Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 lipca 2004 r.
10:52
Edytuj ten wpis

Włodzimierz Lenin straszy w krzakach

"Wśród orląt z leninowskiego gniazda,
Wśród płomieni z leninowskiej iskry
Był dla klasy robotniczej jak gwiazda,
A dla jej wrogów jak pochmurna noc - Dzierżyński...”
(Mieczysław Jastrun)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
"Płomień rewolucji” siedzi na wiązce słomy w wypucowanych trzewikach i spoziera w zakratowane okienko, z którego sączy się jasne światło przyszłości. Twarz posągowa, bez zmarszczki, czoło nieskalane myślą inną, jak zwycięstwo proletariatu. Obraz Eugenii Marcinkowskiej-Brykner -"Dzierżyński w więzieniu” powstał w 1951 roku. Dziś wisi w Galerii Socrealizmu. Feliksa opiewali również wielcy poeci.

\"Bardzo podobała mi się ręka Bieruta”...

... wpisał się do księgi zwiedzający. Towarzysz Tomasz, dziecko podlubelskich Rur Jezuickich, został deportowany do Kozłówki 15 lat temu. Przed tym, równo 10 lat, w płaszczyku zapinanym... na damską stronę, stał w lubelskiej dzielnicy Kalinowszczyzna.
- Były propozycje, żeby nie marnować kadłuba i, na przykład, przykręcić mu głowę... Skłodowskiej. Byłoby oszczędniej... - śmieje się Jacek Szczepaniak, kierownik Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. - Bieruta w 1979 roku odlano według projektu artysty Bronisława Kubicy. W lipcu 1989 roku nadszedł jego kres. Towarzysza Tomasza zrzucono z postumentu. Niestety, oderwano mu przy tym rękę. Kierowca musiał później po nią wracać...
I tak 15 lat temu proletariusz Bierut legł w krzakach pod płotem arystokratycznej siedziby Zamoyskich. Później wrócił do pozycji pionowej, wszakże bez ręki, która znalazła się pod dachem Galerii Socrealizmu niemal jako dzieło osobne, budząc niekłamaną radość zwiedzających. A jest to ręka ciężka... Do jej przeniesienia trzeba sześciu mężczyzn.

Socjalistyczny Luksor

Nad bezrękim Bierutem szumią kozłowieckie lipy. Jest osamotniony. A można by przecież ustawić obok niego innych rewolucjonistów. W ten sposób powstałby unikalny, socrealistyczny Luksor. Tymczasem odpowiadających mu gabarytowo towarzyszy Marchlewskiego i Lenina ulokowano przy pałacowej kawiarence.
Właśnie w tym zacisznym miejscu pięknie rozpostarł się na pergoli milin i winobluszcz, a u stóp wodza rewolucji dostojnie przechadza się paw, strosząc barwny ogon.
- Pomnik towarzysza Lenina jest najbardziej znany - mówi Jacek Szczepaniak. - Przywieźli go tu z Krakowa, nawet własnym transportem. Tak bardzo chcieli się go pozbyć. To dzieło projektu Dymitra Szwarca, dar Leningradu dla górali podhalańskich. Tak naprawdę Lenin wcale nie mieszkał w Poroninie, ale jeździł tam na pocztę. Jeden bogaty gazda - Gut Mostowy - ze strachu, że okrzykną go kułakiem, zgłosił się sam, że to u niego towarzysz Włodzimierz mieszkał. No i zrobili mu muzeum - wyjaśnia ze śmiechem Szczepaniak. - A później mieli kłopot, jak się wodza pozbyć. Wreszcie, po 40 latach, ktoś zadzierzgnął mu linkę na szyi i, choć się ona urwała, wódz spadł z postumentu.
Chyba wodzowie mają słabe kości. Także Leninowy obojczyk został uszczerbiony.
Na stojącego obok Marchlewskiego z granitu to może nawet zabrakło trochę surowca? Lewy rękaw ma wyraźnie sztukowany.
- Marchlewskiemu, który przyjechał z Włocławka, a stworzył go w granicie rzeźbiarz Stanisław Horno-Popławski, odłupano tylko nos.
Senny upał i zapach kwitnących jaśminów wiszą nad monumentami. Siedzący przy kawiarnianych stoliczkach patrzą na niegdysiejszych wodzów obojętnie, nawet nie rzucają cienia.
- Lenin? Wiemy kto to był, ale, szczerze mówiąc, o Marchlewskim nie mamy pojęcia - przyznają licealistki z Włocławka, które przyjechały na szkolną wycieczkę i popijają coca-colę, ongiś potępianą. - No, o Stalinie też się coś tam wie. To był zbrodniarz - kwitują.

Artyści w służbie reżimu

Konstanty Ildefons Gałczyński pisał:
"...Dzisiaj słońce jest żałobną chorągwią
Umarł Stalin (...)
Krzyczy Wołga. Szlocha Sekwana,
Woła Dunaj. Jęczą rzeki chińskie.
Broczy Wisła, jak otwarta rana ...”
Kto to dziś pamięta? Nikt? Słowo pisane może jest bardziej ulotne. Monumentalna rzeźba trwalsza.
- Dla artystów lat pięćdziesiątych odmowa stworzenia panegiryku równała się banicji twórczej - wyjaśnia Jacek Szczepaniak, gładząc po głowie "Stalina frasobliwego” - tak nazwaną przez niepokornych rzeźbę autorstwa Aliny Szapocznikow, bądź co bądź twórczyni znakomitej.
Tu, w galerii, Stalin patrzy zatroskany na urwaną rękę Bieruta. Na wprost niego stoi projekt wykonany przez Dunikowskiego, który nigdy nie doczekał się realizacji. Jego Stalin wygląda po prostu jak butny cham, a przecież nie o to chodziło.
- Dunikowskiemu uszło to na sucho, bo był w Oświęcimiu z Cyrankiewiczem i ten go bronił - mówi Szczepaniak. - Podobno gdy mu powiedziano, że ma wykonać pomnik, spytał: "- Kobiety, czy mężczyzny?” "- Mężczyzny”. "- Wysoki?” "- Około 15 metrów” - usłyszał Dunikowski. "- Do diabła, nie będę rzeźbił 8 metrów spodni z kantem!” - miał wykrzyknąć artysta.
Drugi Lenin autorstwa Dunikowskiego ma rysy osoby... z chorobą Downa.
Ciekawe, że pomnika Stalina nie było w Stalingradzie, ale był w czeskim Jiczynie, gdzie - jak się ironizowało - zamiast Rumcajsa, postawiono prawdziwego rozbójnika. Rzeźbiarz, który go wykonywał, popełnił samobójstwo, a model się rozpił.
- Nasz socrealizm był najmniej udany - stwierdza Szczepaniak. - Może to i dobrze?

Znani i nieznani

- Niektórzy twórcy prosili, żeby nie eksponować dziś ich dzieł - objaśnia kierownik galerii.
Starsi państwo zatrzymują się na chwilę przed obrazem. To praca Andrzeja Wajdy i Konrada Nałęckiego, zatytułowana "Zebranie ZSN” z 1950 roku. Nie wierzą, że malował to znany reżyser.
- Jeden z obrazów chciała od nas odkupić gdańska Akademia Medyczna -nosił tytuł "Pokój gwarantuje rozwój nauki”. Na pierwszym planie był kościotrup. Twórcy ten okres pomijają w swoich życiorysach. Nie chcą go wspominać. Jerzy Bereś nawet mocno protestował, że wystawiamy jego rzeźbę.
Wielką głowę Lenina, tzw. "konferencyjną”, trzeba było długo szorować, a później zamalować. Jakaś wielbicielka odcisnęła na jego łysinie mocny pocałunek krwistą szminką. Na Janka Krasickiego, który przyjechał z dęblińskiej Szkoły Orląt, panienki się nie rzucały...

Kręgosłupy moralne

- Wincenty Pstrowski? To może też rewolucjonista? - pytają dziewczyny, które weszły do galerii.
A Witold Woroszylski tak Wincentego chwalił w poemacie
"...Pstrowski toczy się czarny, chropawy, ciężki -
na wózkach, na wagonach, okrętach.
A w sobotę po pracy
o Pstrowskim pieśni
zaśpiewają śląskie i nieśląskie dziewczęta”
- Ja znam inny wierszyk: "Tu leży Pstrowski ubogi, najpierw wyciągnął normę, a później nogi” - deklamuje Szczepaniak. - Na pewno ten nieszczęsny górnik, który przyjechał z Francji, wykonał ponad 200 proc. normy. Faktycznie wkrótce umarł. Był wtedy wzorem do naśladowania. Podobnie jak Sołdek.
Na obrazie Fangora kobieta - bikiniara w sukience z napisami coca-cola, z tabliczką Wall Street w tle jest oczywistym symbolem moralnej zgnilizny kapitalizmu, godnym potępienia. Obok niej dwoje proletariuszy, z których emanuje moc fizyczno-ideologiczna.
- Przesłanie musiało być jasne - stwierdza Szczepaniak. - Jednak niektórzy artyści pozwalali sobie kontestować w oryginalny sposób. Tak właśnie robił Dunikowski. Obraz Alfreda Lenicy "Młody Bierut wśród robotników” jest skonstruowany według schematu Chrystus wśród apostołów. Wśród "bohaterów” epoki socrealizmu znalazły się nawet wcale tłuste i zadbane świnie na płótnie Aliny Jasiewicz-Walczak "Chlewnia w spółdzielni produkcyjnej”.
Jedynym erotykiem - (zamierzonym?) jest dzieło Aleksandra Stefanowskiego "Na rusztowaniu”. Para młodych budowniczych wyjątkowo nie podaje cegły, a patrzy sobie w oczy.

Wpisy

"Jak ja ich nienawidziłem” - wpisał się anonim w 1994 roku.
Następny gość zauważa - "Proszę zrobić miejsce dla wodzów SLD”.
Inny zastanawia się: "Ciekawe, że byliśmy w stanie to wszystko przeżyć!”.
Wreszcie jeden z ostatnich wpisów - "Socrealizm nie działa na nas...”

Dzierżyńskich dwóch, Bierutów dwudziestu ośmiu...

Zbiory sztuki okresu socrealizmu liczą ok. 1500 eksponatów. Znajduje się wśród nich 23 Leninów w różnej postaci (tkanych, malowanych, rzeźbionych), 28 Bierutów (nic dziwnego, że więcej – wszak tubylec), wisi 2 Dzierżyńskich. Jest unikalny portret Konstatntego Rokossowskiego na koniu. Wzorowany ordynarnie na portrecie Piłsudskiego na Kasztance, a powszechnie wiadomo, że Rokossowski nigdy na koniu nie jeździł. Najwięcej jest scen i postaci propagandowych – przodowników pracy, zetempowców, dojarek, a nawet jest rzeźba Paula Robesona, Murzyna który śpiewał o niedoli pod jarzmem amerykańskich rasistów. Żeby było śmieszniej – czarny Robeson jest wyrzeźbiony... w białym gipsie.

Pozostałe informacje

Bartosz Zmarzlik celuje w pierwsze zwycięstwo w Warszawie

Czas na Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix, Bartosz Zmarzlik w końcu wygra w Warszawie?

W niedzielę odbędzie się tylko jeden, zaległy mecz PGE Ekstraligi z udziałem żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin. Wcześniej, bo w sobotę na stadionie PGE Narodowym kibice będą emocjonować się 2025 Orlen Oil FIM Speedway Grand Prix.

Prace budowlane ruszyły w poniedziałek. Burmistrz Majewska poinformowała o tym w mediach społecznościowych

Kilkadziesiąt nowych kamer. W mieście ma być bezpieczniej

Od czasu przyznania dotacji minęły prawie 3 lata. Umowa z pierwszym wykonawcą, który łapał poślizgi, została jednak zerwana. Drugi właśnie przystąpił do realizacji zadania. W Hrubieszowie ruszyła budowa monitoringu. System ma składać się z ponad 80 kamer.

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze Bogdanki LUK u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Julia Szeremeta w półfinale Turnieju im. Feliksa Stamma, który rozgrywany jest w Warszawie pokonała Sameenah Toussaint. W piątek będzie miała okazję wystąpić w finale.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

PGE Start rozpoczął rywalizację z Czarnymi Słupsk od wygranej

PGE Start Lublin pokonał Czarnych Słupsk w pierwszym meczu fazy play-off

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

Rektor AZ (na pierwszym planie): To świetne zaplecze dydaktyczno-materialne dla Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Cieszy nas to ogromnie, bowiem Wydział ten dynamicznie rozwija się.
galeria

Otworzyli otwarte. Kompleks dydaktyczny AZ za ministerialne miliony

Studenci z nowoczesnych, wyremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeń korzystają już kilka miesięcy. Ale dopiero teraz odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu budynków Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22. Uczelnia kupiła je kilka lat temu od innej, upadającej.

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

W piątek kierowcy będą mogli spróbować swoich sił na profesjonalnym torze jazdy. Przed nami wydarzenie "Bezpieczny kierowca".

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Czasami rzeczywistość miesza nam się z fikcją. Pewien mieszkaniec Kraśnika chciał zostać gwiazdą filmów akcji i przed policjantami uciekał po dachach budynków.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium