Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Moto

1 marca 2007 r.
12:58
Edytuj ten wpis

Wybieramy części

Na rynku mamy różne rodzaje części zamiennych, oryginalne z nadrukiem koncernu samochodowego, zamienniki, podróby i części regenerowane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podpowiadamy, które wybrać.

Kiedy skończy się okres gwarancyjny, kierowcy z nowym autem bardzo często omijają autoryzowane stacje obsługi i serwisy dilerskie. Jest tam znacznie drożej niż w innych warsztatach. Chociaż nie zawsze. Stacje wiedzą, że inne warsztaty odbierają im klientów, dlatego wiele z nich stosuje do naprawy oryginalne części zamienne i obniża stawki godzinowe za naprawę. Wtedy ceny usług są niższe.
O tym, ile zapłacimy za naprawę, decyduje nie tylko koszt robocizny, ale w dużej mierze części zamienne. Dzielimy je na oryginalne, zamienniki, podróby i części regenerowane.
1. Części oryginalne. Oznaczone są znakiem koncernu samochodowego, ale produkowane najczęściej przez inne fabryki. Dzisiejsi producenci samochodów, np. w Tychach czy Gliwicach, to montownie, do których ze wszystkich stron przysyła się podzespoły i części. Tam na taśmie są one wkładane, by po kilkunastu minutach wyjechał gotowy samochód. Części oryginalne są najlepsze i najbardziej niezawodne, bo powstały w oparciu o dokumentację producenta samochodów. Dodatkowo, niekiedy są produkowane pod jego nadzorem. Części takie stosuje się do pierwszego montażu (składania auta), ale też napraw gwarancyjnych. Niestety, ich wadą jest wysoka cena.
2. Zamienniki. To też części oryginalne, ale pozbawione znaków koncernu samochodowego i inaczej zapakowane. Powstają na tych samych taśmach, co oryginalne w ramach wydłużania serii produkcyjnych. Najlepszym przykładem są tu amortyzatory. Produkują je znane firmy, jak Delphi, Bodge czy Valeo. Część z nich ze znakami koncernów trafia do aut na pierwszy montaż, ale reszta jest oferowana ze znakami producenta. Ich jakość jest identyczna.
3. Podróby. Są najtańsze, ale często zawodne. Produkują je dziesiątki fabryk i warsztatów, wzorując się na częściach oryginalnych. Niestety, bardzo często z gorszych materiałów, bez zachowania wymogów technologicznych. Dlatego, jeśli oryginalna końcówka drążka kierowniczego będzie służyła 100 tys. km, to podróba 20-30 tys. km. Podobnie jest z amortyzatorami, tarczami hamulcowymi, tarczą sprzęgłową czy nawet reflektorami. Te ostatnie nie tylko bardzo często trudno będzie dopasować, ale ponadto szybko będą parowały.
4. Części regenerowane. Chyba przed rokiem media zrobiły aferę, że jeden z producentów samochodowych stosował przy naprawach fabrycznie regenerowane części zamienne. Tymczasem części te są najczęściej tak samo dobre, jak oryginały, a czasem o połowę tańsze. Przy ich regeneracji używa się oryginalnych części metalowych (wcześniej skupowanych czy odzyskiwanych przy naprawach przez serwisy), w których wymienia się np. uszczelki, łączniki, części z tworzyw sztucznych itp. Zresztą, nie miejmy złudzeń. Za kilka lat większość części stosowanych przy naprawach będzie musiała być regenerowana. Żąda tego Unia Europejska.
5. Części powypadkowe. Pozyskiwane ze starych lub rozbitych aut. Na giełdach, w komisach można kupić części, które pochodzą z innych aut. Są one najczęściej nawet tańsze niż podróby. Niektóre są nawet godne polecenia, ale lepiej nie kupować tych eksploatacyjnych, czyli np. drążków układu kierowniczego, amortyzatorów, elementów zawieszenia itp. (wak)

Pozostałe informacje

""Rodzinne" zdjęcie w urzędzie
galeria

Siatkarze LUK Bogdanki u wojewody

Mistrzostwo Polski zdobyli w poprzednią sobotę, ale czas świętowania jeszcze nie minął. I pewni długo nie minie. Kolejny etap celebrowania niespodziewanego, ale jakże radosnego osiągnięcia siatkarzy Bogdanki LUK Lublin, miał miejsce w czwartek w Urzędzie Wojewódzkim.

Julia Szeremeta to gwiazda światowego boksu

Julia Szeremeta awansowała do finału Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie

Bokserka Paco Lublin nie dała szans w półfinale Angielce Sameenah Toussaint. Obie panie już w przeszłości spotkały się ze sobą w ringu. Miało to miejsce w 2022 r. mistrzostwach Europy U-22 rozgrywanych w chorwackim Porecu.

Sanatorium w Krasnobrodzie zostało w ostatnim czasie doinwestowane i odnowione. Powstał m.in. zupełnie nowy pawilon z komfortowymi pokojami. Kuracjusze wnoszą opłaty uzdrowiskowe regularnie. Gorzej jest z pobieraniem pieniędzy od gości w kwaterach prywatnych
galeria

Płacą głównie kuracjusze. Kto się miga od opłaty uzdrowiskowej?

Nie jest wygórowana, ale jedna z najniższych w kraju. Dla samorządu ma duże znaczenie, zwłaszcza że może być podwojona z budżetu państwa. Niestety, z pobieraniem opłat uzdrowiskowych w Krasnobrodzie jest słabo. Burmistrz ubolewa.

Emmanuel Lecomte rozegrał bardzo dobre zawody

PGE Start Lublin po znakomitym meczu pokonał Energe Icon Sea Czarni Słupsk

„Czerwono-czarni” przystępowali do pierwszego meczu ćwierćfinału mistrzostw Polski z pozycji faworyta – wszak w sezonie zasadniczym zajęli trzecie miejsce. Na parkiecie jednak różnicy pozycji nie było widać, a zwycięstwo zawdzięczają kapitalnej akcji obronnej Tyrana De Lattibeaudiere.

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Miasto szykuje remont dróg osiedlowych. Krótko, ale intensywnie

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego szykuje się do remontu kilku kolejnych uliczek osiedlowych. Robotnicy mają pojawić się na Bronowicach i Czechowie Północnym.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II
Nasz Patronat
18 maja 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert dedykowany św. Janowi Pawłowi II

W 105 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II odbędzie się specjalny koncert – „Pieśń wiolonczeli”, podczas którego można będzie usłyszeć najwspanialsze światowe dzieła napisane na wiolonczele z akompaniamentem fortepianu.

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

Włamanie do pubu U Fotografa. Złodzieje zabrali alkohol i sprzęt

W czwartek nad ranem, tuż po godzinie 4:00, dwóch mężczyzn włamało się na teren podwórka przy pubie U Fotografa przy ul. Złotej 2. Ich celem był sezonowy bar.

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

Masowa kampania SMS-owa i zagraniczne reklamy. Trwa wojna informacyjna w kampanii prezydenckiej

W ciągu dwóch dni do mieszkańców wielu województw trafiły dziesiątki tysięcy SMS-ów uderzających w Rafała Trzaskowskiego. Komitet KO zapowiada zawiadomienie do prokuratury. Tymczasem pojawiły się też kontrowersje wokół reklam promujących Trzaskowskiego w sieci – zdaniem NASK mogły być finansowane z zagranicy.

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Azoty Puławy mimo wielu problemów utrzymały się w Orlen Superlidze

Dramatyczna sytuacja KS Azoty Puławy. "Czy znajdzie się ktoś, kto da nam szansę dalej pisać tę historię?"

O problemach finansowych KS Azoty Puławy wiadomo od dawna. Mimo to drużyna zdołała zapewnić sobie utrzymanie w Orlen Superlidze i to już jakiś czas temu. Pytanie jednak czy uda się w ogóle przystąpić do rozgrywek w kolejnym sezonie? Bez wsparcia będzie to niemożliwe.

Rektor AZ (na pierwszym planie): To świetne zaplecze dydaktyczno-materialne dla Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Cieszy nas to ogromnie, bowiem Wydział ten dynamicznie rozwija się.
galeria

Otworzyli otwarte. Kompleks dydaktyczny AZ za ministerialne miliony

Studenci z nowoczesnych, wyremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeń korzystają już kilka miesięcy. Ale dopiero teraz odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu budynków Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22. Uczelnia kupiła je kilka lat temu od innej, upadającej.

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

W piątek kierowcy będą mogli spróbować swoich sił na profesjonalnym torze jazdy. Przed nami wydarzenie "Bezpieczny kierowca".

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Czasami rzeczywistość miesza nam się z fikcją. Pewien mieszkaniec Kraśnika chciał zostać gwiazdą filmów akcji i przed policjantami uciekał po dachach budynków.

Kierowała pod wpływem alkoholu i miała fałszywe prawo jazdy

Kierowała pod wpływem alkoholu i miała fałszywe prawo jazdy

Uwagę policjantów zwróciła tym, że nie miała włączonych świateł. Jednak dla 38-latki z Krasnegostawu to był początek problemów.

Nowe centrum bezpieczeństwa w Lublinie coraz bliżej. Miasto poznało oferty

Nowe centrum bezpieczeństwa w Lublinie coraz bliżej. Miasto poznało oferty

Miasto Lublin ogłosiło przetarg na dokumentację projektową dla Lubelskiego Centrum Bezpieczeństwa. Oferty już otwarte. Jedna zmieściła się w budżecie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium