Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

24 listopada 2006 r.
12:13
Edytuj ten wpis

Z archiwum X

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Agenci Scully i Mulder ze słynnego "Archiwum X” to czysta fikcja. Nie ma UFO, to ludzie się mordują. Od marca w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie działa specjalny zespół, który zajmuje się rozwikłaniem kryminalnych zagadek z przeszłości. Jest ich czterech. Nie biegają za obcymi, ale siedzą po uszy zakopani w aktach. Nie chcą ujawniać swoich nazwisk, o zdjęciach nie ma mowy. Wolą zachować anonimowość, żeby nikt nie znał ich twarzy. A już zwłaszcza poszukiwani przestępcy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zajmują się sprawami z ostatnich 30 lat. - Dlaczego 30 lat? Karalność za zabójstwa ustaje po tym okresie - tłumaczy oficer z lubelskiego "Archiwum X”. Pełna nazwa nowej komórki brzmi: Nieetatowy Zespół do spraw Niewykrytych Przestępstw Kryminalnych.
Roboty mają sporo. Przez ostatnie 30 lat policji nie udało się rozwikłać blisko 180 kryminalnych łamigłówek. Przeważnie tych najcięższych: zabójstw.

Akta to ich żywioł
- Nie oglądam filmów kryminalnych, a szczególnie "Archiwum X”, bo nasza praca wygląda zupełnie inaczej - opowiada oficer. - Nasza praca to wielogodzinne wgryzanie się w akta, szukanie nowych śladów. Może śledczym, którzy prowadzili sprawę przed laty, umknął istotny szczegół? Może jeszcze raz trzeba przesłuchać świadków? Badamy każdą poszlakę - dodaje policjant.
Jednak o konkretnych sprawach oficer nie chce mówić; tłumaczy się dobrem postępowania. Po długich namowach policjant otwiera w końcu jedną z teczek.

Chciał pojechać po samochód
12 lat temu zamordowano człowieka, do dziś nie wykryto sprawcy. - Sprawa jest bardzo dziwna, bo posiadamy zdjęcie osoby podejrzewanej o zabójstwo. A mimo to, nie udało się ustalić, kim jest mężczyzna z fotografii - mówi funkcjonariusz.
W 1995 roku masowo sprowadzano samochody z Zachodu. W gazetach ukazywały się ogłoszenia pośredników ułatwiających zakup pojazdu za granicą.
- Poszukiwany mężczyzna trudnił się tym zajęciem. Posługiwał się sfałszowanym dowodem osobistym. Był doskonale zorganizowany. Wynajął mieszkanie w Lublinie. W czerwcu 1995 r. umieścił w gazecie ogłoszenie, że organizuje wyjazdy po samochody do Szwajcarii. Na anons odpowiedział mężczyzna spoza Lublina. Chciał kupić w Szwajcarii luksusowy samochód. Zgłosił się do mieszkania, przygotowany do wyjazdu, z dużą sumą pieniędzy. I tu znaleziono jego zwłoki - opowiada policjant.
Morderca popełnił jednak błąd. W mieszkaniu zostawił fałszywy dowód osobisty ze zdjęciem. - Podejrzewamy, że to jest sprawca tego mordu. Ślad po nim zaginął. Jakby wyparował. Być może był to członek zorganizowanej grupy przestępczej.
- Poszukiwany to mężczyzna średniej budowy ciała, ma około 180 centymetrów wzrostu. 12 lat temu miał ciemne włosy, mówił z zagranicznym akcentem. Zawsze miał przy sobie czarną teczkę dyplomatkę - charakteryzuje poszukiwanego oficer.

Komputery też szukają
Nowe śledztwa w starych sprawach to też wynik postępu technologicznego.
Badania DNA, zapachu, obszerne bazy danych. Te wszystkie narzędzia policjanci z lubelskiej grupy wykorzystują w codziennej pracy.
- Godzinami siedzimy przed komputerem w poszukiwaniu informacji. Jeżeli przy aktach są odciski palców, wówczas wrzucamy je do AFIS-u, czyli ogólnopolskiej bazy linii papilarnych. Komputer szuka i czasami coś znajduje. Okazuje się np., że człowiek widniejący w naszych aktach jako niezidentyfikowany, jest dobrze znany policji w Koszalinie - wyjaśnia oficer.
Badane są także podobne motywy, charakterystyczny sposób działania lub ślady pozostawiane przez przestępcę na miejscu zbrodni. W szczególnych wypadkach policjanci mogą skorzystać z badań genetycznych. Te jednak są długotrwałe i kosztowne.
- Wracamy też do świadków przestępstwa. Powtórnie ich przesłuchujemy. Czasami w ludzkiej pamięci, po latach, otwiera się zamknięty dotychczas "plik”, który jest niezwykle ważny dla naszego śledztwa. Możemy także zastosować instytucję świadka koronnego czy anonimowego. Czasami bywa też tak, że przestępca sam zgłasza się na policję, bo sumienie nie daje mu żyć. W Polsce były już takie przypadki - mówi oficer.

Kilka spraw bliskich wyjaśnienia
Przestępcy nie mogą spać spokojnie. Lubelska grupa sięgnęła do nierozwiązanych spraw aż z końca lat siedemdziesiątych. - W kilku sprawach mocno poszliśmy do przodu. Mam nadzieję, że po latach winni trafią na salę sądową - mówi nasz rozmówca.
Są też sprawy honorowe. Te z którymi policjant zasypia, i z którymi się budzi. - Bo nie da się o 15.30 zamknąć biurka i wyjść z pracy.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium