Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

12 stycznia 2020 r.
21:13

Cofanie liczników w samochodach na celowniku. "Nie do wiary, co robi policja skarbowa na granicy"

49 23 A A
Policjanci mają obowiązek spisać stan licznika przy każdej kontroli drogowej
Policjanci mają obowiązek spisać stan licznika przy każdej kontroli drogowej (fot. Maciej Kaczanowski)

Od początku stycznia policjanci podczas kontroli drogowych sprawdzają dodatkowo, czy licznik w samochodzie nie został cofnięty. – To pomoże ucywilizować rynek samochodów używanych – przyznają zarówno mundurowi, jak i sprzedawcy aut.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Te kontrole są bardzo potrzebne, ja się z nich cieszę – nie ukrywa Damian Kowalczyk, szef firmy handlującej samochodami. – Czuję wręcz euforię, że w końcu zacznie się czyścić tę branżę z nieuczciwych sprzedawców, którzy chcą się dorobić oszukując innych ludzi. Jak ktoś cofa licznik o 150 tys. km i sprzedaje takie auto, to po prostu oszustwo. Ten proceder szkodzi zarówno klientom, jak i naszej branży.

Cofania liczników prawnie zakazano pod koniec maja ubiegłego roku. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. A od 1 stycznia tego roku policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych samochodach.

– Mają obowiązek zrobić to przy każdej kontroli. Dane wprowadzane są do Centralnej Ewidencji Pojazdów – wyjaśnia podinsp. Robert Koźlak, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Lublinie. – Wcześniej stany licznika spisywali diagności przy badaniach technicznych. I może być tak, że badanie przeprowadzono na przykład przed dwoma miesiącami, a różnica w przebiegu stwierdzona przez policjanci jest znaczna. Wtedy już zachodzi podejrzenie, że coś działo się z licznikiem. Naszą rolą jest to sprawdzić.

Jeśli okaże się, że licznik został cofnięty, nie skończy się na mandacie. Taki proceder to przestępstwo, więc sprawa trafi do prokuratury. Zarzuty mogą usłyszeć zlecający oraz wykonujący „korektę” licznika.

– Uważam, że nowe przepisy ukrócą proceder cofania liczników. Do tej pory nie było żadnej kontroli oprócz spisywania numerów przez diagnostów – dodaje podinsp. Koźlak.

Przyznaje jednocześnie, że wykrycie przestępstwa będzie możliwe jedynie przy kontroli samochodów odnotowanych już w polskiej bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Nie jest ona powiązana z bazą europejską. Nieuczciwy handlarz będzie więc mógł cofnąć licznik np. w Niemczech i dopiero wtedy wjechać do Polski.

– Tam też są kary – zwraca jednak uwagę Damian Kowalczyk. – Wiele osób wiezie samochody na naszą granicę z nadzieją, że może im się uda uniknąć kontroli. Jednak z tego co wiem, policjanci mają sprawdzać każdą lawetę.

Kontrole już się rozpoczęły. – Nie do wiary, co robi policja skarbowa na granicy. Przez parking po polskiej stronie nie da się przejechać. Lawety są sprowadzane na parking i tam mundurowi robią pełną kontrolę. Sprawdzają co i dla kogo kierowca wiezie. Jeśli powie, że dla siebie, to auto jest przypisane do niego. Policjanci spisują wtedy numer VIN, stan licznika i opisują stan auta. Wszystkie informacje trafiają do CEPiK i urzędów skarbowych – wyjaśnia Damian Kowalczyk. – Znajomi przekazują mi, że jest w związku z tym duże poruszenie. Widać też coraz mniej reklam warsztatów oferujących tzw. korekty liczników.

Policyjne kontrole mają m.in. ukrócić szarą strefę. Uderzą w handlarzy, którzy sprzedają w Polsce samochody, a nie prowadzą działalności gospodarczej.

– Takich osób jest u nas bardzo dużo. Sprzedają na tzw. karteczkę, czyli bezpośrednio od Niemca. Handlarz bierze 100 procent zysku. Nie płaci podatku i nie ponosi żadnej odpowiedzialności – dodaje Damian Kowalczyk.

Jak szacuje nasz rozmówca, nawet 60 proc. samochodów sprowadzanych do Polski ma cofnięte liczniki. Standardem jest korekta o 50-70 tys. km. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy licznik jest korygowany nawet o 400 tys. km.

46 tys. km do tyłu

Samochody z cofniętymi licznikami wykrywane są również w naszym regionie. W czwartek policjanci zatrzymali 23-latka ze Świdnika. Licznik w jego audi wskazywał o prawie 20 tys. km niższy przebieg niż ten odnotowany podczas badania technicznego w marcu ubiegłego roku. Kierowca nie potrafił wytłumaczyć mundurowym tej rozbieżności.

Dzień wcześniej policjanci zatrzymali kobietę za kierownicą fiata. Przebieg jej auta było 9 tys. km niższy niż pod koniec listopada ubiegłego roku. Regionalną rekordzistką okazała się kobieta zatrzymana przez policjantów z Chełma. W czasie kontroli okazało się, że licznik w jej audi wskazuje przebieg o 46 tys. km niższy niż w lutym ubiegłego roku.

e-Wydanie

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jaś / 12 stycznia 2020 o 21:40
+55
Brawo! W końcu będzie normalnie, a tak naarginesie trzeba być debilem żeby cofnąć licznik po tym jak diagnosta w Polsce go spisał i wprowadził do CEPiK-u.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 21:23
+50
nareszcie
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 21:38
+45
Kolejna grupa po handlarzach paliw skomli. Bez współczucia.
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 22:14
+37
i to jest DOBRA ZMIANA !
Avatar
Heheh / 13 stycznia 2020 o 17:08
+29
I nagle się okazało że Niemcy nie tylko do kościoła jeździli
Avatar
Car / 12 stycznia 2020 o 23:10
+29
Bardzo dobrze, tym mechaniorom, cwaniakom warsztatowym za cofanie licznika już dawno powinni wymierzac 25 lat za krata!!!
Avatar
Kirk / 13 stycznia 2020 o 10:18
+20
Spisywane stanu licznika i stanu aut wjeżdżających do Polski na granicy to strata sił i środków. Mamy coś takiego jak fundusz gwarancyjny zrzeszający wszystkie firmy ubezpieczeniowe i gromadzący dane o wszystkich zdarzeniach z udziałem aut. Podobne instytucje działają w całej europie. Wystarczy połączyć ich bazy danych i dać ludziom dostęp online. Do takich baz trafiają informacje na jaki pojazd wypłacano odszkodowanie zarówno OC jak i AC, co konkretnie było uszkodzone, jaki przebieg miało wówczas auto itp. Komu zależy by przyszły nabywca nie miał wiedzy czy auto miało dzwon i jak wielki on był? Ciągle mówią o bezpieczeństwie i jeżdżących wrakach a utrudniają ludziom dostęp do informacji! Liczniki to tylko ułamek patologii! Dziękuję za wypowiedź.
Spisywane stanu licznika i stanu aut wjeżdżających do Polski na granicy to strata sił i środków. Mamy coś takiego jak fundusz gwarancyjny zrzeszający wszystkie firmy ubezpieczeniowe i gromadzący dane o wszystkich zdarzeniach z udziałem aut. Podobne instytucje działają w całej europie. Wystarczy połączyć ich bazy danych i dać ludziom dostęp online. Do takich baz trafiają informacje na jaki pojazd wypłacano odszkodowanie zarówno OC jak i AC, co konkretnie było uszkodzone, jaki przebieg miało wówczas auto itp. Komu zależy by przyszły nabywca ni... rozwiń
Avatar
Gość / 12 stycznia 2020 o 21:30
+16
Za PO to było by nie do pomyślenia , tak utrudniać złodziejom pracę. Jeszcze jedna kadencja PO a POlska cofnęła by się do standardów rosyjskich.
Avatar
Kiszka / 13 stycznia 2020 o 07:02
+14
Niestety te przepisy niewiele dadzą. W bazie są tylko samochody już w Polsce zarejestrowane. Jak cofnie się licznik przed rejestracją w kraju to tego się nie wykryje...
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 09:24
+10
Gdyby dało się w jednej bazie bezpłatnie sprawdzić stan licznika każdego samochodu w UE, rozwiązałby się problem z cofaniem przy imporcie. Ale nadal pozostaną cwaniaczki, co przed każdym przeglądem zrobią korektę. Nauczą się tylko, żeby nie ustawiać mniej niż na poprzednim przeglądzie. Naturę oszusta trudno zmienić...
Avatar
azjawa1948 / dzisiaj o 14:13
0
Sprawdziłem swój samochód w cepik i okazało sie ze w 2017 r nie mam wpisanych badań technicznych, dzwoniłem do diagnosty i potwierdziła że jestem zewidencjonowany i zostało wysłane do cepi-ku , widocznie nie weszło a w dowodzie mam badania wpisane.
Avatar
adam / 16 stycznia 2020 o 16:13
+3
Mam wrażenie, że wypowiadają się tutaj sami kretyni. 1. Zdajecie sobie sprawę, że współczesne liczniki są elektroniczne i w wypadku usterki elektroniki mogą się wyzerować? Stąd takie przypadki jak z licznikiem audi - kto normalny cofa licznik o 9 czy 20 tysięcy? Co to komu da? Nic. Handlarze cofali licznik, ale o 70, 100, 200 tysięcy wzwyż. 2. W moim aucie jest mechaniczny licznik. Ukręciła się zębatka od napędu licznika kilometrów - typowa wada tego modelu. Prędkościomierz działa, ale nie nalicza kilometrów.. Nowe są nie do dostania, poszukajcie - zębatka licznika skoda favorit. Ukręca się co 30 tysięcy kilometrów, lub częściej. Auto zawsze zużywam do końca i złomuję, bo uważam taką postawę za słuszną i bardziej ekologiczną, niż kupowanie nowego auta co 5 lat - w dodatku jeżdżę na LPG. I co? Mam teraz nie jeździć do pracy, czy zezłomować moje auto, bez rdzy i w idealnym stanie technicznym, bo mi nie liczy kilometrów? Może jeszcze iść do więzienia? Faktycznie straszna zbrodnia - nie działa naliczanie przebiegu - ktoś po prostu umrze z tego powodu, jak auto za 5 lat wyląduje na złomie z niższym przebiegiem, niż przejechało faktycznie o jakieś 10-15 tysięcy km. 3. Handlarz obejdzie problem cofając licznik przed sprowadzeniem zza granicy. W związku z tym przepis jest idiotyczny i martwy. Zamiast uderzyć w firmy oferujące KOREKTY LICZNIKÓW, robić naloty na takie warsztaty, karać za wykonywanie takiej usługi, nasz kochany rząd wypuścił kolejny prawny bubel, uderzający w kompletnych głupków bądź kierowców z zepsutymi/uszkodzonymi licznikami - chyba tylko po to, żeby ASO i stacje diagnostyczne zarobiły na podbiciu pieczątki, że licznik jest wymieniony - taka usługa kosztuje 50zł :-) 4. Zatrzymują jakąś losową kobietę której się uszkodził licznik/zębatka od napędu i nie liczy od 9 tysięcy km - haha! BRAWO! A tymczasem TYSIĄCE kierowców w Polsce jeżdżą ze światłami ustawionymi tak, że świecą po czubkach drzew - z chińskimi ledami czy ksenonami. Nie zliczę, ile razy w nocy oślepił mnie idiota jadący z naprzeciwka na chińskiej żarówce z marketu, czy ksenonach-zenonach, albo dziadowskich ledach - takie coś może zabić, utrata widoczności na 3-4 sekundy to przejechane kilkadziesiąt-set metrów praktycznie na "ślepo", bo jakiś głąb nie potrafi spędzić 10 minut przy aucie i ustawić poprawnie reflektora, czy kupić żarówki dobrej marki! To jest na naszych drogach nagminne. Jak wiele się może stać na drodze, kiedy kierowca przejedzie te 400-500 metrów z "zawiązanymi oczami", wyobraźcie sobie sami. Problem był wielokrotnie poruszany w telewizji, radiowej trójce, radiu kierowców, dzwonią wkurzeni zawodowi kierowcy, czy zwykli użytkownicy dróg, oślepiani przez źle ustawione reflektory, czasem opisują, jak z tego powodu niemal nie doszło do tragedii. Ale zamiast wziąć maszynę do badania wysokości ustawienia reflektorów, łapać losowo świecących po czubkach drzew i karać za to, zajmujcie się pierdołami - łapcie dziadków w matizach z popsutymi licznikami, i wsadzajcie ich do więzienia, czy skazujcie na setzłotowe mandaty :-) Państwo z dykty.
Mam wrażenie, że wypowiadają się tutaj sami kretyni. 1. Zdajecie sobie sprawę, że współczesne liczniki są elektroniczne i w wypadku usterki elektroniki mogą się wyzerować? Stąd takie przypadki jak z licznikiem audi - kto normalny cofa licznik o 9 czy 20 tysięcy? Co to komu da? Nic. Handlarze cofali licznik, ale o 70, 100, 200 tysięcy wzwyż. 2. W moim aucie jest mechaniczny licznik. Ukręciła się zębatka od napędu licznika kilometrów - typowa wada tego modelu. Prędkościomierz działa, ale nie nalicza kilometrów.. Nowe są nie do dostania, posz... rozwiń
Avatar
Zbigniew hujdys / 15 stycznia 2020 o 14:53
0
Bardzo dobrze, tym mechaniorom, cwaniakom warsztatowym za cofanie licznika już dawno powinni wymierzac 25 lat za krata!!!
 Daj im odrazu dozywotke,co tam 25lat :-) Kupcy sie domagaja malych przebiegow no to maja to co chcą. Klient nasz pan :-)
Avatar
al / 13 stycznia 2020 o 17:17
-5
w ogole zakazać sprowadzania takich aut złomów do Polski zakazać
Avatar
Heheh / 13 stycznia 2020 o 17:08
+29
I nagle się okazało że Niemcy nie tylko do kościoła jeździli
Avatar
emka / 13 stycznia 2020 o 14:31
-4
"Dzień wcześniej policjanci zatrzymali kobietę za kierownicą fiata. Przebieg jej auta było 9 tys. km niższy niż pod koniec listopada ubiegłego roku. " 9 tysięcy? Żart jakiś!
Avatar
ona / 13 stycznia 2020 o 12:45
-3
to i tak kropla w morzu....zapraszam do wydzialu komunikacji przy scianie wschodniej....ukraincy zabieraja numerki dla "swoich" albo handluja nimi dla Polakow......rejestruja Polak/ukrainiec (pewnie zeby latwiej bylo wyexportowac) ...masakra co sie dzieje...
Avatar
Kirk / 13 stycznia 2020 o 10:29
+7
Gdyby dało się w jednej bazie bezpłatnie sprawdzić stan licznika każdego samochodu w UE, rozwiązałby się problem z cofaniem przy imporcie. Ale nadal pozostaną cwaniaczki, co przed każdym przeglądem zrobią korektę. Nauczą się tylko, żeby nie ustawiać mniej niż na poprzednim przeglądzie. Naturę oszusta trudno zmienić...
 ...i gdyby jeszcze w tej samej, jednej bazie dało się sprawdzić historię wypłaconych odszkodowań na to auto, na naprawę bądź wymianę jakich elementów wypłacono odszkodowanie, to wtedy można by powiedzieć że "władza" wreszcie zrobiła coś Kowalskiego.
 ...i gdyby jeszcze w tej samej, jednej bazie dało się sprawdzić historię wypłaconych odszkodowań na to auto, na naprawę bądź wymianę jakich elementów wypłacono odszkodowanie, to wtedy można by powiedzieć że "władza" wreszcie zrobiła coś Kowalskiego. rozwiń
Avatar
Kirk / 13 stycznia 2020 o 10:18
+20
Spisywane stanu licznika i stanu aut wjeżdżających do Polski na granicy to strata sił i środków. Mamy coś takiego jak fundusz gwarancyjny zrzeszający wszystkie firmy ubezpieczeniowe i gromadzący dane o wszystkich zdarzeniach z udziałem aut. Podobne instytucje działają w całej europie. Wystarczy połączyć ich bazy danych i dać ludziom dostęp online. Do takich baz trafiają informacje na jaki pojazd wypłacano odszkodowanie zarówno OC jak i AC, co konkretnie było uszkodzone, jaki przebieg miało wówczas auto itp. Komu zależy by przyszły nabywca nie miał wiedzy czy auto miało dzwon i jak wielki on był? Ciągle mówią o bezpieczeństwie i jeżdżących wrakach a utrudniają ludziom dostęp do informacji! Liczniki to tylko ułamek patologii! Dziękuję za wypowiedź.
Spisywane stanu licznika i stanu aut wjeżdżających do Polski na granicy to strata sił i środków. Mamy coś takiego jak fundusz gwarancyjny zrzeszający wszystkie firmy ubezpieczeniowe i gromadzący dane o wszystkich zdarzeniach z udziałem aut. Podobne instytucje działają w całej europie. Wystarczy połączyć ich bazy danych i dać ludziom dostęp online. Do takich baz trafiają informacje na jaki pojazd wypłacano odszkodowanie zarówno OC jak i AC, co konkretnie było uszkodzone, jaki przebieg miało wówczas auto itp. Komu zależy by przyszły nabywca ni... rozwiń
Avatar
Gość / 13 stycznia 2020 o 09:24
+10
Gdyby dało się w jednej bazie bezpłatnie sprawdzić stan licznika każdego samochodu w UE, rozwiązałby się problem z cofaniem przy imporcie. Ale nadal pozostaną cwaniaczki, co przed każdym przeglądem zrobią korektę. Nauczą się tylko, żeby nie ustawiać mniej niż na poprzednim przeglądzie. Naturę oszusta trudno zmienić...