Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 września 2004 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Zdążyć przed rakiem

0 0 A A

Wczesne wykrycie raka daje duże szanse na wyleczenie choroby. W Polsce notujemy wysoką umieralność na nowotwory, bo są zbyt późno zdiagnozowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Doktor Andrzej K., którego poglądy są radykalne uważa, że lekarze pierwszego kontaktu w ogóle nie zwracają uwagi na początkowe symptomy choroby.
– Każe się wykonywać kobietom badania palpacyjne własnych piersi, ale guzek który one mają szansę wyczuć to już nowotwór w stanie zaawansowanym i ma przeważnie powyżej 1-2cm. – Kobiety powinny wykonywać USG albo mammografię – dodaje jeszcze.
Pierwszy kontakt
– Nowotwór początkowo przybiera maskę innych chorób – mówi Dorota Tokarska, lekarz z Praktyki Lekarza Rodzinnego „Życie” w Lublinie. – Mogą to być dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, dróg oddechowych i inne. – Ważne są objawy powtarzające się – jeśli chory często zapada na zapalenie płuc, a w dodatku pali, to już jest wyraźny sygnał. Raptowna utrata wagi, podwyższona temperatura, nawracające biegunki i bóle brzucha – to musi budzić czujność. Konieczne jest wykonanie podstawowych badań – morfologii, OB, analizy moczu i kału, zdjęcia rentgenowskiego.
Na jakie badania może skierować lekarz rodzinny? W zasadzie tylko na podstawowe analizy i USG. Może dać skierowanie do specjalisty, a ten dopiero ma prawo wysłać chorego na przykład na tomografię komputerową lub oznaczenie markerów.
Markery
To badanie wygodne i mało inwazyjne. Od pacjenta pobiera się jedynie próbkę krwi.
Produkcja markerów i wzrost ich poziomu jest wskazówką, że w organizmie zachodzi chorobotwórczy proces.
– Wykonujemy badania dla całego regionu – informuje Krystyna Grądziel z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Każdy narząd – jajniki, trzustka, wątroba produkuje określony typ markerów. Oznaczenie ich poziomu ma kapitalne znaczenie w terapii – jeśli poziom markerów obniża się to znaczy, że leczenie jest skuteczne. Ale są nowotwory, które takich markerów nie produkują.
Badanie rentgenowskie, mammografia
Lekarz wykonujący badanie rentgenowskie lub mammograficzne zwraca uwagę na każde odstępstwo od prawidłowego obrazu badanego narządu
– Kliszę oglądamy przez szkło powiększające – wyjaśnia doktor Iwona Żelazowska, kierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej w Lublinie. – Oceniamy symetryczność utkania narządu, przypatrujemy się czy nie ma zmian ogniskowych.
Kobietom, u których obraz mammografii piersi odbiega od normy, ale nie można jednoznacznie postawić diagnozy – nowotwór, trzeba wykonać biopsję.
– Na 8–10 wykonywanych biopsji jedna wskazuje na raka – dodaje Iwona Żelazowska. – Ważne jest systematyczne kontrolowanie piersi bo w ten sposób można wychwycić zmiany bardzo wczesne.
To samo dotyczy płuc. Powinny kontrolować się osoby, które palą, często chorują na zapalenie górnych dróg oddechowych.
USG i rezonans
Badanie ultrasonograficzne jest dość dostępne i bardzo wiarygodne. Jest nieinwazyjne, można je powtarzać wielokrotnie bez szkody dla pacjenta. Lekarze chwalą jego obraz; w wielu przypadkach wychwytuje bardzo wczesne zmiany nowotworowe.
Przekroje ciała w dowolnej płaszczyźnie pozwala oglądać rezonans magnetyczny. Pokazuje m.in. różnicę tkankami miękkimi (co pozwala na wychwycenie guzów nowotworowych), „zagląda” do wnętrza stawów i kręgosłupa.
Diagnostykę powinno się „stopniować” – to znaczy zaczynać od badań podstawowych – morfologii, zdjęcia rentgenowskiego, USG. Dziś na najwyższym stopniu jest tomografia komputerowa.
Tomografia komputerowa
Tomografia komputerowa jest bardziej powszechna co nie znaczy – dostępna – głównie ze względu na koszt badania. Jest znakomitą, nieinwazyjną i do niedawna najbardziej precyzyjną metodą badania narządów wewnętrznych.
Do tej pory zdjęcia rentgenowskie pokazywały obraz człowieka w jednej płaszczyźnie. W dodatku trudno uchwytne były głębokie warstwy narządów. Teraz wszystko jest w trójwymiarze. Obrazowo można powiedzieć, że wszystkie wewnętrzne narządy zostały „pokrojone” na plasterki i są oglądane „z góry”.
Tomograf pozytonowy
Jedyny w Polsce tomograf pozytonowy znajduje się w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jest niebywale precyzyjny.
– Należy do najbardziej zaawansowanej aparatury wykorzystywanej w medycynie nuklearnej – informuje doktor Zdzisław Zuchora, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej Centrum Onkologii w Bydgoszczy. – Dzięki niemu można zdiagnozować najmniejszą postać nowotworu, stwierdzić, czy są przerzuty lub nawet wykluczyć nowotwór złośliwy.
Specjaliści uważają tomograf pozytonowy to sprzęt, który może uratować życie. W jakim sensie? Właśnie dzięki wczesnemu wykryciu nowotworu lub jego przerzutów.
Niestety, badanie jest trudno dostępne.
– Nawet pacjenci onkologiczni muszą czynić specjalne starania o zrefundowanie badań – stwierdza doktor Zuchora.
Oczywiście profilaktycznie można tomografię wykonać, ale na własny koszt. I można nawet sobie zapłacić za badanie „od stóp do głów”.


– Wczesne wykrycie nowotworu jest bardzo ważne – stwierdza dr n. med. Krzysztof Paprota, kierownik zakładu Teleradioterapii Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. – Często pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej.

Badania bez skierowań, ceny:


Top-Medical, Lublin
USG – ok. 90zł
Mammografia – 60zł
Przyjmowane są zapisy na tomografię:
Płuc – 200zł, jamy brzusznej ok. 300zł, mózgu 220zł
Markery po 52 zł
Luxmed, Lublin
USG – 50-70zł
Mammografia – 70zł
Markery po 39zł

Centrum Onkologii w Bydgoszczy – badanie tomografem pozytonowym

Ceny:
Serce, mózg – 4800zł
Tułów (od szyi do miednicy) 6500zł
Całość 8000zł
Kontakt telefoniczny (0-52) 37-43-428
Osoby leczące się onkologicznie muszą mieć potwierdzenie, że NFZ zapłaci za badania.

Pozostałe informacje

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Gdzie zgłosić się po pomoc lekarską w czasie świąt? [LISTA]

Lekarz rodzinny nie przyjmuje w nocy i w okresie świąt. W województwie lubelskim jest 27 placówek, w których znajdziesz doraźną pomoc medyczną.

Świąteczna prognoza pogody
Pogoda
film

Świąteczna prognoza pogody

Dla naszych czytelników przedstawiamy specjalną świąteczną prognozę pogody przygotowaną przez meteorologa — Krzysztofa Siwka z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. W roli pogodynki Gabriela Szewczyk.

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania
WYBORY 2024

Jeszcze tylko dzisiaj można wyznaczyć pełnomocnika do głosowania

Pełnomocnika, który zagłosuje w ich imieniu, mogą zgłosić osoby z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i takie, które ukończyły 60 lat.

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Koniec sagi transferowej. Wilfredo Leon zostanie siatkarzem Bogdanki LUK Lublin

Wszystko wskazuje na to, że Wilfredo Leon od nowego sezonu będzie zawodnikiem Bogdanki LUK Lublin.

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Wielkanoc wśród zwierząt. ZOO w Zamościu otwarte całe święta

Muzea i galerie będą w święta zamknięte, ale do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu można się wybrać także w wielkanocną sobotę, niedzielę i poniedziałek.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki
Dzień Wschodzi
film

Uniwersytet Medyczny w Lublinie na czele cyfrowej rewolucji: pionierski projekt zmienia oblicze okulistyki

W dynamicznie rozwijającym się świecie medycyny cyfrowej Uniwersytet Medyczny w Lublinie osiągnął znaczący kamień milowy, kończąc pierwszy etap innowacyjnego projektu w dziedzinie okulistyki. To czterolecie badań, wspomaganych przez serię grantów, zaowocowało przełomem w sposobie diagnozowania i leczenia chorób oczu, przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć technologicznych i sztucznej inteligencji.

Wielkanocne kontrole na drogach

Wielkanocne kontrole na drogach

Policja zapowiedziała wzmożone kontrole na drogach w czasie świąt wielkanocnych. Mundurowi zapowiadają brak taryfy ulgowej.

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Azoty Puławy kończą rundę zasadniczą domowym meczem z Górnikiem Zabrze

Na zakończenie sezonu zasadniczego Azoty Puławy zmierzą się w sobotę z Górnikiem Zabrze. Pierwszy gwizdek o godzinie 15.

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Dzisiaj decyzja prezydenta ws. tabletki „dzień po”

Wprowadzenie antykoncepcji awaryjnej dla osób od 15 roku życia to jedna ze 100 obietnic rządu Donalda Tuska. Dzisiaj mija konstytucyjny termin na decyzję prezydenta.

Wielki Piątek – jak go świętować?

Wielki Piątek – jak go świętować?

Drugi dzień Triduum Paschalnego to dla katolików dzień powagi, skupienia i postu. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dacie?

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Nocny atak Rosji na Ukrainę. Polskie samoloty znów poderwane

Dzisiaj w nocy Rosja przeprowadziła atak rakietowy i dronami na terytorium Ukrainy. Trwał on 9 godzin.

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Szkoła przegrała z nauczycielką. Kara była zbyt surowa

Czy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 niepotrzebnie zawiesiła nauczycielkę po tym, jak jeden ze znajdujących się pod jej opieką siedmiolatków niezauważony opuścił budynek? Właśnie zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok. Jest niekorzystny dla puławskiej placówki.

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Bardzo dawno piłkarze Wisły Grupy Azoty nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak w czwartek trwająca od siódmego października zła passa została wreszcie przerwana. Duma Powiśla pokonała na swoim stadionie Olimpię Elbląg i złapała głębszy oddech w kontekście walki o utrzymanie

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Chcą naprawy nawierzchni swojej ulicy, ale bez wycinki drzew. Mieszkańcy ulicy Kościuszki wciąż walczą o zachowanie zieleni przed kamienicami. Ratusz odpowiada, że prowadzi rozmowy ze wspólnotami.

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Nie odbędzie się mecz 12. kolejki: Edach Budowlani Lublin - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, który był planowany na sobotę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium