Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

8 stycznia 2003 r.
16:55
Edytuj ten wpis

Wagon R+ na cztery łapy

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 0 A A

Suzuki wagon R+ 4WD to najtańszy na polskim rynku samochód z napędem na obie osie - mechanizmem, który znakomicie sprawdza się nie tylko w pojazdach terenowych i rajdowych, ale również w zwykłych autach osobowych. Jego podstawową zaletą jest zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Producenci samochodów coraz częściej decydują się na wyposażenie aut osobowych w napęd na wszystkie cztery koła. Powód? Pojazd lepiej "trzyma” się drogi, jazda nim jest bezpieczniejsza, niż pojazdem z konwencjonalnym napędem na jedną oś.
Przez długie lata napęd na obie osie był domeną pojazdów terenowych, przeznaczonych do jazdy w trudnych warunkach, poza utwardzonymi drogami. Samochodom osobowym musiał wystarczyć napęd na tylne lub przednie koła. Okazało się jednak, że na śliskiej, ośnieżonej lub po prostu mokrej drodze, gdy łatwo o poślizg, samochód z czterema napędzanymi kołami zachowuje się znacznie pewniej. Bezpieczniej można nim pokonać kręte, górskie drogi lub jeździć po gruntowych ścieżkach. Szybko więc doceniono zalety takiego rozwiązania w samochodach osobowych
Suzuki od ponad trzydziestu lat specjalizuje się w produkcji aut z napędem na obie osie. Dysponując rozwiązaniami konstrukcyjnymi sprawdzonymi w pojazdach terenowych, zdecydowało się na zastosowanie napędu 4x4 w autach osobowych: Ignisie oraz Wagonie R+. W Norwegii aż 90 procent sprzedawanych aut Suzuki, to właśnie wagon R+ 4WD. W Polsce również rośnie zainteresowanie samochodami 4x4, gdyż warunki jazdy przez większą część roku są trudne. Z tego powodu firma wzbogaciła swą ofertę na polski rynek o wersję modelu wagon R+ z napędem na obie osie. Jest to najtańszy samochód 4x4 (w cenie od 44.000 zł) oraz jedyny w tej klasie aut.

Trochę techniki

Napędzanie wszystkich kół wymaga nieco bardziej skomplikowanej techniki, niż w przypadku napędu tylko na jedną oś. W zakręcie każde koło porusza się po innym torze, stąd układ taki albo musi mieć możliwość odłączenia napędu jednej osi albo posiadać centralny mechanizm różnicowy, umożliwiający jazdę po łuku bez ślizgania się kół.
W autach osobowych często stosowany jest układ, w którym napędzana jest jedna oś a na drugą napęd jest dołączany automatycznie za pomocą specjalnego sprzęgiełka w przypadku wystąpienia poślizgu. Gdy koła na jednej z osi tracą przyczepność, następuje samoczynne włączenie sprzęgła wiskotycznego, którego działanie polega na przenoszeniu momentu obrotowego przez stalowe płytki umieszczone na przemian w specjalnej cieczy, wypełniającej korpus sprzęgła. Większy moment obrotowy przekazywany jest na oś, której koła zachowują przyczepność. Dzięki temu auto radzi sobie z jazdą po nieutwardzonym gruncie lub na śliskim asfalcie. Wszystko to dzieje się automatycznie i nie wymaga ingerencji kierowcy.
Wagon R+ 4WD ma stały napęd na obie osie - 50/50, tzn. identyczny na przód i tył (system stosowany m.in. w samochodach Subaru). Moc przenoszona jest ze skrzyni biegów za pomocą kół zębatych poszczególnych biegów, wałka głównego i zdawczego oraz mechanizmu różnicowego poprzez półosie na przednie koła.
Napęd tylny rozpoczyna się od mechanizmu różnicowego przedniej osi. Na koła tylne przenoszony jest poprzez skrzynię rozdzielczą, dwa wały napędowe, umieszczone między nimi sprzęgło lepkościowe oraz tylny most.
Do obudowy mechanizmu różnicowego dołączone jest koło, które przekazuje napęd do skrzyni rozdzielczej. Następnie, za pomocą przekładni stożkowej napęd przekazywany jest na wał. Pomiędzy jego dwoma odcinkami znajduje się sprzęgło lepkościowe, które wykorzystuje zjawisko wiskozy (przylegania). Ze sprzęgła wychodzi następny odcinek wału, prowadzący do tylnego mostu. Most, to przekładnia stożkowa, koło atakujące i koło talerzowe (całość tworzy tzw. główkę). Z główki wychodzą dwie półosie, które przenoszą napęd na koła tylne.
Działanie napędu na cztery koła jest skomplikowane, jednak nie wymaga od kierowcy wagona R+ żadnych dodatkowych czynności ani wiedzy. W pełni może się oddać przyjemności bezpiecznej jazdy.

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium