Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 czerwca 2025 r.
15:12

Nauka dla każdego. Nowe formaty i tysiące projektów na Lubelskim Festiwalu Nauki

13 września 2025 0:00
(fot. Łukasz Jędrzejewski/Politechnika Lubelska)

Od 13 do 19 września Lublin ponownie rozbłyśnie nauką, pasją i odkrywaniem. Wszystko za sprawą XXI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Inżynieria życia”. Gospodarzem tegorocznej odsłony wydarzenia jest Politechnika Lubelska, która wraz z czterema innymi lubelskimi uczelniami oraz miastem Lublin przygotowała setki wydarzeń edukacyjnych i popularnonaukowych skierowanych do odbiorców w każdym wieku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasło „Inżynieria życia” – jak podkreślają organizatorzy – ma symbolizować nowoczesne, interdyscyplinarne podejście do nauki. Nie chodzi tylko o technologię i wynalazki, ale również o projektowanie lepszej jakości życia – od ochrony zdrowia, przez edukację i relacje społeczne, po zrównoważony rozwój. – To świadome projektowanie świata dla człowieka i środowiska – mówi prof. Konrad Gromaszek, prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji Politechniki Lubelskiej.

W tym roku zmienił się także adres strony internetowej festiwalu – teraz to lubelskifestiwalnauki.eu. Nowa domena ma podkreślać europejski charakter wydarzenia, którego LFN stał się integralną częścią, dołączając do sieci EUSEA – Europejskiej Sieci Popularyzacji Nauki.

Nowości na Pikniku Naukowym

Wielką nowością tegorocznej edycji jest zmiana formuły Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się 14 września pod dachem Targów Lublin. Zamiast stoisk uczelnianych – osiem stref tematycznych, m.in.: „Człowiek i społeczeństwo”, „Sztuka i kreacja”, „Natura i zrównoważony rozwój”, „Zdrowie i aktywność” czy „Biznes, innowacje i marketing”. Po raz pierwszy pojawi się również Strefa Charytatywna, której celem w tym roku będzie zbiórka środków na leczenie małego Frania Style chorego na dystrofię mięśniową Duchenne'a.

Tysiące projektów i setki możliwości

Od 15 do 19 września w przestrzeniach uczelni i instytucji partnerskich odbędą się setki wykładów, pokazów i warsztatów – zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Do tej pory zarejestrowano już ponad 1000 projektów – od warsztatów genetyki, przez robotykę i biotechnologię, po projekty filozoficzne i artystyczne.

UMCS zaprasza m.in. na warsztaty „Od syntezy do identyfikacji – jak powstają leki”, „Sekretne litery życia” (izolacja DNA) czy pokaz „Od piasku do światłowodu”.

Uniwersytet Medyczny przygotował zajęcia o trenowaniu pamięci, inżynierii ciała, drukowaniu tkanek 3D czy badaniach nad komórkami macierzystymi.

Z kolei Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II proponuje projekty filozoficzne i psychologiczne, symulacje procesów karnych, koncerty i warsztaty uważności.

Uniwersytet Przyrodniczy zaprosi uczestników m.in. na „Psie Wity Show”, zajęcia o fizyce cieczy i ekologiczne warsztaty kulinarne.

Miasto dołącza do naukowego święta

Miasto Lublin przygotowało bogaty program aktywności w przestrzeni miejskiej – warsztaty podcastowe, spotkania z piłkarzami Motoru Lublin, zajęcia z miejskimi konserwatorami zabytków i działania edukacyjne o hejcie w sieci czy rewitalizacji miasta.

– Chcemy pokazać, że miasto to przestrzeń twórcza, dostępna dla wszystkich – mówi Wiktoria Herun z Urzędu Miasta Lublin.

Program głównych wydarzeń

  • 13 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia w Chatce Żaka

  • 14 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy w Targach Lublin

  • 15–19 września – prezentacje, warsztaty, wystawy w przestrzeniach uczelni i instytucji partnerskich

  • 19 września (piątek) – Gala Zamknięcia w Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury PL

Zapisy już ruszają. Warto się spieszyć

Zapisy na wydarzenia rozpoczynają się 25 czerwca o godz. 10:00 na stronie lubelskifestiwalnauki.eu. Udział we wszystkich projektach jest bezpłatny.

– Warto śledzić na bieżąco harmonogram, bo liczba projektów wciąż rośnie – zachęca dr Magdalena Maciaszczyk, główna koordynatorka festiwalu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Jan Urban nowym selekcjonerem? Michał Probierz już mu pogratulował

Od kilkunastu dni nazwisko Jana Urbana w polskich mediach wymieniane jest przez wszystkie przypadki w kontekście objęcia przez niego reprezentacji narodowej. W czwartek Polski Związek Piłki Nożnej planował oficjalne zaprezentowanie nowego selekcjonera. W środę Cezarego Kuleszę ubiegł… Michał Probierz, który publicznie złożył gratulacje Urbanowi

Wypadek na S17. Droga zablokowana
ZDJĘCIA

Wypadek na S17. Droga zablokowana

Zderzenie dwóch aut osobowych na trasie Piaski-Zamość. Jedna osoba jest ranna.

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Drogi, oświetlenie i kanalizacja - inwestycje w Głusku

Nowe drogi, oświetlenie i rozbudowa sieci kanalizacyjnej – to inwestycje, na które samorząd gminy Głusk podpisał właśnie umowy. Prace już się rozpoczęły.

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski
Dzień Wschodzi
film

„Jesteśmy już w pierwszej fazie wojny”. Generał Jakubczyk o zagrożeniach, słabości służb i gotowości Polski

Zdaniem generała brygady Artura Jakubczyka, Polska już teraz znajduje się w pierwszym etapie nowoczesnej wojny hybrydowej. – Mamy do czynienia z działaniami dezinformacyjnymi, cyberatakami i próbami destabilizacji społecznej. A służby specjalne? Są kompletnie nieprzygotowane – ostrzega były zastępca dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej i szef strategii wywiadu NATO.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty