Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

10 lipca 2002 r.
18:38
Edytuj ten wpis

Karoseria w pianie

Myjnia samochodowa przy ul. Szewskiej 3 w Lublinie. Ruch jak wszędzie, ale zawsze znajdą się zwolennicy tradycyjnej metody mycia aut. Nie wszystkim odpowiadają klaustrofobiczne myjki mechaniczne. Wielu kierowców - co tam dużo mówić - nie umie ich obsługiwać, a są i tacy którzy twierdzą, że jedynie ręcznie można auto starannie umyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jakie atuty ma taki sposób mycia?
- Moim zdaniem, tradycyjne mycie ręczne jest bardziej dokładne - mówi Renata Szymecka, pracująca w myjni od blisko roku. - Właściwie uważam, że jest najlepsze. Przede wszystkim nie niszczy lakieru. Powłokę pucujemy miękką myjką, a nie szczotkami. Można dotrzeć w każdy zakamarek, w każde załamanie samochodu, przy listwach. Właśnie tu umyje się dokładnie felgi i nadkola, zakonserwuje opony. Z tego co wiem, w myjniach automatycznych do tych miejsc nie można się dostać. Podobnie jak np. do progów drzwi. U nas nie trzeba demontować lusterek i anten - nie ma niebezpieczeństwa, że się złamią lub zegną. Nie tylko myjemy auta lecz także świadczymy pełen zakres usług: woskowanie, odkurzanie, sprzątanie wnętrza, nabłyszczanie deski rozdzielczej i plastików, pranie tapicerki.
Mycie auta wcale nie jest łatwe ani proste, choć z pozoru tak wygląda. Szczególnie teraz, gdy upały, strumień chłodnej wody może wzbudzać zazdrość. Jednak jest to strumień pod dużym ciśnieniem, a wąż należy trzymać pod odpowiednim kątem. Jak mówią pracownicy myjni - trzeba się dobrze nagimnastykować, żeby dokładnie umyć samochód. Odkurzanie wnętrza to kolejna porcja gimnastyki.
Najpierw dokładnie spłukuje się karoserię, by nie został piasek, który mógłby ją zarysować. Później spryskuje specjalnym płynem, który usuwa ciemny nalot i innym, który pozwala na łatwe odmycie owadów przyklejonych podczas jazdy do maski, reflektorów i tablicy rejestracyjnej. Wreszcie następuje mycie specjalnym szamponem, znów płukanie, ściąganie wody i wycieranie do sucha.
- Przynajmniej dwa razy w roku powinno się karoserię woskować - mówi R. Szymecka. - Wosk konserwuje lakier i daje ochronę przed kurzem i drobinkami piasku. Z woskowanej powierzchni kurz schodzi bardzo łatwo. Mówi się, że wosk "wyciąga” kolor. A polega to na tym, że istotnie jest on głębszy, żywy, powłoka lśniąca, a nawet giną drobne usterki czy zarysowania.

Automatyczna dla podróżników

- Zawsze myję samochód w myjni automatycznej - mówi pani Małgorzata, przedstawicielka dużej firmy handlowej. - Moja praca wymaga pokonywania w krótkim czasie dużych odległości. Cały nieomal tydzień jestem w trasie i nie mam czasu ani na jeżdżenie do myjni ręcznej, ani na własnoręczne mycie służbowego samochodu. Chociaż, być może, gdyby auto było moją własnością, dbałabym o nie inaczej... Gdy jednak przejeżdżam ponad 200 kilometrów z miasta do miasta, samochód jest często tak brudny, że wstyd go postawić na parkingu pod firmą klienta. Jesienią jest zabłocony, w lecie - oblepiony muchami. Toteż przy okazji tankowania wjeżdżam do myjni. To kilkanaście złotych doliczanych do rachunku, który i tak pokrywa firma, w której pracuję.

Ceny w myjniach

• automatyczna - Statoil, al. Kraśnicka w Lublinie
- mycie potrójne, mycie podwozia, piana, wosk, suszenie - 22,45 zł
- mycie potrójne, piana, wosk, suszenie - 19,45 zł
- mycie podwójne, wosk, suszenie - 17,45 zł
- mycie potrójne, piana, suszenie - 16,45 zł
- mycie podwójne, suszenie - 13,45 zł
- mycie podwójne - 11,45 zł
- spłukanie przed wjazdem do myjni - 1 zł
• ręczna przy ul. Szewskiej w Lublinie
- mycie bez wycierania - 8 zł
- mycie z wycieraniem i mycie dywaników - 10 zł
- mycie, wycieranie i woskowanie - 25 zł
- komplet "osobowy” (mycie, wycieranie, odkurzanie, mycie dwustronne szyb i plastików wewnątrz) - 25 zł
- superkomplet - jw., plus nabłyszczanie plastików wewnątrz, woskowanie, konserwacja opon - 40 zł
- pranie tapicerki - 100 zł

Myć szczotką

Regina Szymecka - kierownik myjni przy ul. Szewskiej 3 w Lublinie

• Kiedyś mówiło się, że częste mycie auta niszczy lakier. Czy to prawda?
- Skądże. Dziś są dobre lakiery i delikatne myjki. Proszę pamiętać, że zadbane auto jest wizytówką jego właściciela.
• Jaki lakier jest najlepszy do utrzymania?
- Zdecydowanie jasny, biały. Na ciemnych karoseriach znać każdy pyłek, są bardzo trudne do umycia, do utrzymania, wszystko na nich widać. Niektóre musimy myć dwukrotnie, bo łatwo zostawić na nich "mijaka” - ślad nie wytartego brudu.
• Czy warto myć auto samemu, na przykład na działce?
- Można, ale naprawdę jest to niełatwe, a skorzystanie z usługi nie jest kosztowne.
• A jeśli już samemu, to jak?
- Nie na słońcu, dobrze spłukać, a dopiero później myć, i znów spłukać, wytrzeć.
• Myć szczotką, czy gąbką? Są różne opinie...
- Nową szczotką. W gąbkę mogą powciskać się drobinki piasku i będą rysować lakier. Lepiej skorzystać z myjni.

Myć tylko gąbką

Dr hab. inż.Marek Opielak - profesor Politechniki Lubelskiej, rzeczoznawca samochodowy

• Gdzie myć auto: w myjni ręcznej, czy mechanicznej?
- Ręczna jest zdecydowanie dokładniejsza.
• Jeśli decydujemy się umyć własnoręcznie, to czym?
- Dobrym detergentem i trzeba użyć do spłukiwania bardzo, bardzo dużo wody. To jest najważniejsze.
• Czy w ogóle warto myć często auto?
- A czemu nie? Opinie o tym, że ściera się lakier, są niepoważne. No, chyba że się używa ostrej szczotki.
• No właśnie: szczotka czy gąbka? Zdania są podzielone...
- Oczywiście gąbka. Szczotki są z tworzywa, które szybko się zużywa, mogą więc rysować.
• A jeśli ptak narobi na karoserię
- zeskrobać?
- Zmyć jak najszybciej dużą ilością wody. Ptasie odchody bywają żrące i mogą odbarwić lakier.
• Jakie auta są najłatwiejsze do utrzymania czystości?
- Zdecydowanie jasne.
• Czy często woskować?
- Woskowanie chroni powierzchnię lakierowaną i warto to robić. Czy często? Parę razy w roku.

Oszczędzaj karoserię

Dariusz Kijewski właściciel warsztatu Speed Car w Lublinie

• Czy można myć samochód na podwórku tradycyjnym sposobem – używając szczotki, płynu do mycia naczyń i wody z ogrodowego szlaucha?
– Żadnych szczotek! Teraz samochody mają lakiery nowej generacji, zwykle ekologiczne, i nie ma potrzeby szorowania ich szczotkami. To powoduje matowienie i powstawanie drobnych rys na karoserii.
• Jak myć?
– Polecałbym wykorzystanie karchera – agregatu ciśnieniowo-wodnego. Ciepła lub zimna woda pod ciśnieniem dokładnie czyści samochód. Jeśli jest zbyt brudny, używa się środka myjącego w postaci pianki nakładanej „pistoletem” lub delikatnym materiałem.
• Jaką zatem myjnię wybrać?
– Automatyczna jest wygodna, można szybko umyć samochód. Jednak tworzywa wykorzystywane do urządzeń myjących nie są tak delikatne jak szmatki. I lakier szybciej traci swój pierwotny blask. Odradzam mycie nowego samochodu domowym sposobem.
Pytała Ewa Dziadosz

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro urodziło się w Lublinie

Hania przyszła na świat w marcu w lubelskiej klinice. To symboliczny moment dla rodzin korzystających z publicznego wsparcia w leczeniu niepłodności

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś marzyć o miejscu, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać domowe przetwory, świeże warzywa czy wino – bez konieczności korzystania z prądu? Piwniczka betonowa to coraz popularniejsze rozwiązanie, które wraca do łask dzięki swojej funkcjonalności, oszczędności i naturalnym właściwościom chłodzącym. To coś więcej niż tylko ogrodowy schowek – to inwestycja, która przynosi realne korzyści na lata.

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Hej! Widziałam, że znowu narzekasz na Excel i kalkulacje. Nie dziwię się — po 12 godzinach na nogach ostatnie, na co masz siłę, to liczenie każdej pietruszki. Ale prawda jest taka, że albo ogarniesz food cost, albo on ogarnie ciebie... i twój biznes przy okazji.

Niedzielny III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni w Kamień-Stacji cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości
galeria

Rodzinna niedziela z końmi - Kanie-Stacja pełna emocji mimo kaprysów pogody

Deszczowe niebo nie przeszkodziło dobrej zabawie – 11 maja w Kamień-Stacji (gmina Rejowiec Fabryczny) odbył się III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni, który przyciągnął zarówno miłośników jeździectwa, jak i rodziny szukające nietypowego sposobu na spędzenie wolnego dnia. Organizatorzy z SMK “Karino”, wspierani przez Gminę Rejowiec Fabryczny i Powiat Chełmski, nie kryli zaskoczenia frekwencją.

Wpływ hydromasażu na organizm człowieka?

Wpływ hydromasażu na organizm człowieka?

Hydromasaż, choć wielu kojarzy się głównie z luksusem i relaksem, ma znacznie szersze i głębsze. To forma hydroterapii, która poprzez połączenie ciepła wody i masażu wodnego oddziałuje bezpośrednio na ciało i psychikę człowieka. Coraz częściej staje się on elementem domowych łazienek, a wanny z hydromasażem, cieszą się rosnącą popularnością. Ale jakie są faktyczne korzyści zdrowotne płynące z regularnego korzystania z hydromasażu?

Czym oddycham? Czy jakość powietrza to temat na polityczne spory?
film

Czym oddycham? Czy jakość powietrza to temat na polityczne spory?

Prof. Lidia Morawska zostanie nagrodzona tytułem doktora honoris causa na Politechnice Lubelskiej. Od wielu lat bada jakość powietrza i edukuje w tym kierunku kolejne pokolenia. Czym tak naprawdę oddychamy i jak dbać o powietrze? Na te pytania odpowiedzą prof. Morawska i naukowczyni z Politechniki Lubelskiej, prof. Marzenna Dudzińska.

Galeria Twierdza Zamość mieści się przy ul. Przemysłowej

Nowa marka w centrum handlowym. Szykują "powitalne rabaty"

Nowy najemca w centrum handlowym Galeria Twierdza Zamość. W środę otwarty tu zostanie nowy salon. To firma z Amsterdamu.

W hicie kolejki Huczwa Tyszowce i Victoria Łukowa podzieliły się punktami

Zamojska klasa okręgowa. Huczwa Tyszowce zatrzymała rozpędzoną Victorię Łukowa

Fenomenalna seria zwycięstw Victorii Łukowa dobiegła końca. Zespół dowodzony przez Jarosława Stępnia zremisował w Tyszowcach z tamtejszą Huczwą. Dla gości była to pierwsza w tym roku strata punktów

Ponad 3 mln zł na remont Harasiewiczówki. Chętnych nie ma

Ponad 3 mln zł na remont Harasiewiczówki. Chętnych nie ma

Muzeum Wsi Lubelskiej chce wyremontować zabytkowy budynek Harasiewiczów pochodzący z początku XIX wieku. Pomimo tego, że budżet opiewa na ponad 3,5 mln zł, nie znalazł się żaden chętny na wykonanie prac.

We wtorek rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty

We wtorek rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty

We wtorek 13 maja rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty, w których udział weźmie prawie 355 tys. uczniów. Na napisanie testów z j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego będą mieli więcej czasu niż dotychczas.

Maciej Krzaczek (Bogdanka LUK Lublin): Liga Mistrzów będzie ciekawym wyzwaniem

Maciej Krzaczek (Bogdanka LUK Lublin): Liga Mistrzów będzie ciekawym wyzwaniem

Rozmowa z Maciejem Krzaczkiem, wiceprezesem Bogdanki LUK Lublin

Auto szorowało po asfalcie

Jechał gratem na zakazie

Policjanci z ryckiej drogówki pełnili służbę na terenie Dęblina. Na ulicy Kockiej zauważyli osobowe renault, które tylnym zderzakiem niemalże ocierało o nawierzchnię. Wszystko wskazywało na to, że pojazd jest poważnie uszkodzony i nie ma prawa jeździć po drodze publicznej.

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK
ZDJĘCIA
galeria

W Lublinie powinni mieć wolne do środy, czyli opinie po złotym medalu siatkarzy Bogdanki LUK

Czwarta po rundzie zasadniczej PlusLigi Bogdanka LUK Lublin w sobotę wywalczyła pierwszy w historii klubu tytuł mistrza Polski. Jak spotkanie i ten sezon oceniają siatkarze i eksperci?

PGE MKS FunFloor zakończył występy u siebie wygraną z Gnieznem

Udane pożegnanie, PGE MKS FunFloor Lublin bez problemów pokonał rywalki z Gniezna

Szczypiornistki PGE MKS FunFloor w niedzielny wieczór pożegnały się ze swoimi kibicami. W ostatnim, domowym meczu sezonu 24/25 lublinianki pokonały w hali Globus MKS URBiS Gniezno 36:31. Bohaterką spotkania była Magda Balsam, która rzuciła aż 11 bramek.

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Pavol Stano (Górnik Łęczna): Mamy już tylko matematyczne szanse na baraże

Górnik Łęczna w niedzielę przegrał w Niecieczy z Bruk-Bet Termaliką i jego szanse na zajęcie miejsca w strefie barażowej spadły do minimum. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obydwu ekip?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium