Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 maja 2004 r.
11:23
Edytuj ten wpis

Taki młody, a już biskup!

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziadosz
0 0 A A

Wykładowca KUL, kanclerz lubelskiej kurii, ks. dr Artur Miziński został pierwszym polskim biskupem w Unii Europejskiej. I na dodatek jest obecnie najmłodszym biskupem na świecie - niespełna 3 miesiące temu skończył 39 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Papież mianował ks. Artura Grzegorza Mizińskiego biskupem pomocniczym Archidiecezji Lubelskiej w polskie święto narodowe - 3 maja. Następnego dnia biskup nominat zwyczajnie stawił się do wypełniania swoich obowiązków w Kurii Metropolitalnej. Nie był to jednak zwyczajny dzień, bo do tradycyjnych zajęć doszło przyjmowanie życzeń i gratulacji.
- Trudno liczyć na spotkanie z nowym biskupem, jest bardzo zajęty - odpowiadano grzecznie w kancelarii na kolejne moje telefony. - Proszę jednak próbować. I wierzyć w opatrzność bożą; może się uda...
Zaiste - wiara czyni cuda. Przy kolejnej próbie, słuchawkę telefonu podniósł... sam biskup!
- Chyba jeszcze nikt nie zwracał się do mnie oficjalnym tytułem -zauważył przyjaznym tonem. Potwierdził, że ma mnóstwo obowiązków i ani trochę czasu na nieplanowane wcześniej spotkanie. Nie dał się jednak długo prosić - od razu zaczął się zastawiać, czy miedzy zajęciami ze studentami znalazłby wolny kwadrans lub dwa dla Czytelników Dziennika.

Pokój dwóch biskupów

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim spotkać biskupa można łatwiej niż w innych uczelniach. Jednak i w tym wielkim gmachu uniwersyteckim nieczęsto się zdarza, aby jeden pokój zajmowało dwóch duchownych, stojących tak wysoko w kościelnej hierarchii. A w Katedrze Prawa Kościelnego i Procesowego, ks. bp prof. Andrzej Dzięga dzieli pokój z biskupem nominatem, o czym informuje tabliczka na drzwiach.
- Dziś rano ją zawiesiliśmy - wyjaśnia dr Marta Greszta, która dzieli pokój z duchownymi naukowcami. I jej bezpośrednie, nieomal familiarne zachowanie wobec biskupa Mizińskiego rozwiewa wątpliwości, czy nie należałoby na jego dłoni szukać pierścienia do ucałowania... Ale i po nim widać, że nie oczekuje takich wyrazów szacunku. Chociaż nawet jego przyjaciele z czasów licealnych zastanawiali się nieco wcześniej nad odpowiednią formą powitania. Tuż po ogłoszeniu nominacji, z gratulacjami przyjechali bowiem do Lublina przedstawiciele władz powiatu i miasta Kraśnik Fabryczny wraz ze szkolnymi kolegami ks. Mizińskiego.
- To przecież splendor dla całego miasta! - mówi Sławomir Ćwikła, dziś radny miejski, dyrektor Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, a na początku lat osiemdziesiątych szkolny kolega biskupa. - Już wtedy wiedział, czego chce. Był bardzo zdolny, pracowity i konsekwentny, a przy tym niezwykle życzliwy i wesoły. I bardzo związany z miejscem swojego pochodzenia. Przed pięcioma laty, kiedy mieliśmy zjazd absolwentów, przyjechał na spotkanie, chociaż zaraz musiał wracać do Rzymu.

Miejsce powołania

Ks. Szymon Szlachta, proboszcz parafii w Bobach, skąd pochodzą rodzice ks. Mizińskiego opowiada, że widać, jak bardzo jest on związany z rodzinnymi stronami.
- Nie jest to jedyny biskup z tych okolic - dodaje ks. Szlachta. - Z Urzędowa pochodził ks. Zdzisław Goliński, biskup lubelski i później ordynariusz częstochowski. Jednak od 15 lat nie było tu kolejnych powołań kapłańskich. Może opatrzność boża sprawi, że za przykładem biskupa Mizińskiego pójdą kolejni?
W II Liceum Ogólnokształcącym im. M. Reja w Kraśniku, pierwszy dzień pracy szkoły w Unii Europejskiej również upłynął na wspominaniu dawnego ucznia.
- Sięgnęliśmy do szkolnych dokumentów, żeby sprawdzić, czy to naprawdę nasz uczeń - mówi dyrektor Stanisław Łyp. - Data urodzenia: 13 lutego 1965 i rok ukończenia szkoły: 1983 zgadzały się. A przy okazji zajrzeliśmy do wyników egzaminu dojrzałości. To był bardzo zdolny uczeń -miał średnią 4,8 z matury.
I chociaż dyrektor przyznaje, że młodzież obecnie ceni bardziej wartości materialne niż duchowe, to kilku absolwentów liceum, także wybrało stan kapłański. Obecna nauczycielka religii, dr Alicja Szubartowska jest współautorką podręcznika do katechezy i wyjeżdża właśnie do Rzymu, aby reprezentować Polskę na prezentacjach książki religijnej.

Pytanie o Kościół

Sam biskup pytanie o wybór życiowej drogi, kwituje pogodnym uśmiechem i żartuje, że była kiedyś piosenka z refrenem "jak to się stało, nie wiem do dziś”. Natychmiast jednak przypomina sobie o powadze powierzonego mu stanowiska i odpowiada, że powołanie - czy to do kapłaństwa, czy do medycyny - to łaska i dar, którego się nie wybiera, ale otrzymuje. A później trzeba już tylko pracować, aby jak najlepiej ten dar rozwinąć i dzielić się nim z innymi. I teraz, po kilkunastu latach studiów i pracy kapłańskiej, wciąż zadaje sobie pytanie w rachunku sumienia, czy dokłada wystarczających starań, aby wiernie służyć Chrystusowi.
Nie zapomina też o wielkiej roli rodziny w kształtowaniu każdego człowieka. Bo nie może być przecież przypadkiem, że i on, i siostra powołani zostali do stanu duchownego. On otrzyma święcenia biskupie podczas uroczystości Zesłania Ducha Świętego; i jego siostra złożyła śluby wieczyste w Zgromadzeniu Sióstr Rodziny Betańskiej, w to samo święto, przed rokiem. Druga siostra założyła rodzinę. Wszyscy, każdego dnia, modlili się wspólnie z rodzicami i razem zasiadali do czytania Pisma Świętego.
- Nie ma w moim życiu nic, co mogłoby ekscytować społeczeństwo -mówi ks. biskup z rozbrajającym uśmiechem. - Bo kogo obchodzi, że w dzieciństwie w gospodarstwie rodziców biegałem za krowami? Nie mam żadnego oryginalnego hobby. Ani na rowerze nie jeżdżę, ani nawet pływać dobrze się nie nauczyłem. Lubię przyrodę, chociaż nie mam zbyt wiele czasu na podziwianie pięknych pejzaży. Naprawdę modlitwa wypełnia każdą chwilę mojego życia. Nawet wtedy, gdy spaceruję po ulicach miasta...
Jako motto swojej posługi biskupiej wybrał słowa "Zaufałem miłosierdziu Twemu”. I to zdanie wyraża jego odpowiedź na pytanie o miejsce Kościoła we współczesnym świecie.
- Nie jest tak, jak byśmy chcieli, ale tak, jak chce Chrystus - mówi. - Żyjemy w określonej kulturze i mamy takie, a nie inne uwarunkowania geopolityczne. Mamy własną duchowość, inną niż Wschód i inną niż Zachód. Inny był Kościół za czasów Jezusa, po Soborze Watykańskim II rozpoczął kolejny etap swojej historii, wciąż odnawia się. Wiele zależy od duchownych i wiernych, niemniej najważniejsze prawdy wiary zawsze pozostają niezmienne.

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium