Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

13 lipca 2012 r.
11:36
Edytuj ten wpis

Żuk między PO i PiS. Będzie bezpartyjny blok wspierający prezydenta?

1 23 A A
Dokąd pojedzie Krzysztof Żuk? (Archiwum)
Dokąd pojedzie Krzysztof Żuk? (Archiwum)

O prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka mogą się rozbić lubelskie PiS i PO. I choć wszyscy twierdzą oficjalnie, że nie mają takich planów, to powstanie bezpartyjnego bloku wspierającego prezydenta staje się coraz bardziej prawdopodobne.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Choć do wyborów samorządowych zostały przeszło dwa lata, to w lubelskiej polityce wrze. Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, spory wewnątrzpartyjne mogą mieć wpływ na życie zwykłych mieszkańców.

Piach w maszynie

Platforma ma prezydenta, ale większość w Radzie Miasta dzierży PiS, który ma przewodniczącego rady, Piotra Kowalczyka. Po wyborach Żuk i Kowalczyk dogadali się, że dla dobra miasta będą współpracować ponad podziałami. Maszyna działała nieźle, ale teraz zaczyna zgrzytać.

Piachem w jej trybach są wewnętrzne spory w gronie obu partii. Część działaczy Platformy irytuje niezależność Żuka od politycznych szefów. Z kolei do lokalnych struktur PiS dobiegają z centrali pomruki niezadowolenia z tego, że w Lublinie partia Kaczyńskiego wspiera prezydenta z PO. I napomnienia, że kurs obrany przez Kowalczyka należy zmienić.

Od tego, czym zakończą się wewnętrzne spory, zależy jakość rządzenia miastem przez najbliższe dwa lata. – Dotychczasowe dwa upłynęły pod znakiem dobrej współpracy – ocenia Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Tyle że coraz większe jest ryzyko, że polityczni gracze będą wkładać mu kij w szprychy. – Ale niech ci, którzy będą go wkładać, niech także wytłumaczą mieszkańcom, dlaczego to robią – dodaje prezydent.

Ściąganie lejców

Radni PO już w listopadzie ub. roku próbowali utemperować Żuka przy okazji zmiany cennika biletów ZTM. To on zaproponował podwyżki, tłumacząc: albo podnosimy ceny, albo tniemy połączenia. – Chcemy sprawdzić, czy istnieją inne niż podwyżka, możliwości pozyskania pieniędzy – zapowiadał w rozmowie z nami Stanisław Podgórski, ówczesny szef klubu PO. – Jeżeli okaże się, że nie ma innego wyjścia, wrócimy do tematu w grudniu.

Nieoficjalnie wiadomo było wtedy, że Żuk dogadał się z PiS-em. Obserwatorzy liczyli, że PiS poprze podwyżki, ale ostatecznie kilka osób zagłosowało tak, jak oponenci z PO. I znów nieoficjalnie: nie był to przypadek, prezydent nie chciał jawnej konfrontacji z PO. Później Żuk przeforsował podwyżki.
Nie po jego myśli

Kolejne spięcie pojawiło się pół roku później. Do Rady Miasta trafił projekt uchwały o bezprzetargowej, 10-letniej dzierżawie targu i dworca busów na Podzamczu na rzecz obecnego dzierżawcy, Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków. Podpisało go trzech radnych: Marcin Pogorzałek (PiS), Sylwester Tułajew (najostrzejszy krytyk Żuka w klubie PiS) oraz Stanisław Podgórski (PO).

Ale projekt był wbrew planom Żuka. Dla Podzamcza powstaje już plan zagospodarowania, który przesądzi o charakterze miejsca i przeznaczeniu poszczególnych działek.

– Zakładam, że plan utrzyma w tym miejscu funkcję sprzedaży płodów rolnych i runa leśnego. Dla wielu mieszkańców to źródło taniej, zdrowej żywności – tłumaczył Podgórski. Tymczasem Żuk mówił, że to źle, by przed przyjęciem planu jakaś uchwała ustalała przeznaczenie części terenu. I dodawał, że uchwały nie wykona, bo na 10 lat zamroziłby zmiany na Podzamczu.

Ostatecznie, pomysł nie wszedł pod głosowanie, wycofali go sami autorzy. – W marcu powinien być uchwalony plan i wtedy wrócimy do tematu, znając strategiczne rozstrzygnięcia co do przyszłości tego miejsca – wyjaśniał Podgórski.

Partii nie pytał

Tuż po sprawie Podzamcza prezydent dał prztyczka w nos swojej partii. Wieczorem miał się spotkać z lokalnymi władzami PO i rozmawiać m. in. o obsadzie stanowiska zastępcy prezydenta ds. oświaty, kultury i sportu, po tym jak zajmujący je Włodzimierz Wysocki (PO) złożył rezygnację. Od dawna było wiadomo, że PO nie odpuści wpływu na obsadę tego fotela. Ustępujący Wysocki jest jej członkiem.
Ale Żuk podjął decyzję przed spotkaniem. 1 sierpnia fotel obejmie jego obecna rzeczniczka i szefowa jego kancelarii Katarzyna Mieczkowska-Czerniak.

– Gdybym miał czas zaprezentować tę kandydaturę zarządowi powiatu PO, to bym to zrobił. Ale nazwisko wyciekło wcześniej – wyjaśniał prezydent. – Tak się zacznie upadek Żuka – mówił nam na gorąco jeden z ważniejszych polityków regionalnej PO, twierdząc, że prezydent za bardzo chce się uniezależnić od partii. Choć oficjalne komentarze są chłodne, wręcz obojętne. – Pewnie byłoby lepiej, gdyby prezydent przedstawił kandydaturę strukturom partyjnym. Nie robię z tego jednak problemu – stwierdza Stanisław Żmijan, poseł i szef PO w naszym województwie.

Spory w PO

Platforma nie jest zgodna w ocenie prezydenta. I są na to namacalne dowody. We wtorek część radnych PO odwołała Podgórskiego ze stanowiska szefa klubu. Podgórski to jeden z tych, którzy przypominają Żukowi, że ma w kieszeni partyjną legitymację i partia powinna mieć większy wpływ na jego decyzje, także personalne. Po tej stronie frontu ma się lokować także Jacek Sobczak, szef PO w Lublinie (był na Krecie, kiedy odwoływano Podgórskiego). To Sobczak według niektórych obserwatorów mógłby być kandydatem PO na prezydenta miasta.

Jako jeden z powodów odwołania Podgórskiego wymieniany jest jego podpis pod projektem w sprawie Podzamcza. – Nie komentuję tego, to wewnętrzna sprawa partii – mówi Podgórski. – To absolutnie wewnętrzna sprawa klubu – jeśli wszystko odbyło się zgodnie z regulaminem klubu – wtóruje mu Żmijan. Inni mówią: to nauczka, z prezydentem trzeba współpracować, a nie zaskakiwać projektami uchwał. Nowym szefem został Wojciech Krakowski.
Niespokojnie w PiS

Współpraca z Żukiem uwiera wielu polityków PiS. Z jednej strony, partia ma zastępcę prezydenta i inne stanowiska oraz wpływ na decyzje. Ale im bliżej do wyborów w 2014 r., tym częściej pada pytanie: kto będzie naszym kandydatem? Poparcie kandydata PO nie wchodzi w grę.

Partii Kaczyńskiego trudno szykować grunt dla swojego człowieka podczas cichej koalicji z Żukiem. Twarzą frakcji, która chce ostrzejszego traktowania Żuka, jest Sylwester Tułajew, szef klubu PiS w Radzie Miasta. To on miał się zmierzyć z Piotrem Kowalczykiem w walce o fotel szefa partii w Lublinie. Rywalizacja jest ostra, doprowadziła do unieważnienia przez władze regionalne PiS wyborów partyjnych na przewodniczących dzielnic. Prowadził w nich Kowalczyk, więc ich unieważnienie to jego porażka. – Nie chcę się wypowiadać w tej sprawie – mówi Kowalczyk.

Trzecia siła?

