Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

26 grudnia 2001 r.
17:47
Edytuj ten wpis

Jak minął rok?

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Adam Kołodziejczyk - dyrektor generalny Ford Distribution, prezes Stowarzyszenia Oficjalnych Importerów Samochodów w Polsce

Ten rok to dramatycznie spadający rynek samochodów nowych, ale także kolejne stracone szanse
w przemyśle motoryzacyjnym na wprowadzenie do Polski inwestycji produkcji samochodów jak
i komponentów. Był to rok wyborów parlamentarnych, co przełożyło się na niedopilnowanie wielu spraw przez odchodzący rząd. Ten rok dla nas jest już historią. Za to przed nami szereg niewiadomych. Nie wiemy czy zostanie wprowadzony podatek importowy czy nie, czy będzie podatek akcyzowy na importowane samochody używane, nie wiemy co stanie się z firmami leasingowymi, wobec których w ostatnich miesiącach urzędy skarbowe próbują inaczej interpretować prawo. Jeżeli firmy leasingowe będą zmuszone do zapłacenia VAT, to przestaną istnieć na rynku. Jesteśmy półtora miesiąca od wprowadzenia nowych przepisów umożliwiających leasing samochodów osobowych, ale trudno powiedzieć już czy coś one pomogły. Może i tak, ale z drugiej strony listopad i grudzień to okres niesłychanych promocji, bo wszyscy chcą pozbyć się tegorocznych aut więc trudno wyważyć co było tym języczkiem u wagi i przekonało klienta do kupna samochodu.

Piotr Wysocki - manager ds. informacji Volvo Polska Samochody Ciężarowe

To był bardzo udany rok dla Volvo Polska, biorąc pod uwagę ogólny stan rynku. Nasza firma kończy rok na pozycji lidera
w sprzedaży samochodów powyżej 10 ton dopuszczalnej masy całkowitej. Pozycję lidera odzyskaliśmy po słabszym roku 2000 już w styczniu. Liczymy, że do końca grudnia sprzedamy ponad 900 samochodów ciężarowych. Był to dla nas rok szczególny, bo w listopadzie i grudniu wprowadzamy w Europie nową generację samochodów z serii FH
i FM. Obie poprzednie generacje FH zdobyły tytuły ciężarówek roku.
Z modelami tymi, które w Polsce pojawią się w marcu i kwietniu wiążemy duże plany. Liczymy, że wraz z nimi przyszły rok będzie jeszcze lepszy. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja firm transportowych jest trudna. Wystarczy wziąć pod uwagę ustawę o transporcie, której wejście w życie może spowodować, że bardzo wiele małych firm transportowych nie będzie mogło sprostać jej warunkom. Na razie jest to jednak wróżenie z fusów. Sądzę jednak, że ten punkt krytyczny kiedy rynek kupuje mało samochodów mamy już za nami i sprzedaż pójdzie w górę.

Andrzej Nosiński - sekretarz generalny Peugeot Polska

Chciałoby się zaśpiewać – to był rok! A na poważnie, był to drugi z rzędu rok bardzo silnego spadku całego rynku, choć akurat dla Peugeota był to czas łaskawy. Spadek dotknął nas w sposób nieznaczny. Przy ponad 30 proc. spadku, u nas było to poniżej 5 proc., a więc operując starymi kryteriami planu ilościowego nie uda się wykonać, ale wzrósł nasz udział w rynku i to niezwykle dynamicznie, bo z 3,9 proc. w roku ubiegłym, do ponad 5,5 proc. w 2001 r. Wzrost ten jest miarą naszego dynamizmu ale i zainteresowania marką i jej modelami. Peugeot Polska cieszy się sukcesami marki – kilkunastoprocentowym wzrostem produkcji i sprzedaży na rynku światowym. Cieszy się, że drugi raz pod rząd model 206 WRC jest mistrzem świata wśród producentów w rajdach samochodowych. Cieszy nas II miejsce Krzysztofa Hołowczyca na 206 WRC w rajdowych mistrzostwach Polski, aczkolwiek ubolewam, że 5 sekund zabrakło, by stać na najwyższym podium. Cieszę się, że sieć jest dobrze zorganizowana, dobrze sobie radzi z trudami ciężkiego roku. Chciałbym móc wyrazić nadzieję, że następny rok będzie lepszy.

Wojciech Drzewiecki - szef firmy SAMAR, monitorującej polski rynek motoryzacyjny

Pod koniec roku można dostrzec pewne światełko w tunelu. Obniżenia stóp procentowych, które miejmy nadzieję w niedługim czasie spowodują obniżenie kredytów samochodowych. To pierwsze i na razie jedyne światełko, poza leasingiem samochodów osobowych. Przepisy, które weszły nie są może idealne, ale już pojawiła się grupa klientów, która kupuje w ten sposób samochody. Miejmy nadzieję, że Ministerstwo Finansów spowoduje wkrótce obniżkę podatku akcyzowego. Pamiętajmy, że pod koniec 1999 roku, kiedy zaczęto mówić o podwyżce podatku akcyzowego rynek zaczął się załamywać. Być może dziś ta obniżka spowodowałaby sytuację odwrotną, a więc ponowny wzrost i poprawę sytuacji. Z kolei niewystarczająco skuteczne okazały się przepisy ograniczające import do Polski samochodów używanych. O ile udało się zahamować sprowadzanie aut porozbijanych, o tyle nie udało się zmniejszyć importu samochodów najstarszych 7-, 10-letnich. Miejmy nadzieję, że te przepisy, nad którymi pracują resorty finansów i współdziałające powstrzymają import samochodów starszych niż 4-letnie. Nie powinniśmy zahamować całkiem importu używanych pojazdów, bo wielu ludzi nie stać na nowe, natomiast starsze niż 4-letnie w wielu przypadkach mają wątpliwą jakość i nie powinny się poruszać po naszych drogach. Nie wiadomo na razie czy będzie to np. podatek akcyzowy wprost proporcjonalny do wieku samochodu, czy jakaś inna forma ograniczeń. Jeżeli nic się nie zmieni import używanych samochodów wzrośnie doprowadzając w skali roku do wielkości rzędu 250–260 tys. i to głównie starych (tylko w listopadzie 2001 r. było to ponad 21 tys. aut). Jeżeli chodzi o rynek nowych, to przewiduję pewną stabilizację, nie powinniśmy odnotować spadku, a wprost przeciwnie – rynek powinien utrzymać się na poziomie 330 tys. sprzedanych samochodów. Gdyby udało się wprowadzić przepisy stymulujące rozwój – obniżyć podatek akcyzowy na nowe auta, ograniczyć import samochodów używanych i obniżyć stopy procentowe, to mielibyśmy szansę na wzrost rynku, ale nie spodziewałbym się wzrostu większego niż 5 proc. Jednak to już jest coś.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium