Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

22 stycznia 2024 r.
19:21

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie: My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my!

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

W poniedziałek w Lublinie rozpoczęły się VI obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczyste otwarcie odbyło sie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie.

- Holokaust jest to największe ludobójstwo dokonane przez Niemców na ludności żydowskiej. Dotychczas nie mieliśmy do czynienia aż z takim ogromem zbrodni dokonanym tak naprawdę z nienawiści. Holokaust dokonał się przede wszystkim tutaj na ziemiach Polskich, tutaj została zapoczątkowana, a także zakończona akcja masowego wyniszczania Żydów - mówiła prof. Sabina Bober, koordynator upamiętnień miejsc martyrologii w Urzędzie Marszałkowskim. I dodała: - Podczas Akcji Reinhardt zostało wymordowanych ok. 2 mln Żydów. Nie ma dokładnych danych ilu z nich przeżyło. Przykładem jest 1944 rok, gdy na terenie Lublina zgromadzili się uratowani Żydzi, to na 300 Żydów było tylko 15 z Lublina. Według danych zakładamy, że uratował się co dziesiąty Żyd. Były miejscowości z Lubelszczyzny, z których nikt nie przeżył - podsumowała prof. Bober.

Podczas wydarzenia zebrani goście oraz młodzież mogli wysłuchać wykładu marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego pt. "Obecność Żydów na ziemiach polskich".

- Musimy pamiętać, że kiedyś wydarzyła sie straszna zbrodnia, tu na ziemiach polskich będących pod okupacją niemiecką. Na tych ziemiach ktoś postanowił zgładzić ileś milionów istnień ludzkich, tylko dla tego, że byli Żydami z pochodzenia. Byli oni obywatelami Polski, a także Europy. Zgładzono ich w imię opętańczej ideologii, którą stworzyło państwo niemieckie, wtedy mówiło sie nazistowskie. Dlatego trzeba o tym pamiętać oraz mówić, bo historia jest bardzo ulotna - mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Gościem specjalnym Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie, był świadek historii, stuletnia Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna" - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata, która po niemal osiemdziesięciu latach opowiedziała młodzieży o wydarzeniach z tamtych lat.

- Młodzież powinna pamiętać. To jej obowiązek. To były wydarzenia bardzo bolesne, wielu ludzi zginęło. Trzeba o tym mówić, zwłaszcza w szkołach - przypominać. Moje pokolenie nie znało słowa Holokaust. My żyliśmy z nimi. Byli takimi samymi obywatelami jak my. Różniła nas religia, tożsamość, kultura, ale żyliśmy razem- współpracowaliśmy ze sobą. Dla nas było szokiem to, co się stało. Mam sto lat i trzy miesiące, mam trudności w wypowiadaniu, bo moje przejścia były bardzo bolesne, straciłam czterech braci, dziadka, ojciec był więźniem Majdanka. Ja byłam żołnierzem Armii Krajowej, potem WiN, także wiele w życiu przeszłam. Przypominajmy więc i dążmy, by z powrotem była więź . Żebyśmy zgodnie żyli tak jak kiedyś było - Marianna Krasnodębska ps. "Wiochna".

Uroczystości Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie odbywały się równolegle w wielu częściach naszego województwa. Towarzyszyły im wystawy okolicznościowe i wykłady organizowane przez szkoły m.im. w Lublinie, Kraśniku, Świdniku czy Zamościu. Obchody zakończą się 27 stycznia w Chełmie, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscu pamięci przy ul. Kopernika 1. Tam tez zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Żydów pomordowanych przez Niemców podczas Akcji Reinhardt.

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Kamerzyści rozbili Urzędników w czwartej kolejce Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Znamy rozstrzygnięcia 4. kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w grupie „35+”.

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”
galeria

Ortopedia jak nowa. Wszystko „ładne, pachnące, świeże”

Bez żadnej dotacji, wyłącznie z własnych środków Zamojski Szpital Niepubliczny przeprowadził remonty na oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej. Pacjenci będą teraz mieć dużo lepsze warynki pobytu i leczenia.

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

IV Turniej Lubelskiego Cebularza w rugby zostanie rozegrany już w sobotę

Edach Budowlani Lublin po raz czwarty zapraszają na Turniej Lubelskiego Cebularza – Regionalny Turniej Dzieci i Młodzieży w rugby. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, na boiskach przy ul. Krasińskiego i ul. Magnoliowej. Początek o godz. 10.

Kolejna noc z przymrozkami

Kolejna noc z przymrozkami

Szykuje się kolejna noc z przymrozkami w województwie lubelskim.

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego
wideo
film

"Jeden z łatwiejszych egzaminów". Pytamy o wrażenia po maturze z angielskiego

Jakie wrażenia po egzaminie maturalnym z języka angielskiego? Zapytaliśmy o to uczniów z Lublina.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty