Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 listopada 2018 r.
16:12

Druga generacja Nissana Qashqai. Szybki SUV z małym silnikiem

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
(fot. Paweł Puzio/Nissan)

140 lub 160 koni z silnika o pojemności 1,3 litra – tak, to już rzeczywistość, od której nie ma odwrotu. Taki niewielki, ale niezwykle żwawy, silnik pojawił się w nowym nissanie qashqai. Efekt jest spektakularny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z pewną dozą wątpliwości jechałem na prezentację tego samochodu. W końcu qashqai to spory samochód, a skojarzony z silnikiem benzynowym 1,3 – to nie może się udać.

Czas jednak płynie nieubłaganie, a koncerny motoryzacyjne są pod presją zmian, coraz ostrzejszych norm ekologicznych i nieubłaganej konkurencji. Jednostki benzynowe 1,2 l oraz 1,6 l (dotychczas dostępne w qashqai) zostały zastąpione przez silnik o pojemności 1,3 litra. Opracowany w ramach sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi we współpracy z koncernem Daimler silnik, w zależności od wybranej wersji, oferuje moc 140 lub 160 koni mechanicznych. Dodatkowo w mocniejszej wersji można, po raz pierwszy, wybrać dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów (DCT).

Cisza gra pod maską

Trasa testowa liczyła blisko 200 kilometrów. Pierwsze wrażenie po uruchomieniu qashqaia: cisza. 4-cylindrowa jednostka pracuje płynnie. Nie odczuwałem wibracji, a spod maski dochodził ledwo słyszalny pomruk 4-cylindrowego silnika.

Nissan ma duże doświadczenie w konstruowaniu małych silników. W Japonii od lat takie jednostki są używane. Do silnika dołożono filtr cząstek stałych (pracujący tylko do momentu rozgrzania się silnika). Udoskonalenia dotyczą także układu wtryskowego. Ciśnienie wtryski wynosi aż 250 barów. Paliwo z ogromną siłą jest rozpylane przez wtryskiwacz 6-otworkowy. Do cylindra wpada mgiełka, co optymalizuje proces spalania mieszanki. Opracowano nową konstrukcję komory spalania, obniżono tarcia oraz zoptymalizowano parametry turbosprężarki. Wyższy moment przy niższej prędkości obrotowej oznacza mniejszy hałas w kabinie.
Kolejną nowością jest dwusprzęgłowa, zautomatyzowana skrzynia DCT. W skrzyni zastosowano mokre sprzęgło, co zapewnia lepsze wrażenia z jazdy. Nowa skrzynia biegów została wyposażona w nadzorowany elektrycznie system chłodzenia oraz elektro-mechaniczne sterowanie zmianą biegów poprawiające efektywność całego systemu.

Czas w drogę

Do testów pobrałem auto z mocniejszym silnikiem – 160 KM i 260 Nm. Już po pierwszych kilkuset metrach poczułem, że nie pojemność, a technologia rządzi w tym samochodzie. 4-cylindrowy silnik pracował z przyjemnym dla ucha dźwiękiem. To było pierwsze miłe zaskoczenie. Nie ostatnie...

Spory qashqai z małym „motorkiem”, zaskoczył dynamiką. SUV cicho i szubko mknął wzdłuż wielkopolskich pól. Mały silniczek emanował energią, co najmniej solidnej dwulitrówki. Dwusprzęgłowa skrzynia dotrzymywało mu kroku. Biegi były przerzucane niezwykle sprawnie. Spodziewałem się nieco ociężałego „gościa z brzuszkiem”. Tymczasem do dyspozycji otrzymałem wybieganego „atletę o nienagannym wyglądzie”.

Podwozie dotrzymywało kroku zespołowi napędowemu. SUV Nissana sprawnie wpisywał się w ciasne zakręty dróg wijących się wśród wielkopolskich pól. Po zjeździe na leśny dukt, qashqai bez problemu pokonywał garby gościńca. Ciche zawieszenie zachęcało do szybszej jazdy po polnej drodze.

Mów mi jeszcze

Równolegle do zmian w gamie silnikowej Nissan zaprezentował odświeżoną wersję systemu multimedialnego NissanConnect. Najważniejsza zmianą w nowym systemie jest zastosowanie map w oparciu o produkty firmy TomTom. Oprócz aktualnych danych dotyczących sieci drogowej w Europie, system wyposażony został w opcję bezprzewodowej aktualizacji map oraz bardzo praktyczną komunikację aktualnych informacji o ruchu na drogach.

Nie są to jednak jedyne modyfikacje, które zostały wprowadzone przez japoński koncern. 7‑calowy ekran systemu jest znacznie bardziej przyjazny i prosty w obsłudze, między innymi dzięki wprowadzaniu funkcji multidotyku oraz opcji personalizacji menu. Kierowca może skorzystać także z funkcji rozpoznawania mowy dla języka polskiego, która umożliwia m.in. czytanie wiadomości tekstowych, lub aplikacji umożliwiającej zdalne wgrania miejsca docelowego do systemu nawigacji pojazdu.

Osoby, którym zdarza się zapomnieć gdzie zaparkowały samochód, bez wątpienia docenią funkcję Find My Car umożliwiającą znalezienie auta za pośrednictwem wskazówek wyświetlanych na telefonie. System obsługuję także łączność z aplikacjami Apple CarPlay lub Android Auto.

Podsumowanie

Qashqai w wersji bazowej z 140 konnym silnikiem kosztuje niespełna 85 tysięcy złotych. Wersja mocniejsza, z długą listą wyposażenia tekna+, to wydatek ponad 125 tysięcy złotych. Warto jednak zainwestować, bo nieco odmłodzony qashqai daje sporo frajdy z jazdy, oferuje gustowne i precyzyjnie wykonane wnętrze. Żal było się z tym autem rozstawać.

Zobacz także:

Wideo: TVN Turbo / x-news

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium