Dotknąć, powąchać i obejrzeć w powiększeniu. W laboratoriach Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim, można usłyszeć odgłosy włochatka czy śmieszki. Można poczuć zapach świerku pospolitego czy mięty i obejrzeć żuka. Można też posłuchać opowieści mrówki z multimedialnej jagody.
- Czekaliśmy na to kilka lat - przyznaje Beata Staszewska, prezes spółki „Zalew”, która zarządza Parkiem Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. - W tym roku się udało. W czerwcu wreszcie otwieramy laboratoria edukacyjne. To jest unikat nie tylko na skalę regionalną czy Polski, ale nawet Europy. Ten produkt turystyczny łączy rekreację z elementami edukacji. Jest to coś podobnego do Centrum Nauki Kopernik, tylko z innymi elementami: natury i ekologii.
Sobota będzie pierwszym dniem, kiedy zaczną działać cztery laboratoria edukacyjne w parku Zoom Natury. To położony na terenie o powierzchni ponad 10 ha nad zalewem janowskim park. W jego skład wchodzi działający od 3 lat park linowy. W parku są też ścieżki rowerowe i spacerowe, siłownie zewnętrzne, bulodrom, plac zabaw, wieża widokowa i działający w sezonie tor wodny. Wszystko otoczone naturalną roślinnością.
- Jest też powiększona, piaszczysta plaża o długości pół kilometra i czysta woda - zachęca do wizyty Staszewska.
Skąd pomysł?
- Wszystko zaczęło się od naszego szefa (burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś - przyp. red.), którego zafascynował park w Bałtowie - opowiada Staszewska. - Zaczęliśmy szukać jakiegoś pomysłu, który można byłoby zrealizować u nas, bo drugiego parku z dinozaurami nie chcieliśmy robić. Pojawiały się różne pomysły. Statek na wodzie, Dinoland, może jakaś infrastruktura w formie smoka.
Splot okoliczności sprawił, że miasto zaczęło współpracę z architektem Mirosławem Nizio, założycielem Nizio Design International, znanym głównie z projektów muzeów, pomników pamięci czy ekspozycji historycznych. Współtworzył i zrealizował m.in. wystawę główną Muzeum Powstania Warszawskiego jak też wystawę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.
- Szukaliśmy takiego pomysłu, który by nas wyróżniał, ale też byłoby to dla Janowa Lubelskiego naturalne - przyznaje Staszewska. - Mamy lasy, rezerwat wodno-torfowiskowy. To był pomysł. Natura.
Tak się zaczęło. Projekt stworzyła firma Mirosława Nizio. - Centrum Nauki Kopernik jest to miejsce bardziej techniczne. W naszych laboratoriach łączymy wiedzę przyrodniczą, fizyczną i geograficzną - podkreśla prezes spółki „Zalew”. - Najważniejszym aspektem naszych laboratoriów jest to, że przekazujemy wiedzę poprzez zabawę, pewną interaktywność. Mamy różne elementy związane z sensoryką. Są prezentacje multimedialne i elementy ruchowe. Wszystko po to, aby było to wszystko jak najbardziej atrakcyjne.
Boa i kameleony
Na terenie parku są cztery laboratoria edukacyjne, które oglądaliśmy w środę, jako jedni z pierwszych. Od budynku, w którym mieszczą się biura i kasa biletowa przechodzi się do laboratoriów szlakiem spacerowym, w którym jest umieszczonych w sumie 30 tablic edukacyjnych dotyczących janowskiej przyrody. Na centralnym placu z podświetlanymi fontannami zostały ustawione cztery ekspozytury maszyn. - Pokazują różne formy przekształcania się energii - mówi Staszewska.
Laboratoria przyciągają nie tylko pomysłami, ale też estetyką wykonania poszczególnych elementów. W głównym laboratorium umieszczono terrarium z wężami boa
i kameleonami. Są też akwaria egzotyczne i śródlądowe czy też mrówkarium z czarnymi i czerwonymi mrówkami.
- Mamy też aksolotly, takie małe różowe smoki. To zwierzę jak straci kończynę to odrasta mu kolejna z układem kostnym. Takich zwierząt mamy kilkanaście - dodaje Staszewska.
Zaś w kubiku z niezwykłymi roślinami można zobaczyć takie unikalne rośliny jak chociażby mimozę wstydliwą, która reaguje na dotyk. W laboratorium „Runo Leśne” najmłodszym dzieciom o przyrodzie opowiedzą bohaterzy kreskówek: mrówka, świerszcz, pszczoła i konik polny, które „mieszkają” w multimedialnych jagodach. Mówią głosem dziecka.
Zwiedzający mogą też posłuchać odgłosów zwierząt żyjących w lasach.
Ekologia
W kolejnym laboratorium jest zaś ptasie radio. W słuchawkach możemy słuchać odgłosów np. bielika, śmieszki, kapturka czy trzciniaka. Przyrodę też poczujemy wąchając zapachy m.in. świerka pospolitego czy mięty pieprzowej.
W następnym laboratorium są prezentowane różne rodzaje energii. Na sali ekspozycyjnej zamontowano elementy elektrowni wiatrowej i wodnej. - Dziecko naciskając przycisk uruchamia cały mechanizm. W ruch jest wprowadzane m.in. młyńskie koło - opisuje Paweł Woliński, właściciel Firmy Inżynierskiej „Mechatronika” z Warszawy, który wykonał, zamontował i uruchomił to stanowisko. - Kiedy zaczyna wytwarzać się energia zapala się oświetlenie diodowe. To wszystko ma uzmysłowić zwiedzającym jak powstaje energia.
- Na jednym z monitorów możemy zobaczyć energię swojego ciała - dodaje Staszewska. - Później zrobić zdjęcie i wysłać na swojego maila.
Jest też wielka zgniatarka, w której dzieci własnoręcznie będą mogły zgniatać puszki.
Projekt budowy parku jest współfinansowany z unijnych funduszy.
Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Cennik
Jest kilka wariantów biletów, są też zniżki zależne od tego, co zwiedzający chce zobaczyć i jak duża jest grupa. Bilet normalny do laboratoriów: 25 złotych, ulgowy: 22./19 złotych. Wypożyczenie kajaku dla dwóch osób to koszt 12 zł., zaś wejście na wieżę widokową: 3 zł.
Zoom Natury w Janowie Lubelskim - otwarcie
Na 13 czerwca zaplanowano imprezę nad zalewem janowskim. Rozpocznie się o godzinie 13 od pikniku rodzinnego. Będą też występy artystyczne i pokazy taneczne. Wieczorem zostaną wręczone wyróżnienia „Antek roku”. Gwiazdą wieczoru będzie Kamil Bednarek. Jego koncert rozpocznie się o godzinie 21.