Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 maja 2007 r.
18:52
Edytuj ten wpis

Zahar(t)owane

0 0 A A

One już wiedzą, że w pracy nic nie jest na zawsze i na pewno. Doświadczyły tego na własnej skórze, gdy z dnia na dzień musiały znaleźć się w nowej zawodowej roli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale dzięki temu nie boją się przyszłości. Poradzimy sobie, mówią. Choćbyśmy znowu miały zaczynać wszystko od początku.
Beata Próchniak od dziecka marzyła, żeby malować. Tak widziała swoje życie. Przy sztalugach, w plenerze. Albo w pracowni modelarskiej; jak jej ojciec, instruktor modelarstwa okrętowego.
Zdawała nawet do liceum plastycznego, ale zabrakło miejsc. - Pierwsze duże niepowodzenie i, jak potem pokazało życie, nie ostatnie. Ale nawet przez moment nie pomyślałam, żeby zawrócić z wymarzonej artystycznej drogi. Wręcz przeciwnie. Po maturze postanowiłam studiować w Instytucie Wychowania Artystycznego na UMCS. Dostałam się za pierwszym razem - wspomina. - Dopięłam swego.
Beata potraktowała to jak drogowskaz. - W życiu trzeba być odważnym i upartym. Wierzyć w marzenia i walczyć o swoje.

Kursy i ciąża

Zawodowa rzeczywistość po artystycznych studiach mocno rozminęła się z oczekiwaniami Beaty. - Malować mogłam dla przyjemności. Żyć się z tego nie dało. Chwilę pracowałam w agencji reklamowej, brałam dorywcze zlecenia...
Tak zaczęła się wędrówka Beaty od firmy do firmy w poszukiwaniu pracy. Wszędzie chodziła osobiście, żeby złożyć podanie. Potem osobiście dowiadywała się, czy zostanie zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Z tych rozmów zapamiętała jedno: młoda kobieta z małym dzieckiem i artystycznym wykształceniem o pracy może zapomnieć.
- Ile razy dostałam odpowiedź odmowną? Pewnie ze dwadzieścia. Tylko zaciskałam zęby i myślałam: jeszcze wam pokażę.
Beata potraktowała to jako drugi drogowskaz: musi mieć do zaoferowania coś więcej niż dyplom wyższej uczelni i dobre chęci.
Zarejestrowała się jako bezrobotna i zrobiła kursy: komputerowy, masażu leczniczego i opiekuna placówek wypoczynku. Wszystkie umiejętności wykorzystuje: robi projekty graficzne, masuje obolałe ramiona, oprowadza szkolne wycieczki po Sandomierzu i Nałęczowie. Tylko stałej pracy szuka się coraz trudniej. Bo jest w ciąży.

Sprzątanie artystyczne

Radość z narodzin drugiego dziecka zbiega się z ciężką chorobą taty. Lekarze nie mają złudzeń: to nowotwór. - Wiedziałam, że jestem mu potrzebna; że opieki nad nim nie da się pogodzić z tym moim ciułaniem grosik do grosika - mówi Beata. - Z drugiej strony trzeba było z czegoś żyć.
Rezygnuje z oprowadzania wycieczek i zatrudnia się jako... sprzątaczka w biurowcu.
- Praca od 4 do 8 rano. W sam raz w mojej sytuacji. Kiedy do biura schodzili się elegancko ubrani urzędnicy, ja kończyłam mycie posadzek i jechałam do taty. Że sprzątanie? Nie wstydzę się tego. Sprzątać też można artystycznie.
Jednak wykształcenie Beaty zaczyna przeszkadzać jej przełożonym. - Im lepiej sprzątałam, tym było gorzej - mówi z goryczą. - Taka demonstracja władzy, siły, zależności. Zaciskałam zęby i szorowałam dziesiąty raz ten sam schodek. Czasem sobie tylko myślałam: "Jakie są granice wytrzymałości człowieka? Ile upokorzeń będę musiała znieść w imię tego, żeby mieć posadę sprzątaczki?”
O 3 rano, gdy wychodzi do pracy na ulicy nie ma żywego ducha. Ściska w dłoni gaz łzawiący, za plecami słyszy czyjeś szybkie kroki. Rzuca się biegiem do samochodu, a potem zdrętwiała ze strachu wchodzi do wielkiego, pustego biurowca. - Gdyby ktoś chciał się tam wkraść nie miałby z tym żadnego problemu. Tak samo, jak nie miał problemu, żeby dwa razy włamać się do mojego samochodu tuż pod drzwiami biura. Uszkodzili mi zamki i dwa razy wczołgiwałam się do auta przez bagażnik. To dało mi siłę, żeby powiedzieć stop: za tę pracę już dziękuję.
Umiera ojciec.
Beata znowu szuka zajęcia w normalnych godzinach.

Nie umiem? Nauczę się!

To ogłoszenie od razu wpada jej w oko. Biuro nieruchomości szuka agentów.
Papiery składa - jak zawsze - osobiście. Potem idzie na rozmowę kwalifikacyjną. I jeszcze raz: żeby usłyszeć, że zamiast niej szefowie biura wybrali mężczyznę. Bo bardziej dyspozycyjny. - Pewnie, że mnie zabolało. A jeszcze bardziej, gdy kilka tygodni później zobaczyłam, że to samo biuro znowu szuka pracownika...
Chce wyrzucić gazetę z tym ogłoszeniem, ale mąż mówi: "Beata, przecież ty się nigdy nie poddajesz. Idź tam jeszcze raz!”.
Szefowie są mile zaskoczeni. - Może spodobała im się moja determinacja? - uśmiecha się. - Zaproponowali mi etat.
Mija trzeci rok pracy Beaty w dużej, lubelskiej agencji nieruchomości. Została kierowniczką, ma kilkuosobowy zespół. - Długą drogę przebyłam, żeby być tu, gdzie jestem. Wszystko czemuś służy i czegoś nas uczy. Ja nauczyłam się szacunku wobec ludzi i ich pracy, cokolwiek by nią nie było. Nauczyłam się też, by nigdy nie mówić, że czegoś nie umiem tylko: nauczę się. Uczę się cały czas. I nie boję się przyszłości. Maluję ją sobie na obrazach. W bardzo odważnych kolorach.

Cukierki dla panienki mam

Kiedy Irena ma 50 lat (z czego 30 przepracowała w księgowości), zakład bankrutuje. Zaczynają się miesiące poszukiwań nowej posady. Bez skutku. - Nikt nie chce zatrudniać kobiet w moim wieku, jeśli może przyjąć młodsze. A ja bez pracy nie wyobrażałam sobie życia. Czułabym się... - Irena szuka właściwego słowa. - Po prostu bezużyteczna.
Tymczasem mąż Ireny otwiera w centrum miasta sklepik ze słodyczami. - Spróbujesz? - pyta.
Waha się. Nigdy nie stała za ladą, zawsze przecież była dobrą, profesjonalną księgową. Ale chce być potrzebna, nie ma zamiaru siedzieć w domu. - Pomogę ci w rachunkach - mówi ostrożnie. - Zajrzę tam od czasu do czasu, popilnuję, zastąpię na chwilę.
Dziś Irena wie wszystko o każdym z kilkudziesięciu rodzajów cukierków, czekoladek, bombonierek, ciasteczek. Spokojnym tonem tłumaczy, czym smak pistacjowy różni się od zwykłego orzechowego. Z uśmiechem i elegancko pakuje pachnące pyszności. Częstuje nowościami. I choć malutkie sklepy ze słodyczami podobno odchodzą do lamusa, to ten ma wyjątkowy klimat. Ciągle ktoś wpada, po cukierka lub kilogram.
- W życiu bym nie przypuszczała, że zamiast księgować faktury będę odważać groszki - śmieje się Irena. - Ale skoro już to robię, to najlepiej jak potrafię.

Pomoc księgowej

Kiedy Ewa Królikowska skończyła ekonomię na UMCS, takie wykształcenie nie było już przepustką do kariery. - Zatrudniłam się w firmie budowlanej jako pomoc w księgowości - wspomina. Może praca nie była ambitna, ale Ewa i owszem. Krok po kroku pnie się po szczeblach biurowej kariery. Z księgowej awansuje na kierowniczkę działu finansowego, potem zostaje szefową całej księgowości.
- Może to chęć udowodnienia, że kobiety nie są gorsze od mężczyzn? Że dzięki swojej pracy mogą osiągnąć sukces, także finansowy - tłumaczy z namysłem.
Po kilku latach koniunktury na rynku budowlanym zaczyna się kryzys. Inwestorzy nie płacą w terminie, firmy budowlane padają jedna po drugiej. W firmie Ewy w ciągu roku pracę traci ponad pół tysiąca osób.
- Patrzyłam, jak moi koledzy - jeszcze przed chwilą pewni siebie menedżerowie - zamieniają się w zagubionych bezrobotnych. Koszmar. Tego się nie zapomina, to zostaje w człowieku; jak ostrzeżenie. Że nagle wszystko może się zawalić, skończyć.
Ze znalezieniem nowej pracy Ewa nie miała kłopotów. Została dyrektorem finansowym w firmie motoryzacyjnej.
- Ale nie było już we mnie tego entuzjazmu co w poprzedniej pracy. Coraz bardziej ciążyło mi, że od kogoś jestem zależna, że tak naprawdę nie mam wpływu na swój los. Może bałam się, że scenariusz znowu się powtórzy?

Idę na swoje

Ewa potrzebuje kilku miesięcy, żeby dojrzeć do decyzji. Z urzędu pracy dostaje unijne pieniądze na rozkręcenie własnego biznesu. 12 tys. zł przeznacza na komputer, program księgowy i wyposażenie własnego biura rachunkowego. Zapisuje się na kolejne studia. Łapie wiatr w żagle, czuje, że znowu wraca jej chęć do życia i działania. Klientów na początku nie ma wielu, ale wciąż przybywa nowych. - Największa zaleta tego co robię to niezależność. Pracuję dla siebie i na siebie.
Ewa zdradza jeszcze jeden sekret. - To wszystko też trochę dla rodziców; skromnych, zwyczajnych ludzi.... Widzę, jak są ze mnie dumni, jak się cieszą, że ich córka idzie do przodu, chociaż czasem jest pod górę. Jeszcze ich zresztą zaskoczę. Skończę kolejne studia, rozbuduję firmę, zatrudnię młodych ekonomistów. Czemu nie? No powiedz, czego tu się bać?
Jeśli nie teraz, to kiedy?
Jeśli nie ja, to kto?




Pozostałe informacje

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Po kłótni z partnerką, 33-latek chciał jej wręczyć bukiet. Ale nie poszedł do kwiaciarni, tylko ukradł kwiaty z automatu.

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Marka Kärcher jest kojarzona z najwyższą wydajnością, innowacyjnością oraz jakością. Jest znana dzięki urządzeniom czyszczącym do domu i ogrodu. Świetne jakościowo produkty Kärcher są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu. Produkty firmy zostały już nagrodzone ponad 100 odznaczeniami za wzorowy design. W jaki sposób może nam pomóc myjka wysokociśnieniowa? Co możesz umyć myjką ciśnieniową? Co cechuje myjkę ciśnieniową? Wyjaśniamy!

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium