Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 grudnia 2020 r.
18:32

Mieszkańcy Świdnika bronią drzew przed wycinką. "To są płuca Adampola"

Pani Katarzyna przyznaje, że nie może znieść widoku wycinanych dorodnych drzew w lesie Rejkowizna
Pani Katarzyna przyznaje, że nie może znieść widoku wycinanych dorodnych drzew w lesie Rejkowizna (fot. Piotr Michalski)

Część mieszkańców Świdnika, którzy mają domy w sąsiedztwie lasu Rejkowizna, broni starych drzew przed wycinką. – To jedno z nielicznych zielonych miejsc, gdzie można wybrać się na spacer – mówi Katarzyna Jaworska. A nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik przypomina, że jest to las gospodarczy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To są płuca Adampola (najstarsza dzielnica Świdnika – red.), bez tego lasu na pewno nie będziemy mieli szans na czyste powietrze – podkreśla pani Aleksandra, mieszkająca w tej części miasta.

– Jak patrzymy na to, co się dzieje, że są wycinane stare drzewa, to gniew w nas wzbiera – przyznaje pani Katarzyna, inna mieszkanka Świdnika. – Wychowałam się w pobliżu tego lasu, później 30 lat mieszkałam za granicą. Po tych wszystkich latach las się mocno przerzedził. Tym bardziej więc serce mi się kraje, jak widzę, jak wycina się tak stare drzewa jak ten dąb – pokazuje. – A w tej chwili idą na rzeź te najcenniejsze.

Pani Katarzyna podkreśla, że las Rejkowizna jest jednym z nielicznych w sąsiedztwie Świdnika. – Ubyło też drzew w parku w pobliżu basenów. Dlatego zwłaszcza teraz, w okresie pandemii, taki las jest na wagę złota. Spaceruje tutaj naprawdę bardzo dużo osób, nie tylko stąd – zwraca uwagę nasza rozmówczyni Zapowiada, że w ich akcję będą mogły się włączyć też inne osoby mieszkające w mieście i podpisać petycję.

– Po pierwsze to jest las gospodarczy, w którym musimy wykonywać cięcia – podkreśla tymczasem Adam Kot, nadleśniczy Nadleśnictwa Świdnik. – Jesteśmy też zobligowani to wykonywania różnych czynności hodowlanych i pielęgnacyjnych. To szereg zabiegów na drzewostanie, w tym m.in. wycinanie drzew chorych w celu poprawy warunków wzrostu i rozwoju pozostałym drzewom. Co do wspomnianego dębu, to nie trzeba leśnika czy też przyrodnika, aby zauważyć, że było chore. Poza tym to i inne w podobnej kondycji drzewa, liczące 26, 28 metrów wysokości, rosły w pobliżu ogrodzenia posesji. Były lekko pochylone. Należało je usunąć ze względów bezpieczeństwa.

W sprawę zgłaszaną przez mieszkańców włączył się zastępca burmistrza Świdnika Marcin Dmowski. – Dla mieszkańców ten las pełni niejako rolę parku miejskiego, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo z miastem – mówi Dmowski. – Z jednej strony rozumiemy argumenty pracowników Lasów Państwowych, ale z drugiej chcielibyśmy pomóc jakoś osobom interweniującym w sprawie wycinki. Wśród pojawiających się propozycji jest zamknięcie części lasu od strony miasta i stworzenie parku leśnego, czy też objęcie ochroną najbardziej wartościowych drzew.

– Co do propozycji przekształcenia części lasu w park, to obecnie nie widzę takiej prawnej możliwości. Przede wszystkim należałoby zmienić zarządcę – komentuje nadleśniczy. – Poza tym, nie wiem, czy dla drzew rosnących w lesie byłoby to lepsze rozwiązanie. Mam na myśli kwestie zapewnienia bezpieczeństwa w lesie, w którym np. gnijące drzewo czy gałęzie także pełnią swoją rolę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium