent państwa izraelskiego chodził do szkoły. Z Polską, w której się urodził, pozostaje blisko związany od kilkudziesięciu lat. Tu działa m.in. przedstawicielstwo jego Shimon Peres Foundation for Peace. Zwyczajem wielu mężów stanu odwiedzających Izrael Donald Tusk udał się także pod Ścianę Płaczu, by tam się pomodlić. Jest to święte miejsce wszystkich Żydów, pozostałość muru Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Polski premier zwiedzał także Stare Miasto, w tym Bazylikę Grobu Pańskiego. Została ona wzniesiona w 348 roku dla upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa, gdzie - jak każe tradycja - został ukrzyżowany, skonał, został pochowany i zmartwychwstał.

Następnie Donalda Tuska przyjął premier Izraela Ehud Olmert, który zgodnie z protokołem dyplomatycznym oficjalnie powitał go na ziemi izraelskiej. Wyraził uznanie dla poczynań polskiego gabinetu dla stałego zacieśniania relacji polsko-izraelskich i osobistej w tym roli premiera. Dostrzegł także konsekwentną postawę szefa polskiego gabinetu wobec antysemityzmu i walkę z nim. Dziękując, premier zapewnił, że w Polsce nie będzie tolerancji dla tego typu zjawisk, jak antysemityzm czy terroryzm, które są hańba ludzkości, bowiem nie powinno być dla nich miejsca w świecie ludzi przyzwoitych i uczciwych.

Podczas spotkania Olmert-Tusk rozmawiano o stosunkach polsko-izraelskich. Zacieśniającej się współpracy gospodarczej, wspólnej walki z terroryzmem oraz polskiej obecności na Bliskim Wschodzie, w tym zaangażowaniu Polski w odsunięcie atomowego zagrożenia świata ze strony rezimu irańskiego.

Izraelski dziennik "Ha'aretz” poinformował także o rozmowie polskiego premiera z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem, podczas której zapewnił, iż gotów jest
zawrzeć z Polską kontrakty na dostawy najnowszego uzbrojenia przekazywanego tylko najbardziej zaufanym sojusznikom. Chodzi m.in. o broń rakietową i opancerzenie. Oba kraje chcą też wymieniać się danymi wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym. Izraelskie media są pod wrażeniem zapowiedzi szefa polskiego rządu, iż w razie konfrontacji z Iranem Jerozolima może liczyć na bezwględne wsparcie Polski.


W rozmowie Olmert - Tusk poruszono także kwestię reprywatyzacji majątków zagrabionych w Polsce przez hitlerowców i komunistów. Jak powiedział premier RP nie były to jednak negocjacje reprywatyzacyjne, bowiem nie Izrael jest tu stroną, a wszyscy obywatele Polski,
jacy utracili majatki. Temat oczywiście żywo interesuje Żydów, bowiem około 20-25 procent zagarniętych nieruchomości należało do obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Polska jest obecnie jedynym krajem europejskim, który nie zdołał uporać się z problemem restytucji. Jak zapewnił Donald Tusk, jest wolą i priorytetem jego gabinetu doprowadzenie reprywatyzacji do finału w postaci przyjęcia stosownej ustawy sejmowej zwracającej część utraconego mienia jego prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom i przedłożenia jej prezydentowi RP. W toku prac legislacyjnych ustalony zostanie także procent zwrotu mienia (mowa jest m.in. o 20 proc.), stosownie do elementarnych zasad sprawiedliwości, ale także realnych możliwości RP.

Finałem pierwszego dnia wizyty była inauguracja Roku Polskiego w Izraelu podczas galowej premiery opery Pucciniego Madame Butterfly w słynnej już rezyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički. Spektakl przygotowany z udziałem miejscowych solistów i baletu oraz orkiestry Rishon LeZion pod batutą Daniela Inbala zostanie zaprezentowany na scenie Opery w Tel Awiwie dziesięciokrotnie - między 9 a 22 kwietnia.

Warto przypomnieć, że premiera Madame Butterfly, która odbyła się 29 maja 1999 roku na scenie Opery Narodowej w Warszawie, okazała się wielkim sukcesem reżysera Mariusza Trelińskiego i scenografa Borisa F.Kudlički, zwracając uwagę genialnego tenora i dyrygenta Placido Domingo, ówczesnego dyrektora Opery Waszyngtońskiej. Dwa lata później polsko-amerykańska koprodukcja w reżyserii Trelińskiego została wystawiona na kierowanej przezeń scenie. Waszyngtońska premiera odbyła się 27 października 2001 roku - wzbudzając entuzjazm amerykańskiej widowni i krytyki muzycznej.

Przeniesienie tego sukcesu w realia izraelskie stało się faktem. Biletów już nie można dostać... - powiedziała nam Ilona Dworak-Cousin, prezes Towarzystwa Izrael-Polska.







Szimon Peres czyli Szymon Perski

Obecny prezydent Izraela urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiśniowie na terenie wschodniej Polski (aktualnie: Białoruś). Do szkoły chodził w Warszawie. W 1934 roku rodzina na fali syjonistycznego zrywu osiedleńczego wyjechała do Palestyny, tam zamieszkiwała w kilku kibucach. Szymon od lat młodości związany był z walką o ustanowienie niezależnego państwa Izrael. Po proklamowaniu niepodległości w maju 1948 roku związał się ze służbą państwową, w której pełnił szereg najwyższych funkcji m.in. kilkakrotnie ministra spraw zagranicznych i premiera, by w lipcu ub. roku zostać wybranym 9. prezydentem Izraela. Jego wizję państwa cechował zawsze realizm, w tym przekonanie o konieczności budowy pokoju z zyjącymi na tej samej ziemi Arabami palstyńskimi. Za wysiłki w kierunku rozwązywania konfliktu bilskowschodniego otrzymał w 1994 roku Pokojową Nagrodę Noba (wraz z Rabinem i Arfatem). Wkrótce potem swtorzył The Peres Center For Pease (Centrum Pokoju Peresa) realizujące wiele programów edukacyjnych, oświatowych i dialogowych, m.in. na terenie Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwo.

Pozostałe informacje

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Poradnik wyborcy – terminy i co zrobić, aby głosować nie w swoim okręgu

Kalendarz wyborczy nie tylko podaje terminy pierwszej i ewentualnie drugiej tury wyborów prezydenckich, ale określa też dokładne daty czynności, jakie muszą wykonać komitety, a także wyborcy, jeśli np. chcą mieć nieodpłatny transport lub zamierzają głosować poza swoim okręgiem.

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium