Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2004 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Taki młody, a już biskup!

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz

Wykładowca KUL, kanclerz lubelskiej kurii, ks. dr Artur Miziński został pierwszym polskim biskupem w Unii Europejskiej. I na dodatek jest obecnie najmłodszym biskupem na świecie - niespełna 3 miesiące temu skończył 39 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Papież mianował ks. Artura Grzegorza Mizińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej w polskie święto narodowe - 3 maja. Następnego dnia biskup nominat zwyczajnie stawił się do wypełniania swoich obowiązków w Kurii Metropolitalnej. Nie był to jednak zwyczajny dzień, bo do tradycyjnych zajęć doszło przyjmowanie życzeń i gratulacji.
- Trudno liczyć na spotkanie z nowym biskupem, jest bardzo zajęty - odpowiadano grzecznie w kancelarii na kolejne moje telefony. - Proszę jednak próbować. I wierzyć w opatrzność bożą; może się uda...
Zaiste - wiara czyni cuda. Przy kolejnej próbie, słuchawkę telefonu podniósł... sam biskup!
- Chyba jeszcze nikt nie zwracał się do mnie oficjalnym tytułem -zauważył przyjaznym tonem. Potwierdził, że ma mnóstwo obowiązków i ani trochę czasu na nieplanowane wcześniej spotkanie. Nie dał się jednak długo prosić - od razu zaczął się zastawiać, czy miedzy zajęciami ze studentami znalazłby wolny kwadrans lub dwa dla Czytelników Dziennika.

Pokój dwóch biskupów

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim spotkać biskupa można łatwiej niż w innych uczelniach. Jednak i w tym wielkim gmachu uniwersyteckim nieczęsto się zdarza, aby jeden pokój zajmowało dwóch duchownych, stojących tak wysoko w kościelnej hierarchii. A w Katedrze Prawa Kościelnego i Procesowego, ks. bp prof. Andrzej Dzięga dzieli pokój z biskupem nominatem, o czym informuje tabliczka na drzwiach.
- Dziś rano ją zawiesiliśmy - wyjaśnia dr Marta Greszta, która dzieli pokój z duchownymi naukowcami. I jej bezpośrednie, nieomal familiarne zachowanie wobec biskupa Mizińskiego rozwiewa wątpliwości, czy nie należałoby na jego dłoni szukać pierścienia do ucałowania... Ale i po nim widać, że nie oczekuje takich wyrazów szacunku. Chociaż nawet jego przyjaciele z czasów licealnych zastanawiali się nieco wcześniej nad odpowiednią formą powitania. Tuż po ogłoszeniu nominacji, z gratulacjami przyjechali bowiem do Lublina przedstawiciele władz powiatu i miasta Kraśnik Fabryczny wraz ze szkolnymi kolegami ks. Mizińskiego.
- To przecież splendor dla całego miasta! - mówi Sławomir Ćwikła, dziś radny miejski, dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a na początku lat osiemdziesiątych szkolny kolega biskupa. - Już wtedy wiedział, czego chce. Był bardzo zdolny, pracowity i konsekwentny, a przy tym niezwykle życzliwy i wesoły. I bardzo związany z miejscem swojego pochodzenia. Przed pięcioma laty, kiedy mieliśmy zjazd absolwentów, przyjechał na spotkanie, chociaż zaraz musiał wracać do Rzymu.

Miejsce powołania

Ks. Szymon Szlachta, proboszcz parafii w Bobach, skąd pochodzą rodzice ks. Mizińskiego opowiada, że widać, jak bardzo jest on związany z rodzinnymi stronami.
- Nie jest to jedyny biskup z tych okolic - dodaje ks. Szlachta. - Z Urzędowa pochodził ks. Zdzisław Goliński, biskup lubelski i później ordynariusz częstochowski. Jednak od 15 lat nie było tu kolejnych powołań kapłańskich. Może opatrzność boża sprawi, że za przykładem biskupa Mizińskiego pójdą kolejni?
W II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Kraśniku, pierwszy dzień pracy szkoły w Unii Europejskiej również upłynął na wspominaniu dawnego ucznia.
- Sięgnęliśmy do szkolnych dokumentów, żeby sprawdzić, czy to naprawdę nasz uczeń - mówi dyrektor Stanisław Łyp. - Data urodzenia: 13 lutego 1965 i rok ukończenia szkoły: 1983 zgadzały się. A przy okazji zajrzeliśmy do wyników egzaminu dojrzałości. To był bardzo zdolny uczeń -miał średnią 4,8 z matury.
I chociaż dyrektor przyznaje, że młodzież obecnie ceni bardziej wartości materialne niż duchowe, to kilku absolwentów liceum, także wybrało stan kapłański. Obecna nauczycielka religii, dr Alicja Szubartowska jest współautorką podręcznika do katechezy i wyjeżdża właśnie do Rzymu, aby reprezentować Polskę na prezentacjach książki religijnej.

Pytanie o Kościół

Sam biskup pytanie o wybór życiowej drogi, kwituje pogodnym uśmiechem i żartuje, że była kiedyś piosenka z refrenem "jak to się stało, nie wiem do dziś”. Natychmiast jednak przypomina sobie o powadze powierzonego mu stanowiska i odpowiada, że powołanie - czy to do kapłaństwa, czy do medycyny - to łaska i dar, którego się nie wybiera, ale otrzymuje. A później trzeba już tylko pracować, aby jak najlepiej ten dar rozwinąć i dzielić się nim z innymi. I teraz, po kilkunastu latach studiów i pracy kapłańskiej, wciąż zadaje sobie pytanie w rachunku sumienia, czy dokłada wystarczających starań, aby wiernie służyć Chrystusowi.
Nie zapomina też o wielkiej roli rodziny w kształtowaniu każdego człowieka. Bo nie może być przecież przypadkiem, że i on, i siostra powołani zostali do stanu duchownego. On otrzyma święcenia biskupie podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego; i jego siostra złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej, w to samo święto, przed rokiem. Druga siostra założyła rodzinę. Wszyscy, każdego dnia, modlili się wspólnie z rodzicami i razem zasiadali do czytania Pisma Świętego.
- Nie ma w moim życiu nic, co mogłoby ekscytować społeczeństwo -mówi ks. biskup z rozbrajającym uśmiechem. - Bo kogo obchodzi, że w dzieciństwie w gospodarstwie rodziców biegałem za krowami? Nie mam żadnego oryginalnego hobby. Ani na rowerze nie jeżdżę, ani nawet pływać dobrze się nie nauczyłem. Lubię przyrodę, chociaż nie mam zbyt wiele czasu na podziwianie pięknych pejzaży. Naprawdę modlitwa wypełnia każdą chwilę mojego życia. Nawet wtedy, gdy spaceruję po ulicach miasta...
Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa "Zaufałem miłosierdziu Twemu”. I to zdanie wyraża jego odpowiedź na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnym świecie.
- Nie jest tak, jak byśmy chcieli, ale tak, jak chce Chrystus - mówi. - Żyjemy w określonej kulturze i mamy takie, a nie inne uwarunkowania geopolityczne. Mamy własną duchowość, inną niż Wschód i inną niż Zachód. Inny był Kościół za czasów Jezusa, po Soborze Watykańskim II rozpoczął kolejny etap swojej historii, wciąż odnawia się. Wiele zależy od duchownych i wiernych, niemniej najważniejsze prawdy wiary zawsze pozostają niezmienne.

Pozostałe informacje

Rzym kusi zabytkami
CITY BREAK
galeria

Z Lublina do Rzymu. Do zobaczenia w Wiecznym Mieście

Lot z Lublina to szybki i wygodny sposób, by odkryć uroki Wiecznego Miasta. A Port Lotniczy Lublin nawiązał współpracę z włoskimi liniami Aeroitalia.

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Sekrety idealnych firan lnianych - profesjonalne wskazówki i częste błędy

Firany lniane mają niezwykłą moc transformacji wnętrza w elegancką przestrzeń pełną charakteru. Nawet najbardziej luksusowe tkaniny nie podkreślą jednak urody pomieszczenia, jeśli nie zostaną odpowiednio zawieszone. W tym artykule poznasz 5 kluczowych zasad wieszania firan lnianych oraz dowiesz się, jakich błędów unikać, by stworzyć wnętrze o nienagannej estetyce. Niezależnie od tego, czy urządzasz salon, sypialnię czy kuchnię, te wskazówki pomogą Ci osiągnąć profesjonalny efekt, który zachwyci domowników i gości.

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium