Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
16:54
Edytuj ten wpis

Zdecydowanie trzeba donosić!

0 1 A A

Rozmowa z Jagodą Walorek, dyrektorem wykonawczym Transparency International Polska

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
• Kilka dni temu ujawniliśmy sprawę urzędnika wydziału architektury z lubelskiego ratusza, który w pracy zaproponował sprzedaż projektu budowlanego wraz z niezbędną dokumentacją. Okazuje się, że choć śledztwo w tej sprawie prowadzi już CBA, to prezydent nic nie może nic zrobić, nawet zawiesić urzędnika do czasu wyjaśnienia sprawy.
- Takie jest polskie prawo. Mamy zasadę domniemania niewinności i do momentu postawienia zarzutów nie można nic zrobić. Ale poza zasadami prawnymi jest jeszcze coś takiego jak etyka i kultura postępowania w pracy. Na tej podstawie można spróbować szukać przepisów kodeksu pracy, które pozwoliłyby rozwiązać tę sytuację tak, by urząd nie tracił swojej wiarygodności i dobrego imienia. A to przecież tak samo ważne w tej sprawie, jak jej wyjaśnienie do końca.
• To znaczy, że trzeba znaleźć kruczek prawny, by wyjść z twarzą z patologicznej sytuacji?
- Na to wygląda. Nasza praca w Transparency International polega m.in. na wyszukiwaniu przepisów, które pozwalają skutecznie walczyć z korupcją i przeciwdziałać jej.
• Ta walka nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie, którzy zgłaszają przypadki podejrzenia korupcji. Ale to dosyć niekomfortowa sytuacja - donieść na kogoś, a potem spotykać się z tą osobą w urzędzie, w którym wciąż musimy załatwić jakąś sprawę.
- Tym bardziej, że u nas wciąż na taką osobę mówi się "donosiciel”. A to słowo ma pejoratywne zabarwienie; oznacza kogoś nielojalnego, złego, niemal zbrodniarza. To wynika z naszej polskiej mentalności i kultury powszechnego przyzwolenia na korupcję. Przykre, ale prawdziwe. Przez lata byliśmy wychowani, że "wszyscy biorą” i "jak nie dasz, to niczego nie załatwisz”. Nie należało się wychylać poza tę normę, która faktycznie była patologią.
• To donosić, czy nie donosić?
- Zdecydowanie donosić! Korupcja to ciężka choroba społeczna. Jeśli jesteśmy zwyczajnie uczciwi, chcemy żyć w normalnych warunkach, to zawsze musimy reagować, gdy widzimy przejawy patologii.
• Co w zamian? Poza tym, że musimy się tłumaczyć przed CBA, że nie jesteśmy wielbłądem, a znajomi mówią za plecami "kapuś” albo "donosiciel”.
- Czyste sumienie. Poczucie spełnienia obywatelskiego obowiązku. To norma w dojrzałych demokracjach. U nas wciąż do niej jeszcze daleko.
• Wyobraźmy sobie pacjenta, który powie na policji, że dał lekarzowi łapówkę i jeszcze, nie daj Boże, napiszą o tym gazety. Przecież on już nie ma czego szukać w tym szpitalu czy przychodni.
- Niestety, u nas wciąż nie ma ochrony prawnej osób, które ujawnią korupcyjną sytuację. Dlatego nasza organizacja będzie nad tym pracować w najbliższym czasie. Na świecie nazywa się to ochroną prawną sygnalistów. Jest kilka jednostek rządowych, które mogłyby się tym zająć, ale wymaga to zmiany ustawodawstwa.
• Do TI zgłaszają się osoby, które miały do czynienia z korupcją?
- Zgłaszają się, ale najczęściej w sytuacji ostatecznej bezradności. To znaczy, że przegrywają wcześniej z wymiarem sprawiedliwości; z państwem po prostu.
• Nikt im nie wierzy, gdy nie nagrali propozycji korupcyjnej na dyktafon?
- Trochę to tak wygląda... Pierwszy z brzegu przykład: zgłaszamy korupcję w straży granicznej. Nasze słowo przeciwko słowu funkcjonariusza publicznego. Stoi za nim cały mocny aparat państwowy, wsparcie prawne. Do tego dochodzi zasada swobodnego uznania sędziego. I okazuje się, że z tego starcia z samowolą władzy wychodzimy jako przegrani. W imię litery prawa nie jesteśmy w stanie udowodnić korupcji. W takich sytuacjach często my się włączamy.
• I pomagacie?
- Staramy się ale nie zawsze nam się udaje doprowadzić sprawę do pomyślnego finału. Jednak sama nasza obecność, wsparcie dla człowieka, który uważa, że państwo jest przeciwko niemu, a on stał się ofiarą swojej uczciwości, jest bardzo ważne. Bronimy jego prawa do prawdy, sprawiedliwości. I przywracamy wiarę, że uczciwość popłaca.
• A popłaca?
- Mam nadzieje, że coraz więcej osób będzie tak myślało. Rośnie nowe pokolenie, które nie musi powielać starych nawyków. Uczmy młodych ludzi, że bez łapówki można być dobrze wyleczonym przez lekarza. Pokazujmy, że urzędowe sprawy można szybko i sprawnie załatwić bez znajomości. Zacznijmy od siebie, od swoich znajomych, rodziny. Po prostu zachowujmy się normalnie i uczciwie. I tego samego wymagajmy od ludzi, z którymi mamy kontakt.
Rozmawiała Magdalena Bożko

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium