Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

4 lutego 2022 r.
20:31

Nadbużanka ogołacana z największych drzew. Na opał dla wojska

„Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – chwali się w internecie firma z Horodyszcza i zamieszcza zdjęcia i filmy z usuwania największych drzew na trasie z Włodawy do Kodnia
„Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – chwali się w internecie firma z Horodyszcza i zamieszcza zdjęcia i filmy z usuwania największych drzew na trasie z Włodawy do Kodnia (fot. Drewno-Monter Rekonstrukcja)

Pilarze, którzy społecznie podjęli się wycinki, drewno wożą prosto na granicę. „Jesion nawet mokry pali się znakomicie, inne gatunki Żołnierze będą spalać pół na pół z suchym drewnem i gra gitara, wszyscy zadowoleni”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pień największego wyciętego jesiona ma ponad trzy metry obwodu.

– Wzięłam miarkę i pojechałam zrobić zdjęcia. Tym wyciętym i tym, co jeszcze rosną. O zdjęcia prosił Michał Książek – opowiada Edyta Gałan z włodawskiej Inicjatywy Miedzy Drzewami.

Michał Książek kilka lat temu przejechał peryferyjną, najbardziej na wschód wysuniętą arterią, która wiedzie od Hrubieszowa do Terespola, a potem dalej – aż do Hajnówki. Potem napisał „Drogę 816”. Powstał znakomity reportaż czy też „esej o uważności” – jak pisał o książce recenzent tygodnika „Polityka”.

Jeśli Książek wybierze się w tę trasę jeszcze raz, za kilka tygodni, to może nadbużanki nie poznać. Na liście do wycinki przy trasie 816 w gminach Kodeń, Hanna, Sławatycze i Włodawa znalazło się 20 przydrożnych drzew. Na tym jednak nie koniec. Dopytywany o plany wycinek Zarząd Dróg Wojewódzkich przyznaje, że „w rejonie ZDW Biała Podlaska do wycięcia na trasie 816 zostało wytypowanych 166 sztuk drzew o średnicy pnia od 75 cm do 235 cm”.

O skali planowanej wycinki po raz pierwszy napisaliśmy w czwartek. Tego samego dnia wieczorem rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich poinformował nas, że z Rejonu ZDW Biała Podlaska „żołnierzom stacjonującym przy wschodniej granicy zostanie przekazane tylko kilka sztuk drzew”.

Pilarze, strażacy-ochotnicy i żołnierze

Wycinka przydrożnych drzew na nadbużance trwa od stycznia.

W dni wolne od pracy drzewa ścinają pilarze z firmy Marcina Zieńczuka z Horodyszcza (Drewno-Monter Rekonstrukcja). Pomagają im strażacy ochotnicy z OSP Paszenki. W OSP Paszenki pan Marcin pełni funkcję sekretarza – tak przynajmniej wynika z Krajowego Rejestru Sądowego.

Postępy prac można śledzić na Facebooku firmy. Na zdjęciach i filmach drzewa są powalane za pomocą lin ciągniętych przez wojskowe samochody. Na szosie stoją w tym czasie wozy strażackie z odpalonymi kogutami.

„Kolejny raz dajemy z siebie wszystko, bezinteresownie, ku chwale Ojczyzny. Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – relacjonuje pan Marcin.

Na krytykę internautów zszokowanych tym, co się dzieje odpowiada na bieżąco:

„Rejon Dróg przekazał te drzewa w prezencie Wojsku, a ja z moimi Przyjaciółmi zgłosiliśmy się na Ochotnika do wycinki tych drzew, bo w naszych Szeregach są doświadczeni i mądrzy Pilarze”,

„Nikt nikogo do tego nie zmusza, my pomagamy bo czujemy się Polakami Patriotami i będziemy walczyć o naszą Ojczyznę i Rodziny gdy wróg u bram!!!”

 „Dlaczego ŹLE ? Bo żal Wam dupę ściska, że Polska jest SILNA i NIEPODLEGŁA!!! Wspierajcie Naszych BOHATERÓW na Granicy, zawdzięczacie Im Wolność i Życie.”

Pochylone, chore albo za blisko jezdni

Szef firmy Drewno-Monter Rekonstrukcja wrzuca do sieci też pismo z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie – rejon we Włodawie skierowane do Wojska Polskiego w Kopytowie w gminie Kodeń.

Wynika z niego, że ZDW „nieodpłatnie przekazuje drzewa” wojsku w ilości 33,61 m3 „zgodnie z uzgodnieniami podjętymi na spotkaniu w Kodniu”. Jest też lista dwudziestu drzew ze sporządzonej przez drogowców inwentaryzacji. Największe to kasztanowiec (250 cm obwodu) i jesiony (315 cm). Pismo ma datę 17 stycznia 2022 r.

– Drzewa do wycinki zostały wytypowane z kilku powodów. Stanowiły zagrożenie w ruchu drogowym, bo rosły w zbyt bliskiej odległości od skraju jezdni. Część była pochylona, istniało więc duże prawdopodobieństwo, że mogły się złamać. Inne były chore – przekonuje Kamil Jakubowski, rzecznik Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

– Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW Kamil Jakubowski (fot. Drewno-Monter Rekonstrukcja)

Co sprawdza RDOŚ

– Jeśli chodzi o planowane wycinki w pasach drogowych, to my jedynie opiniujemy takie wnioski. W sensie proceduralnym to nie my jesteśmy najważniejsi – tłumaczy Paweł Duklewski, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie. – Wszystkie wnioski weryfikujemy. Czy, na przykład, rzeczywiście trzeba wycinać wszystko. Czy wycinka będzie prowadzona we właściwym czasie. Funkcjonuje też procedura milczącej zgody. Jeżeli mamy pełną informację, że przydrożne drzewa przeszkadzają w planowanej inwestycji lub stanowią zagrożenie, jak to ma miejsce podczas ostatnich wichur, to brak naszej odpowiedzi należy uznać za wydanie opinii pozytywnej.

Na nasza prośbę Duklewski sprawdza, jak wyglądała urzędnicza ścieżka w tym konkretnym wypadku.

– Do RDOŚ w Lublinie w 2021 r. wpłynęły wnioski na uzgodnienie decyzji o wycince 47 drzew w gminach Kodeń, Sławatycze, Włodawa, miasto Włodawa i Wola Uhruska. W jednym przypadku, po przeprowadzeniu wizji lokalnej, zakwestionowano konieczność wycinki sześciu drzew. Ponowny projekt decyzji, który uwzględnił nasze zastrzeżenia już tych sześciu drzew nie obejmował. Do RDOŚ w Lublinie nie wpłynęły żadne wnioski na wycinki planowane w I kwartale 2022 r.

Urzędniczka: Są wichury, trzeba wyciąć

Pani Agnieszka Marciocha mieszka w pobliskiej Różance. Jest jednym z mieszkańców zaangażowanych w obronę przed wycinką zabytkowej alei lipowej prowadzącej do dawnego majątku Pociejów. Tam drzewa już zostały przez drogowców ponumerowane, ale ostateczną decyzję o ich losie podejmie konserwator zabytków.

– Gdy zaczęli wycinać przy nadbużance, zadzwoniłam do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Od pani urzędniczki usłyszałam, że jak pień jest zdrowy, to wcale nie oznacza, że całe drzewo jest zdrowe. Gałęzie na drogę cały czas lecą. I trzeba wycinać zapobiegawczo, bo klimat się zmienia, więc są coraz większe wichury – opowiada mieszkanka Różanki.

Na posesji Marciochy też rośnie dorodny jesion.

– Mąż mówi, że pamięta go z dzieciństwa, a jednak nie jest aż tak ogromny jak te, które wycieli przy tej drodze. Więc ile lat musiały one mieć? – zastanawia się.

Razem z Edytą Gałan z Włodawy zmierzyła pnie po wyciętych drzewach. Obwód największego to ponad 3 metry. Odległość od szosy – 3 metry.

– Ludzie, którzy tu przyjeżdżają zachwycają się nie tylko przyrodą Poleskiego Parku Narodowego, ale też naszymi malowniczymi drogami i miejscowościami. Ten klimat robią właśnie drzewa – dodaje.

Kolejna akcja w sobotę

Gdyby ktoś chciał się włączyć w akcję pod hasłem „Murem za polskim mundurem”, koordynowaną przez pilarzy z Horodyszcza, to jest okazja już w ten weekend.

„Już w sobotę kolejna akcja wsparcia Granicy, tym razem raczej po cichu bo słychać głośne wycie i ujadanie psów więc nie będziemy ich niepotrzebnie stresować i denerwować. Chętnych do bezinteresownej pomocy naszemu Wojsku zapraszam do kontaktu i współpracy” – napisał 27 stycznia pan Marcin z Drewno-Monter Rekonstrukcja.

Paweł Duklewski, rzecznik RDOŚ w Lublinie: 

Topole, którymi niegdyś obsadzano drogi, dziś zbliżają się do swojego granicznego wieku. Ich wartość przyrodnicza jest znikoma, nie są też cennym surowcem przemysłowym, a mogą stanowić zagrożenie, szczególnie podczas silnych wiatrów i burz. Inne drzewa, jak charakteryzujące się miękkim drewnem jesiony, puszczają już soki. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, te soki zamarzają i drzewa łamią się jak przysłowiowe zapałki. Jesteśmy obecnie w czasie poza sezonem lęgowym. Całe szczęście, że właśnie teraz drogowcy się tym tematem zajmują. Z przyrodniczego punktu widzenia jest to najlepsza pora na prowadzenie takich wycinek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium