Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2019 r.
20:18

Ogólnopolskie Zawody w Symulacji Medycznej. "Teraz mamy znacznie większe możliwości"

0 3 A A
Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie
Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

Rozmowa z dr hab. n.med. Kamilem Torresem, kierownikiem Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 10 maja już po raz siódmy odbędą się w Lublinie Ogólnopolskie Zawody w Symulacji Medycznej. Co zmieniło się od pierwszej edycji?

- Dużo rozwiązań technologicznych jeśli chodzi o symulatory i warunki, w jakich pracowali uczestnicy zawodów już istniała, kiedy organizowaliśmy je po raz pierwszy siedem lat temu.

Część urządzeń nie potrafiła jednak ze sobą współpracować, przez co nie byliśmy w stanie odtworzyć i prześledzić klinicznej ścieżki pacjenta, który trafia do szpitala na przykład po wypadku komunikacyjnym. Ponadto skala infrastruktury, którą wówczas dysponowaliśmy, w porównaniu do tej, którą zapewnia nam nowoczesne centrum symulacji otwarte w październiku ubiegłego roku, jest nieporównywalna. Dzięki temu podczas zawodów możemy wykorzystać znacznie więcej miejsc, które imitują między innymi szpitalny oddział ratunkowy, sale chorych, trakt operacyjny, a także oddział intensywnej terapii. Teraz mamy znacznie większe możliwości.

• Jakie? 

- Nie musimy na przykład czekać, aż jeden zespół zawodników zakończy swoje zadanie, żeby na jego miejsce mógł przyjść kolejny. Kilka zespołów może działać równocześnie w różnych miejscach, które imitują na przykład szpitalny oddział ratunkowy czy oddział intensywnej terapii. W scenariuszach przygotowanych na zawody, może się też pojawić dodatkowe utrudnienie w postaci kilku poszkodowanych, czego do tej pory nie było. Dzięki temu zawodnicy pracują w warunkach jeszcze bardziej zbliżonych do rzeczywistych warunków szpitalnych.

• Jak oceniani są zawodnicy? 

- Część programistyczna służąca do oceny uczestników zawodów to kolejna nowość podczas tegorocznej edycji. Dzięki nowemu systemowi możemy nie tylko zarejestrować co i kiedy się wydarzyło, ale też na przykład w którym momencie uczestnik nie wykonał konkretnej czynności i kiedy powinien to zrobić.

System daje nam pełny obraz tego, co się dzieje we wszystkich zespołach, jak pracują zawodnicy. Monitoruje ich pracę równocześnie, na każdym etapie. To pozwala nam na jeszcze dokładniejszą ocenę ich pracy. Poza tym, dzięki systemowi zawodnicy mają też informacje co się dzieje z pacjentem, na przykład na etapie zespołu ratownictwa medycznego, w jakim stanie zostanie przywieziony do szpitala. Dzięki temu mogą już wcześniej przygotować potrzebny sprzęt w szpitalnym oddziale ratunkowym.

• A jaki jest poziom uczestników? 

- Tak naprawdę na początku w zawodach brała udział wąska grupa studentów, a nam chodziło o to, żeby z tej wiedzy mogli korzystać wszyscy studenci, żeby w ogóle poziom kształcenia był coraz wyższy. I to się zmienia, w dużej mierze dzięki warunkom, jakie mamy w nowym centrum symulacji.

Scenariusze, według których pracują zawodnicy służą nam później jako baza do zajęć. Dzięki nowemu centrum mamy też możliwość kształcić w warunkach symulacyjnych w wielu zakresach m.in. chirurgii, pediatrii, ginekologii, medycyny ratunkowej, psychiatrii. Nowością, którą stopniowo wprowadzamy, jest też praca w zespołach interdyscyplinarnych. Mamy już zajęcia, podczas których studenci z kierunku lekarskiego pracują z tymi z kierunku pielęgniarskiego. To uczy ich współpracy, która potem w pracy w szpitalu 

SimChallenge 2019

Finał ogólnopolskich zawodów SimChallenge jest częścią 7. Konferencji Symulacji Medycznej i Edukacji dla Studentów i Młodych Lekarzy, która zaczyna się w Lublinie 10 maja.

W zawodach symulacji medycznej startują studenci z 12 uczelni medycznych z całej Polski. Przyjadą między innymi z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina.

- Mogą to być maksymalnie pięcioosobowe zespoły, więc spodziewamy się około 60 uczestników - mówi Grzegorz Witkowski, asystent w Zakładzie Dydaktyki i Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Z kolei na konferencję poza studentami przyjadą też młodzi lekarze. W sumie spodziewamy się ok. 250 osób.

W ramach konferencji odbędą się też między innymi mini zawody symulacji dla studentów pierwszego i drugiego roku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Konferencja odbywa się w ramach programu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie MEDIQ - symulacja w edukacji (ze środków projektu Power w ramach Funduszy Europejskich). Więcej informacji można znaleźć na: www.congress.edu.pl.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium