Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

30 września 2015 r.
19:38

Pieszy zbliżający się do przejścia będzie miał pierwszeństwo

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 22 A A

Od 2017 roku w teorii pieszy będzie królem jezdni. Rządowy projekt przegłosowany w miniony piątek, zakłada że pieszy zbliżający się do przejścia będzie miał pierwszeństwo już zanim wejdzie na pasy.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Piesi to najsłabiej chroniona grupa uczestników ruchu drogowego. Dosadnie pokazują to statystyki wypadków. W Europie 22 proc., wszystkich ofiar wypadków to piesi, w Polsce te statystyki wyglądają jeszcze gorzej, bo stanowią oni 35 proc. wszystkich ofiar wypadków.

Niepokojące jest również to, że w zakresie ograniczenia ofiar wśród pieszych nie osiągnięto znaczących postępów. Od 2010 do 2013 liczba zabitych pieszych w Europie spadła tylko o 11 proc., w Polsce porównując rok 2014 do 2013 liczba ofiar spadła o 2 proc.

Zarówno europejskie jak i polskie statystyki pokazują, że najwięcej ofiar jest wśród osób w wieku 65 lat i starszych. Dzieci i młodzież do 17 roku życia to 8 proc. zabitych.

Wbrew powszechnej opinii piesi nie giną na obszarach niezabudowanych, ale właśnie na terenach miejskich. Według badań zachowań transportowych w polskich miastach, ruch pieszych stanowi 20-25 proc. ogółu całego ruchu, dla porównania w Paryżu – 36 proc. Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – 300 zabitych, następną w kolejności przyczyną było stanie lub leżenie na jezdni – 119 zabitych, trzecią najtragiczniejszą przyczyną stanowiło chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 60 zabitych.

– Piesi nie mają żadnej ochrony w przypadku zderzenia z pojazdem, dlatego tak ważne jest podkreślanie konieczności przestrzegania limitów prędkości. Już prędkość 50 km/h dopuszczalna w mieście powoduje, że w przypadku zderzenia samochodu z pieszym, większość pieszych nie przeżyje. Szanse szacuje się na około 60 proc. Przekroczenia limitu prędkości jeszcze bardziej ograniczają szanse pieszego na przeżycie – zderzenie z prędkością powyżej 70 km/h to brak szans na przeżycie takiego wypadku. Największe szanse na przeżycie, blisko 90 proc., ma pieszy w przypadku zdarzeń przy prędkościach do 30 km/h – tłumaczy Radosław Jaskulski, instruktor Škoda Auto Szkoła.

Warto o tym pamiętać, mając świadomość, że to kierujący samochodami osobowymi powodują najwięcej wypadków z pieszymi. Przyczynę tego stanu rzeczy jest nieudzielanie pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, nieprawidłowe manewry i zbyt duże prędkości z którymi przemieszczają się pojazdy.

Lista przewinień nie ogranicza się tylko do kierowców. Niebezpiecznie zachowują się również piesi. Kierowcy nie ustępują pierwszeństwa pieszym, a piesi wymuszają pierwszeństwo w momencie zbliżania się pojazdu. W przegłosowanym projekcie znalazł się zapis, że Przed wejściem na przejście pieszy będzie miał obowiązek zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa. Jeśli tego nie zrobi, może zostać uznany współwinnym ewentualnej kolizji, nawet gdy będzie jej jedyną ofiarą.

Wzajemny szacunek i świadomość ograniczeń związanych ze sposobem poruszania się tylko podniosą bezpieczeństwo. Jeśli do tego dodamy uprzejmość, a drogi będą budowane w duchu podniesienia bezpieczeństwa pieszych, wskaźniki wypadkowości będą się poprawiać. Prawo, choćby najlepsze, nie zastąpi myślenia i życzliwości na drodze.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 18:52
0
Najpierw trzeba nauczyć kultury poruszania się po drogach pieszych , kierowców i rowerzystów potem wprowadzać przepisy. Ostatnio słyszałam rozmowę dwóch starszych pan z których jedna wspominała że się zamyśliła i o mało nie weszła pod samochód. Ustępuje pieszym pierwszeństwa na przejściu dla pieszych ale czy mam zatrzymywać się przed każdym kto stoi na poboczu bo nie każdy przechodzi.
Avatar
gość / 1 października 2015 o 12:12
0

Jeszcze rowerzystom, dajcie  pierwszeństwo!.  Paranoja.  PIesi  bez przejścia dla nich też mają pierwszeństwo, pchają się sami w nieszczęśliwy wypadek. Dlaczego o tym się nie pisze, dlaczego ich się nie karze. Obawiam się, że teraz wzrośnie liczba wypadków z udziałem pieszych, to trzeba widzieć,   komórka na uszach, nie patrzy w ogóle na drogę i przechodzi. Jak wyhamować , zwłaszcza na śliskiej jezdni?

Avatar
maria / 1 października 2015 o 12:08
0

Jeszcze rowerzystom, dajcie  pierwszeństwo!.  Paranoja.  PIesi  bez przejścia dla nich też mają pierwszeństwo, pchają się sami w nieszczęśliwy wypadek. Dlaczego o tym się nie pisze, dlaczego ich się nie karze. Obawiam się, że teraz wzrośnie liczba wypadków z udziałem pieszych, to trzeba widzieć,   komórka na uszach, nie patrzy w ogóle na drogę i przechodzi. Jak wyhamować , zwłaszcza na śliskiej jezdni?

Avatar
Gość / 1 października 2015 o 10:44
0
...to obowiązuje w Szwecji od wielu wielu lat i nikomu nie przeszkadza. Przecież aż tak wielkiej różnicy cywilizacyjnej pomiędzy Polakiem, a Skandynawem nie ma. Skąd więc właśnie u nas tyle wypadków właśnie na pasach dla pieszych? Nauczmy się wreszcie, że osoba dochodząca do przejścia staje się niemalże przysłowiową świętą krową! To samo dotyczy rowerzystów. Od 30 ( z górą ) lat jeżdżę po Sztokholmie i na co dzień mam do czynienia z miłośnikami dwóch kolek pomykających slalomem wśród aut. Nikomu nie przyszłoby do głowy trąbienie lub ubliżanie im. Koniecznym wydaje mi się wspomnieć, że to miasto położone na wyspach ma niezliczona wręcz ilość mostów spinających ze sobą tę aglomerację, a to oznacza kilometrowe korki. Nikt nie okazuje zniecierpliwienia lub frustracji zdając sobie sprawę z trudności komunikacyjnych, a sam przecież wybrał auto w miejsce autobusu miejskiego, czy tez kolejki podziemnej ... Każdy mój przyjazd do kraju wiąże się z potrzeba przystosowania do tutejszego sposobu jazdy. Często mrożącej krew w zylach ...
...to obowiązuje w Szwecji od wielu wielu lat i nikomu nie przeszkadza. Przecież aż tak wielkiej różnicy cywilizacyjnej pomiędzy Polakiem, a Skandynawem nie ma. Skąd więc właśnie u nas tyle wypadków właśnie na pasach dla pieszych? Nauczmy się wreszcie, że osoba dochodząca do przejścia staje się niemalże przysłowiową świętą krową! To samo dotyczy rowerzystów. Od 30 ( z górą ) lat jeżdżę po Sztokholmie i na co dzień mam do czynienia z miłośnikami dwóch kolek pomykających slalomem wśród aut. Nikomu nie przyszłoby do głowy trąbienie lub ubliżani... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 07:14
0
Tu LEŻY PIESZY, który miał PIERSZEŃSTWO !
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 07:08
0
Jestem za ale w Lublinie my kierowcy staniemy. Potrzebna jest duża praca miasta ale to jest po za ich możliwościami. Przykłady : Sowińskiego Ruska i Królewska. Ulica Sowińskiego jest papierkiem lakmusowym dla pana Panie Prezydencie. Ze stadionu skorzystam raz w roku..z tej ulicy praktycznie ciągle
Avatar
obywatel / 1 października 2015 o 00:22
0

a kiedy wyremontują kładkę koło UMCS-u? znany jest termin? może przed wyborami poruszyć temat, bo skandalem jest, że nic się nie dzieje już kolejny rok w samym centrum miasta kultury. Odrapane, brzydkie i do tego zamknięte, a korki na pół głębokiej. Brawo Żuk kładka wizytówką całego miasta hahaha!!!

Avatar
adam / 30 września 2015 o 23:57
0

"...Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – 300 zabitych, następną w kolejności przyczyną było stanie lub leżenie na jezdni – 119 zabitych, trzecią najtragiczniejszą przyczyną stanowiło chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 60 zabitych..." To chyba pokazuje, że to piesi są winni wypadków - niech rząd zacznie budować kładki i przejścia podziemne, a nie wymyśla idiotyzmy które spowodują jeszcze większe ofiary wśród pieszych. Należy ODDZIELIĆ pieszych od drogi, aby nie mogli na nią wchodzić - nie będzie wypadków z ich udziałem. DROGI SĄ DLA SAMOCHODÓW, a dla pieszych chodniki.

Ta reasumując to co napisałaś całą odpowiedzialność za wypadki na przejściu dla pieszych,winę ponoszą piesi a kierowcy to nie winne owieczki których państwo i kodeks karny terroryzuje bo sie czepia Bogu ducha winnych kierowców.Pojedź sobie bracie do krajów Europy zachodniej ze swoim rozómowaniem i spróbuj je tam powcielać w życie.To tamejszy kodeks karny drogowy i policja raz dwa ci pokarze co jest nie tak z twoim tokiem rozumowania,gdy dostaniesz kilka bardzo wyskich mandatów włącznie z odebraniem prawa jazdy.I może dopiero tam sie nauczysz przestrzegać prawa i kodeksu drogowego.
Ta reasumując to co napisałaś całą odpowiedzialność za wypadki na przejściu dla pieszych,winę ponoszą piesi a kierowcy to nie winne owieczki których państwo i kodeks karny terroryzuje bo sie czepia Bogu ducha winnych kierowców.Pojedź sobie bracie do krajów Europy zachodniej ze swoim rozómowaniem i spróbuj je tam powcielać w życie.To tamejszy kodeks karny drogowy i policja raz dwa ci pokarze co jest nie tak z twoim tokiem rozumowania,gdy dostaniesz kilka bardzo wyskich mandatów włącznie z odebraniem prawa jazdy.I może dopiero tam... rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 23:24
0
Oby dotarło to do Świdnika. Ile razy zatrzymam się przed przejściem omija mnie z lewej LSW! Kto tam wydaje prawa jazdy? Krzysiek z L-na.
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 23:12
0
Pierwszeństwo dla pieszych. Nie trzeba daleko szukać. Wystarczy pojechać na Litwę. Wszystkie samochody zatrzymują się przed pieszym zbliżającym się do krawędzi jezdni na przejściu dla pieszych. Może to efekt drakońskich mandatów... nie wiem, ale naprawdę pieszy ma tam pierwszeństwo.
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 18:52
0
Najpierw trzeba nauczyć kultury poruszania się po drogach pieszych , kierowców i rowerzystów potem wprowadzać przepisy. Ostatnio słyszałam rozmowę dwóch starszych pan z których jedna wspominała że się zamyśliła i o mało nie weszła pod samochód. Ustępuje pieszym pierwszeństwa na przejściu dla pieszych ale czy mam zatrzymywać się przed każdym kto stoi na poboczu bo nie każdy przechodzi.
Avatar
gość / 1 października 2015 o 12:12
0

Jeszcze rowerzystom, dajcie  pierwszeństwo!.  Paranoja.  PIesi  bez przejścia dla nich też mają pierwszeństwo, pchają się sami w nieszczęśliwy wypadek. Dlaczego o tym się nie pisze, dlaczego ich się nie karze. Obawiam się, że teraz wzrośnie liczba wypadków z udziałem pieszych, to trzeba widzieć,   komórka na uszach, nie patrzy w ogóle na drogę i przechodzi. Jak wyhamować , zwłaszcza na śliskiej jezdni?

Avatar
maria / 1 października 2015 o 12:08
0

Jeszcze rowerzystom, dajcie  pierwszeństwo!.  Paranoja.  PIesi  bez przejścia dla nich też mają pierwszeństwo, pchają się sami w nieszczęśliwy wypadek. Dlaczego o tym się nie pisze, dlaczego ich się nie karze. Obawiam się, że teraz wzrośnie liczba wypadków z udziałem pieszych, to trzeba widzieć,   komórka na uszach, nie patrzy w ogóle na drogę i przechodzi. Jak wyhamować , zwłaszcza na śliskiej jezdni?

Avatar
Gość / 1 października 2015 o 10:44
0
...to obowiązuje w Szwecji od wielu wielu lat i nikomu nie przeszkadza. Przecież aż tak wielkiej różnicy cywilizacyjnej pomiędzy Polakiem, a Skandynawem nie ma. Skąd więc właśnie u nas tyle wypadków właśnie na pasach dla pieszych? Nauczmy się wreszcie, że osoba dochodząca do przejścia staje się niemalże przysłowiową świętą krową! To samo dotyczy rowerzystów. Od 30 ( z górą ) lat jeżdżę po Sztokholmie i na co dzień mam do czynienia z miłośnikami dwóch kolek pomykających slalomem wśród aut. Nikomu nie przyszłoby do głowy trąbienie lub ubliżanie im. Koniecznym wydaje mi się wspomnieć, że to miasto położone na wyspach ma niezliczona wręcz ilość mostów spinających ze sobą tę aglomerację, a to oznacza kilometrowe korki. Nikt nie okazuje zniecierpliwienia lub frustracji zdając sobie sprawę z trudności komunikacyjnych, a sam przecież wybrał auto w miejsce autobusu miejskiego, czy tez kolejki podziemnej ... Każdy mój przyjazd do kraju wiąże się z potrzeba przystosowania do tutejszego sposobu jazdy. Często mrożącej krew w zylach ...
...to obowiązuje w Szwecji od wielu wielu lat i nikomu nie przeszkadza. Przecież aż tak wielkiej różnicy cywilizacyjnej pomiędzy Polakiem, a Skandynawem nie ma. Skąd więc właśnie u nas tyle wypadków właśnie na pasach dla pieszych? Nauczmy się wreszcie, że osoba dochodząca do przejścia staje się niemalże przysłowiową świętą krową! To samo dotyczy rowerzystów. Od 30 ( z górą ) lat jeżdżę po Sztokholmie i na co dzień mam do czynienia z miłośnikami dwóch kolek pomykających slalomem wśród aut. Nikomu nie przyszłoby do głowy trąbienie lub ubliżani... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 07:14
0
Tu LEŻY PIESZY, który miał PIERSZEŃSTWO !
Avatar
Gość / 1 października 2015 o 07:08
0
Jestem za ale w Lublinie my kierowcy staniemy. Potrzebna jest duża praca miasta ale to jest po za ich możliwościami. Przykłady : Sowińskiego Ruska i Królewska. Ulica Sowińskiego jest papierkiem lakmusowym dla pana Panie Prezydencie. Ze stadionu skorzystam raz w roku..z tej ulicy praktycznie ciągle
Avatar
obywatel / 1 października 2015 o 00:22
0

a kiedy wyremontują kładkę koło UMCS-u? znany jest termin? może przed wyborami poruszyć temat, bo skandalem jest, że nic się nie dzieje już kolejny rok w samym centrum miasta kultury. Odrapane, brzydkie i do tego zamknięte, a korki na pół głębokiej. Brawo Żuk kładka wizytówką całego miasta hahaha!!!

Avatar
adam / 30 września 2015 o 23:57
0

"...Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem pieszych w Polsce w 2014 roku było nieostrożne wejście na jezdnię – 300 zabitych, następną w kolejności przyczyną było stanie lub leżenie na jezdni – 119 zabitych, trzecią najtragiczniejszą przyczyną stanowiło chodzenie nieprawidłową stroną jezdni – 60 zabitych..." To chyba pokazuje, że to piesi są winni wypadków - niech rząd zacznie budować kładki i przejścia podziemne, a nie wymyśla idiotyzmy które spowodują jeszcze większe ofiary wśród pieszych. Należy ODDZIELIĆ pieszych od drogi, aby nie mogli na nią wchodzić - nie będzie wypadków z ich udziałem. DROGI SĄ DLA SAMOCHODÓW, a dla pieszych chodniki.

Ta reasumując to co napisałaś całą odpowiedzialność za wypadki na przejściu dla pieszych,winę ponoszą piesi a kierowcy to nie winne owieczki których państwo i kodeks karny terroryzuje bo sie czepia Bogu ducha winnych kierowców.Pojedź sobie bracie do krajów Europy zachodniej ze swoim rozómowaniem i spróbuj je tam powcielać w życie.To tamejszy kodeks karny drogowy i policja raz dwa ci pokarze co jest nie tak z twoim tokiem rozumowania,gdy dostaniesz kilka bardzo wyskich mandatów włącznie z odebraniem prawa jazdy.I może dopiero tam sie nauczysz przestrzegać prawa i kodeksu drogowego.
Ta reasumując to co napisałaś całą odpowiedzialność za wypadki na przejściu dla pieszych,winę ponoszą piesi a kierowcy to nie winne owieczki których państwo i kodeks karny terroryzuje bo sie czepia Bogu ducha winnych kierowców.Pojedź sobie bracie do krajów Europy zachodniej ze swoim rozómowaniem i spróbuj je tam powcielać w życie.To tamejszy kodeks karny drogowy i policja raz dwa ci pokarze co jest nie tak z twoim tokiem rozumowania,gdy dostaniesz kilka bardzo wyskich mandatów włącznie z odebraniem prawa jazdy.I może dopiero tam... rozwiń
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 23:24
0
Oby dotarło to do Świdnika. Ile razy zatrzymam się przed przejściem omija mnie z lewej LSW! Kto tam wydaje prawa jazdy? Krzysiek z L-na.
Avatar
Gość / 30 września 2015 o 23:12
0
Pierwszeństwo dla pieszych. Nie trzeba daleko szukać. Wystarczy pojechać na Litwę. Wszystkie samochody zatrzymują się przed pieszym zbliżającym się do krawędzi jezdni na przejściu dla pieszych. Może to efekt drakońskich mandatów... nie wiem, ale naprawdę pieszy ma tam pierwszeństwo.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 0 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 0

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 3 1

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 6 1

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 2

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 4

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 18 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 19 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.