Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 grudnia 2024 r.
16:49

Nowe rezerwaty przyrody w Lubelskiem. Będzie ich jeszcze więcej

Autor: Zdjęcie autora oprac. JS
(fot. DW/archiwum)

Od środy w Polsce będą 53 nowe rezerwaty przyrody, spośród nich 3 powstaną w Lubelskiem, w trzech różnych powiatach. To odsłona akcji „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Celem inicjatywy jest uczczenie jubileuszu 100-lecia poprzez objęcie ochroną najcenniejszych fragmentów Lasów Państwowych i powiększenie sieci rezerwatów przyrody. Są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach tej akcji. Aktualnie trwają prace nad kolejnymi projektami rezerwatów, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku – informuje Cezary Wierzchoń, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

O nowe rezerwaty w naszym województwie wnioskowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Formalnie powstaną 4 grudnia. Co to za rejony?

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule”

Rezerwat przyrody „Kurhany-Namule” położony jest na terenie gminy Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim. Jego powierzchnia wynosi 1,51 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Krasnystaw, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu „Kurhany-Namule” jest zachowanie stanowiska archeologicznego, które stanowi cmentarzysko kurhanowe datowane na okres wczesnego średniowiecza. Rezerwat obejmuje fragment lasu z cmentarzyskiem kurhanowym.

Tworzy je pięćdziesiąt kopców ziemnych o okrągłym lub owalnym obrysie, usytuowanych na wyniesieniu w sposób uporządkowany na osi wschód-zachód. Cmentarzysko zostało odkryte podczas badań powierzchniowych Archeologicznego Zdjęcia Polski w 1981 r. W 1983 r. przeprowadzono archeologiczne badania wykopaliskowe trzech kopców, które w pełni potwierdziły sepulkralny charakter stanowiska. Odkryto wówczas przepalone fragmenty kości ludzkich pod nasypami kurhanów. Na podstawie licznych materiałów ceramicznych ustalono chronologię stanowiska na okres wczesnego średniowiecza (od VII do X w.). Stanowisko zostało również wpisane do rejestru zabytków.

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” im. Marka Kellera

Rezerwat przyrody „Las Ochoża” jest położony na terenie gminy Wyryki w powiecie włodawskim. Jego powierzchnia wynosi 192,91 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Włodawa, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Celem rezerwatu przyrody „Las Ochoża” imienia Marka Kellera jest zachowanie zbiorowisk leśnych – olsów i grądów. Rezerwat obejmuje łęgi jesionowo-olszowe i olsy porzeczkowe oraz nieco wyżej położone niewielkie wyspy grądów. Kluczowym gatunkiem w rezerwacie jest olsza czarna, co wskazuje na występowanie charakterystycznych warunków wilgotnościowych, które sprzyjają bioróżnorodności i unikalności tego terenu. Na obszarze planowanego rezerwatu można zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych.

Magazynowanie wody występujące na terenie planowanego rezerwatu jest kluczowym procesem, który ma istotne znaczenie dla funkcjonowania tego środowiska naturalnego. Retencja wody w tym ekosystemie pomaga w łagodzeniu ekstremalnych zjawisk klimatycznych, takich jak intensywne opady czy długotrwałe susze. Przyczynia się to do stabilizacji lokalnego mikroklimatu. Na niewielkim wzniesieniu terenu w centrum planowanego rezerwatu znajduje się udokumentowane stanowisko archeologiczne z wczesnośredniowiecznym grodziskiem.

Rezerwat przyrody ,,Las Ochoża'' imienia Marka Kellera położony jest w granicach obszaru Natura 2000 Uroczysko Mosty-Zahajki PLB060014. Przedmiotowy rezerwat, po uzyskaniu zgody rodziny, nazwano imieniem doktora Marka Kellera - osoby zasłużonej dla ochrony przyrody tego terenu i współautora dokumentacji do utworzenia niniejszej formy ochrony. Będzie to służyło uczczeniu pamięci o nim, jako wybitnym ornitologu, orędowniku ochrony przyrody, badaczu Lasów Sobiborskich, długoletnim i bardzo cenionym wykładowcy i wychowawcy młodzieży akademickiej.

Rezerwat przyrody „Sosnowiec”

Rezerwat przyrody „Sosnowiec” zlokalizowany na terenie gminy Milejów w powiecie łęczyńskim. Jego powierzchnia wynosi 70,52 ha. Całość gruntów rezerwatu należy do Skarbu Państwa i jest administrowana przez Nadleśnictwo Świdnik, podległe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Celem ochrony rezerwatu przyrody „Sosnowiec” jest zachowanie cennych zbiorowisk leśnych i nieleśnych stanowiących miejsca bytowania chrząszczy saproksylicznych należących do rzadkości faunistycznych.

Rezerwat „Sosnowiec” leży na terasie zalewowej Wieprza. Rzeka w sąsiedztwie rezerwatu jest nieuregulowana, a jej koryto ma charakter naturalny. W samym rezerwacie sieć wodną stanowią liczne zastoiska wodne, pozostałości starorzecza Wieprza oraz rowy melioracyjne. Występują tutaj zbiorowiska leśne takie jak: łęgi wierzbowe z klasy Salicetea purpureae, łęgi olszowe i jesionowe z klasy Querco-Fagetea, bory mieszane świeże z klasy Vaccinio-Piceetea, lasy mieszane świeże, lasy świeże z klasy Querco-Fagetea i nieleśne zbiorowiska wodne z klas: Lemnetea, Potametea oraz szuwarowe z klasy Phragmitetea.

Znaczne nagromadzenie w rezerwacie tzw. "martwego drewna" tworzy dobre warunki do rozwoju zgrupowań chrząszczy saproksylicznych tj. Scaphisoma boreale, Euplectus decipiens, Corticaria alleni, Aeletes atomarius, Microrhagus lepidus, Dromaeolus barnabita, Dirrhagofarsus attenuatus określanych jako rzadkości faunistyczne i gatunki reliktowe lasów pierwotnych. Rezerwat „Sosnowiec” położony jest w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Dolina Środkowego Wieprza PLH060005. Ponadto rezerwat znajduje się na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Jak się dowiadujemy, są to pierwsze rezerwaty tworzone na terenie województwa lubelskiego w ramach akcji. Trwają prace nad kolejnymi projektami, których utworzenie nastąpi w przyszłym roku.

Link sponsorowany:

Poszukujesz organizację odzysku opakowań? Sprawdź stronę ekocykl.org

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium