Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 stycznia 2011 r.
14:54
Edytuj ten wpis

Z żukiem można zrobić wszystko

0 7 A A
Żuk (Trevor Butcher)
Żuk (Trevor Butcher)

Jestem Anglikiem, ale od 1997 roku mieszkam w Lublinie, który uważam za swoje miasto. Osiedliłem się tutaj ze względu na żonę, rodowitą lubliniankę. Z zawodu jestem inżynierem samochodowym – pisze o sobie Trevor Butcher. Właśnie organizuje wystawę o samochodach żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trevor Butcher czuje się obywatelem Lublina. Jego wystawa fotografii zatytułowana "Piękny Lublin” prezentowana była podczas Nocy Kultury i w lubelskim Ratuszu. Na pytanie, co jest takiego najpiękniejszego w Lublinie odpowiada bez wahania: MOJA ŻONA.

Żuk tworzył Lublin

Teraz przygotowuje nową ekspozycję. Zaskakującą, bo tematem najnowszej wystawy będzie samochód Żuk.

– W fotografii wspaniałe jest to, że słowo jest tu niepotrzebne – mówi Trevor. – Rozumie się ją na całym świecie. Zdjęcia często pozwalają odtworzyć w pamięci jakąś sytuację. Po ich obejrzeniu przypomina się człowiek, zdarzenie, ważne miejsce. Zdjęcia czasem są bardziej wymowne niż komentarz.

Trevor uważa, że samochód marki Żuk długo produkowany w Lublinie przyczynił się do stworzenia po wojnie miasta takim, jakim ono dziś jest. To ciekawa opinia cudzoziemca, ale też jego zdaniem to auto jest NAJBARDZIEJ KULTOWE i warte uwagi.

Nie był suką

– Kiedy wracam z zagranicy, zaraz po wjechaniu do Polski spotykam jakiegoś żuka – zauważa. – I od razu wiem, że jestem w domu – uśmiecha się podkreślając jak bardzo utożsamia się z Polską i Lublinem. – Łatwiej mi ten samochód pokazać poprzez zdjęcia niż wytłumaczyć słowami jak ważny jest dla mnie, a też ile znaczy wciąż dla miasta.

Fotografie Trevora emanują sympatią i ciepłem w odniesieniu do tego blaszanego pudła, dla nas symbolu minionej epoki. Sam mówi, że ma serce do żuka. My chcielibyśmy się od niego odciąć, cudzoziemiec zauważa w nim jakieś PIĘKNO I NIEZWYKŁOŚĆ. Czasem posuniętą do groteski.

– Proszę zwrócić uwagę w jak różnych sferach życia mamy do czynienia z żukiem – mówi już bardzo poważnie. – Widziałem żuka-lodówkę, żuka wóz strażacki, widziałem jak tym autem przewożono krowę, jak przystosowano go do transportu gołębi. W serialu "Podróż za jeden uśmiech” jeździł żuk. Widziałem samochód, którego burtami były panele kaloryferów. JEŻDŻĄ DO DZIŚ, niemal niezniszczalne, przewożą ludzi, towary, najbardziej nieprawdopodobny ładunek.

Z żukiem można zrobić wszystko bezkarnie, ale i najbardziej niedorzeczne i pomysłowe przeróbki mu nie zaszkodzą. Jednego zastosowania jednak żuk nie miał i warto to podkreślić: nie był samochodem milicyjnym. To nyska była "milicyjną suką”.

Aspekt społeczny żuka

Trevor się dziwi, że my o tym wynalazku lat minionych mówimy z lekceważeniem, a powinniśmy być z niego dumni. W wielu krajach – także w Anglii – takimi swoimi autami bardzo się interesują. Są kluby, programy telewizyjne, a hobbyści dopieszczają stare samochody.

– Łatwo go skonstruować, jest dość prosty technicznie – opowiada Trevor. – A przecież widzę, że w rolnictwie nie jest delikatnie traktowany. I mimo to daje sobie radę i wciąż jest na chodzie i sprawdza się w gospodarstwie. Ten samochód JEST UPARTY, pracuje na przekór wszystkiemu, NIE WSTYDZI się swojego wyglądu. Dla wielu wciąż jest źródłem utrzymania. To auto nadal żyje, ono nie jest z przeszłości, a ciągle tworzy rzeczywistość.

Choć jest inżynierem samochodowym, nie tyle interesują go problemy techniczne i konstrukcyjne samochodu, co jego aspekt społeczny: to, w jaki sposób ludzie go używają i jak go przerabiają. Czy nie mają kompleksów, że jeżdżą takim samochodem? Chce pokazać, że to auto jest czymś więcej, niż zmotoryzowaną blachą.

Pomysłowość zawarta w żuku

– Kiedyś pytałem właściciela, czy pozwoli auto sfotografować i był bardzo zadowolony z tego, że ktoś się zainteresował – wyjaśnia . – Ludzie na ogół są dumni z tego, co zrobili, z przeróbek upiększeń i ulepszeń jakich dokonali. A pomysłowość ludzka w żuku zawarta jest po prostu przeogromna.

Nie szuka specjalnie swoich modeli. Mówi, że są na każdym kroku. Żartuje, że sprzyjają mu korki. Krzyczy wtedy do żony "trzymaj kierownicę!” i robi zdjęcia. Nie zdarzyło się, żeby ktoś z fotografowanych protestował. – Może dlatego, że szybki jestem – żartuje.
Traktuje "bohatera” swoich fotografii bardzo życzliwie, choć często z humorem. W jego obiektywie zwyczajne samochody są przyjazne, barwne, żyją niemal własnym życiem. Stają się malarskie, ciekawe i godne uwagi.
Żuk jest piękny

– Gdy zauważam, że na skrzyni auta ktoś pracuje, chcę go właśnie tak widzieć – wyjaśnia. – Jeśli ten ktoś zatrzyma się, zacznie pozować, wtedy będzie to wyglądało nienaturalnie i śmiesznie.

Ale poczucia humoru mu nie brakuje. Do serii fotografii przygotowanych na wystawę, potrzebny był znaczek żuka. Znalazł taki, ale sfotografował na interesującym i zaskakującym tle… Można powiedzieć, że Trevor pozbawia nas kompleksów. To, co czasem wydaje się nam przeżytkiem i brzydactwem, on uznaje za interesujące godne utrwalenia na fotografii; pokazania na wystawie.

Zobaczył w tym zwykłym, nieładnym przecież aucie, coś więcej: nie tyle myśl techniczną, co raczej życie, jakie związane jest z tym samochodem.

– Różne rzeczy są piękne różnym pięknem – stwierdza krótko. – Trudno powiedzieć, co się komuś może podobać bo każdy z nas widzi co innego.

Pozostałe informacje

Wreszcie będzie przyjemnie  -  pogoda na weekend
Pogoda na weekend
film

Wreszcie będzie przyjemnie - pogoda na weekend

Po chłodach wreszcie pogoda będzie bardziej przyjemna. Napływające ciepłe powietrze już odczuwamy. Tradycyjnie w piątkowe przedpołudnie prezentujemy prognozę pogody na weekend. Przygotowali ją meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Gabriela Szewczyk.

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium