Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2009 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Wojna o kościół w Kraśniku

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 8 A A

Jest późny letni wieczór, 28 czerwca 1959 roku. Budynek komisariatu milicji i Rady Narodowej otoczyło kilkudziesięciu mieszkańców Kraśnika. Wzburzony tłum krzyczy, śpiewa pieśni religijne i skanduje hasła "Oddajcie, co wzięliście!”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W czerwcu 1959 roku Kraśnik Fabryczny rozbudowuje się wokół Fabryki Łożysk Tocznych. Mieszkający tam ludzie pochodzą z różnych zakątków kraju; przywiodła ich tu praca w fabryce i nowe perspektywy. Ludzie się nie znają, są dla siebie obcy, jednak większość z nich łączy jedno: wiara.

Podwaliny

Jednak komunistyczne władze nie zezwalają na budowę świątyni. Ludzie na niedzielne msze chodzą kilka kilometrów dalej; do sąsiedniego Urzędowa. Na miejscu stoi tylko prowizoryczny krzyż na nabożeństwa majowe. Rodzice dzieci mających w tym roku przystąpić do pierwszej komunii chcą, by uroczystość odbyła się na miejscu. Niezbędne jest jednak zadaszenie nad ołtarzem.

- Ludzie zorganizowali materiały i chcieli zrobić prowizoryczne zadaszenie. Ówczesne władze uznały to za podwaliny kościoła i wszystko zarekwirowali - wspomina Marian Przylepa, uczestnik walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym.

Kościelna kronika tak opisuje ówczesne wydarzenia:

"Rozpoczęło się od tego, że parę pobożnych niewiast, wspólnie z dziećmi, na polanie pod krzyżem, gdzie wierni gromadzą się na majowe i czerwcowe nabożeństwa, postawiło polowa kapliczkę w ten sposób, że na słupkach wkopanych w ziemię umieszczono łaty i deski, obito papą, aby w czasie nabożeństw czerwcowych chronić się przed deszczem. Czynniki wrogie Kościołowi zrobiły z tego wielką bombę. Najpierw milicja wszczęła awanturę pod krzyżem tym, którzy pracowali przy tej kaplicy, potem zabrała rozebrane deski, łaty, kilim i obraz Matki Bożej. Gromada dzieci poszła pod posterunek i domagała się zwrotu obrazu. Paru chłopców zostało zatrzymanych przez milicję. Wtedy w mieście powstało oburzenie. Pod posterunkiem gromadziło się coraz więcej dziatwy i starszych. Milicja zaczęła rozpędzać tłum, używając pałek gumowych. Do fabryki dotarła wieść, że milicja bije dzieci (…) W ciągu paru godzin przybyła pomoc milicji i KBW z Lublina”.

Ludzie nie dawali za wygraną

Sytuacja robiła się coraz poważniejsza. Nie pomagały żadne rozmowy i negocjacje. Na pałki gumowe znalazły się kamienie. Późnym wieczorem wywiązała się bójka.

- Około północy, kiedy druga zamiana wracała z fabryki, w pewnej chwili ktoś krzyknął "hura” i poleciały kamienie na komisariat i radę narodową. Z drugiej strony rozległy się strzały, w ciągu kilku minut okolica zaroiła się od dodatkowych oddziałów milicji i ORMO - wspomina wydarzenia sprzed pół wieku Marian Przylepa.

Zdemolowano siedzibę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i posterunek milicji. Straż pożarna i wojsko używały wody do rozpędzania tłumów. Siły milicyjne nadciągały w coraz większej liczbie. Zebrani robotnicy zorientowali się, że cały plac jest otoczony wojskiem i wtedy rozpierzchli się do domów.

Obława

Wówczas rozpoczęła się istna obława na ludzi. Kogo złapano na ulicy, ten był aresztowany. W nocy milicja i Urząd Bezpieczeństwa przeprowadzały rewizje w blokach. U kogo znaleziono mokre ubranie, tego zabierano. W rezultacie przez noc aresztowano ponad tysiąc osób. Po wylegitymowaniu wiele z nich zwolniono, ale ostatecznie kilkanaście osób trafiło do więzienia, a zwolnionym wytoczono dochodzenia administracyjne.
Represje

Aresztowania, ciężkie przesłuchania, pokazowe procesy przed całym miastem, wreszcie niedorzeczne wyroki nawet kilku lat wiezienia. To kara, jaka spotkała mieszkańców Kraśnika.

Kolegium Karno-Administracyjne ukarało grzywnami do 4000 zł kilkaset osób. Innym wytoczono procesy sądowe. Pierwszy proces odbył się w Domu Ludowym w Kraśniku. Sądzonych było sześć osób. Wyroki: trzy osoby dostały po 3 lata więzienia, trzy po 2,5 roku. Razem, we wszystkich grupach, skazanych na więzienie było ponad 20 osób.

- Strasznie z nami postąpiono - mówi Lucjan Kuśnierczyk. - Mnie zatrzymali dopiero po dwóch tygodniach. Przesłuchania i proces były tendencyjną pokazówką dla publiczności. Prowadzali nas skutych ulicami miasta, bo niby nie było gdzie zrobić procesu. A podczas rozprawy sędzia nie dał mi nawet dojść do słowa. Dostałem 2,5 roku więzienia.

Marian Przylepa też usłyszał wyrok: 15 miesięcy pozbawiania wolności. - Miałem wtedy 21 lat. Byłem tuż po wojsku i to zniszczyło moje życie.

Film

Teraz wszyscy będą mogli zobaczyć tamte wstrząsające wydarzenia. Telewizja Lublin kończy już film o walce mieszkańców Kraśnika o kościół.

- Od dziesięciu lat staram się o zrealizowanie tego filmu. To niezwykła historia - podkreśla Grażyna Stankiewicz, reżyser. - Usłyszałam o niej po raz pierwszy od synów uczestników tamtejszych wydarzeń.

Film będzie można zobaczyć 29 czerwca na antenie Telewizji Lublin.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DE3335 / 23 czerwca 2009 o 23:03
0
Nie przejmujmy się nielicznymi zwolennikami PRLu. W każdym kraju jest sporagrupa ludzi ograniczonych i głupich. Dyskusja z nimi jest bezcelowa.
79 latek.
Avatar
w imię prawdy / 22 czerwca 2009 o 21:58
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugniej stronie barykady.


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugn... rozwiń
Avatar
która??? / 21 czerwca 2009 o 20:15
0
Gość napisał:
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50?????

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50????? rozwiń
Avatar
txj / 21 czerwca 2009 o 17:44
0
w oddziały ORMO to nie bardzo wierzę.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 17:37
0
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.
Avatar
beduin / 21 czerwca 2009 o 13:23
0
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na lepszą przyszłość tak swoją jak i swoich dzieci !A odnośnie władzy to każda ś....a bronić będzie koryta jak i dostępu do niego ,więc tak myślę że to nie system czy systemy są winne ,a Ludzie którzy tym kierują i to oni ponoszą pełną odpowiedzialność !Więc nie można oceniać ludzi piszących że wtedy było lepiej -bo w tamtych czasach coś władza robiła ,budowali szkoły żłobki przedszkola fabryki i ludzie mieli gdzie pracować, budowano drogi mosty i wiele więcej ,a co zbudowano dziś PYTAM CO !???bo jak na razie to rozwalono odlewnię ,cukrownię , FSC, itd.itd.,a tak naprawdę nie wiele zostało bo resztę to co zostało wybudowane za komuny ,przeją obcy kapitał i to ma być mądrość i sprawiedliwość obecnej władzy ?A jak to przełożyć ,ten obecny dobrobyt na przymusową emigrację gdzie rozdzielane są rodziny z przyczyn ekonomicznych ?tak możemy jeździć po europie i to jest ten przywilej za który tylu górników ,stoczniowców oddało Życie !???bo tym ostatnim nawet zabrano pracę przecież to o pomstę woła do nieba tylko że i niebo przeszło na stronę władzy .Więc zanim ktokolwiek zacznie krytykę tego co napisałem niech popyta ,ludzi starszych jak było, a jak może być trzeba tylko chcieć włączyć myślenie .
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 07:09
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach rozwiń
Avatar
Marek / 20 czerwca 2009 o 23:04
0
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i ... rozwiń
Avatar
DE3335 / 23 czerwca 2009 o 23:03
0
Nie przejmujmy się nielicznymi zwolennikami PRLu. W każdym kraju jest sporagrupa ludzi ograniczonych i głupich. Dyskusja z nimi jest bezcelowa.
79 latek.
Avatar
w imię prawdy / 22 czerwca 2009 o 21:58
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugniej stronie barykady.


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugn... rozwiń
Avatar
która??? / 21 czerwca 2009 o 20:15
0
Gość napisał:
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50?????

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50????? rozwiń
Avatar
txj / 21 czerwca 2009 o 17:44
0
w oddziały ORMO to nie bardzo wierzę.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 17:37
0
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.
Avatar
beduin / 21 czerwca 2009 o 13:23
0
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na lepszą przyszłość tak swoją jak i swoich dzieci !A odnośnie władzy to każda ś....a bronić będzie koryta jak i dostępu do niego ,więc tak myślę że to nie system czy systemy są winne ,a Ludzie którzy tym kierują i to oni ponoszą pełną odpowiedzialność !Więc nie można oceniać ludzi piszących że wtedy było lepiej -bo w tamtych czasach coś władza robiła ,budowali szkoły żłobki przedszkola fabryki i ludzie mieli gdzie pracować, budowano drogi mosty i wiele więcej ,a co zbudowano dziś PYTAM CO !???bo jak na razie to rozwalono odlewnię ,cukrownię , FSC, itd.itd.,a tak naprawdę nie wiele zostało bo resztę to co zostało wybudowane za komuny ,przeją obcy kapitał i to ma być mądrość i sprawiedliwość obecnej władzy ?A jak to przełożyć ,ten obecny dobrobyt na przymusową emigrację gdzie rozdzielane są rodziny z przyczyn ekonomicznych ?tak możemy jeździć po europie i to jest ten przywilej za który tylu górników ,stoczniowców oddało Życie !???bo tym ostatnim nawet zabrano pracę przecież to o pomstę woła do nieba tylko że i niebo przeszło na stronę władzy .Więc zanim ktokolwiek zacznie krytykę tego co napisałem niech popyta ,ludzi starszych jak było, a jak może być trzeba tylko chcieć włączyć myślenie .
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 07:09
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach rozwiń
Avatar
Marek / 20 czerwca 2009 o 23:04
0
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 0 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 18 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 16 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 10 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 29 13

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 7 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 19 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 13 3

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 19 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.