Przeciwnicy Kowalczyka twierdzą, że ten odejdzie z PiS ze swoimi zwolennikami oraz częścią radnych PO i założy bezpartyjny klub wspierający Żuka. Inni twierdzą, że wyrok na Kowalczyka już zapadł, a na pewno nie będzie kierował PiS w mieście. Jego kadencja skończyła się w czerwcu, partią w mieście kieruje pełnomocnik, senator Grzegorz Czelej. Jesienią ma zorganizować nowe wybory, ale ma też na nowo ustawić relacje PiS – Żuk. Teraz rozmawia z poszczególnymi radnymi.

– Nie chciałbym być postrzegany jako PiS-owski jastrząb – deklaruje Czelej. – Im dalej od polityki warszawskiej, tym więcej zyska Lublin. Dobro mieszkańców jest dobrem partii.

Jednak nie oznacza to sielanki. – Chcę stanąć pomiędzy dwiema skrajnościami: krytykowaniem prezydenta za wszystko i wspieraniem go we wszystkim. Porozmawiajmy z prezydentem Żukiem o konkretach, o tym, co dobre dla mieszkańców – zapowiada Czelej.

Z kolei władze Platformy od dawna podejrzewają, że Żuk gra na stworzenie bezpartyjnego klubu prezydenckiego. Klub mają zasilić jego zwolennicy z Platformy i PiS.

– Z tego, co wiem, część radnych PiS rozważa założenie takiego klubu, ale czy prezydent będzie tym zainteresowany? Nie wiem – mówi Stanisław Podgórski, do niedawna szef klubu PO. – To nierealne, różnice zdań w klubie to rzecz naturalna, ale zapewniam, że powstanie trzeciego klubu jest nieprawdopodobne – mówi Sylwester Tułajew, szef klubu PiS.

– Nie podejmuję takich działań – ucina Krzysztof Żuk. Liczy na kontynuację obecnego układu. – Dlaczego miałby się zmieniać? Przecież dzisiaj jest duża akceptacja społeczna dla tego porozumienia o współpracy z Kowalczykiem. Nie ma alternatywy.

Politycy PO są też nieco zazdrośni o udział Żuka w spotkaniach organizowanych przez Grzegorza Nowakowskiego, na którym bywają osoby bezpartyjne i członkowie PO. Na ostatnim, organizowanym w "Jedlinie”, było ok. 200 osób, w tym Żuk.

Nowakowski to członek Rady Regionu Lubelskiego i Rady Powiatu Lubelskiego PO, były wiceszef miejskich struktur partii. W marcu prezydent Żuk powołał go na swojego pełnomocnika ds. rozwoju budownictwa mieszkaniowego i rewitalizacji zasobów mieszkaniowych. – Przyjmuję zaproszenia na wszystkie spotkania, na których można dyskutować o przyszłości miasta – odpowiada Żuk.
Plan Żuka

Jeden z lubelskich polityków PO, kreśli nam taką wizję: Żuk chce "wystrzelić w kosmos” Sobczaka i przejąć władzę w PO w Lublinie. Wtedy będzie pewny, że zostanie kandydatem Platformy na prezydenta. Przewrót w klubie Platformy to też czytelny sygnał dla Kowalczyka: mam władzę, możesz do nas przejść ze swoimi radnymi, znajdzie się dla was miejsce na listach – słyszymy.

– Władze Platformy mają kłopot, bo widać, że Żuk działa w swoim interesie, a nie w interesie partii. Muszą coś z tym zrobić – mówi nasz rozmówce. I dodaje: Tyle że Żuk to bardzo zręczny gracz. Ma sojusz z Kowalczykiem i w ten sposób opozycyjny PiS nie krytykuje słabości prezydenta: oddalającej się budowy stadionu przy Krochmalnej, braku poważnych inwestycji i nowych miejsc pracy, nieprzebudowanego placu Litewskiego czy niezałatwionej sprawy górek czechowskich.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
doradca / 15 lipca 2012 o 21:29
0
Podstawowy problem to czy da sie rzadzic miastem bez politykow i polityki centralnej Zuk to probuje robic i to mu wychodzi przy pomocy Przewodniczacego Kowalczyka Dlatego dzialacze partyjni stale atakuja choc na razie bez sukcesow Zuk ma trudna sytuacje i to ze sobie radzi niezle dowodzi jego sprawnosci i talentu A tak szczerze Ci co go atakuja powinni byc zweryfikowani przez wyborcow Proponuje by robic szczegolowy opis dzialan politykow partyjnych i radnych i podac go wyborcom w trakcie wyborow Niech to bedzie obywatelski protest przeciwko politykierstwu Moze otrzezwi to niektorych
Avatar
Gość / 15 lipca 2012 o 16:07
0
Za czasów nieudoolnych partyjniaków z PIS i PO nie zrobiono nic aby miasto mogło się rozwijać. Pruszkowski i Wawwwsileski to typowy poziom lubeskiego, partyjnego działacza z ambicjami na stołek. Nie znam się na niczym, ale pobory pobieram. Jeden rozwijał 8lat tradycję miast partnerskich drugi 'reformował' i zbierał certyufikaty dla UM. Obydwaj to przykład porządanej postawy partyjnej - choć nie zrobi dla miasta wiele, toć przynajmniej kolegom koryta nie zapomni (czytaj: przy nim nie zginiemy..... a miasto??? Misto było jest i będzie!
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 14:59
0
gdy lublin się zwijał rzeszów się rozwijał. Warto przypomnieć jak lublin wywiesił białą flagę w sprawie euro2012 nawet nie zgłaszając miasta do konkursu i jak wielki krytyk zuka przyznał w wywiadzie że nie dawał lubliniowi szans z stolica kultury. Lublin nie potrzebuje zakompleksionych polityków bojących się własnego cienia tylko ludzi odważnych z wizją
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 14:56
0
w porównaniu z poznaniem gdańskiem czy wawą lublin ma małe długi. Ps co robił pis przez 8 lat w czasie prosperity ......? doprowadził miasto do stagnacji zajmując się budową szopek, lodowiska za 1 milion zł czy wywalaniu kasy na bezuzyteczny globus. Jeśli 400 baniek to mało w czasie światowego krysyu to co Pis wywalczył dla miasta w czasie hossy na światowych rynkach.........figę z makiem!!!!! wystarczy popatrzeć jakby wyglądał lublin gdyby miał takiego oprezydenta jak ferenc w rzeszowie a nie pruszkowskiego z wasilewskim
Avatar
wędkarz / 15 lipca 2012 o 11:56
0
a długi miasta rosną rosną rosną, RIO już u drzwi

A bal na titanicu trwa z jego ekscelencją najważzniejszym na świecie PREZYDENTEM Żukiem trwa
Avatar
traDYCJA / 15 lipca 2012 o 11:52
0
proponuje nie dyskutowac z lemingami żuczka. i tak napisza co im każe a warują przy necie od wczoraj że coś głupiego a chwalącego szefa wpisać. ich poziom jest taki jak poziom klientów nagrywających na magnetofon w szafie w przedkoju pokoju stonki piosenki:
łubu dubu łubu dubu
niech nam żyje prezio żuk
co nam dobrze napcha dziób
to mówiłem ja ...
i chce robotę w spółce miasta
Avatar
KIki / 15 lipca 2012 o 11:22
0
[quote name='m' timestamp='1342342000' post='649925']
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 lat a dobił je wasilewski. Za kadencji pruszkowskiego przespano szanse na s-17 rozwój miasta, remonty dróg gdy była mega kasa z ue. Żuk w kryzysie więcej robi niż przez 12 lat zrobili pruszkowski z wasilewskim
- miejsca pracy -wykupiono całośc powierzchni po daewoo, mamy firmę która ma szykać inwestorów, niedługo rusza lotnisko. Jak żuk ma znależć inwestorów jak stąd nie ma jak wywieść towarów. Co o zrobił Pis przez 8 lat w radzie miasta by ściągnąć strefę, podciągnąć budowe dróg??????
[/quote]
No to podsumowałeś swojego pryncypała - zgadzam się z toba w zupełności Żuk nie zrobił nic a poprzednicy (szczególnie Wasilewski- zresztą Żuk był wtedy wiceprzydentem) dobijali to miasto.
ps. 400 mln na Solidarności to żaden wynik. W kontekście kraju to są śmieszne liczby. Zresztą poczytaj trochę - trzeba mieć ambicje a nie tylko potencjał stolcowy, oj przepraszam stołkowy...
[quote name='m' timestamp='1342342000' post='649925']
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jaka... rozwiń
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 10:46
0
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 lat a dobił je wasilewski. Za kadencji pruszkowskiego przespano szanse na s-17 rozwój miasta, remonty dróg gdy była mega kasa z ue. Żuk w kryzysie więcej robi niż przez 12 lat zrobili pruszkowski z wasilewskim
- miejsca pracy -wykupiono całośc powierzchni po daewoo, mamy firmę która ma szykać inwestorów, niedługo rusza lotnisko. Jak żuk ma znależć inwestorów jak stąd nie ma jak wywieść towarów. Co o zrobił Pis przez 8 lat w radzie miasta by ściągnąć strefę, podciągnąć budowe dróg??????
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 la... rozwiń
Avatar
jas / 15 lipca 2012 o 10:10
0
[quote name='z Lublina' timestamp='1342338614' post='649894']
Żuk = mania wielkości. Nie interesuje go zadlużone ponad miarę miasto i jego mieszkańcy. Mikroskopijne inwestycje generujące olbrzymie długi, które lublininie będą splacali dziesięcioleciami nie ukryją gigantycznych porażek inwestycyjnych miasta opisanych w artykule. Nie interesuje go partia, dzięki której wygrał i druga dzięki której rządzi. Tylko on jest najważniejszy, tylko on musi rządzić i pławić sie w zachwytach innych. A co się nie udaje, to zaraz znajdzie kozła ofiarnego i da tysiące na ogłoszenia w mediach, aby kogoś zaatakowały. Czy ktoś na tym forum opisze, choć jeden jego prawdziwy sukces. Tylko ściema płynie z jego ust i wszędzie podsyca konflikty. Konflikt zawsze = Darek Piątek
[/quote]

Nie wiem co bierzesz, ale radziłbym breac połowe:)
[quote name='z Lublina' timestamp='1342338614' post='649894']
Żuk = mania wielkości. Nie interesuje go zadlużone ponad miarę miasto i jego mieszkańcy. Mikroskopijne inwestycje generujące olbrzymie długi, które lublininie będą splacali dziesięcioleciami nie ukryją gigantycznych porażek inwestycyjnych miasta opisanych w artykule. Nie interesuje go partia, dzięki której wygrał i druga dzięki której rządzi. Tylko on jest najważniejszy, tylko on musi rządzić i pławić sie w zachwytach innych. A co się nie udaje, to z... rozwiń
Avatar
KIki / 15 lipca 2012 o 10:09
0
[quote name='flejp' timestamp='1342297233' post='649833']
Co by jednak nie pisać o prezydencie dr Żuku to jednak za jego kadencji coś się w tym naszym mieście dzieje, myślę że nawet jako kandydat bezpartyjny miałby szanse na kolejną kadencję.
[/quote]
Ależ wy ludzie jesteście dziwni... Napiszcie konkretnie to takiego się niby dzieje??? PYTAM CO SIĘ TAKIEGO WYJĄTKOWEGO DZIEJE?? Lipa i tyle - jak ktoś wymieni konkrety to można gadać a nie lemingować forum.
Avatar
doradca / 15 lipca 2012 o 21:29
0
Podstawowy problem to czy da sie rzadzic miastem bez politykow i polityki centralnej Zuk to probuje robic i to mu wychodzi przy pomocy Przewodniczacego Kowalczyka Dlatego dzialacze partyjni stale atakuja choc na razie bez sukcesow Zuk ma trudna sytuacje i to ze sobie radzi niezle dowodzi jego sprawnosci i talentu A tak szczerze Ci co go atakuja powinni byc zweryfikowani przez wyborcow Proponuje by robic szczegolowy opis dzialan politykow partyjnych i radnych i podac go wyborcom w trakcie wyborow Niech to bedzie obywatelski protest przeciwko politykierstwu Moze otrzezwi to niektorych
Avatar
Gość / 15 lipca 2012 o 16:07
0
Za czasów nieudoolnych partyjniaków z PIS i PO nie zrobiono nic aby miasto mogło się rozwijać. Pruszkowski i Wawwwsileski to typowy poziom lubeskiego, partyjnego działacza z ambicjami na stołek. Nie znam się na niczym, ale pobory pobieram. Jeden rozwijał 8lat tradycję miast partnerskich drugi 'reformował' i zbierał certyufikaty dla UM. Obydwaj to przykład porządanej postawy partyjnej - choć nie zrobi dla miasta wiele, toć przynajmniej kolegom koryta nie zapomni (czytaj: przy nim nie zginiemy..... a miasto??? Misto było jest i będzie!
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 14:59
0
gdy lublin się zwijał rzeszów się rozwijał. Warto przypomnieć jak lublin wywiesił białą flagę w sprawie euro2012 nawet nie zgłaszając miasta do konkursu i jak wielki krytyk zuka przyznał w wywiadzie że nie dawał lubliniowi szans z stolica kultury. Lublin nie potrzebuje zakompleksionych polityków bojących się własnego cienia tylko ludzi odważnych z wizją
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 14:56
0
w porównaniu z poznaniem gdańskiem czy wawą lublin ma małe długi. Ps co robił pis przez 8 lat w czasie prosperity ......? doprowadził miasto do stagnacji zajmując się budową szopek, lodowiska za 1 milion zł czy wywalaniu kasy na bezuzyteczny globus. Jeśli 400 baniek to mało w czasie światowego krysyu to co Pis wywalczył dla miasta w czasie hossy na światowych rynkach.........figę z makiem!!!!! wystarczy popatrzeć jakby wyglądał lublin gdyby miał takiego oprezydenta jak ferenc w rzeszowie a nie pruszkowskiego z wasilewskim
Avatar
wędkarz / 15 lipca 2012 o 11:56
0
a długi miasta rosną rosną rosną, RIO już u drzwi

A bal na titanicu trwa z jego ekscelencją najważzniejszym na świecie PREZYDENTEM Żukiem trwa
Avatar
traDYCJA / 15 lipca 2012 o 11:52
0
proponuje nie dyskutowac z lemingami żuczka. i tak napisza co im każe a warują przy necie od wczoraj że coś głupiego a chwalącego szefa wpisać. ich poziom jest taki jak poziom klientów nagrywających na magnetofon w szafie w przedkoju pokoju stonki piosenki:
łubu dubu łubu dubu
niech nam żyje prezio żuk
co nam dobrze napcha dziób
to mówiłem ja ...
i chce robotę w spółce miasta
Avatar
KIki / 15 lipca 2012 o 11:22
0
[quote name='m' timestamp='1342342000' post='649925']
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 lat a dobił je wasilewski. Za kadencji pruszkowskiego przespano szanse na s-17 rozwój miasta, remonty dróg gdy była mega kasa z ue. Żuk w kryzysie więcej robi niż przez 12 lat zrobili pruszkowski z wasilewskim
- miejsca pracy -wykupiono całośc powierzchni po daewoo, mamy firmę która ma szykać inwestorów, niedługo rusza lotnisko. Jak żuk ma znależć inwestorów jak stąd nie ma jak wywieść towarów. Co o zrobił Pis przez 8 lat w radzie miasta by ściągnąć strefę, podciągnąć budowe dróg??????
[/quote]
No to podsumowałeś swojego pryncypała - zgadzam się z toba w zupełności Żuk nie zrobił nic a poprzednicy (szczególnie Wasilewski- zresztą Żuk był wtedy wiceprzydentem) dobijali to miasto.
ps. 400 mln na Solidarności to żaden wynik. W kontekście kraju to są śmieszne liczby. Zresztą poczytaj trochę - trzeba mieć ambicje a nie tylko potencjał stolcowy, oj przepraszam stołkowy...
[quote name='m' timestamp='1342342000' post='649925']
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jaka... rozwiń
Avatar
m / 15 lipca 2012 o 10:46
0
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 lat a dobił je wasilewski. Za kadencji pruszkowskiego przespano szanse na s-17 rozwój miasta, remonty dróg gdy była mega kasa z ue. Żuk w kryzysie więcej robi niż przez 12 lat zrobili pruszkowski z wasilewskim
- miejsca pracy -wykupiono całośc powierzchni po daewoo, mamy firmę która ma szykać inwestorów, niedługo rusza lotnisko. Jak żuk ma znależć inwestorów jak stąd nie ma jak wywieść towarów. Co o zrobił Pis przez 8 lat w radzie miasta by ściągnąć strefę, podciągnąć budowe dróg??????
BARDZO SŁABE SĄ TE ZARZUTY CO DO ŻUKA
- przebudowę litewskiego skopał wasilewski, a zablokowała landecka
- budowa stadionu (błąd to brak powierzchni komercyjnych, można było to poprawić wcześniej)
- jak można mówić że sie nic nie dzieje jak miasto dostało 400 baneik na dojazdówkę do wawy, robi sie mełgiewska, w nastepnym roku rusza poligonowa
- górki storpedował pisowski beton jeszcze za wasilewskiego więc oskarżanie teraz żuka to jakaś głupota
-zadłużenie miasta to wina pruszkowskiego który cofnął miasto o 8 la... rozwiń
Avatar
jas / 15 lipca 2012 o 10:10
0
[quote name='z Lublina' timestamp='1342338614' post='649894']
Żuk = mania wielkości. Nie interesuje go zadlużone ponad miarę miasto i jego mieszkańcy. Mikroskopijne inwestycje generujące olbrzymie długi, które lublininie będą splacali dziesięcioleciami nie ukryją gigantycznych porażek inwestycyjnych miasta opisanych w artykule. Nie interesuje go partia, dzięki której wygrał i druga dzięki której rządzi. Tylko on jest najważniejszy, tylko on musi rządzić i pławić sie w zachwytach innych. A co się nie udaje, to zaraz znajdzie kozła ofiarnego i da tysiące na ogłoszenia w mediach, aby kogoś zaatakowały. Czy ktoś na tym forum opisze, choć jeden jego prawdziwy sukces. Tylko ściema płynie z jego ust i wszędzie podsyca konflikty. Konflikt zawsze = Darek Piątek
[/quote]

Nie wiem co bierzesz, ale radziłbym breac połowe:)
[quote name='z Lublina' timestamp='1342338614' post='649894']
Żuk = mania wielkości. Nie interesuje go zadlużone ponad miarę miasto i jego mieszkańcy. Mikroskopijne inwestycje generujące olbrzymie długi, które lublininie będą splacali dziesięcioleciami nie ukryją gigantycznych porażek inwestycyjnych miasta opisanych w artykule. Nie interesuje go partia, dzięki której wygrał i druga dzięki której rządzi. Tylko on jest najważniejszy, tylko on musi rządzić i pławić sie w zachwytach innych. A co się nie udaje, to z... rozwiń
Avatar
KIki / 15 lipca 2012 o 10:09
0
[quote name='flejp' timestamp='1342297233' post='649833']
Co by jednak nie pisać o prezydencie dr Żuku to jednak za jego kadencji coś się w tym naszym mieście dzieje, myślę że nawet jako kandydat bezpartyjny miałby szanse na kolejną kadencję.
[/quote]
Ależ wy ludzie jesteście dziwni... Napiszcie konkretnie to takiego się niby dzieje??? PYTAM CO SIĘ TAKIEGO WYJĄTKOWEGO DZIEJE?? Lipa i tyle - jak ktoś wymieni konkrety to można gadać a nie lemingować forum.
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 57 8

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 3 1

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 12 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.