Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 kwietnia 2020 r.
21:11

10 tys. studentów Politechniki Lubelskiej na parkiecie. Wśród nich 66 par małżeńskich

Autor: Zdjęcie autora Patryk Pytlak
78 0 A A

50 lat temu swoją działalność rozpoczęła najstarsza grupa artystyczna Politechniki Lubelskiej: Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA. Przez ten czas w grupie tańczyło ponad 10 tysięcy studentów i absolwentów uczelni. Wśród nich było również 66 par małżeńskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zespół powstał 1 kwietnia 1970 roku z inicjatywy studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej. Po koncercie premierowym tancerze uczcili swój pierwszy sukces węgierskim winem Gamza. Uczestnicy spotkania w sposób żartobliwy zaproponowali, by właśnie GAMZA stanie się oficjalną nazwą  zespołu.

Początki

Formacja powstała w celu popularyzacji tańca towarzyskiego w środowisku akademickim i zachęceniu studentów do uprawiania tej artystycznej dyscypliny, jako relaksu po dniu przepełnionym studiami.

- Założycielami zespołu byli Krystyna Majdan i Wiktor Życzyński. Pani Zenobia Stepowicz, która w tym roku obchodzi 92 urodziny, jest również jedną z założycielek i pierwszym kierownikiem artystycznym  i choreografem. Była również moją nauczycielką tańca, gdyż w 1986 roku wstąpiłem w szeregi GAMZY – opowiada Piotr Mochol, kierownik artystyczny GAMZY.

W 1990 roku prowadzeniem zajęć w Zespole zajęli się Arkadiusz Lis oraz Piotr Mochol, wcześniejsi jego członkowie. 1 marca 1991 roku całkowite kierownictwo objął Piotr Mochol, absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej.

- W 1990 roku otrzymałem nominację od ówczesnego Prorektora ds. Studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Edwarda Śpiewli, do kierowania GAMZĄ. I tak jest do dnia dzisiejszego – wspomina Mochol.

Na początku działalności grupy próby odbywały się w budynku po starym rektoracie Politechniki Lubelskiej przy ul. Bernardyńskiej. W między czasie lokalizacja cały czas się zmieniała. Tancerze GAMZY ćwiczyli w salach przy studium wojskowym następnie przy ul. Okopowej. A od sześciu lat ich siedziba mieści się w budynku po dawnej stołówce Politechniki.

Swoje występy GAMZA na początku dawała w Chatce Żaka. Tam organizowali pierwszy charytatywny koncert na rzecz uczniów Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 w Lublinie. W ostatnich latach formacja nawiązała współpracę z Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, która trwa do dziś.

W 1993 roku powstało Stowarzyszenie Miłośników Tańca. Z jego inicjatywy odbywają się takie wydarzenia, jak Charytatywny Koncert Noworoczno-Karnawałowy na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z Zespołu Szkół Nr 4 im. Janusza Korczaka w Lublinie, wyjazdy edukacyjne na „Zielone szkoły” i „Plenery taneczne” dla uczniów tej samej szkoły, Taneczne Spotkania Mikołajkowo-Gwiazdkowe oraz projekty społeczne i edukacyjne takie jak „Integracja poprzez taniec”, czy „Taniec towarzyski w oligofrenopedagogice”.

W 1997 roku zespół przekształcił się w studencką Formację Tańca Towarzyskiego w obecnej nazwie.

Pokazy na całym świecie

- W tym momencie mamy dwie reprezentacje. W każdej z nich tańczy po 8 par (32 osoby). W obecnym semestrze zajęcia zostały zawieszone, również dla grup początkujących. Średnio jednak na zajęcia w GAMZIE uczęszcza około 200 osób - wylicza Piotr Mochol

Formacja w swojej wieloletniej historii uświetniała występami inauguracje roku akademickiego, imprezy kulturalne sportowe oraz koncertuje w innych miastach naszego kraju oraz poza jego granicami.

- GAMZA jest zespołem amatorskim. Nie startujemy w turniejach tańca, ani w innych tanecznych konkurencjach. Tańczymy dla przyjemności i ku wielkiemu zadowoleniu widzów - mówi Mochol. Dla nas wyzwaniem są pokazy taneczne na zaproszenie różnych firmy czy organizacji. Dla mnie najważniejszym wyjazdem był ten do Japonii w 1997. Wtedy grupa 7 tancerzy przez pół roku prezentowała przygotowany przeze mnie pokaz taneczny tzw. „show time” – opowiada kierownik grupy.

W swojej wieloletniej historii tancerze GAMZY jeździli na pokazy między innymi do Czech, Białorusi, Węgier,  Litwy i Ukrainy. Byli także uczestnikami festiwali w Macedonii oraz Grecji.

- Jesteśmy zaprzyjaźnieni z uczelnią w Równem na Ukrainie. Jeździmy tam co roku na Festiwal „Studencka Wiosna”. Niestety wiele imprez zaplanowanych w bieżącym roku z powodu epidemii nie odbędzie się - dodaje Mochol.

Abba i Queen

W repertuarze zespołu znajdują się wszystkie tańce standardowe i latynoamerykańskie, a układy choreograficzne tworzą atmosferę musicalu i rewii.

– Gamza w swoich szeregach gromadzi ludzi wielu pokoleń. Jest to zespół studencki, jednak w rzeczywistości wiele osób, pomimo ukończenia studiów, wciąż tańczy w Zespole.

I nie ma znaczenia, czy ktoś na początku potrafił tańczyć, czy był amatorem – tłumaczy Piotr Mochol.

W ostatnim czasie GAMZA zaprezentowała autorskie programy nawiązujące do słynnych zespołów. Jak opowiada kierownik formacji, członkowie tańczyli między innymi do utworów Abby w programie „Mamma Mia” czy, tak jak było to w ostatnim roku do utworów zespołu Queen podczas Charytatywnego Koncertu Noworoczno-Karnawałowego.

Najpierw taniec. Później ślub

Gamza to nie tylko taniec, ale również miłość. W 50-letniej historii formacji na ślubnym kobiercu sakramentalne „tak” powiedziało sobie aż 66 par.

Piotr Mochol podkreśla, że ci tancerze w ogóle się wcześniej nie znali, a miłość zakiełkowała właśnie na próbach, pokazach, na wspólnym spędzaniu czasu.

- W GAMZIE między innymi ja poznałem swoją żonę. Pochodzi ona z Dolnego Śląska. Studiowała historię na KUL. W tym roku obchodzimy 30-tą rocznicę ślubu - opowiada z uśmiechem dyrektor formacji.

Gala pod dużym znakiem zapytania

W tym roku w związku z obchodami 50-lecia grupy władze GAMZY wyszły z inicjatywą stworzenia teledysku, w którego produkcję włączą się pary małżeńskie. Teledysk ten zostanie zaprezentowany podczas jubileuszowej gali.

Na początku lipca formacja będzie świętowała swój jubileusz. 3 lipca w Centrum Spotkania Kultur ma odbyć się gala, podczas której odbędzie się koncert z orkiestrą i zaproszonymi wokalistami. Jednak w związku z epidemią koronawirusa obchody stoją pod dużym znakiem zapytania.

- Czy się odbędzie? W maju zapadnie decyzja – kończy Mochol.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

Poważny sprawdzian Padwy Zamość, AZS AWF Biała Podlaska zagra z Anilaną

W 28. kolejce KPR Padwa Zamość zmierzy się już w piątek o godzinie 19 z Handball Stalą Mielec. W sobotę, o godzinie 18 przed swoimi kibicami zaprezentują się szczypiorniści AZS AWF Biała Podlaska.

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium