

Od 13 do 19 września Lublin ponownie rozbłyśnie nauką, pasją i odkrywaniem. Wszystko za sprawą XXI edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki (LFN), który w tym roku odbywa się pod hasłem „Inżynieria życia”. Gospodarzem tegorocznej odsłony wydarzenia jest Politechnika Lubelska, która wraz z czterema innymi lubelskimi uczelniami oraz miastem Lublin przygotowała setki wydarzeń edukacyjnych i popularnonaukowych skierowanych do odbiorców w każdym wieku

Hasło „Inżynieria życia” – jak podkreślają organizatorzy – ma symbolizować nowoczesne, interdyscyplinarne podejście do nauki. Nie chodzi tylko o technologię i wynalazki, ale również o projektowanie lepszej jakości życia – od ochrony zdrowia, przez edukację i relacje społeczne, po zrównoważony rozwój. – To świadome projektowanie świata dla człowieka i środowiska – mówi prof. Konrad Gromaszek, prorektor ds. cyfryzacji i komercjalizacji Politechniki Lubelskiej.
W tym roku zmienił się także adres strony internetowej festiwalu – teraz to lubelskifestiwalnauki.eu. Nowa domena ma podkreślać europejski charakter wydarzenia, którego LFN stał się integralną częścią, dołączając do sieci EUSEA – Europejskiej Sieci Popularyzacji Nauki.
Nowości na Pikniku Naukowym
Wielką nowością tegorocznej edycji jest zmiana formuły Lubelskiego Pikniku Naukowego, który odbędzie się 14 września pod dachem Targów Lublin. Zamiast stoisk uczelnianych – osiem stref tematycznych, m.in.: „Człowiek i społeczeństwo”, „Sztuka i kreacja”, „Natura i zrównoważony rozwój”, „Zdrowie i aktywność” czy „Biznes, innowacje i marketing”. Po raz pierwszy pojawi się również Strefa Charytatywna, której celem w tym roku będzie zbiórka środków na leczenie małego Frania Style chorego na dystrofię mięśniową Duchenne'a.
Tysiące projektów i setki możliwości
Od 15 do 19 września w przestrzeniach uczelni i instytucji partnerskich odbędą się setki wykładów, pokazów i warsztatów – zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Do tej pory zarejestrowano już ponad 1000 projektów – od warsztatów genetyki, przez robotykę i biotechnologię, po projekty filozoficzne i artystyczne.
UMCS zaprasza m.in. na warsztaty „Od syntezy do identyfikacji – jak powstają leki”, „Sekretne litery życia” (izolacja DNA) czy pokaz „Od piasku do światłowodu”.
Uniwersytet Medyczny przygotował zajęcia o trenowaniu pamięci, inżynierii ciała, drukowaniu tkanek 3D czy badaniach nad komórkami macierzystymi.
Z kolei Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II proponuje projekty filozoficzne i psychologiczne, symulacje procesów karnych, koncerty i warsztaty uważności.
Uniwersytet Przyrodniczy zaprosi uczestników m.in. na „Psie Wity Show”, zajęcia o fizyce cieczy i ekologiczne warsztaty kulinarne.
Miasto dołącza do naukowego święta
Miasto Lublin przygotowało bogaty program aktywności w przestrzeni miejskiej – warsztaty podcastowe, spotkania z piłkarzami Motoru Lublin, zajęcia z miejskimi konserwatorami zabytków i działania edukacyjne o hejcie w sieci czy rewitalizacji miasta.
– Chcemy pokazać, że miasto to przestrzeń twórcza, dostępna dla wszystkich – mówi Wiktoria Herun z Urzędu Miasta Lublin.
Program głównych wydarzeń
-
13 września (sobota) – Uroczysta Gala Otwarcia w Chatce Żaka
-
14 września (niedziela) – Lubelski Piknik Naukowy w Targach Lublin
-
15–19 września – prezentacje, warsztaty, wystawy w przestrzeniach uczelni i instytucji partnerskich
-
19 września (piątek) – Gala Zamknięcia w Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury PL
Zapisy już ruszają. Warto się spieszyć
Zapisy na wydarzenia rozpoczynają się 25 czerwca o godz. 10:00 na stronie lubelskifestiwalnauki.eu. Udział we wszystkich projektach jest bezpłatny.
– Warto śledzić na bieżąco harmonogram, bo liczba projektów wciąż rośnie – zachęca dr Magdalena Maciaszczyk, główna koordynatorka festiwalu.
