Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

8 marca 2007 r.
14:38
Edytuj ten wpis

Wojna na niby

Tu nie ma udawania i popisywania się, jak w amerykańskich filmach. To prawdziwe polskie wojsko - zapewnia ppłk Mariusz Gałęzowski,

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
dowódca 200 żołnierzy z Lublina, którzy od tygodnia szkolą się na poligonie pod Rzeszowem.

Nowa Dęba: jeden z najmniejszych, ale i jeden z najlepiej wyposażonych poligonów w Polsce. Od tygodnia zajęty przez żołnierzy 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów z Lublina. Szkoli się 200 żołnierzy 1. Batalionu Zmechanizowanego i kompania saperów.

Cel, pal!

W czasie 9-miesięczniej zasadniczej służby wojskowej żołnierze jadą na poligon dwa razy; zazwyczaj wiosną i jesienią. - To jedna z niewielu okazji, żeby nudną codzienność w koszarach i okopach zamienić na prawdziwe strzelanie - przyznaje jeden z członków batalionu.
Na strzelnicy poligonu w Nowej Dębie ruch przez cały dzień. - Żołnierze zaczynają ćwiczenia o godz. 8. Strzelają siedem godzin. Potem przerwa na obiad oraz czyszczenie broni. I powrót na strzelnicę, gdzie trenują do godz. 19 - przedstawia plan dnia ppłk Piotr Sadowski, niegdyś dowódca 1. batalionu strzelców podhalańskich, który dowodził żołnierzami m.in. na misji w Kosowie, a teraz nadzoruje szkolenie młokosów z Lublina.

Po tarczy ani śladu

Stanowisko na skraju lasu. W odległości 300 metrów tarcza imitująca czołg. A w promieniu 30 metrów od strzelającego żołnierza pusto. Tyle wynosi promień rażenia radzieckiego ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG7 - 6,3 kilograma wagi, 4-6 pocisków o średnicy 70,5 mm wystrzeliwanych z prędkością 300 m/s. Huk wystrzału, w powietrzu smuga po pocisku, a tarcza zmieciona z powierzchni ziemi.
Kilkaset metrów obok nieco spokojniej. To stanowisko do strzelania z karabinu maszynowego PK (pulemiot Kalasznikowa): kaliber 7,32 mm, waga z pełną amunicją dochodząca do 7 kg. Obok każdego strzelającego żołnierza służby zasadniczej jeden zawodowiec. Zawodowi żołnierze osobiście testują broń i warunki na poligonie. A potem oceniają "młodych”.

Prawie jak w Iraku

Oprócz strzelania równie ważne jest dobre maskowanie. - Chodzi o to, żeby maksymalnie zniekształcić sylwetkę i zlać ją z otoczeniem. Trzeba też usunąć wszystko co brzęczy i ukryć to, co daje odblask - tłumaczy plut.
Marcin Szeląg,
żołnierz z 10-letnim stażem. Teraz uczy młodych mundurowych z 3 Brygady. Latem chce jechać na misję do Iraku.
- Dobry strzelec potrafi się zakamuflować w każdych warunkach, i w Polsce, i w Iraku, i w Afganistanie. Przecież od tego zależy, czy przeżyje - podkreśla ppłk Sadowski.

Zabawa z trotylem

Większość kadry szkolącej żołnierzy służby zasadniczej w 3. Brygadzie uczestniczyła w misji pokojowej w Iraku. Większość zamierza tam jechać także w tym roku.
- Saper myli się w życiu trzy razy: jak wybiera zawód, jak wybiera żonę, i jak wybiera zły przewód przy rozbrajaniu ładunku - żartuje kpt. Grzegorz Sokołowski, dowódca kompanii saperów, która trenuje kilka kilometrów obok strzelnicy.
Po jednej stronie młodzi żołnierze uczą się montować zapalnik i łączyć go z 400-gramowym ładunkiem trotylu. Potem marszem do miejsca, gdzie układają ładunek. Podpalić lont. I biegiem z powrotem, bo ładunek wybuchnie za 60 sekund. W takim czasie pali się 60 centymetrów lontu prochowego. To i tak wolno. Gorzej z lontem detonującym, który pali się z prędkością 6,7 kilometra na sekundę. Tam na ucieczkę nie ma już szans...

Pozostałe informacje

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Prawo jazdy miała od miesiąca. Wystraszyła się zająca

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło w Olempinie w gminie Markuszów. 20-letnia kobieta dachowała samochodem, próbując ominąć zająca. Trafiła do szpitala, na szczęście nie odniosła poważnych obrażeń.

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

Juwenalia 2025 Politechniki Lubelskiej. Z imprezy możesz wrócić autobusem

W piątek i sobotę na terenach zielonych Politechniki Lubelskiej odbędą się Juwenalia. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że po zakończeniu koncertów będzie więcej autobusów komunikacji miejskiej.

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Jest kolejna próba. Czy dzieciaki z Berylowej doczekają się nowych obiektów?

Do trzech razy sztuka już się nie udało. W Ratuszu liczą, że za czwartym razem w końcu znajdzie się wykonawca, który wybuduje obiekty sportowe dla szkoły nr 58 przy Berylowej 7.

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
9 maja 2025, 13:45

Studenci przejmują miasto. Ulicami Lublina przejdzie kosmiczny korowód

W piątek miasto przejmują studenci. Po południu ulicami miasta przejdzie barwny korowód studencki, który oficjalnie rozpoczyna Lubelskie Dni Kultury Studenckiej. W tym roku tematem głównym jest kosmos.

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Chcemy zakończyć finał u siebie, czyli opinie po trzecim meczu Aluron CMC Warta - Bogdanka LUK Lublin

Aluron CMC Warta Zawiercie - Bogdanka LUK Lublin 3:1 w środę, ale nadal 1:2 w finale PlusLigi, który toczy się do trzech zwycięstw. Jak spotkanie numer trzy oceniają zawodnicy obu ekip?

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

komunikat Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium