Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 kwietnia 2008 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Szimon Peres przyjął Donalda Tuska

Od spotkania z prezydentem Izraela Szimonem Peresem rozpoczął swoją wizytę w Izraelu premier Donald Tusk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Szef polskiego gabinetu został przyjęty przez głowę państwa w środę rano w jerozolimskiej rezydencji Beit Hanasi. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze.

Jakkolwiek nie było po nim wypowiedzi dla mediów, udało nam się dowiedzieć, że rozmawiano m.in. o obchodach 60-lecia proklamowania Izraela, którego kulminacja przypada na dni 7 i 8 maja br., jak też o przyszłotygodniowej wizycie Szimona Peresa w Warszawie z okazji obchodów 65-tej rocznicy powstania w getcie warszawskim. Notabene, w Warszawie obecny, dziewiąty prezydent państwa izraelskiego chodził do szkoły. Z Polską, w której się urodził, pozostaje blisko związany od kilkudziesięciu lat. Tu działa m.in. przedstawicielstwo jego Shimon Peres Foundation for Peace. Zwyczajem wielu mężów stanu odwiedzających Izrael Donald Tusk udał się także pod Ścianę Płaczu, by tam się pomodlić. Jest to święte miejsce wszystkich Żydów, pozostałość muru Drugiej Świątyni Jerozolimskiej. Polski premier zwiedzał także Stare Miasto, w tym Bazylikę Grobu Pańskiego. Została ona wzniesiona w 348 roku dla upamiętnienia zmartwychwstania Jezusa, gdzie - jak każe tradycja - został ukrzyżowany, skonał, został pochowany i zmartwychwstał.

Następnie Donalda Tuska przyjął premier Izraela Ehud Olmert, który zgodnie z protokołem dyplomatycznym oficjalnie powitał go na ziemi izraelskiej. Wyraził uznanie dla poczynań polskiego gabinetu dla stałego zacieśniania relacji polsko-izraelskich i osobistej w tym roli premiera. Dostrzegł także konsekwentną postawę szefa polskiego gabinetu wobec antysemityzmu i walkę z nim. Dziękując, premier zapewnił, że w Polsce nie będzie tolerancji dla tego typu zjawisk, jak antysemityzm czy terroryzm, które są hańba ludzkości, bowiem nie powinno być dla nich miejsca w świecie ludzi przyzwoitych i uczciwych.

Podczas spotkania Olmert-Tusk rozmawiano o stosunkach polsko-izraelskich. Zacieśniającej się współpracy gospodarczej, wspólnej walki z terroryzmem oraz polskiej obecności na Bliskim Wschodzie, w tym zaangażowaniu Polski w odsunięcie atomowego zagrożenia świata ze strony rezimu irańskiego.

Izraelski dziennik "Ha'aretz” poinformował także o rozmowie polskiego premiera z izraelskim ministrem obrony Ehudem Barakiem, podczas której zapewnił, iż gotów jest
zawrzeć z Polską kontrakty na dostawy najnowszego uzbrojenia przekazywanego tylko najbardziej zaufanym sojusznikom. Chodzi m.in. o broń rakietową i opancerzenie. Oba kraje chcą też wymieniać się danymi wywiadu o zagrożeniu terrorystycznym. Izraelskie media są pod wrażeniem zapowiedzi szefa polskiego rządu, iż w razie konfrontacji z Iranem Jerozolima może liczyć na bezwględne wsparcie Polski.


W rozmowie Olmert - Tusk poruszono także kwestię reprywatyzacji majątków zagrabionych w Polsce przez hitlerowców i komunistów. Jak powiedział premier RP nie były to jednak negocjacje reprywatyzacyjne, bowiem nie Izrael jest tu stroną, a wszyscy obywatele Polski,
jacy utracili majatki. Temat oczywiście żywo interesuje Żydów, bowiem około 20-25 procent zagarniętych nieruchomości należało do obywateli polskich pochodzenia żydowskiego. Polska jest obecnie jedynym krajem europejskim, który nie zdołał uporać się z problemem restytucji. Jak zapewnił Donald Tusk, jest wolą i priorytetem jego gabinetu doprowadzenie reprywatyzacji do finału w postaci przyjęcia stosownej ustawy sejmowej zwracającej część utraconego mienia jego prawowitym właścicielom lub ich spadkobiercom i przedłożenia jej prezydentowi RP. W toku prac legislacyjnych ustalony zostanie także procent zwrotu mienia (mowa jest m.in. o 20 proc.), stosownie do elementarnych zasad sprawiedliwości, ale także realnych możliwości RP.

Finałem pierwszego dnia wizyty była inauguracja Roku Polskiego w Izraelu podczas galowej premiery opery Pucciniego Madame Butterfly w słynnej już rezyserii Mariusza Trelińskiego i ze scenografią Borisa Kudlički. Spektakl przygotowany z udziałem miejscowych solistów i baletu oraz orkiestry Rishon LeZion pod batutą Daniela Inbala zostanie zaprezentowany na scenie Opery w Tel Awiwie dziesięciokrotnie - między 9 a 22 kwietnia.

Warto przypomnieć, że premiera Madame Butterfly, która odbyła się 29 maja 1999 roku na scenie Opery Narodowej w Warszawie, okazała się wielkim sukcesem reżysera Mariusza Trelińskiego i scenografa Borisa F.Kudlički, zwracając uwagę genialnego tenora i dyrygenta Placido Domingo, ówczesnego dyrektora Opery Waszyngtońskiej. Dwa lata później polsko-amerykańska koprodukcja w reżyserii Trelińskiego została wystawiona na kierowanej przezeń scenie. Waszyngtońska premiera odbyła się 27 października 2001 roku - wzbudzając entuzjazm amerykańskiej widowni i krytyki muzycznej.

Przeniesienie tego sukcesu w realia izraelskie stało się faktem. Biletów już nie można dostać... - powiedziała nam Ilona Dworak-Cousin, prezes Towarzystwa Izrael-Polska.







Szimon Peres czyli Szymon Perski

Obecny prezydent Izraela urodził się jako Szymon Perski 2 sierpnia 1923 roku w Wiśniowie na terenie wschodniej Polski (aktualnie: Białoruś). Do szkoły chodził w Warszawie. W 1934 roku rodzina na fali syjonistycznego zrywu osiedleńczego wyjechała do Palestyny, tam zamieszkiwała w kilku kibucach. Szymon od lat młodości związany był z walką o ustanowienie niezależnego państwa Izrael. Po proklamowaniu niepodległości w maju 1948 roku związał się ze służbą państwową, w której pełnił szereg najwyższych funkcji m.in. kilkakrotnie ministra spraw zagranicznych i premiera, by w lipcu ub. roku zostać wybranym 9. prezydentem Izraela. Jego wizję państwa cechował zawsze realizm, w tym przekonanie o konieczności budowy pokoju z zyjącymi na tej samej ziemi Arabami palstyńskimi. Za wysiłki w kierunku rozwązywania konfliktu bilskowschodniego otrzymał w 1994 roku Pokojową Nagrodę Noba (wraz z Rabinem i Arfatem). Wkrótce potem swtorzył The Peres Center For Pease (Centrum Pokoju Peresa) realizujące wiele programów edukacyjnych, oświatowych i dialogowych, m.in. na terenie Polski, gdzie ma swoje przedstawicielstwo.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium