Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 marca 2005 r.
11:25
Edytuj ten wpis

Winda, która mówi

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziedzic
0 0 A A

Dzień dobry, dzisiaj pada. Proszę zabrać parasole i nie zapomnieć o zamknięciu mieszkania. Proszę się nie śpieszyć. Poczekam. Życzę miłego dnia. Wasza winda. Winda? Czemu nie?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kto windą jeździ, może się nabawić klaustrofobii. Kto ma w bloku windę, nie ma zdrowych nerwów. Hurgot jak w kamieniołomach, drzwi kłapią jak w czołgu. A jazda? W lubelskiej przychodni przy ul. Weteranów najpierw trzeba siłacza, żeby otworzył stukilowe drzwi zewnętrzne. Potem trzeba się wsunąć za drugie drzwi składane. Huknąć drzwiami zewnętrznymi, żeby zamek zaskoczył. Po czym zamknąć drzwi wewnętrzne, przycisnąć guzik i... guzik. Albo nie ma styku na drzwiach metalowych, albo na drewnianych.

Szykuje się rewolucja

Takich wind w Polsce mamy jakieś 50-60 tysięcy. Zamontowane w epoce gierkowskiego budownictwa, muszą być zmodernizowane. Co roku w biurowcach, bankach, blokach mieszkalnych, urzędach, przychodniach i szpitalach instaluje się 2 tysiące nowych wind.
Dzięki wynalazkowi prof. Jana Kolano i mgr. Krzysztofa Kolano z Katedry Napędów Elektrycznych Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej w świecie wind szykuje się rewolucja. Jaka?

Rozum \"made in Lublin”

Małe jest ważne, nawet bardzo. Dużą windą zawiaduje mały sterownik. Taki dźwig, śmigający z urzędnikami na czubek wieżowca, czy winda szpitalna, transportująca łóżko z chorym obstawionym kroplówkami - musi wiele umieć.
Dzięki lubelskiemu wynalazkowi na pierwszym piętrze otworzy drzwi prawe, na drugim - lewe (np. na trakt operacyjny). Zważy pasażerów i przeprosi za odmowę transportu, bo wszystkich nie udźwignie. Jeśli na tarasie widokowym akurat imieniny prezesa, winda zawiadomi, że tam się wchodzi tylko za zaproszeniami. Odpowiednio pouczony dźwig nie będzie wysadzał pasażerów przy zamkniętej sali konferencyjnej...
Poza tym będzie informował, gdzie się znajduje, reagował na wezwania, instruował, co nacisnąć i po co. Słowem, winda musi mieć swój rozum, który - okazuje się - najlepiej, jak będzie made in Lublin.

Dobre, bo polskie

- Dotychczasowe urządzenia sterujące w nowoczesnych windach były produkcji zachodniej - mówi Ryszard Dziworski, zastępca dyrektora Lift Service SA (Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych). - Montowaliśmy je w naszych szafach sterowniczych, ale szukaliśmy lepszych rozwiązań. Takich, które są dostosowane do naszego rynku. Zachodnie sterowniki nadają się do maksymalnie ośmiokondygnacyjnych budynków, a nasze dźwigi często muszą obsługiwać 11 przystanków.
Po porozumieniu fabryki dźwigów z Politechniką Lubelską w Katedrze Napędów Elektrycznych ruszyły prace nad wynalazkiem. W którym do przekazywania danych zastosowano mercedesa w tej dziedzinie - magistralę szeregową CAN. Potem ruszyła produkcja. Efekty są świetne Zastosowanie sterownika lubelskiego sprawdziło się także finansowo. W ubiegłym roku Lift Service zaoszczędził dzięki niemu 540 tys. zł.

Jest pilot na pokładzie

- Poznaliśmy wszystkie systemy sterujące, stosowane w Europie - mówi prof. Kolano. - Gierkowskie windy są sterowane w oparciu o dość prymitywne styczniki mechaniczne. Ale i najnowsze zachodnie sterowniki nie są tak dobre, jak nasz. Skonstruowaliśmy sterownik, który faktycznie jest komputerem. Uwzględnia każde widzimisię użytkownika. Można go programować. No, i liczy się fakt, że urządzenie jest o wiele tańsze - dodaje profesor.
Lubelski "pilot” windy jest wyuczalny. Może być przestawiany na operacje w różnych językach. W tej chwili porozumiewa się po polsku, ukraińsku, litewsku i czesku. W opracowaniu jest już aplikacja języka angielskiego. Bez dodatkowych urządzeń może być głośnomówiący, co jest istotnym ułatwieniem dla osób niesłyszących. Wystarczy zainstalować głośniki i wgrać komunikaty dźwiękowe.
Z kolei dla inwalidów słuchu wygodą jest możliwość czytania komunikatów tekstowych na tzw. płynących ekranach.
Życzliwe, komunikujące się z pasażerami windy, są możliwe. A tak a propos. Gdyby się je dało też wyposażyć w zdolności perswazyjne, nawet z zastosowaniem przymusu bezpośredniego na wandali...Wcale możliwe. Wystarczy, że winda zamknie drzwi, nie dając się podrapać gwoździem, obsikać czy podpalić...

Pozostałe informacje

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

Nieudana wyprawa do Bydgoszczy, PZL Leonardo Avia Świdnik zakończyła sezon

PZL Leonardo Avia Świdnik przegrała decydujące spotkanie w ćwierćfinale play-off z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 1:3. Tym samym zakończyła sezon 2023/2024.

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]
galeria

Derby dla Lublinianki, nieudany debiut nowego trenera Stali Kraśnik i 10 goli Cisowianki [zdjęcia]

W środę nasi czwartoligowcy rozegrali 23. kolejkę spotkań. Nie obyło się bez niespodzianek. Największą była zdecydowanie domowa porażka Stali Kraśnik ze swoją imienniczką z Poniatowej 0:1. Efekt nowej miotły nie zadziałał, bo w tym meczu na ławce gospodarzy zadebiutował Kamil Witkowski. Po dwóch porażkach z rzędu pełną pulę wywalczyła za to Lublinianka, która rozbiła rezerwy Motoru 4:0.

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

Trzeci mecz z Chrobrym Głogów też wyrównany, ale medalu Azotów Puławy w tym roku nie będzie

W trzecim decydującym spotkaniu ćwierćfinału play-off Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z Chrobrym Głogów 24:26. Tym samym przegrali rywalizację o półfinał 1-2. Rafał Przybylski i spółka zagrają co najwyżej o piąte miejsce.

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Lublin. Hospicjum zbiera na pompę. Można pomóc

Trwa internetowa zbiórka na pokrycie kosztów wymiany uszkodzonej pompy w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Poleje się krew. Wampiriada studentów
Nasz patronat
galeria

Poleje się krew. Wampiriada studentów

Nie tylko wampiry potrzebują krwi. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej we współpracy z RCKiK zapraszają na wiosenną akcję honorowego krwiodawstwa.

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Emeryci narzekają na godziny otwarcia poczty. Co zrobi centrala?

Filia poczty otwiera się zbyt późno – tak uważają mieszkańcy jednego z łukowskich osiedli. W ich imieniu o zmianę godzin pracy placówki prosi centralę radny Łukasz Bober.

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki
18 kwietnia 2024, 19:00

Piotr Wylężoł i jego miłość do muzyki

18 kwietnia w Klubie Muzycznym, w ramach cyklu Jazz w CSK wystąpi kwartet Piotra Wylężoła, który zaprezentuje materiał z ostatniej płyty.

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"
Zdjęcia
galeria

Ponad 200 maturzystów odwiedziło lubelską „Wyspę"

Wirtualna rzeczywistość, warsztaty dziennikarstwa, negocjacji czy badanie i analiza pisma. Ponad 200 uczniów odwiedziło Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie
galeria

Pierwsza pojawiła się na kampusie 40 lat temu. KUL sadzi kolejne magnolie

Są nieodłącznym symbolem kampusu głównego KUL. Teraz także „Poczekajka” doczekała się tych pięknych roślin. Jednak na pełen rozkwit magnolii trzeba będzie poczekać kilka lat.

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska komenda chwali się wynikami. 7 zatrzymanych w ciągu doby

Lubartowska policja chwali się skutecznością. W ciągu doby zatrzymała 7 poszukiwanych m.in. za kradzież czy rozboje.

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi
NASZ PATRONAT

Studenci z kół naukowych przyjrzą się wsi

Przed nami V Międzynarodowe Sympozjum Studenckich Kół Naukowych. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Środowisko-Roślina-Zwierzę-Produkt”.

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Kradzież elektrośmieci sprzed remizy. Strażacy apelują o pomoc

Podłość ludzka nie zna granic- denerwują się strażacy z Komarówki Podlaskiej. Ktoś ukradł im elektrośmieci, które były zbierane przed remizą.

Na UMCS poturlali kule
FOTO
galeria

Na UMCS poturlali kule

Za nami VII Akademicki Turniej o Puchar Rektora UMCS „Boccia Cup 2024”. To sportowa rywalizacja, ale też lekcja wzajemnego poszanowania.

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Lublin. Feromonowe pułapki na szkodnika kasztanowców

Szrotówek kasztanowcowiaczek szczególnie upodobał sobie kasztanowce białe w Lublinie. Na 70 najcenniejszych drzewach miasto zawiesiło 210 pułapek na tego szkodnika.

Jak siedzieć, żeby nie bolało
WIDEO
film

Jak siedzieć, żeby nie bolało

Z Ireneuszem Hałasem, fizjoterapeutą rozmawiamy o prawidłowej postawie ciała, o tym jak unikać urazów podczas siedzenia przy biurku w pracy czy w szkole.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium