Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 czerwca 2009 r.
14:30
Edytuj ten wpis

Wojna o kościół w Kraśniku

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 8 A A

Jest późny letni wieczór, 28 czerwca 1959 roku. Budynek komisariatu milicji i Rady Narodowej otoczyło kilkudziesięciu mieszkańców Kraśnika. Wzburzony tłum krzyczy, śpiewa pieśni religijne i skanduje hasła "Oddajcie, co wzięliście!”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W czerwcu 1959 roku Kraśnik Fabryczny rozbudowuje się wokół Fabryki Łożysk Tocznych. Mieszkający tam ludzie pochodzą z różnych zakątków kraju; przywiodła ich tu praca w fabryce i nowe perspektywy. Ludzie się nie znają, są dla siebie obcy, jednak większość z nich łączy jedno: wiara.

Podwaliny

Jednak komunistyczne władze nie zezwalają na budowę świątyni. Ludzie na niedzielne msze chodzą kilka kilometrów dalej; do sąsiedniego Urzędowa. Na miejscu stoi tylko prowizoryczny krzyż na nabożeństwa majowe. Rodzice dzieci mających w tym roku przystąpić do pierwszej komunii chcą, by uroczystość odbyła się na miejscu. Niezbędne jest jednak zadaszenie nad ołtarzem.

- Ludzie zorganizowali materiały i chcieli zrobić prowizoryczne zadaszenie. Ówczesne władze uznały to za podwaliny kościoła i wszystko zarekwirowali - wspomina Marian Przylepa, uczestnik walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym.

Kościelna kronika tak opisuje ówczesne wydarzenia:

"Rozpoczęło się od tego, że parę pobożnych niewiast, wspólnie z dziećmi, na polanie pod krzyżem, gdzie wierni gromadzą się na majowe i czerwcowe nabożeństwa, postawiło polowa kapliczkę w ten sposób, że na słupkach wkopanych w ziemię umieszczono łaty i deski, obito papą, aby w czasie nabożeństw czerwcowych chronić się przed deszczem. Czynniki wrogie Kościołowi zrobiły z tego wielką bombę. Najpierw milicja wszczęła awanturę pod krzyżem tym, którzy pracowali przy tej kaplicy, potem zabrała rozebrane deski, łaty, kilim i obraz Matki Bożej. Gromada dzieci poszła pod posterunek i domagała się zwrotu obrazu. Paru chłopców zostało zatrzymanych przez milicję. Wtedy w mieście powstało oburzenie. Pod posterunkiem gromadziło się coraz więcej dziatwy i starszych. Milicja zaczęła rozpędzać tłum, używając pałek gumowych. Do fabryki dotarła wieść, że milicja bije dzieci (…) W ciągu paru godzin przybyła pomoc milicji i KBW z Lublina”.

Ludzie nie dawali za wygraną

Sytuacja robiła się coraz poważniejsza. Nie pomagały żadne rozmowy i negocjacje. Na pałki gumowe znalazły się kamienie. Późnym wieczorem wywiązała się bójka.

- Około północy, kiedy druga zamiana wracała z fabryki, w pewnej chwili ktoś krzyknął "hura” i poleciały kamienie na komisariat i radę narodową. Z drugiej strony rozległy się strzały, w ciągu kilku minut okolica zaroiła się od dodatkowych oddziałów milicji i ORMO - wspomina wydarzenia sprzed pół wieku Marian Przylepa.

Zdemolowano siedzibę Prezydium Miejskiej Rady Narodowej i posterunek milicji. Straż pożarna i wojsko używały wody do rozpędzania tłumów. Siły milicyjne nadciągały w coraz większej liczbie. Zebrani robotnicy zorientowali się, że cały plac jest otoczony wojskiem i wtedy rozpierzchli się do domów.

Obława

Wówczas rozpoczęła się istna obława na ludzi. Kogo złapano na ulicy, ten był aresztowany. W nocy milicja i Urząd Bezpieczeństwa przeprowadzały rewizje w blokach. U kogo znaleziono mokre ubranie, tego zabierano. W rezultacie przez noc aresztowano ponad tysiąc osób. Po wylegitymowaniu wiele z nich zwolniono, ale ostatecznie kilkanaście osób trafiło do więzienia, a zwolnionym wytoczono dochodzenia administracyjne.
Represje

Aresztowania, ciężkie przesłuchania, pokazowe procesy przed całym miastem, wreszcie niedorzeczne wyroki nawet kilku lat wiezienia. To kara, jaka spotkała mieszkańców Kraśnika.

Kolegium Karno-Administracyjne ukarało grzywnami do 4000 zł kilkaset osób. Innym wytoczono procesy sądowe. Pierwszy proces odbył się w Domu Ludowym w Kraśniku. Sądzonych było sześć osób. Wyroki: trzy osoby dostały po 3 lata więzienia, trzy po 2,5 roku. Razem, we wszystkich grupach, skazanych na więzienie było ponad 20 osób.

- Strasznie z nami postąpiono - mówi Lucjan Kuśnierczyk. - Mnie zatrzymali dopiero po dwóch tygodniach. Przesłuchania i proces były tendencyjną pokazówką dla publiczności. Prowadzali nas skutych ulicami miasta, bo niby nie było gdzie zrobić procesu. A podczas rozprawy sędzia nie dał mi nawet dojść do słowa. Dostałem 2,5 roku więzienia.

Marian Przylepa też usłyszał wyrok: 15 miesięcy pozbawiania wolności. - Miałem wtedy 21 lat. Byłem tuż po wojsku i to zniszczyło moje życie.

Film

Teraz wszyscy będą mogli zobaczyć tamte wstrząsające wydarzenia. Telewizja Lublin kończy już film o walce mieszkańców Kraśnika o kościół.

- Od dziesięciu lat staram się o zrealizowanie tego filmu. To niezwykła historia - podkreśla Grażyna Stankiewicz, reżyser. - Usłyszałam o niej po raz pierwszy od synów uczestników tamtejszych wydarzeń.

Film będzie można zobaczyć 29 czerwca na antenie Telewizji Lublin.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DE3335 / 23 czerwca 2009 o 23:03
0
Nie przejmujmy się nielicznymi zwolennikami PRLu. W każdym kraju jest sporagrupa ludzi ograniczonych i głupich. Dyskusja z nimi jest bezcelowa.
79 latek.
Avatar
w imię prawdy / 22 czerwca 2009 o 21:58
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugniej stronie barykady.


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugn... rozwiń
Avatar
która??? / 21 czerwca 2009 o 20:15
0
Gość napisał:
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50?????

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50????? rozwiń
Avatar
txj / 21 czerwca 2009 o 17:44
0
w oddziały ORMO to nie bardzo wierzę.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 17:37
0
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.
Avatar
beduin / 21 czerwca 2009 o 13:23
0
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na lepszą przyszłość tak swoją jak i swoich dzieci !A odnośnie władzy to każda ś....a bronić będzie koryta jak i dostępu do niego ,więc tak myślę że to nie system czy systemy są winne ,a Ludzie którzy tym kierują i to oni ponoszą pełną odpowiedzialność !Więc nie można oceniać ludzi piszących że wtedy było lepiej -bo w tamtych czasach coś władza robiła ,budowali szkoły żłobki przedszkola fabryki i ludzie mieli gdzie pracować, budowano drogi mosty i wiele więcej ,a co zbudowano dziś PYTAM CO !???bo jak na razie to rozwalono odlewnię ,cukrownię , FSC, itd.itd.,a tak naprawdę nie wiele zostało bo resztę to co zostało wybudowane za komuny ,przeją obcy kapitał i to ma być mądrość i sprawiedliwość obecnej władzy ?A jak to przełożyć ,ten obecny dobrobyt na przymusową emigrację gdzie rozdzielane są rodziny z przyczyn ekonomicznych ?tak możemy jeździć po europie i to jest ten przywilej za który tylu górników ,stoczniowców oddało Życie !???bo tym ostatnim nawet zabrano pracę przecież to o pomstę woła do nieba tylko że i niebo przeszło na stronę władzy .Więc zanim ktokolwiek zacznie krytykę tego co napisałem niech popyta ,ludzi starszych jak było, a jak może być trzeba tylko chcieć włączyć myślenie .
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 07:09
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach rozwiń
Avatar
Marek / 20 czerwca 2009 o 23:04
0
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i ... rozwiń
Avatar
DE3335 / 23 czerwca 2009 o 23:03
0
Nie przejmujmy się nielicznymi zwolennikami PRLu. W każdym kraju jest sporagrupa ludzi ograniczonych i głupich. Dyskusja z nimi jest bezcelowa.
79 latek.
Avatar
w imię prawdy / 22 czerwca 2009 o 21:58
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugniej stronie barykady.


W twojej wypowiedzi najgorsze jest to że budujesz ją na kłamstwie. Nikt z tych ludzi nie dostał skrócenia wyroków z 3 lat do 3 m-cy. Po za tym większość ze skazanych miało podstawionych fałszywie zeznających świadków. I myślę ze swoją wypowiedzią dołączyłeś do ich grona. To nie była marginalna sytuacja, skoro zgromadziło się pod posterunkiem MO ok 1300 mieszkańców co wówczas stanowiło ok. 1/5 wszystkich mieszkańców. Inna sprawa że pisząc takie wypowiedzi masz pewnie do tego podstawy, jako ten będący zawsze po drugn... rozwiń
Avatar
która??? / 21 czerwca 2009 o 20:15
0
Gość napisał:
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50?????

To która jest teraz RP III, IV a może III+0,50????? rozwiń
Avatar
txj / 21 czerwca 2009 o 17:44
0
w oddziały ORMO to nie bardzo wierzę.
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 17:37
0
Rządy Platformy Obywatelskiej doprowadziły do tego, ze ludzie zaczynają lepiej wspominać PRL, niż czasy współczesne. Jednak proponuje drogi kolego porównać PRL do II RP, państwa suwerennego i niepodległego i wtedy rzekome osiągnięcia PRL nie wyglądają już tak kolorowo. Inna kwestia, że porównanie III RP do II RP też nie wypadnie korzystnie dla czasów współczesnych.
Avatar
beduin / 21 czerwca 2009 o 13:23
0
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na lepszą przyszłość tak swoją jak i swoich dzieci !A odnośnie władzy to każda ś....a bronić będzie koryta jak i dostępu do niego ,więc tak myślę że to nie system czy systemy są winne ,a Ludzie którzy tym kierują i to oni ponoszą pełną odpowiedzialność !Więc nie można oceniać ludzi piszących że wtedy było lepiej -bo w tamtych czasach coś władza robiła ,budowali szkoły żłobki przedszkola fabryki i ludzie mieli gdzie pracować, budowano drogi mosty i wiele więcej ,a co zbudowano dziś PYTAM CO !???bo jak na razie to rozwalono odlewnię ,cukrownię , FSC, itd.itd.,a tak naprawdę nie wiele zostało bo resztę to co zostało wybudowane za komuny ,przeją obcy kapitał i to ma być mądrość i sprawiedliwość obecnej władzy ?A jak to przełożyć ,ten obecny dobrobyt na przymusową emigrację gdzie rozdzielane są rodziny z przyczyn ekonomicznych ?tak możemy jeździć po europie i to jest ten przywilej za który tylu górników ,stoczniowców oddało Życie !???bo tym ostatnim nawet zabrano pracę przecież to o pomstę woła do nieba tylko że i niebo przeszło na stronę władzy .Więc zanim ktokolwiek zacznie krytykę tego co napisałem niech popyta ,ludzi starszych jak było, a jak może być trzeba tylko chcieć włączyć myślenie .
A co może nie ma bezrobocia ,a kościół teraz jest bez skazy ? tak komunizm a właściwie socjalizm ,bo o nim możemy mówić w odniesieniu do Polski ,nie był najlepszy ,ale co lepszego zafundował Wałęsa ,z Mazowieckim grubą kreskę i brak odpowiedzialności ,cwaniactwo i układy są nadal ,więc jeżeli możemy być dumni to tylko z ludzi ,z robotników !A bezdomność ,wyzysk,bezrobocie ,i brak sprawiedliwości społecznej ma być powodem do dumy dla tych którzy walczyli ,byli bici ?a dziś mimo poświęceń nadal żyją w biedzie bez perspektyw bez nadziei na ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 czerwca 2009 o 07:09
0
Marek napisał:
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach

Uśnij już komuszku snem wiecznym........... Może Bierut, Gomułka i inni czerwoni święci ci się przyśnią. A przed snem pomódl się do Lenina, Marxa..........
Zaśnij, zaśnij bo p....sz głupoty - myślę o twoich poglądach rozwiń
Avatar
Marek / 20 czerwca 2009 o 23:04
0
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i skazańców wypuscila do domów licząc na ich opamietanie się i włączenie w budownictwo socjalistyczne! Oj namącił wam ten kler w głowach i biedy narobił co nie miara!
No i wykolegował kościółek, solidarność i robotniczy "doradcy" robotników jak trzeba! Zafundowali im powrót przedwojennego wyzysku, bezrobocia, bezdomności, niesprawiedliwości społecznej i upodlenia! Trzeba było szanować Ludową Władzę chociażby za pracę w Kraśniku Fabrycznym, za mieszkania i szansę awansu społecznego a nie rzucać w nią kamieniami! A te wyroki??? Toz to kpina! Za zdemolowanie obiektów władzy i administracji publicznej 3 lata? Zresztą pewnie po 3 miesiącach Władza Ludowa jak nic ogłosiła amnestie i ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 0 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 18 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 1

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 16 9

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 10 7

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 29 13

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 7 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 19 4

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 13 3

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 19 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 16 2

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!