Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 lipca 2011 r.
15:06
Edytuj ten wpis

Tomasz Pietrasiewicz. Teatr mój widzę otwarty!

0 7 A A
Tomasz Pietrasiewicz (Jacek Świerczyński)
Tomasz Pietrasiewicz (Jacek Świerczyński)

Rozmowa z Tomaszem Pietrasiewiczem z Teatru NN, autorem koncepcji działania Centrum Spotkania Kultur.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Czy Jasza Mazur, bohater twojej ulubionej powieści "Sztukmistrz z Lublina”, potrafił otworzyć każdy zamek i zdobyć coś, co wydaje się niemożliwe?

– Okazuje się, że nie.

Dlaczego?

– W Warszawie, w czasie próby dokonania prawdziwego włamania, a nie występu cyrkowego – nie potrafił otworzyć zamka. Ale dzięki temu stało się coś ważnego w jego życiu: stał się zupełnie innym człowiekiem. I to jest moment kluczowy dla powieści Singera. W momencie, kiedy sztukę cyrkową próbował użyć do niecnego celu, obudził złe demony wokół siebie. I te demony spowodowały, że nie otworzył zamka, zwichnął sobie nogę, powiesiła się jego kochanka. Ów ciąg nieszczęśliwych wydarzeń doprowadził Sztukmistrza do tego, że wrócił do Lublina i zamknął się w pustelni. Stał się zupełnie nowym człowiekiem.

Znalazłeś nawet miejsce, gdzie stała pustelnia Jaszy Mazura?

– Tak. To wzgórze doliny Czechówki, można tam dojść, idąc ulicą Probostwo; w kierunku dzisiejszej komendy policji. Tam Sztukmistrz miał swoje gospodarstwo, tam się zamurował, z celi widząc wieże kościołów i synagogi, której już nie ma.

We wrześniu 1992 roku przekonałeś grupę szaleńców, że w budynkach po Lubelskim Studiu Teatralnym można zrobić remont, a później instytucję tętniącą życiem, co też się stało. Ciężko było?

– Nie było łatwo. Realizowaliśmy marzenia. Rodziła się wizja tego, czym dziś jest Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Wtedy wszedłem na drogę, która doprowadziła mnie do miejsca, w którym teraz jestem.

Wierzyłeś w to, że zamienisz ponure, zniszczone budynki w miejsce, ważne dla Polaków i ludzi z zagranicy?

– Miałem przed sobą konkretne wyzwanie. Chciałem zrealizować ważne dla mnie projekty. Te projekty wymagały teatralnej i galeryjnej przestrzeni. Chcieliśmy funkcjonować w normalnej instytucji kultury, gdzie są ogrzewane sale, telefony, Internet. Później okazało się, że budujemy także miejsce symboliczne, ważne, dotykające ukrytego nerwu miasta.

Co cię skłoniło do tego, żeby stanąć przed kolejnym, o wiele trudniejszym, zadaniem wskrzeszenia do życia budynku, który jest symbolem lubelskiej impotencji? Umiera od kilkudziesięciu lat, ma chore serce – czyli przerdzewiałą scenę – i według mieszkańców Lublina, ten Teatr w budowie trzeba by zburzyć i postawić tam lekki market?

– Zadałeś mi bardzo trudne pytanie. Nie mam jasnej odpowiedzi. Jeżeli jesteśmy częścią jakiegoś miejsca, to miejsce jest dla nas ważne, a myślę tu o Lublinie – to są takie chwile, kiedy czujemy, że jesteśmy gotowi sprostać najtrudniejszym wyzwaniom.

Jak to się stało, że dostałeś propozycję opracowania koncepcji Centrum Spotkań Kultur?

– To pytanie nie do mnie. Dla mnie to było zaskoczenie. Mogę co najwyżej przypuszczać, że marszałkowie mieli zaufanie do mojej dotychczasowej pracy i mojej osoby. Tym bardziej że miałem krytyczny stosunek do odbudowywania w tym miejscu opery czy też Teatru Wielkiego. Dzięki takiemu oglądowi mam dobry punkt wyjścia. Krytyczny, a nie entuzjastyczny.

Punkt wyjścia do czego?

– Do stworzenia programu na to miejsce. W jego skład wejdą propozycje artystyczne, animatorskie, edukacyjne.

Kiedy wszedłeś do środka zardzewiałego Teatru w Budowie, czułeś się jak w...

– W więzieniach Piranesiego (włoski grafik i architekt z XVIII w., cykl "Carceri d'invenzione”). Zobaczyłem olbrzymią przestrzeń, w którą wchodzę na konkretnym, zamkniętym etapie projektowym. Na tym etapie już zapadły decyzje co do zamknięcia wielkiej sceny. Nie miałem na nie wpływu, zresztą były racjonalne. Z tego, co wiem, mechanizm sceny obrotowej był uszkodzony, co dyskwalifikowało go do użycia.

Teraz wejdą spawacze, potną scenę na złom?

– Tego nie wiem. W nowej koncepcji będzie w tym miejscu scena z widownią na około 1000 osób. Do nowych przestrzeni zaprojektowanych przez architekta będę próbował wprowadzić jakieś życie i program, który będzie odpowiadał mieszkańcom Lublina i przede wszystkim regionu. Ponieważ Centrum Spotkań Kultur jest instytucją, która w głównej mierze powinna być ukierunkowana na region. Otwarta na małe miasteczka i na młodzież.

• Dlaczego?

– Uważam, że misyjną działalnością nowej instytucji powinna być w dużej mierze edukacja kulturalna. I to jesteśmy winni młodym ludziom, którzy na Lubelszczyźnie się urodzili, tu chodzą do szkoły, wychowują się. Powinniśmy tym dzieciom z biednych miasteczek i wsi dać dobrą, nowoczesną edukację. To najlepsze, co możemy im dać.

I będziemy to dawać poprzez co?

– W strategii zarówno Lublina i Lubelszczyzny jest zapis o ekologii. Chcemy budować wizerunek w oparciu o ekologię i o kulturę bycia we współczesnym świecie, i kulturę rozumienia współczesnego świata. Oraz brania odpowiedzialności za ten świat. Pomyślałem sobie, że w Centrum Spotkań Kultur powinniśmy stworzyć miejsce, które w sposób niezwykły będzie z pomocą nowoczesnych technologii pokazywało młodym ludziom sposób, w jaki można żyć. Ogrody na dachu budynku plus Ogród Saski, który będzie po olbrzymim remoncie – jeszcze podkreślają ekologię. To jest jeden z elementów.

Kolejny?

– Nowoczesna technologia, która daje ogromne możliwości kreacyjne. Młodzi ludzie, którzy tu przyjadą, otrą się o coś niezwykłego i być może będą spróbowali zrobić coś takiego u siebie. Stawiam na robotykę w wydaniu klocków Lego, w których jest cały asortyment związany z programowaniem i sztuczną inteligencją. Wszystkie imprezy budowane z użyciem tych klocków gromadzą w Polsce i Europie tłumy młodych ludzi. Będę chciał zrobić rodzaj medialabu, gdzie młodzież będzie eksperymentować z nowoczesną technologią.

Co jeszcze?

– Edukacja z zakresu kultury popularnej i wysokiej. Chciałbym, żeby młodzi ludzie, którzy przyjadą tam rano, chcieli zostać przez dwanaście godzin.

Zaprosiłeś do współpracy kilka silnych środowisk. Jakie wybrałeś?

– Takie, które w to miejsce przyciągną swoje środowiska. Z jednej strony jest to Orkiestra św. Mikołaja, z drugiej strony fantaści z Cytadeli Syriusza, dalej nowy cyrk, grafficiarze, hiphopowcy, szachy, kino offowe.

A co z dorosłymi widzami, przywiązanymi do dobrej sztuki, poezji, teatru, muzyki?

– Przyciągamy młodych ludzi po to, żeby wychować ich na odbiorców wysokiej kultury. A to wychowanie leży w Lublinie i całej Polsce. Ale w całej strukturze tego laboratorium kulturalnego, otwartego na sztukę wysoką, jest miejsce dla dorosłych widzów. Bo nasze centrum będzie otwarte na inne spektakle, wystawy czy festiwale. Otwieramy drzwi na oścież, bez komercyjnych stawek.

Zawierzyłeś politykom? Ty, zawsze niezależny, wróg układów?

– Jestem poza układem. Postawiono na mnie i to łamie obowiązujący stereotyp. Politycy mi zawierzyli. Miałem jasną sytuację. Co więcej chcieć?

Spasowała ci wizja ekopozytywnej Lubelszczyzny?

– Tak. Jeszcze mamy czyste rzeki, jeziora, krajobraz, zdrową żywności i dobry smak. Mieszkamy w regionie, gdzie można spokojnie żyć. Pozytywnie.

Pracujesz charytatywnie?

– Chciałem za symboliczną złotówkę, nie dało się. Podpisałem umowę na 999 zł.

Przecież za taki program konsultanci biorą ogromne pieniądze?

– To był mój wybór. Podjąłem się opracowania programu, przygotowania liderów, którzy będą go realizować, będę odpowiadał za pierwszych pięć lat działalności po otwarciu.

Jesteś człowiekiem odważnym, nie boisz się tego, że fanatycy wybijają ci szyby w domu. Nie boisz się, że zawistnicy zrobią wszystko, żeby podstawić ci nogę?

– Nie.Centrum Spotkania Kultur

To priorytetowa inwestycja w Lublinie. Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego, zaproponował Tomaszowi Pietrasiewiczowi opracowanie założeń programowych Centrum Spotkań Kultur, nowoczesnej placówki kultury, która powstanie w Teatrze w Budowie. W centrum zostaną sale Teatru Muzycznego i Filharmonii Lubelskiej. Powstanie nowoczesna sala teatralna na 1000 miejsc. W gmachu znajdą się także sale seminaryjne, konferencyjne, galeria sztuki, multimedialna biblioteka, sale klubowe i restauracje. Na dachu mają znaleźć się zielone ogrody. Budowa teatru i filharmonii rozpoczęta została w 1974 roku jako inwestycja centralna. Budowany obiekt zajmował 3 sale widowiskowe o łącznej ilości około 2300 miejsc.

Więcej informacji: www.teatr.lubelskie.pl

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jakub / 12 lipca 2011 o 20:31
0
Zlecenie dla Pietrasiewicza to jeden wielki podliz Żuka do Gazety Wybiórczej.
Milczą już kilka miesięcy,nikt go nie krytykuje, pokazują jego rządy jako nieskazitelnie dobre więc musi się odwdzięczać i płacić w ten sposób za pijar.
Tak toczy się ten świat.
Avatar
Qavtan / 4 lipca 2011 o 10:13
0
Uważam, że edukacja młodzieży to bardzo ważna sprawa. Zachęcić ich do muzyki, teatru i literatury w sposób niecodzienny.
Centrum Nauki Kopernik odniósł sukces - takie miejsce w sferze kultury też jest nam potrzebne.
Avatar
Przemek Leniak / 4 lipca 2011 o 08:30
0
999 - czyli liczba bestii tyle że na odwrót...
Jasza Mazur owszem potrafił zabawić ludzi w cyrku ale wyrządził też ludziom wiele zła.
Nie zamknał się w celi z powodu nie zadziałania sztuczek cyrkowych podczas włamania
Zamknął się po to by pokutować i odzyskać kontakt z tym z kim kontakt był zagubił
Można też powiedzieć inaczej zamknął się nie przed ludżmi ale przed sobą samym przed złem które wyrządzone innym do niego samego boleśnie wróciło...
mniejsza jednak o Jaszę...
...
To co zamierza zrobić Tomasz Pietrasiewicz z Teatrem w Budowie to zamienienie go faktycznie na wielką Tekturę
Ojciec buduje lokum dla syna i nie ma w tym specjalnej mitologii...
W TNN Tomasz Pietrasiewicz wraz z Witoldem Dąbrowskim zapewnili sobie dożywotnie utrzymanie i działalność w dowolnie wybranym kierunku.
Zapewnili sobie dzięki pracy własnej i tych którzy przez lata pracowali na nich.
Udało im się osiągnąć sporo. Mają miejsce autorskie z którego ich nikt nie wyrzuci i w którym moga się raelizować.
W samym centrum miasta. Stworzyli instytucję która również ze wzgledu na tematykę która w niej dominuje faktycznie trzęsie życiem kulturalnym miasta. Jest to rodzaj świętej krowy której nikt nie odwazy się skrytykować. Gdyby to uczynił zostanie "zawistnikiem" "pieniaczem" i mendą.
Ocenę TNN zostawmy jednak na kiedy indziej.
Nie o TNN wszak mowa.
...
Teraz Tomasz Pietrasiewicz za 999 srebrników przerabia szansę lubelskiej kultury na autorskie lokum dla Szymona Pietrasiewicza, na miejsce z którego nikt go nie wyrzuci i nikt nie skrytykuje bo zostałby "zawistnikiem" "pieniaczem" i mendą.
Syn potrzebuje większego rozmachu niż ojciec a mniej ma znacznie talentów.
Powstanie więc mauzoleum dla pseudoartystów i obiboków którzy posiadają utytułowane DNA.
Mauzoleum lubelskiej kultury.
999 - czyli liczba bestii tyle że na odwrót...
Jasza Mazur owszem potrafił zabawić ludzi w cyrku ale wyrządził też ludziom wiele zła.
Nie zamknał się w celi z powodu nie zadziałania sztuczek cyrkowych podczas włamania
Zamknął się po to by pokutować i odzyskać kontakt z tym z kim kontakt był zagubił
Można też powiedzieć inaczej zamknął się nie przed ludżmi ale przed sobą samym przed złem które wyrządzone innym do niego samego boleśnie wróciło...
mniejsza jednak o Jaszę...
...
To co zamierza zrobić Tom... rozwiń
Avatar
Ildefons / 2 lipca 2011 o 21:26
0
Ludzie drodzy co ten człowiek wygaduje! Stworzenie i działalność TNN to faktycznie sukces, ale wpuszczenie tej osoby do CSK/Teatru w budowie to jedna wielka pomyłka!Lublin potrzebuje i opery, i teatru muzycznego, i sceny-bo twego tu brakuje!Edukować młodzież można np. w Tnn albo w domach kultury i szkołach.A knajpy tak licznie planowane w CSK przez tego pana są na całym mieście i to do wyboru, do koloru.Makiety miasteczek też już są, więc czas na kulturę przez duże K.Lublin to NIE tylko młodzież i kultura alternatywna, o czym zarówno włodarze miasta, jak i sam pan Pietrasiewicz wydają się nie pamiętać ( a może nie wiedzą, bo w teatrze ani na operetce nigdy nie bywają).
Ludzie drodzy co ten człowiek wygaduje! Stworzenie i działalność TNN to faktycznie sukces, ale wpuszczenie tej osoby do CSK/Teatru w budowie to jedna wielka pomyłka!Lublin potrzebuje i opery, i teatru muzycznego, i sceny-bo twego tu brakuje!Edukować młodzież można np. w Tnn albo w domach kultury i szkołach.A knajpy tak licznie planowane w CSK przez tego pana są na całym mieście i to do wyboru, do koloru.Makiety miasteczek też już są, więc czas na kulturę przez duże K.Lublin to NIE tylko młodzież i kultura alternatywna, o czym zar... rozwiń
Avatar
Koasa / 2 lipca 2011 o 15:59
0
[quote name='Beduin' timestamp='1309607136' post='496937']
Oho coś się mi wydaje że starsi bracia w wierze zechcą na ten niedokończony teatr zagiąć parol czyli położyć swoje łapki !- a kysz dusze nieczyste a kysz .
[/quote]
No właśnie to ma być Centrum Spotkania Kultur a nie Centrum Historii Żydów Lubelskich... Poza tym ten Pan układa program na konkretne wydarzenia za które inni wykonawcy a może i on sam będą dostawać kasę. Ciekawe czy tektura się przeniesie...???
Avatar
chart / 2 lipca 2011 o 14:30
0
Skąd pochodzi wiedza tego pana na temat uszkodzenia sceny?
Avatar
Beduin / 2 lipca 2011 o 13:45
0
Oho coś się mi wydaje że starsi bracia w wierze zechcą na ten niedokończony teatr zagiąć parol czyli położyć swoje łapki !- a kysz dusze nieczyste a kysz .
Avatar
Jakub / 12 lipca 2011 o 20:31
0
Zlecenie dla Pietrasiewicza to jeden wielki podliz Żuka do Gazety Wybiórczej.
Milczą już kilka miesięcy,nikt go nie krytykuje, pokazują jego rządy jako nieskazitelnie dobre więc musi się odwdzięczać i płacić w ten sposób za pijar.
Tak toczy się ten świat.
Avatar
Qavtan / 4 lipca 2011 o 10:13
0
Uważam, że edukacja młodzieży to bardzo ważna sprawa. Zachęcić ich do muzyki, teatru i literatury w sposób niecodzienny.
Centrum Nauki Kopernik odniósł sukces - takie miejsce w sferze kultury też jest nam potrzebne.
Avatar
Przemek Leniak / 4 lipca 2011 o 08:30
0
999 - czyli liczba bestii tyle że na odwrót...
Jasza Mazur owszem potrafił zabawić ludzi w cyrku ale wyrządził też ludziom wiele zła.
Nie zamknał się w celi z powodu nie zadziałania sztuczek cyrkowych podczas włamania
Zamknął się po to by pokutować i odzyskać kontakt z tym z kim kontakt był zagubił
Można też powiedzieć inaczej zamknął się nie przed ludżmi ale przed sobą samym przed złem które wyrządzone innym do niego samego boleśnie wróciło...
mniejsza jednak o Jaszę...
...
To co zamierza zrobić Tomasz Pietrasiewicz z Teatrem w Budowie to zamienienie go faktycznie na wielką Tekturę
Ojciec buduje lokum dla syna i nie ma w tym specjalnej mitologii...
W TNN Tomasz Pietrasiewicz wraz z Witoldem Dąbrowskim zapewnili sobie dożywotnie utrzymanie i działalność w dowolnie wybranym kierunku.
Zapewnili sobie dzięki pracy własnej i tych którzy przez lata pracowali na nich.
Udało im się osiągnąć sporo. Mają miejsce autorskie z którego ich nikt nie wyrzuci i w którym moga się raelizować.
W samym centrum miasta. Stworzyli instytucję która również ze wzgledu na tematykę która w niej dominuje faktycznie trzęsie życiem kulturalnym miasta. Jest to rodzaj świętej krowy której nikt nie odwazy się skrytykować. Gdyby to uczynił zostanie "zawistnikiem" "pieniaczem" i mendą.
Ocenę TNN zostawmy jednak na kiedy indziej.
Nie o TNN wszak mowa.
...
Teraz Tomasz Pietrasiewicz za 999 srebrników przerabia szansę lubelskiej kultury na autorskie lokum dla Szymona Pietrasiewicza, na miejsce z którego nikt go nie wyrzuci i nikt nie skrytykuje bo zostałby "zawistnikiem" "pieniaczem" i mendą.
Syn potrzebuje większego rozmachu niż ojciec a mniej ma znacznie talentów.
Powstanie więc mauzoleum dla pseudoartystów i obiboków którzy posiadają utytułowane DNA.
Mauzoleum lubelskiej kultury.
999 - czyli liczba bestii tyle że na odwrót...
Jasza Mazur owszem potrafił zabawić ludzi w cyrku ale wyrządził też ludziom wiele zła.
Nie zamknał się w celi z powodu nie zadziałania sztuczek cyrkowych podczas włamania
Zamknął się po to by pokutować i odzyskać kontakt z tym z kim kontakt był zagubił
Można też powiedzieć inaczej zamknął się nie przed ludżmi ale przed sobą samym przed złem które wyrządzone innym do niego samego boleśnie wróciło...
mniejsza jednak o Jaszę...
...
To co zamierza zrobić Tom... rozwiń
Avatar
Ildefons / 2 lipca 2011 o 21:26
0
Ludzie drodzy co ten człowiek wygaduje! Stworzenie i działalność TNN to faktycznie sukces, ale wpuszczenie tej osoby do CSK/Teatru w budowie to jedna wielka pomyłka!Lublin potrzebuje i opery, i teatru muzycznego, i sceny-bo twego tu brakuje!Edukować młodzież można np. w Tnn albo w domach kultury i szkołach.A knajpy tak licznie planowane w CSK przez tego pana są na całym mieście i to do wyboru, do koloru.Makiety miasteczek też już są, więc czas na kulturę przez duże K.Lublin to NIE tylko młodzież i kultura alternatywna, o czym zarówno włodarze miasta, jak i sam pan Pietrasiewicz wydają się nie pamiętać ( a może nie wiedzą, bo w teatrze ani na operetce nigdy nie bywają).
Ludzie drodzy co ten człowiek wygaduje! Stworzenie i działalność TNN to faktycznie sukces, ale wpuszczenie tej osoby do CSK/Teatru w budowie to jedna wielka pomyłka!Lublin potrzebuje i opery, i teatru muzycznego, i sceny-bo twego tu brakuje!Edukować młodzież można np. w Tnn albo w domach kultury i szkołach.A knajpy tak licznie planowane w CSK przez tego pana są na całym mieście i to do wyboru, do koloru.Makiety miasteczek też już są, więc czas na kulturę przez duże K.Lublin to NIE tylko młodzież i kultura alternatywna, o czym zar... rozwiń
Avatar
Koasa / 2 lipca 2011 o 15:59
0
[quote name='Beduin' timestamp='1309607136' post='496937']
Oho coś się mi wydaje że starsi bracia w wierze zechcą na ten niedokończony teatr zagiąć parol czyli położyć swoje łapki !- a kysz dusze nieczyste a kysz .
[/quote]
No właśnie to ma być Centrum Spotkania Kultur a nie Centrum Historii Żydów Lubelskich... Poza tym ten Pan układa program na konkretne wydarzenia za które inni wykonawcy a może i on sam będą dostawać kasę. Ciekawe czy tektura się przeniesie...???
Avatar
chart / 2 lipca 2011 o 14:30
0
Skąd pochodzi wiedza tego pana na temat uszkodzenia sceny?
Avatar
Beduin / 2 lipca 2011 o 13:45
0
Oho coś się mi wydaje że starsi bracia w wierze zechcą na ten niedokończony teatr zagiąć parol czyli położyć swoje łapki !- a kysz dusze nieczyste a kysz .
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Daniel Olbrychski sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego

Daniel Olbrychski sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego 8 0

Daniel Olbrychski zdecydował się na ważną zmianę w swoim życiu. Znany aktor sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego. Posiadłość została wyceniona na niemal 2,5 miliona złotych

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin rozpoczną sezon od domowego spotkania z MRGARDEN GKM Grudziądz na początku kwietnia. Z kolei na pierwszy mecz wyjazdowy pojadą do Gorzowa Wielkopolskiego na pojedynek z tamtejszą Cash Broker Stalą

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei?
galeria

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei? 8 6

Czy czeka nas jeszcze rok bez pociągów między Lublinem a Dęblinem? Bez osobowych - na pewno, bo kolej zamawia zastępczą komunikację na kolejnych 12 miesięcy. Nie ma też pewności, że w tym czasie uda się odtworzyć tory i wysłać pociągi dalekobieżne. Zanosi się też na cięcia w zakupach taboru.

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew 0 0

Kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oddało dziś krew w ramach akcji zorganizowanej przez MPWiK wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem
film

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem 7 0

Adam W. miał katować żonę przez 18 lat! - W swojej karierze zawodowej nie spotkałem się z tak drastycznym znęcaniem się, szczególnie fizycznym - przyznaje prokurator.

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru 1 0

Zdjęcie Malwiny Adaszek, graficzki i fotografki Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zostało uznane najlepszym zdjęciem sezonu 2017/2018. Fotografia powstała podczas prób do spektaklu „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające”.

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby
galeria

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby 26 20

Już trzy osoby zginęły w ciągu półtora miesiąca na odcinku ul. Nadbystrzyckiej koło Lidla. Poprzedniej nocy znów roztrzaskał się tu samochód. Miasto nie zamierza jednak wprowadzać zmian w organizacji ruchu. – To nie ona jest tutaj przyczyną wypadków – podkreślają miejscy urzędnicy

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa 0 0

Lokal do oddania w najem

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta 0 0

W jego ramach ekipa PGE Dystrybucja pokonała 75:45 Lipę Team

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw.

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw. 0 0

Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się kolorowanki dla dorosłych. W naszym kraju cieszą się popularnością stosunkowo od niedawna, natomiast na zachodzie już od kilku lat jest to jedna z form relaksu po ciężkim dniu. Kolorowanki dla dorosłych swój początek miały w 2013 roku, kiedy to ilustratorka Johanna Basford stworzyła bestsellerową kolorowankę „Tajemny ogród”, zyskując popularność na całym świecie. W Polsce pierwsze wydanie swój debiut miało w 2015r. Od tamtej pory książki do kolorowania dla dorosłych są polecaną formą odstresowania, dzięki swojej mocy wyciszającej.

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie 0 1

Trwa przedświąteczny szczyt paczkowy na poczcie. W sortowni Poczty Polskiej w Lublinie sortowanych jest dziennie ok. 40 tys. paczek.

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu 0 1

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego działa już w nowej lokalizacji. Obcokrajowcy, nie będący obywatelami Unii Europejskiej, sprawy związane z zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce załatwiają teraz przy ul. Czechowskiej 15.

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo]
film

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo] 0 7

Wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami grozi 18-latkowi z gminy Łuków, który potrącił przechodzącą po pasach dziewczynkę

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice?

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice? 0 0

Drużyna z Werbkowic zakończyła poprzedni sezon na siódmym miejscu w tabeli. Teraz na półmetku jest „oczko” wyżej. Działacze chcą jednak, żeby piłkarze Piotra Welcza na wiosnę jeszcze się poprawili

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia]
galeria

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia] 16 1

Zmieniona została organizacja ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu ul. Krochmalnej z Diamentową

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.