Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

9 maja 2023 r.
19:21

Duże pieniądze dla lubelskiej wsi. Dla gospodyń i winiarni. Zdjęcia

0 A A

Blisko milion złotych trafi do dwudziestu Lokalnych Grup Działania, Kół Gospodyń Wiejskich, organizacji producentów, a także organizacji samorządowych w województwie lubelskim z najnowszego konkursu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Co ważne: warsztaty, szkolenia, konferencje, wyjazdy studyjne i publikacje zostaną sfinansowane w 100 procentach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie na Lubelszczyźnie zarejestrowanych jest 556 Partnerów KSOW. Do ostatniego konkursu zgłosiło się 23. Po weryfikacji pieniądze otrzyma 20 z nich.

Najwięcej, bo aż trzy projekty za ponad 100 tysięcy złotych, zorganizowane zostaną w Opolu Lubelskim. Po raz drugi w tym mieście odbędzie się jesienią Kongres Kół Gospodyń Wiejskich, a także spotkanie liderów lokalnej społeczności, podczas którego docenieni zostaną sołtysi z gminy. Trzeci projekt to wyjazd do wioski tematycznej w kraju.

Dwie umowy na 112 150 zł podpisał we wtorek m.in. Grzegorz Kapica, burmistrza Józefowa nad Wisłą, prezes Lokalnej Grupy Działania „Owocowy Szlak”. – Pierwsza z nich to realizacja konferencji i szkolenia dla wszystkich LGD tworzących lubelską sieć. Umowa opiewa na środki na zapoznanie ze strategią i możliwościami jaki daje nowy okres perspektywy – mówi burmistrz Kapica.

Druga umowa „Smart Villages, czyli jak poprawić jakość życia na wsi” dedykowana jest naszemu stowarzyszeniu LGD „Owocowy szlak” na zapoznanie się z praktykami w ramach projektu cyfrowa, inteligenta wioska i korzystaniu z nowoczesnych technologii informacyjnych.

Wsparcie otrzymają także dwa projekty o podobnie brzmiących nazwach: „W KGW siła”, który za 30 tysięcy realizować będzie Gmina Fajsławice oraz „W kobietach siła – aktywne KGW”, który za ponad 60 tysięcy przeprowadzi powiat Łęczyński.

– Tak się złożyło, że w mojej gminie prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich. To dla nich napisaliśmy ten projekt i przez nie będzie realizowany – mówi Janusz Pędzisz, wójt Gminy Fajsławice. W projekcie znalazły się wyjazd studyjny do Kodnia i Sławatycz, debata o wymianie doświadczeń, będzie również folder dotyczący tego zadania, a także film na pamiątkę promujący Koła Gospodyń Wiejskich w Gminie Fajsławice.

Pozostałe projekty, które zostaną zrealizowane w ramach konkursu 7/2023 dla partnerów KSOW:

  • Fundacja Winiarnie Zamojskie – Marketing wina z własnej winnicy (38 326,80 zł)
  • Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina” – Nasze sukcesy – dobre praktyki realizacji operacji w ramach PROW 2014-2020 na terenie obszarów wiejskich (39 052,50)
  • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej” – Wykorzystanie walorów przyrodniczych i historycznych dla rozwoju gospodarczego województwa lubelskiego w oparciu o dobre praktyki (61 700)
  • Gmina Ulhówek – Spółdzielnia energetyczna odpowiedzią na rosnące ceny energii – szkolenie dla mieszkańców obszarów wiejskich (42 236,55)
  • Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru – Krótkie łańcuchy dostaw żywności – forma rozwoju lokalnych producentów żywności (20 209,40)
  • Gminna Biblioteka Publiczna w Ułężu – Zioła mają moc (63 500)
  • Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina” – „Nasze tradycje – nasza przyszłość” – dobre praktyki związane z ginącymi zawodami (18 320,85)
  • Gmina Wysokie – Przedsiębiorczość na wsi – cykl warsztatów dla mieszkańców obszarów wiejskich (18 287,25)
  • Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie – Potencjał kulinarny Gminy Wojciechów – budowanie marki Ziemi Wojciechowskiej na bazie produktów tradycyjnych (82 612)
  • Lubelska Izba Rolnicza – Rozwój, wsparcie i promocja przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – dobre praktyki na przykładzie województwa świętokrzyskiego (79 360)
  • Gmina Wólka – Gmina Wólka – z tradycją w przyszłość (33 210)
  • Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina” – Lubelski Szlak Kulinarny „Zasmakuj w tradycji” – dobre praktyki w zakresie wykorzystania produktów tradycyjnych i lokalnych (29 520)
  • Stowarzyszenie Grupa Odrolnika – Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich województw: Lubelskiego, Podlaskiego i Podkarpackiego dzięki lokalnym producentom żywności wysokiej jakości (62 249).

Można jeszcze aplikować o pieniądze

Formularz pozwalający na rejestrację w bazie Partnerów KSOW dostępny jest na tej stronie. Wkrótce mają zostać ogłoszone kolejne konkursy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium