Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 lutego 2020 r.
10:48

Lubelskie szpitale w długach, władze szukają skutecznej recepty. "Programy naprawcze są koniecznością"

135 39 A A
Największym dłużnikiem jest szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie, którego dług jest już prawie na poziomie 370 mln zł.<br />
Największym dłużnikiem jest szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie, którego dług jest już prawie na poziomie 370 mln zł.
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

ROZMOWA Z Piotrem Matejem, dyrektorem Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak wygląda sytuacja finansowa szpitali marszałkowskich?

- Dług wszystkich szpitali marszałkowskich w listopadzie ubiegłego roku był już na poziomie 959 mln zł, ale w grudniu spadł do 895 mln zł. Największym spadkiem może pochwalić się Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: o ok. 39 mln zł, szpital wojewódzki w Białej Podlaskiej: o ok. 14,5 mln zł oraz szpital wojewódzki przy Kraśnickiej: o 8,7 mln zł. O ponad 2,8 mln zmniejszył się dług Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. W nieco mniejszym zakresie spadły natomiast zobowiązania w szpitalu wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu: o ok. 659 tys. zł i szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie o blisko 323 tys. zł. Sytuacja nadal nie jest stabilna, ale wskazuje na pierwsze trendy w kierunku zatrzymania zadłużenia. Nadal największym dłużnikiem jest szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie, którego dług jest już prawie na poziomie 370 mln zł. Szpital już trzeci miesiąc z rzędu będzie musiał pożyczać pieniądze na wynagrodzenia dla pracowników. W listopadzie i grudniu pożyczył na to w sumie 16 mln zł.

• Czy programy naprawcze przyniosą realne efekty w walce z zadłużeniem?

- Programy naprawcze są koniecznością wynikającą z przepisów prawa. Działania te są niekiedy radykalne, co budzi sporo emocji. Tak jest np. w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Zmiany przewidziane w programie naprawczym nie są jednak wdrażane od razu, mają one charakter ewolucyjny. Dyrektor cały czas rozmawia z przedstawicielami związków zawodowych reprezentujących różne grupy zawodowe. Jest otwarty na merytoryczne uwagi, które uwzględnia w realizacji. Działalność tego szpitala na pewno nie zbilansuje się w tym roku, bo dług narastał przez wiele lat. Zakładamy, że zacznie się bilansować w ciągu trzech lat.

• Co już udało się zrobić?

- We wszystkich naszych jednostkach, nie tylko w Lublinie, ale też w regionie, zweryfikowano koszty pracy i usług zewnętrznych. Nieporozumieniem była np. sytuacja kiedy jakością czy kwestiami technicznymi zajmowały się aż cztery komórki organizacyjne, z czym wiązały się też np. dodatkowe umowy-zlecenia czy kontrakty. Tak było np. w szpitalu przy Kraśnickiej czy szpitalu Jana Bożego. Z kolei w szpitalu w Radecznicy dyrektor miał aż czterech zastępców. Teraz we wszystkich większych szpitalach dyrektor ma dwóch zastępców, a w mniejszych jednego. W samym szpitalu przy Kraśnickiej od 2010 do 2018 roku liczba pracowników wzrosła z 1329 do 1680, co wielokrotnie zwiększyło koszty związane z wynagrodzeniami. A to z kolei w dużej mierze przyczyniło się do wzrostu zadłużenia.

• Co poza tym?

- Zmiana, która ma pomóc w oddłużeniu dotyczy także zakupów leków. Trzeba było zrezygnować z tzw. zakupów pakietowych, które zamiast oszczędności oznaczały większe koszty. Kiedy na liście mamy kilkaset pozycji lekowych to grupując je w pakiety ograniczamy jednocześnie liczbę dostawców. Takie zakupy obsługuje tylko kilka firm, które mogą się bez problemu umówić co do cen i je zawyżyć. Kiedy zwiększamy liczbę dostawców rezygnując z pakietów wykluczamy taką możliwość. Kolejnym działaniem są grupowe zakupy leków dla kilku szpitali, co także obniża cenę.

• Jaka jest szansa na kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego, który umożliwiłby konsolidację zadłużenia szpitala przy Kraśnickiej? 

- Dzięki temu kredytowi koszty obsługi zadłużenia spadłyby o połowę: z 18 mln zł do ok. 9 mln zł. Decyzja o przyznaniu kredytu jeszcze nie zapadła. Do końca stycznia mamy przedstawić bankowi biznesplan dotyczący szpitala i dotychczasowe efekty planu naprawczego. Na tej podstawie analitycy przygotują opinię. Na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać ok. 2 miesięcy.

• Jak wygląda realizacja programu naprawczego przy Kraśnickiej, który budzi wiele kontrowersji, m.in. ze względu na planowane cięcia etatów czy przenoszenie oddziałów? 

- Sytuacja jest dynamiczna, rozmowy cały czas trwają. W tym momencie mogę potwierdzić, że najprawdopodobniej zostanie przeniesiony pododdział onkologiczny z Kraśnickiej do COZL, a także oddział neurologiczny ze Szpitala Neuropsychiatrycznego na Kraśnicką oraz otolaryngologiczny ze szpitala Jana Bożego do COZL. Neurologia i otolaryngologia zostaną przeniesione już w marcu. Oddział onkologiczny musi poczekać aż w COZL pojawi się planowane 200 łóżek dla pacjentów. Przenosiny oddziałów są możliwe na zasadzie cesji kontraktu podpisanego z NFZ. Jedynym warunkiem, jaki stawia w takich przypadkach NFZ jest zachowanie aktualnego stopnia referencyjności szpitala. Chodzi o to, żeby szpital wysokospecjalistyczny nie stracił tego statusu poprzez przeniesienie oddziałów. Mogę zapewnić, że nie ma takiego zagrożenia w żadnym z tych przypadków.

• Jakie pierwotne założenia naprawcze nie doczekają się realizacji?

- Przy Kraśnickiej zostaje oddział chirurgii piersi oraz oddział urologiczny, które były pierwotnie przeznaczone do przeniesienia. Oddział urologiczny będzie działał samodzielnie, tak jak dotychczas, natomiast oddział chirurgii piersi zostanie połączony z oddziałem chirurgii ogólnej. Podobnie jest też w przypadku poradni neurologicznej i poradni rehabilitacyjnej w Szpitalu Neuropsychiatrycznym. Ostatecznie przenosiny dotyczą tam tylko oddziału neurologicznego i poradni laryngologicznej, a poradnie neurologiczna i rehabilitacyjna zostają. Szpitalowi udało się porozumieć z NFZ w sprawie kontraktu na oddział wewnętrzny psychosomatyczny, co poprawi jego sytuację finansową.

Nie są też przesądzone przenosiny oddziału alergologii i chorób płuc szpitala przy Kraśnickiej. Pierwotnie zakładaliśmy, że przejmie go szpital Jana Bożego, w którym docelowo ma powstać Centrum Pulmonologii. Będziemy występować w tej sprawie o opinię m.in. do konsultantów wojewódzkich, którzy określą np. czy w takim centrum alergologia jest niezbędna.

• W szpitalu przy Kraśnickiej jest zatrudnionych 1800 osób, w tym 200 na kontraktach. Ile straci pracę w efekcie programu naprawczego?

- Nie chcę o tym mówić, bo program naprawczy jest w trakcie realizacji i decyzja w tej sprawie należy do dyrektora szpitala. Do tej pory w związku z programem naprawczym zostało rozwiązanych 16 umów-zleceń i 9 kontraktów. Dyrektor nie przedłuża też umów, które wygasają. Zmniejszane są też wymiary etatów. Na razie nie było wypowiedzeń. Zapewniam, że w związku z przenoszeniem oddziałów nikt nie zostanie bez pracy, w żadnej grupie zawodowej. Będzie mógł pracować w macierzystej jednostce, albo w szpitalu, który będzie przejmował oddział czy też w COZL, który oddaje do dyspozycji pacjentów blisko 200 łóżek. Dotyczy to zarówno personelu medycznego jak i niemedycznego.

• Co z argumentami lekarzy m.in. oddziału kardiologii dotyczącymi braku możliwości pracy w okrojonym zespole, który będzie musiał obsługiwać oddział i poradnię?

- Obecnie na oddziale kardiologii jest 18 lekarzy w tym 4 kardiologów interwencyjnych na kontrakcie. Ze statystyk wynika, że optymalna liczba lekarzy w stosunku do wykonywanych tam świadczeń to 14. Inne nasze szpitale - np. w Białej Podlaskiej - przy podobnym potencjale wykonują więcej procedur i zabiegów.

• Co z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, które nadal walczy o 120 mln zł, czy rzeczywiście potrzebuje aż tak dużych pieniędzy?

- Konieczne jest na pewno 40 mln zł na wyposażenie i sprzęt. Jest to niezbędne do przyjęcia pacjentów po remoncie i przebudowie, która kończy się pod koniec lutego. O przyznanie takiej kwoty na ten rok walczy COZL. Nie udało się uzyskać dotacji z rezerwy celowej budżetu państwa, która w końcu roku najczęściej jest zbyt mała na tak duży projekt. Obecny wniosek, złożony już przez szpital, dotyczy budżetu państwa na ten rok. Szpital złożył wniosek do wojewody lubelskiego o ocenę celowości inwestycji, do przygotowania której został zobowiązany. Ta ocena za pośrednictwem wojewody zostanie złożona do Ministerstwa Zdrowia. Kolejne 80 mln zł potrzebne jest na 2021 rok na podniesienie statusu pełnoprofilowego centrum, które dzięki tym pieniądzom mogłoby korzystać np. z sieci teleinformatycznej umożliwiającej konferencje czy konsultacje na żywo z ekspertami z całego świata.

Piotr Matej

Napięta sytuacja w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Sytuacja w szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie jest coraz bardziej napięta. Pracownicy obawiają się o losy placówki. Według nich na prowadzonej w szpitalu restrukturyzacji ucierpią przede wszystkim pacjenci. Związkowcy nie wykluczają protestów. Jednak jeszcze nie teraz.

Wczoraj przedstawiciele wszystkich związków zawodowych działających w szpitalu spotkali się z marszałkiem. - Pytań jest wiele. Naszym zdaniem to, co się dzieje w szpitalu zmierza m.in. do likwidacji przychodni specjalistycznej. Wskazują na to liczby. Przychodnia przyjęła w ubiegłym roku 180 tysięcy pacjentów. Tymczasem plan jest taki, żeby w tym roku było to zaledwie 30 tysięcy osób. Co ma zrobić pozostałe 150 tysięcy? Gdzie mają pójść? - pytał przed spotkaniem Jacek Zięcina, przewodniczący NSZZ „Solidarność 80”, działającego w szpitalu przy Kraśnickiej. - Liczymy, że marszałek powie wprost, jakie są faktyczne plany co do tego szpitala. To nie jest walka o miejsca pracy. To jest walka o miejsce do leczenia, którego wszyscy potrzebujemy – podkreśla Zięcina.

- W szpitalu panuje chaos, mają być przenoszone oddziały, likwiduje się łóżka, nie wiadomo tak naprawdę jaki będzie los pracowników. Te informacje są trzymane w tajemnicy - dodawał Mariusz Gnat, przewodniczący związku zawodowego pielęgniarek i położnych w szpitalu przy Kraśnickiej. - Rozważamy podjęcie zdecydowanych działań, nie wykluczamy manifestacji. Być może skończy się jak w Rzeszowie, gdzie niedawno odbyła się ogólnopolska manifestacja pielęgniarek.

- Udało się zatrzymać na Kraśnickiej oddział urologii oraz chirurgii piersi, który będzie połączony z chirurgią ogólną, ale to dopiero początek walki o szpitale. Żeby je oddłużyć konieczny jest zastrzyk finansowy z budżetu państwa. Inne działania mają charakter krótkofalowy i często pozorny - uważa Marta Wcisło, posłanka PO, która przygotowuje interpelację do ministra zdrowia w sprawie zadłużenia szpitali oraz apel „Na ratunek szpitalom”. - Finansowanie na zasadzie ryczałtu nie sprawdza się, bo te pieniądze nie pokrywają rzeczywistych kosztów, jakie szpital ponosi. A to prowadzi do zadłużenia.

e-Wydanie

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
areks / 1 lutego 2020 o 16:59
+18
Szanowny Panie dyr. weź Pan ze sobą marszałka i pojedz rano do centrum onkologii na izbę przyjęć zobaczyć planowe przyjęcia do szpitala.Zobaczysz Pan rzeczywistość .pacjenci onkologiczni głodni /bo trzeba być na czczo / koczują od 7-8 rano do 14-15 i się dowiadują że nie będą przyjęci bo nie ma miejsc. Na oddziale na korytarzy łóżko przy łóżku. Pacjenci jednodniowi chodzą po korytarzu i na stołówce z wieszakiem z chemią .Taki jest obraz lubelskiej służby zdrowia a państwo zamknięci w gabinetach na Grotgera medytujecie co i jak zrobić.jaki oddział przenieść z jednego do drugiego szpitala. Protesty to tak naprawdę pracownicy .Zajmijcie się tym co najważniejsze onkologią ..
Szanowny Panie dyr. weź Pan ze sobą marszałka i pojedz rano do centrum onkologii na izbę przyjęć zobaczyć planowe przyjęcia do szpitala.Zobaczysz Pan rzeczywistość .pacjenci onkologiczni głodni /bo trzeba być na czczo / koczują od 7-8 rano do 14-15 i się dowiadują że nie będą przyjęci bo nie ma miejsc. Na oddziale na korytarzy łóżko przy łóżku. Pacjenci jednodniowi chodzą po korytarzu i na stołówce z wieszakiem z chemią .Taki jest obraz lubelskiej służby zdrowia a państwo zamknięci w gabinetach na Grotgera medytujecie co i jak zrobić.jaki od... rozwiń
Avatar
Kłamcy!! / 1 lutego 2020 o 13:03
+18
Przecież PIS miał uzdrowić Służbę Zdrowia, zlikwidować długi. I Co?
Avatar
Byc albo nie byc / 1 lutego 2020 o 11:05
+18
No tak, szpitale sa w sieci.Siec dotyczy wszystkich szpitali ale nie bardzo wiemy co to okreslenie oznacza.Wedlug moich obserwacji siec szpitali rozproszona w naszym wojewodztwie dotyczy chwytania Dyrektorow, ktorzy przemieszczaja sie z jednego szpitala do drugiego, z jednego miasta do kolejnego.Ta siec szpitali to trafne okreslenie, tylko ze sluzy utrzymaniu stolkow dyrektorskich. Gdzie w tej sieci jest miejsce dla pacjentow?
Avatar
Polak i zapewne patriota / 1 lutego 2020 o 12:49
+16
Trzeba pozwalniać lekarzy, kupić nowe samochody (może być skoda, jak w Białej Podlaskiej).
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 13:27
+14
Redakcja zapomniała zaznaczyć, że jest to artykuł sponsorowany przez Urząd Marszałkowski.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 11:36
+14
Trzeba kupić więcej ławek po 100.000 zł szt i będzie dobrze.
Avatar
Nn / 1 lutego 2020 o 16:08
+11
Na Krasnickiej jest prawie 300 osob ktore juz powinny byc na emeryturze. Moze ich wyslac w koncu, nie zaczynac od zwalniania mlodych, wyksztalconych
Avatar
geograf planista / 1 lutego 2020 o 14:45
+11
SKŁADKA NA OPIEKĘ JEST ZA NISKA A WYMAGANIA NASZE WYSOKIE
Avatar
LKS / 1 lutego 2020 o 12:01
+11
Matej Matej czy ten pisowski "specjalista" nie był do niedawna dyrektorem szpitala w Krasnymstawie? Czy to nie on tak rzadzil ze szpital ledwie "dycha" i gdyby nie ciagle kroplowki z budzetu powiatu juz wyciagnalby kopyta? czy przypadkiem gosc nie byl karany za  dyscypline finansowaj? taaak z pewnoscia uleczy sluzbe zdrowia w wojewodztwie tak jak uleczyl krasnostawski szpital
Avatar
wyklety / 1 lutego 2020 o 11:29
+11
Madry gospodarz wydaje fundusze tam gdzie sa konieczna czyli oddłużenie szpitali ale w Polsce mamy do czynmienia z ograniczonymi umysłowo nieopdowiedzialymi " wychodzi i mówi od dzisiaj zarabiaciue tele a tyle " ale nie mówi skąd wziąść, natomiast drugi wydaje 20 miliardów na zabawki które w Posce nie sa potrzebne. Podobno demokratycznie wybrana władza działa ale dla siebie , kto dopusćił że absolwenci Uniwersytetów Medycznych kształceni za nasze podatki wyjeżdzają sobie bo tutaj w Polsce nie potrafimy zagwarantowac im pracy i płacy a przecież BYT KSZTAŁTUJE ŚWIADOMOŚĆ o tym powinien wiedzieć każdy absolwent uczelni jeżeli ją rzeczywiście ukończył a nie zopstał dyplomowany decyzja . Podstawowe pytanie czy zarządzający w Sejmniku za swojedziałania odpowiadaja majatkiem czy tylko partyjnie czyli maja to daleko w d...e. Obecny wzrost kosztów utrzymania świadczy że szpuitale będą się zadłużały bo inflacja rzeczwista jest na poziomie 10%
Madry gospodarz wydaje fundusze tam gdzie sa konieczna czyli oddłużenie szpitali ale w Polsce mamy do czynmienia z ograniczonymi umysłowo nieopdowiedzialymi " wychodzi i mówi od dzisiaj zarabiaciue tele a tyle " ale nie mówi skąd wziąść, natomiast drugi wydaje 20 miliardów na zabawki które w Posce nie sa potrzebne. Podobno demokratycznie wybrana władza działa ale dla siebie , kto dopusćił że absolwenci Uniwersytetów Medycznych kształceni za nasze podatki wyjeżdzają sobie bo tutaj w Polsce nie potrafimy zagwarantowac im pracy i płac... rozwiń
Avatar
fachowiec / 8 lutego 2020 o 16:07
0
Niech ten 100 osobowy departament kontroli (100 osób???????, a syf w jednostkach cały czas potęguje) zrobi zestawienie od momentu jak władzę miała samoobrona (koalicjant) kto zarządzał służbą zdrowia z ramienia Zarządu Województwa od kiedy do kiedy i jaka kwota przyrostu zadłużenia, jakie były działania i ile kasy zarabiał ten fachowiec od zdrowia. I wyjdzie szydło z worka w tym a tym okresie dyrektorem był.... członkiem zarządu był.... a długu narosła.......a co zrobili? ......I rozliczyć wszystkich bez wyjątku. Tak urwa mać powinno być że, nachapali sie forsy i żadnej odpowiedzialności, .
Niech ten 100 osobowy departament kontroli (100 osób???????, a syf w jednostkach cały czas potęguje) zrobi zestawienie od momentu jak władzę miała samoobrona (koalicjant) kto zarządzał służbą zdrowia z ramienia Zarządu Województwa od kiedy do kiedy i jaka kwota przyrostu zadłużenia, jakie były działania i ile kasy zarabiał ten fachowiec od zdrowia. I wyjdzie szydło z worka w tym a tym okresie dyrektorem był.... członkiem zarządu był.... a długu narosła.......a co zrobili? ......I rozliczyć wszystkich bez wyjątku. Tak urwa mać powinno być że,... rozwiń
Avatar
Devil / 4 lutego 2020 o 14:52
0
Skoro Steven Hawkins potrafił mówić mimo iż przez chorobę nie mówił a z matmy był megamózgiem niczym Einstein, to ja mu wierzę że Mayowie pomylili się co do kalendarza końca świata i nie jest to wcale 2012 a 2020. W takim wypadku nic co musimy opłacać, nie ma sensu. Skoro i tak wszystko pieprznie .
Avatar
Gość / 3 lutego 2020 o 18:28
+1
na wszelkie pissowskie pizdryki jak mawiał kaziuk to jest na ful aby oszołomić dziką gawiedź aby zagłosowała na tych kaczo- maliniakowatych przedstawicieli, oraz dewiantów w czarnych sukienkach budujących sobie w najlepsze w kozim grodzie pięć kościółków bo jest ich za mało a szpitali za dużo, bo przeciętnemu kowalskiemu to co najbardziej potrzeba. Armii maciorka, efów 35, partyjnych sądów , mierzeji, itp a na h.. ja im szpitale brawo tak trzymać i kopać w d..ę wyborczą dzicz bo jest odporna i długo jeszcze wytrzyma amen
Avatar
obserwator / 2 lutego 2020 o 15:45
+4
Przenieść 400 pracowników Z Urzędu Marszałkowskiego do szpitali (łącznie z kasą na wynagrodzenia). W urzędzie nic się nie zmieni, bo nadmuchane od lat sztuczne procedury nic nie wnoszą tylko kamuflują niegospodarność . Kto to wymyśla - polityka jakości, jakieś etyki, których nikt nie przestrzega, kontrole zarządcze które nic nie wnoszą itd). Przez lata robiono restrukturyzacje, członkowie Zarządu Województwa brali potężną kasę a dług rósł. Gdzie są Ci panowie fachowcy od brania kasy, gdyż te restrukturyzacje pogłębiły zadłużenia. Dlaczego NIKT ich nie rozliczył?
Przenieść 400 pracowników Z Urzędu Marszałkowskiego do szpitali (łącznie z kasą na wynagrodzenia). W urzędzie nic się nie zmieni, bo nadmuchane od lat sztuczne procedury nic nie wnoszą tylko kamuflują niegospodarność . Kto to wymyśla - polityka jakości, jakieś etyki, których nikt nie przestrzega, kontrole zarządcze które nic nie wnoszą itd). Przez lata robiono restrukturyzacje, członkowie Zarządu Województwa brali potężną kasę a dług rósł. Gdzie są Ci panowie fachowcy od brania kasy, gdyż te restrukturyzacje pogłębiły zadłużenia. Dlaczego N... rozwiń
Avatar
za / 2 lutego 2020 o 05:12
+6
PANOWIE DURNIE Z PIS NA SAMOLOCIKI JEST NA IMPREZKI NA NAGRODY A NA SZPITALE NIE MA oBY WAS bog pokaral
Avatar
DoktórJanWiktorZKrakowa / 1 lutego 2020 o 22:52
0
Najlepsze rozwiązanie to eutanazja wszystkich obecnych i przyszłych pacjentów.
Avatar
Odin,Dwa, Tri, Czetire,Pjać. / 1 lutego 2020 o 21:51
-3
 Drodzy pacjenci, głowa do góry! Na IN-VITRO, na leczenie pijaków i narkomanów forsa jest, a oddziały szpitalne zamykają! Jednak nie będziecie pozbawieni pomocy! Ministerstwo  właśnie   podpisuje długoletni kontrakt z KASZPIROWSKIM. On was wyleczy. Będziecie bzykać jak króliki! Odin,Dwa, Tri, Czetire,Pjać. 
Avatar
piaz / 1 lutego 2020 o 17:26
+7
Jak może być dobrze, jak tylko 50% Polaków płaci ubezpieczenie zdrowotne a reszta czyli ci z socjalu dożywotniego, rezydenci itp korzystają z darmowego leczenia. A ci co placą składki to ciężko pracują i nie mają czasu na kolejki więc opłacają prywatne wizyty.No niesterty - nie płacisz ubezpieczenia to płać za leczenie  a u nas jest odwrotnie.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 17:23
+10
Ciekawe, byłam u dyrektora, prosiłam o przeniesienie do innego szpitala, jako pracownik niemwdyczny uzyskałam odpowiedz, że tylko lekarze będą przenoszeni, reszta nie wiadomo, albo upychana tam gdzie się da, niezgodnie ze specjalizacjami, poniżej kwalifikacji. Dlaczego opinia publiczna otrzymuje takie informacje, zupełnie niezgodne z prawdą?
Avatar
RW / 1 lutego 2020 o 17:10
+2
Jeszcze kilka Albo szpital albo prywata, skończy się załatwianie poprzez prywatne wizyty badań czy zabiegów w szpitalach Zlikwidować jakieś dziwne pobory za nocne dyżurny, święta, w innych zawodach tego nie ma Jeszcze jeden pomysł Zwroty ileś procent przez Państwo z opłaty z prywatnej wizyty, obowiązkowo faktura lub paragon z kasy a wtedy każdy lekarz musi wystawić dokument a nie wszyscy to robią  
Zobacz wszystkie komentarze 39

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zostanie odświeżony

Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach zostanie odświeżony 0 0

Zabytkowa, przedwojenna willa w Puławach, w której mieści się Młodzieżowy Dom Kultury, zostanie wyremontowana. Prace renowacyjne powinny zakończyć się w czerwcu. Powiat zapłaci za nie 318 tys. zł.

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw

Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Wzrosła liczba wykrytych gwałtów, rozbojów i zabójstw 0 1

Uważajcie jutro na siebie. Najwięcej kolizji w Zamościu jest w piątki i poniedziałki. Na najbliższej sesji radni zapoznają się ze stanem bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście. Z policyjnych statystyk wynika, że najwięcej w zeszłym roku było przestępstw kryminalnych. Strażnicy miejscy mówią o zagrożeniach w ruchu drogowym i piciu w niedozwolonych miejscach.

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę

Azoty II Puławy – AZS UJK Kielce 27:35. Sześć goli w minutę 0 0

W zaległym meczu 13. kolejki rezerwy Azotów Puławy przegrały z AZS UJK Kielce 27:35

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W.
film

22 ofiary i największy proces o pedofilię w Polsce. Ruszyła sprawa księdza Mariana W. 6 1

Nowy Targ (woj. małopolskie). Rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców, jednak postępowanie dotyczące połowy z nich zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Jak mówi pełnomocnik części pokrzywdzonych, to jak dotąd największy tego typu proces.

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 1

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 5 11

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej do Warszawy. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 3 21

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 74 6

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 2

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 14

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 3 12

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.