Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 maja 2018 r.
15:09

Wojsko okresu Konstytucji 3 maja

0 0 A A

Jednym z elementów decydujących o sile i niezależności państwa, w tym skuteczności wprowadzania reform takich jak ustawa sejmowa z 3 maja 1791 r., była sprawna i nowoczesna armia. A sytuacja tejże w XVIII w. była wręcz tragiczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przestarzały system organizacyjny, uzbrojenie i etaty (komput) deklasowały nasze wojsko na tle państw ościennych - przyszłych zaborców.

Okres XVIII wieku w wojskowości jest wśród współczesnego społeczeństwa stosunkowo mało znany. Niewiele jest w sztuce, literaturze, czy kinematografii przedstawień obrazujących wizerunek ówczesnego żołnierza, w odróżnieniu chociażby od wieku XVII, kiedy to Polacy odnosili znaczące zwycięstwa.

Za sprawą Sienkiewicza, a potem ekranizacji jego Trylogii możemy sobie wyobrażać wojsko tej epoki. Wiek XIX też jest bogato reprezentowany w literaturze i sztuce. Natomiast wojsko okresu Konstytucji 3 maja i lata je poprzedzające sporadycznie przewijają się w relacjach i w przedstawieniach. A nic tak nie przybliża danych czasów, jak wizerunki ówczesnych i znajomość obyczaju.

Z tego też względu w pracowni plastycznej MDK 2 przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie prowadzonej przez Annę Staniak powstały wizerunki kawalerzystów epoki Stanisławowskiej zainspirowane treścią „Regulamenu exercerunku (...)” z 1786 r., życiem i obyczajem panującym w ówczesnym wojsku, które dzisiaj dla nas wydają się wręcz egzotyczne. Regulamin ten był pierwszym w Rzeczypospolitej tego typu zbiorem przepisów dla kawalerii, która była najistotniejszym elementem armii. Tak dawniej, jak i dziś jazda traktowana jest jako nasza formacja narodowa.

Sześć Brygad Kawalerii Narodowej

W wiek XVIII wojsko weszło ukształtowane za czasów Sobieskiego i do roku 1776 składało się z dwóch autoramentów (zaciągów): narodowego – dla jazdy i cudzoziemskiego – piechota i artyleria.

W 1717 r. uchwalono etat (komput) wojska na 18 000 (6000 jazdy) w Koronie i 6000 (2300 jazdy) na Litwie. Stan ten obowiązywał do reform w latach 1775–78. W 1746 ukazał się uniwersał Hetmana Wielkiego Litewskiego w sprawie ujednolicenia barw munduru, zdjęto też w tym okresie z husarii i pancernych (petyhorii) archaiczne uzbrojenie ochronne.

Próby reform wojska podjęto w 1764 po koronacji Stanisława Poniatowskiego – zakończyły się niepowodzeniem. Pozytywnym ich aspektem było jedynie utworzenie w roku 1765 Szkoły Rycerskiej (korpusu kadetów). Zdolni, lecz ubodzy wychowankowie, tacy jak np. Tadeusz Kościuszko, nie mogli liczyć na wyższe stanowiska w armii. Konfederacja Barska i I rozbiór Polski doprowadziły i tak już słabą armię do upadku, co było sygnałem do konieczności reform państwa i wojska. Rozpoczęto je w 1775 r. decyzjami Sejmu.
W ciągu trzech lat z husarii i pancernych utworzono sześć Brygad Kawalerii Narodowej, zaś jazdę lekką przemianowano na Pułki Straży Przedniej – 7 pułków. Po raz pierwszy pojawia się wówczas słowo kawaleria w odniesieniu do formacji jezdnych i określenie jej jako narodowa.

Wprowadzono też przede wszystkim nowy system zaciągu, w wyniku którego pojawili się w strukturze oddziałów szeregowi, kaprale i wachmistrze – w miejsce pocztowych. Pozwalało to utrzymywać stany wojska i podnieść jakość wyszkolenia. Reformy przeprowadzono w ograniczonym zakresie – ze względu na finanse i sytuację polityczną, a zwłaszcza opór możnych decydentów przed zmianami.

Z planowanych 30 tys. wojska udało się zorganizować jedynie połowę. Dla porównania w tym czasie armia Austrii liczyła 300 tys. żołnierzy, Prus – 200 tys., a Rosji za panowania Katarzyny dochodziła do 500 tys.

Ubiór żołnierza oszczędny

Znaczące działania w sprawie wojska podjęto w okresie Sejmu Wielkiego – nad reformami pracował Departament Wojska Obojga Narodów. W roku 1785, w czasie prac nad regulaminem ustanowiony został „Przepis dla ubioru Brygad Kawalerii Narodowej i Pułków Straży Przedniej” szczegółowo opisujący wygląd i wyposażenie żołnierza.

Sejm tak określił mundur: „ubiór żołnierza oszczędny, a do podobieństwa stroju Polskiego zbliżony”. 6 lutego 1786 r. został zatwierdzony przez ów Departament „Regulamen Exercerunku dla Brygad Kawaleryi Narodowey y Pułków Przedniey Straży Woyska Oboyga Narodów”. Był to pierwszy w Rzeczypospolitej obszerny regulamin dla formacji jezdnych, szczegółowo opisujący ćwiczenia żołnierskie pieszo i konno, pojedynczo i całego oddziału.

Wstęp Hetmana Polnego Wielkiego Księstwa Litewskiego Ludwika Tyszkiewicza nakazywał wydania egzemplarza regulaminu każdemu oficerowi i „nieodwłoczne” wprowadzenie go do funkcjonowania oddziałów. Określał kawalerię jako „znaczną część wojska i z natury swojey naypotrzebniejszą do usługi Krajowi”.

W pierwszej części w opisach powinności czytamy powinności czytamy w pierwszym artykule „Wierność i posłuszeństwo Najjaśniejszemu Panu i Rzeczypospolitej mieć za cel najpierwszy ( co jest fundamentem całej służby)” Następnie szczegółowo opisuje zachowanie podług stopni. Dla przykładu kilka cytatów obrazujących tamte czasy. Szeregowy – „włosy zapleść podług rozkazu, wąsy wygumować”. Włosy określał przepis ubiorczy: „Przypudrowane dla czystości, na tył gładko zaczesane, w harcap na cal jeden od głowy zawiązane, wstążką czarną obwinione (...) cała długość z harcapem ośm tylko cali mieć będzie, krótsze mogą być. (...) Zakazuje się używać fałszywych harcapów, ponieważ włosy psują i do wzrostu im przeszkadzają”.

Towarzysze nosili „włosy krótko (w pół kołnierza) strzyżone, z przodu nie w przód czesane, ale trochę na boki rozsunięte”. Mieli dbać o czystość munduru, na który składały się: czarny giwer na osiem cali wysoki – czyli nakrycie głowy, halsztuk pod szyję, kurtka we właściwych dla formacji barwach, żupanik, szarawary (spodnie sukienne), czechczery (spodnie płócienne na lato), płaszcz i buty, które miał obowiązek co dzień na nogach przemieniać. Przemieniał je po to, aby nie przybrały kształtu stopy lewej lub prawej, ponieważ w przypadku uszkodzenia buta otrzymywał jednego nowego, a zmienianie dodatkowo zmniejszało możliwość obtarć przez nowy but – „rozchadzały” go obie nogi.

Umiejętność czytania i pisania – od kaprala wzwyż

Po opisaniu wszystkich czynności szeregowego (do spowiedzi przed Wielkanocą włącznie) regulamin opisywał pozostałe stopnie, a były to: gefreyter, kapral, wachmistrz, towarzysz, sztandarowy, namiestnik, audytor, kwatermistrz, chorąży, porucznik, szwadronista, major, pułkownik, rotmistrz, komendant brygady. Stopnie były na ogół przydzielane i dostępne ze względu na stan, z którego wywodził się żołnierz i na jego zamożność.

Następnie opisane zostały powinności podług funkcji: Podprofos i Profos – odpowiedzialni za aresztantów, zobowiązani byli „mieć do egzekucji pręty i rózgi, w każdej porze w gotowości”. „Sam zaś powinien być zawsze trzeźwy, czysto i porządnie się nosić”.
Woźnica – dbać o wozy, ćwiczyć jazdę w szyku. Konował – znać się na leczeniu koni i podkuwaniu. Siodlarz – „w profesji swojej ma być należycie ćwiczony, a do roboty zawsze trzeźwo i pilnie się stawiać”. Puszkarz – zajmował się naprawą broni. Furier – czyli pisarz mający w obowiązku prowadzenie księgi i raportów, „człowiek kondycji dobrej, trzeźwy i stateczny, w pisaniu i rachunkach biegły”.

Wówczas umiejętność czytania i pisania była wymagana od kaprala wzwyż (gefreiter miał czytać rozkazy ze zrozumieniem). Pisarz natomiast pisał za towarzyszy, namiestników i oficerów, biorąc od nich opłatę. Trębacze – przekazywali wówczas komendy, „wszystkie Feldsztuki wojenne jak najdokładniejsze i w jednostajności dla całego wojska grać powinien”. Pod ich powinności podlegali Paukerzy (bębniarze).

Chirurg – „człek zdatny i edukowany, w anatomii biegły”. Leczył i zajmował się chorymi i rannymi. Podoficerowie i szeregowi lekarstwa i usługi mieli bezpłatne, towarzysze i namiestnicy – płatną aptekę (z wyjątkiem chorób wenerycznych), natomiast oficerowie płacili zarówno za usługi, jak i leki. Pod chirurga podlegali felczerowie zajmujący się m.in. goleniem żołnierzy – podoficerów, szeregowych za darmo.

Kapelan poza powinnościami duszpasterskimi miał „zagrzewać ludzi do pełnienia obowiązków i wierności Królowi i Rzeczypospolitej”.

„Pijanego nie bić wcale, lecz takiego aresztować”

Kolejny rozdział stanowi o karach potocznych: „pijanego nie bić wcale, lecz takiego aresztować”. Za małe wykroczenie żołnierzy karano biciem prętami (do 20 uderzeń), podoficerów płazem szabli (do 6 uderzeń). Szeregowi pochodzący ze szlachty – karani mogli być noszeniem siodeł lub karabinów lub aresztem w „łańcuszkach”. Kara biegania przez rózgi skutkowała też wydaleniem z Korpusu Kawalerii Narodowej.

W kolejnym rozdziale są bardzo szczegółowo opisane ćwiczenia – czyli exercerunek pieszy. Na wstępie zaznaczono: „w Kawaleryi błędy daleko łatwiej popełnione być mogą niż w Piechocie (...), bo w Piechocie z człowiekiem tylko mamy do czynienia, a w jeździe zaś z człowiekiem i z koniem”. Ćwiczenia obejmowały: postawę żołnierza, musztrę, naukę strzelania na tempa i musztrę zespołową połączoną z prowadzeniem ognia karabinowego.

„Ażeby koni żywych nie mordowano”

Trzecia część regulaminu obejmuje ćwiczenia konne. Rekrut uczył się obchodzić z koniem i jego oporządzeniem. Potem zaczynał ćwiczyć z początku na drewnianym koniu „ażeby koni żywych nie mordowano”. W czasie nauki miał: „na koniu przesadzać kobylice i rowy, z karabinu i pistoletu do tarczy strzelać, pałaszem umyślnie wystawione obiekta rąbać, czapkę z ziemi w pędzie pałaszem podejmować”.

„Konia rekrutom trzeba dawać spokojnego i wyrobionego”. Konie do wojska kupowano najczęściej dzikie, w wieku od 4 do 6 lat. Szkoleniem ich zajmowali się obyci już ze służbą żołnierze.

Po wyszkoleniu pojedynczych żołnierzy, następowała nauka zespołowa: musztry konnej, władania bronią i strzelania z konia, szarże i odwroty w coraz większym oddziale. Wyszkolona według tego regulaminu kawaleria walczyła w wojnie polsko-rosyjskiej 1792 r., broniąc Konstytucji Majowej. Brała też udział w Powstaniu Kościuszkowskim. Przestała istnieć wraz z upadkiem I Rzeczypospolitej.

O Autorze

Grzegorz Sztal – regionalista, członek honorowy Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”. Autor wielu publikacji, m.in. „Z pamiętnika ułana Leona Legiejki” , artykuł w piśmie historyczno-społecznym “Kwarta”, „Broń powstańców styczniowych”, artykuł w piśmie „AD REM”, „Broń powstańcza”, artykuł w Opolskiej Gazecie Powiatowej.
Na koncie ma też wystawy, m.in. Leona Legiejki przygody z mundurem – wystawa czasowa w Lublinie i Stalowej Woli, Historia Szablą Pisana – wystawa czasowa w Lublinie, Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim, Stalowej Woli, Krasnobrodzie, Historia konstrukcji zegarów i pomiaru czasu – wystawa czasowa w Lublinie i Kluczkowicach.

Grzegorz Sztal

Autorami ilustracji są wychowankowie Pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie pod kierunkiem Anny Staniak:

Anna Lyssy Studentka I roku muzykologii KUL, uczestniczka zajęć Pracowni plastycznej oraz zespołu muzyki dawnej La Folia w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2. Absolwentka Szkoły muzycznej II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie w klasie skrzypiec. Bierze czynny udział w koncertach i festiwalach muzycznych, jest laureatką konkursów plastycznych na poziomie ogólnopolskim. Interesuje się grafiką komputerową i warsztatową, ilustracją, animacją i szeroko pojętą muzyką. Planuje rozpocząć drugi, tym razem plastyczny kierunek studiów, ze specjalizacją w technikach graficznych.
Pavlo Khilko Uczeń III klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów oraz Pracowni plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie. Fascynuje go grafika warsztatowa i rysunek. Twórca oryginalnych, najczęściej surrealistycznych prac w autorskim stylu rysunku cienkopisem. Ostatnio próbuje swych sił w szlachetnej technice miedziorytu. Planuje studia związane z grafiką lub architekturą.

Pozostałe informacje

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

Iwona Kuś, była prezes MZK Puławy, zwołała konferencję prasową, na której opowiedziała o powodach złożenia do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na jej szkodę
SPISEK I PRZYSTANKI

Była prezes MZK idzie do prokuratury. Cel: ukaranie związku

Iwona Kuś dwukrotnie traciła stanowisko prezesa Miejskiego Zakładu Komunikacji w Puławach. Za swoje odwołanie winą nie obarcza rady nadzorczej, ale szefową jednego ze związków zawodowych: Renatę Wyskwar. Ta miała stać za spiskiem, który sprowadził czarne chmury nad byłą szefową MZK.

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia
KONTROLA NA GRANICY

Marihuana za 1 163 745 złotych. Jest akt oskarżenia

Kontrola ciężarówki w Terespolu skończyła się odnalezieniem 89 foliowych pakietów. Było w nich marihuana. A dokładnie: 25 861,09 grama suszu. Jest akt oskarżenia w tej sprawie.

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż
festiwal
13 grudnia 2024, 18:00

Odkrywanie sztuki kobiecej. Rozpoczyna się Festiwal Sztuki Kobiet Demakijaż

W najbliższy weekend (13-15 grudnia) rozpocznie się dziewiąta edycja Festiwalu Sztuki Kobiet Demakijaż. W programie znalazły się projekcje filmowe, spotkania, warsztaty i wieczorne koncerty. Będzie to okazja do odkrywania kobiecej sztuki w całej jej różnorodności.

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA – Najlepsza liga koszykówki na świecie

NBA (National Basketball Association) to nie tylko liga koszykówki – to prawdziwe widowisko, które każdego roku przyciąga miliony fanów z całego świata. Niezależnie od tego, czy kibicujesz Los Angeles Lakers, Boston Celtics, czy młodym gwiazdom, takim jak Luka Dončić czy Ja Morant, NBA to sportowa magia na najwyższym poziomie. Ale gdzie oglądać NBA za darmo? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Kraty nierdzewne i kwasoodporne - zastosowanie i zalety w budownictwie

Współczesne budownictwo wymaga rozwiązań, które łączą trwałość, funkcjonalność i estetykę. Kraty nierdzewne i kwasoodporne doskonale wpisują się w te potrzeby, oferując niezrównaną odporność na korozję oraz wszechstronność zastosowań. Sprawdźmy, dlaczego te elementy konstrukcyjne zdobywają uznanie w wielu sektorach budownictwa.

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej
POCZĄTEK BUDOWY

Cztery kilometry i trzy miejscowości. Ma być lepiej i bezpieczniej

Przebudowa drogi powiatowej nr 2427L – za tymi słowami kryje się bardzo ważna inwestycja. Ważna przede wszystkim dla mieszkańców miejscowości Czółna, Tomaszówka i Niedrzwica Duża.

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Grzejnik dekoracyjny – funkcjonalność i styl w jednym

Dobór odpowiedniego grzejnika to dziś nie tylko kwestia praktyczna, ale również estetyczna. Współczesne grzejniki dekoracyjne łączą wysoką wydajność z atrakcyjnym wyglądem, stając się integralnym elementem aranżacji wnętrz. Dzięki różnorodnym formom i materiałom z łatwością można dopasować je do stylu każdego pomieszczenia.

Egzon Kryeziu po niespełna roku wrócił na boisko
NA BOISKU

Egzon Kryeziu po roku przerwy znowu pojawił się na boisku. Wszyscy w Górniku Łęczna na niego czekali

Kiedy piłkarz wchodzi na boisko w końcowych minutach spotkania z reguły nie jest przesadnie zadowolony, bo wolałby wybiec na murawę w pierwszym składzie. Jednak w przypadku wracającego do gry Egzona Kryeziu, który zagrał pięć minut w meczu ze Stalą Rzeszów pojawienie się na murawie miało zupełnie inny wymiar.

STING 3.0, czyli Sting, Dominic Miller i Chris Maas
DO ZOBACZENIA

Sting: Miał być jeden koncert, a będą dwa

Termin pierwszego koncertu Stinga w Polsce pozostaje bez zmian: 20 października 2025 roku. Ale będzie jeszcze jeden koncert: 21 października 2025 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium