Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 września 2002 r.
10:52
Edytuj ten wpis

Szkolne zmory

0 0 A A
W niektórych lubelskich szkołach, jak w tej na Felinie (nr 52)  widok ochroniarza nikogo już nie dzi
W niektórych lubelskich szkołach, jak w tej na Felinie (nr 52) widok ochroniarza nikogo już nie dzi

Poniedziałkowe rozpoczęcie roku szkolnego najłatwiej można było zauważyć w Lublinie tuż przy deptaku. Około południa fala młodzieży, która opuściła uroczystości, płynęła przez ulice doprowadzając do wściekłości kierowców. Rozgadani uczniowie nieświadomie blokowali przejścia dla pieszych, aby po pewnym czasie zająć miejsca pod piwnymi parasolkami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ilu z nich nie ukończyło jeszcze osiemnastu lat? Na to pytanie nikt nie zna dokładnej odpowiedzi, nikt bowiem nie sprawdza dokumentów nastolatków okupujących kawiarniane ogródki, jak również bawiących się w dyskotekach. Wielokrotny wzrost spożycia piwa w Polsce wskazuje jednak na to, że sami dorośli nie poradziliby sobie z hektolitrami chmielowego wywaru.
Z badań wynika, że blisko jedna dziesiąta nastolatków w sytuacjach kryzysowych szuka pocieszenia w alkoholu, a drugie tyle uważa go za nieodłączny element zabawy. Jakie mamy na to rozwiązanie? Zaklejamy w piwnych ogródkach znaki browarów, a w szkołach wprowadzane są kolejne
programy profilaktyczne.
Nie tylko antyalkoholowe. Również antynikotynowe i antynarkotykowe. Programów i instytucji zajmujących się profilaktyką uzależnień jest mnóstwo. O wiele mniej jest dowodów ich skuteczności. A być może warto byłoby zbilansować koszty wydatków na nie przeznaczanych i skutków, jakie przynoszą. Może udałoby się wreszcie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego młodzież, która coraz więcej wie o zgubnym wpływie używek, używa ich coraz więcej? Dlaczego usiłujemy pogodzić swoje niezadowolenie ze stosowania środków odurzających z faktem używania niesamowitych ilości środków psychotropowych bez medycznego uzasadnienia?
- Nie widzę powodu, dla którego miałabym odmówić sobie zapalenia trawy na imprezie - mówi miła, nie sprawiająca problemów wychowawczych licealistka. - Inni palą, rodzice pomagają sobie różnymi środkami w dużym wyborze: tabletki od bólu głowy, panadol na inne bóle, pastylki nasenne no i, oczywiście, wódeczka na chandrę. A poza tym, czy są jakieś inne ciekawe propozycje? Te, które są, to to samo, co narkotyki - telewizja, komputery, a nawet siłownia też uzależniają.
W ostatnich latach zmieniła się
narkotykowa "kultura” i marketing.
Liść marihuany stał się modnym elementem zdobniczym młodzieżowych strojów i nikt nie wprowadza zakazu tego rodzaju reklamy. Handlarze narkotyków promują swoją ofertę także innymi metodami współczesnego marketingu, z poglądowymi broszurkami włącznie.
Oczekujemy od naszych dzieci sukcesów, one również chcą osiągnąć jak najlepszą pozycję w życiu.
- Skoro mam się tyle nauczyć, to dlaczego mam, tak jak rodzice, zatruwać się kawą, skoro nie tak trudno znaleźć amfetaminę? - pyta licealistka. Sukces w życiu zależy nie tylko od intelektu, ale i od umiejętności kierowania emocjami. Tego szkoła nie uczy, dom też nie najlepiej potrafi to wykształcić.
Najłatwiej powiedzieć więc, że młodzież jest coraz gorsza. Tymczasem współczesne młode pokolenie wcale nie różni się od swoich poprzedników. Ono po prostu żyje w zupełnie innym świecie. Świecie, w którym dorośli nie wierzą w siebie. Jak może być zresztą inaczej przy bezrobociu sięgającym 20 proc. i powszechnej obawie o utratę pracy i środków do życia?
Tegoroczny pęd do ogólniaków, które wybrała ponad połowa absolwentów gimnazjów, również można tłumaczyć recesją. To jeden ze sposobów odwlekania decyzji o wyborze zawodu. Nikt bowiem nie jest w stanie określić, jaka profesja za kilka lat będzie przydatna na rynku pracy.
Niepewność przyszłości
rodzi najpierw złość, potem poczucie życiowej krzywdy, postawę roszczeniową wobec państwa, a w efekcie frustrację i agresję. Zwłaszcza że młodzi ludzie są doskonałymi obserwatorami i widzą przepaść między deklaracjami praworządnego życia a szarą strefą. Nie tylko w narodowej gospodarce, ale i w codziennym życiu.
Policja w akcji
- Kiedy nas widać, wszystko jest w porządku: kierowcy jadą z przepisową prędkością, przestrzegają znaków drogowych, przechodnie korzystają z przejść - mówi sierżant sztabowy Jerzy Poniewozik, który wraz z sierżantem Markiem Gawronem w poniedziałek patrolował ulice Lublina w ramach dwutygodniowej akcji policyjnej "Bezpieczna droga do szkoły”.
Policjanci będą się też spotykać z uczniami klas pierwszych szkół podstawowych, przypominać o zasadach korzystania z dróg. Przeprowadzą lustrację znaków drogowych. Ze szczególną starannością będą egzekwowane przepisy dotyczące przewozu dzieci, parkowania w rejonach szkół i przechodzenia przez jezdnię.
Policjanci przyznają jednak, że tylko widok mundurowych wymusza
przestrzeganie prawa.
Mundurowi na dobre zagościli już w szkołach Lublina. Poczciwe woźne zastąpili postawni ochroniarze.
- Szkoła Podstawowa nr 52 to kolejne "dziecko” naszej firmy - mówi Grzegorz Głębocki z Agencji Ochrony "Strażnik Serwis”. - Praca w szkole jest chyba bardziej wyczerpująca niż w innych obiektach. Już nawet nie chodzi o to, że trzeba dzieci chronić przed obcymi. Są jak żywioł, biegają, krzyczą - trzeba uważać, żeby same sobie nie zrobiły krzywdy.


Niebezpieczeństwa

w drodze do szkoły, znęcanie się nad pierwszakami, bójki, wyłudzanie pieniędzy, alkohol, narkotyki, sekty, grupy nieformalne i zbyt wczesna inicjacja seksualna - to wszystko, czego obawiamy się wysyłając dzieci do szkoły.
- Najgorsze wspomnienie ze szkoły, to jak biłem się z takim jednym chłopakiem - mówi uczeń jednej z lubelskich podstawówek. - Może w tym roku da mi już spokój i zacznie się wyżywać na kim innym.
Może. Chociaż to marna pociecha dla innych. Arsenał pomysłów szkolnej fali obficie czerpie z wzorów zamkniętych społeczności więziennych czy wojskowych. Nikt nie prowadzi statystyki "robienia kotom spłuczek”, czyli zanurzania głowy w sedesie i innych "psikusów”, którymi uczniowie starszych klas przystosowują pierwszoklasistów do szkolnego życia.
Niemniej z przemocą mamy do czynienia nie tylko wtedy, gdy silny uderzy słabego. Jej przejawów jest całe mnóstwo, ale zawsze ofiara jest wystawiona przez dłuższy czas na negatywne działanie agresora, którym może być także grupa. To może być dokuczanie, wyszydzanie, przezywanie, zabieranie pieniędzy i przedmiotów, niszczenie rzeczy. Istnieją również formy bardziej zakamuflowane: oszczerstwa, intrygi, wykluczanie z grupy, naznaczanie, izolowanie.
Konsekwencje zawsze są podobne: ofiary przeżywają głębokie uczucie poniżenia i upokorzenia, strachu, wstydu i dezorientacji. W przyszłości daje to obniżenie poczucia własnej wartości oraz samooceny, tendencje autodestrukcyjne i utrwalony syndrom ofiary. Czy można temu przeciwdziałać? Można, tylko trzeba chcieć. Do dyspozycji wychowawców są ankiety socjometryczne, służące jako narzędzie do badania struktury grupy społecznej. Klasy również.
Socjolodzy zalecają przeprowadzenie ankiet w drugim i ósmym miesiącu nauki. Ilu wychowawców ma na to czas? Ilu dyrektorów przygotuje im takie ankiety? Ilu rodziców na pierwszych zebraniach klasowych zadeklaruje swoją pomoc w rozwiązywaniu klasowych problemów? Z reguły trudno nawet znaleźć chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pracę "trójek klasowych” i rad rodziców.

Najwięcej zależy od rodziców

Tomasz Wach - doktor socjologii, dyrektor schroniska dla nieletnich w Dominowie
Młodociani bandyci, złodzieje stanowią ułamki procent z całej populacji dzieci i młodzieży. Ich jednak zauważa się bardziej niż pilnych, grzecznych uczniów. Ale ta większość jest narażona na wszystkie zagrożenia. Kto ma ich ustrzec? My wszyscy. Muszą być działania systemowe, w które angażować się będą różne instytucje,
a przede wszystkim sami rodzice. Ani szkoła, ani policja nie postawią tamy narastającej fali frustracji przeradzającej się w agresję i modzie na narkotyki, jeśli dzieci będą pozbawione rodzicielskiej kontroli. Kontroli w sensie pozytywnym, rodzice powinni wiedzieć, gdzie i w jakim towarzystwie ich dziecko spędza czas.


Grażyna Soszyńska - psycholog, dyrektor Zespołu Poradni nr 2
w Lublinie
Każdy początek roku szkolnego to dla dzieci czas nadziei, ale i niepokoju. Nadziei na nowe przyjaźnie i rozwiązanie problemów z minionego roku i niepokoju: o panią, z którą trudno było dojść do porozumienia, o przedmiot, który sprawiał kłopoty, o układy z kolegami. W najtrudniejszej sytuacji są uczniowie klas pierwszych - i to każdego typu szkół, dla których wszystko jest nowe i jakoś muszą się odnaleźć w nowej sytuacji. Zwłaszcza że boleśnie odczuwają też nawał obowiązków, którym muszą sprostać i niewiele im już zostaje czasu na to, co naprawdę lubią. Wsparcie rodziców jest im w tym momencie bardzo potrzebne.


Sławomir Grześ - podkomisarz, Wydział Ruchu Drogowego KW Policji w Lublinie
Policjanci wspomagają szkołę w uświadamianiu dzieciom zagrożeń związanych z poruszaniem się po drogach. Ale najlepiej przygotowane akcje i prelekcje prowadzone w szkołach nie przyniosą znaczących efektów, jeśli nie będą poparte przez rodziców. I to nie zakazami i nakazami, ale przykładem. Co z tego, że dziecko wyuczy się w szkole formułki o prawidłowym przechodzeniu po przejściu, jeśli zaraz później mama poprowadzi je za rękę przez ulicę między sznurem samochodów? Jeśli ojciec, odwożący je do szkoły, będzie łamał przepisy?


Artur Rudnik - podkomisarz, Wydział Prewencji KW Policji
w Lublinie
Prowadziliśmy badania dotyczące przemocy w rodzinie, z których wynikało, że tam, gdzie dorośli sami nie radzą sobie z własnymi problemami, dzieci również uciekają w używki. Pozostawione samym sobie, nie potrafiące rozwiązać dręczących je problemów - biorą narkotyki. Bywa też i tak, że rodzice sami nieświadomie stawiają im jako przykład kolegów, którzy już poddali się nałogowi. Bo rodzice wiedzą, że kolega dobrze się uczy, a nie wiedzą, że zatruwa się amfetaminą, a inny jest wesoły, ale po marihuanie.


Ofiary,

Ofiara
• nie jest odwiedzana przez kolegów i nie odwiedza innych
• boi się wychodzić do szkoły
• chodzi do szkoły dziwną trasą
• ma niespokojny sen i senne koszmary
• wygląda smutno
• dostaje gorsze stopnie
• domaga się dodatkowych pieniędzy
• jest mniej sprawna fizycznie
• jest niezdarna i irytująca w swoich zwyczajach
• może używać przemocy wobec słabszych

Agresor

Agresor
• jest silny i sprawny (chyba że jest wredną dziewczynką)
• ma silną potrzebą dominacji
• lubi przechwalać się swoją przewagą
• łatwo wpada w złość
• z trudem poddaje się obowiązującym normom
• jest buntowniczy
• nie potrafi wczuć się w cierpienie innych
• ma zwykle pozytywny obraz swojej osoby
• jest popularny (przynajmniej w małej grupie)
• w podstawówce mogą być całkiem dobrymi uczniami, później są zwykle poniżej średniej

Nauczyciel

zirytowany, bezsilny sfrustrowany - niezależnie od tego, skąd przyniósł te emocje, zwykle przekazuje je uczniom. Repertuar reakcji jest znany: krzyk, oskarżanie, grożenie, wyśmiewanie, szydzenie, sarkazm, wykazywanie niższości ucznia. Źle radzący sobie z własnymi napięciami wychowawca silnie wpływa na nastrój uczniów. Wywołuje stan zagrożenia, chronicznego lęku, zwłaszcza jeśli stale wybiera tych samych uczniów jako obiekty odreagowania. Bezsilność uczniów i niemożność likwidacji własnego strachu znajduje ujście w uczniowskich bójkach i kłótniach.

Bać się szkoły czy nie?

Bez obaw

Joanna Muniak - matka uczennicy II klasy SP 28 w Lublinie
Wysyłam córkę do szkoły bez obaw. Mam nadzieję,
że wszystko będzie w porządku. Z kilkulatkami nie ma wielkich problemów, zagrożenia mogą dotyczyć raczej starszych uczniów. Poza tym moje dziecko uczy się w małej szkole, gdzie wszyscy się znają. Maluchy są stale pod opieką nauczyciela, w drodze do szkoły i z powrotem towarzyszą im zawsze rodzice lub dziadkowie. •


Z dziewczynami są kłopoty
Agnieszka Placha - Gimnazjum 11 w Lublinie
W szkole różnie bywa, ale, podobnie jak moje koleżanki, nie obawiam się chłopaków, że mogą napaść. Raczej
z dziewczynami są kłopoty. Dziewczyny są chyba bardziej agresywne niż chłopcy, nie byłam nigdy świadkiem bójki, ale słyszałam jak straszą. Dlaczego? Z zazdrości. O ubrania, fryzury i... chłopaków. Jest dużo ofiar napastowanych przez koleżanki.


Z niepokojem myślimy o klasówkach
Monika Mazur - Gimnazjum nr 11 w Lublinie
Często się zdarza, że dziewczyny straszą koleżanki pobiciem. Mnie też to się zdarzyło, ale wszystko skończyło się tylko na straszeniu. Za co? Za warkoczyki. Miałam włosy zaplecione w drobne warkoczyki - i to się nie podobało. Przede wszystkim jednak z niepokojem myślimy
o klasówkach, o tym, jak się wypadnie na sprawdzianach.


Z nadzieją i szczyptą niepokoju
Monika Kowalik-Kloc - nauczycielka klasy I a w SP 52 w Lublinie
Mam miłe dzieciaki, więc nie widzę żadnych powodów do obaw. Z drugiej jednak strony cała ta sytuacja jest dla mnie nowa. Niedawno skończyłam studia, to moja pierwsza praca, w nowo otwartej szkole. Wszystko będzie po raz pierwszy: pierwsze lekcje, pierwsze spotkanie z kolegami z pracy, pierwsze spotkanie z rodzicami. Nowość zawsze wiąże się z wielkimi nadziejami, ale też i szczyptą niepokoju.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 27 lutego 2020 r. 0 0

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza

Włodawa na łamach światowych mediów. New York Times pisze o liście burmistrza 201 27

Burmistrz Włodawy napisał do Francji list, który cytuje cały świat. „Jesteśmy normalni. Nie wszystkie miasta w Polsce są homofobiczne” – te słowa trafiły m.in. na łamy New York Timesa.

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki

Minister Kultury: Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki 0 2

- Będziemy dalej wspierać zamojskie zabytki – deklarował podczas dzisiejszej wizyty na Zamojszczyźnie Piotr Gliński. Wicepremier i minister kultury doglądał inwestycji realizowanych przy finansowym udziale jego resortu.

Nauczycielka wróciła z Włoch z  podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta
film

Nauczycielka wróciła z Włoch z podejrzeniem koronawirusa. Szkoła zamknięta 0 3

Mazańcowice (woj. śląskie). Nauczycielka wróciła w niedzielę z Rzymu, w poniedziałek poszła do szkoły, a wieczorem zgłosiła się do szpitala i została skierowana na badania pod kątem koronawirusa. Wójt postanowił zamknąć szkołę i przedszkole. Do placówki, w której uczy się 700 dzieci, przyszło dzisiaj jedno.

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej?
Skandal

Doprowadził uczennice do poddania się innej czynności seksualnej. Dlaczego 47-latek mieszkał w bursie szkolnej? 5

47-letni Ihor B., Ukrainiec, który mieszkał w Bursie Szkolnej nr 1 w Białej Podlaskiej, odpowie przed sądem za rozpijanie młodzieży i doprowadzenie wychowanek placówki do poddania się innej czynności seksualnej. Do incydentu doszło, bo bursa, wbrew prawu, prowadziła usługi hotelowe.

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie
27 lutego 2020, 10:00

O kobietach dla młodzieży i dorosłych. Spektakle w Andersenie 2 0

"Podwójne życie Weroniki" oraz "Ja, Maria Curie" to spektakle Teatru Andersena, które wkrótce będzie można zobaczyć w ramach oferty kierowanej do młodzieży powyżej 16 roku życia i dorosłych. Obie realizacje łączy wątek kobiecy.

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy

Ekstremalna Droga Krzyżowa 2020 w Lublinie. Ruszyły zapisy również na dwie nowe trasy 0 5

Będzie osiem tras, w tym dwie nowe – kolejna po Lublinie – wokół Czechowa i kolejna do Lubartowa. Zapisy już się rozpoczęły. Dzisiaj organizatorzy lubelskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poinformowali o szczegółach nocnej wędrówki zaplanowanej na 20 marca

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii

Jakie jest najmniejsze państwo świata? Sprawdź swoją wiedzę z geografii 0 0

Trudny quiz dla prawdziwych ekspertów z geografii

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia]
galeria

Nowa fabryka powstała pod Lublinem. Ma zatrudniać nawet kilkaset osób [zdjęcia] 17 19

Lampy do citroena jumpera są już produkowane, a jeszcze w tym roku w zakładzie Varroc Lighting Systems, który dziś został oficjalnie otwarty, będą montowane reflektory do opla vivaro, peugeota experta, a także volkswagenów. Nowa fabryka w podlubelskich Niemcach zatrudnia 170 osób, wkrótce będzie ich 400.

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno

Rojek czy Kostrzewski w bramce Górnika Łęczna? Dwóch chętnych, a miejsce tylko jedno 0 2

W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy w tym roku kalendarzowym mecz o punkty z Eleną Toruń na jej terenie. Wydaje się, że trener Kamil Kiereś na kilku pozycjach ma do gry „pewniaków”. Wciąż nie wiadomo jednak czy rundę wiosenną w bramce rozpocznie Adrian Kostrzewski czy Patryk Rojek

Astorię wezmą na dłużej

Astorię wezmą na dłużej 0 7

Nawet na 10 lat podpisana ma być umowa z potencjalnym najemcą lokalu po restauracjach KFC i Pizza Hut, które działały na parterze budynku Astorii.

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości?
galeria

Nietypowa rodzina zniknęła z placu w centrum Lublina. Gdzie ją zobaczymy w przyszłości? 14 6

Janusz, Grażyna i Seba – trójka drewnianych postaci zniknęła dzisiaj z placu im. Lecha Kaczyńskiego obok Centrum Kultury. Byli tu prawie rok

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji
galeria

Trzech bandytów w kominiarkach przyjechało po dług. Demolka na posesji 0 7

Trzej młodzi mężczyźni chcieli odzyskać dług od 37-letniego mieszkańca gminy Spiczyn. Zniszczyli okna i drzwi wejściowe do jego domu oraz kilka samochodów. Bili go siekierą i pałką.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Termin, cennik korepetycji, jak się przygotować

Egzamin ósmoklasisty 2020. Termin, cennik korepetycji, jak się przygotować 3 8

Niespełna dwa miesiące zostały do egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie zaczynają wpadać w panikę, bo dopiero teraz widzą, jak wiele materiału muszą jeszcze przyswoić. Coraz więcej z nich decyduje się na korepetycje. Większość nauczycieli jednak podkreśla: w podstawówkach nie są one niezbędne!

Jechał całą szerokością drogi. Świadkowie zakończyli jazdę pijanego kierowcy

Jechał całą szerokością drogi. Świadkowie zakończyli jazdę pijanego kierowcy 0 0

Jechał całą szerokością drogi, zjeżdżając przy tym na pobocze. 51-latek został zatrzymany przez przypadkowych świadków. Miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.