Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

4 stycznia 2020 r.
12:08

Kolejka wąskotorowa nie dojedzie do Nałęczowa. Samorząd zrezygnował z unijnej dotacji

87 30 A A
(fot. archiwum)

Marzenia o odnowieniu historycznego połączenia Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej z Karczmisk do Nałęczowa prysły. Władze powiatu opolskiego z powodu braku środków na wkład własny, podjęły trudną decyzję o rezygnacji z dotacji unijnej na ten cel.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zgodnie z założeniami władz powiatu opolskiego poprzedniej kadencji, w tym roku powinna kończyć się przebudowa torowiska NKW pozwalająca na dojazd zabytkowych pociągów do stacji w Nałęczowie. Wiemy już, że tak się nie stanie. Śmiałe plany samorządowców okazały się zbyt kosztowne.

Przypomnijmy. Przed trzeba laty zaplanowano kapitalny remont 24 kilometrów torowiska z Karczmisk aż do stacji w Nałęczowie, budowę nowych peronów, remont trzech mostów, wiaduktu, ponad 20 przejazdów kolejowo-drogowych i blisko 40 przepustów. Całość miały uzupełniać odnowione, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych wagony, miejsca parkingowe, mała infrastruktura itp. Dodatkowe pieniądze miały trafić na promocję kolejki wśród turystów, w tym kuracjuszy z Nałęczowa.

To właśnie na ich zainteresowanie podróżami zabytkowym taborem najbardziej liczyły władze powiatu opolskiego oraz innych gmin leżących na trasie NKW. Partnerami projektu zostały Nałęczów, Wąwolnica, Poniatowa i Karczmiska.

Rynkowe rozczarowania 

Niestety, już pierwsze przetargi przyniosły rozczarowanie, bo wartości kosztorysowe zupełnie rozjeżdżały się z rynkową wyceną zlecanych zadań. Przykładem jest remont mostów, który miał kosztować ok. 1,4 mln zł. Okazało się, że potrzeba na ten cel niemal dwa razy tyle (2,6 mln zł). W efekcie postępowanie umorzono.

Ostatecznie udało się wykonać jedynie remont przepustów na całej trasie za ponad pół miliona złotych oraz zakupić warte niecałe 30 tys. zł tablice informacyjne. Z ogłoszeniem przetargu na główną część projektu, czyli odbudowy linii do Nałęczowa, zwlekano do wiosny ubiegłego roku. Tutaj przyszło największe rozczarowanie.

Na taki gest powiatu nie stać

- Zamiast kosztorysowych 5,5 mln zł, przetargi przyniosły ceny rzędu 13,5, a następnie 16 mln zł. Biorąc pod uwagę dotację unijną, na jaką mogliśmy liczyć, musielibyśmy dołożyć ze swoich środków ponad 7 mln zł. Do tego przetargu podchodziliśmy czterokrotnie, ale jesienią uznaliśmy, że naszego ubogiego powiatu na taki gest nie stać - tłumaczy Dariusz Piotrowski, starosta powiatu opolskiego.

Jak dodaje, wydanie takiej sumy oznaczałoby brak pieniędzy na remonty dróg i problemy z utrzymaniem szpitala powiatowego. - Dla nas to jest priorytet i nad tym musimy się teraz skupić - podkreśla, dementując jednocześnie obiegowe informacje, jakoby starostwo "oddało Unii 5,5 mln zł".

- To nie jest prawda. Łącznie z odsetkami oddaliśmy 658 tys. zł, a pieniądze te zostaną w Polsce. Urząd Marszałkowski przeznaczy je na inne cele w kolejnej perspektywie - tłumaczy starosta Piotrowski.

Bez względu na to, dlaczego tak się stało, w powiecie opolskim i puławskim wielu mieszkańców żałuje, że nie udało się przywrócić Nadwiślańskiej Kolejki Wąskotorowej to czasów swojej świetności.

Jedyna taka kolejka

- Bardzo nad tym ubolewam, to wielka szkoda - mówi Stanisław Ogonek, kierownik NKW, który pracuje w niej od 38 lat. - Trudno mi się z tym pogodzić. Przecież to jedyna taka kolejka w całym województwie. Przedłużenie linii bardzo by nam pomogło, pozwoliło pozyskać nowych pasażerów, ożywić turystycznie cały region - dodaje, nie kryjąc rozczarowania.

- Szkoda, że do tego doszło, ale nie mam pretensji do starosty. Projekt był finansowo nie doszacowny. Koszty okazały się znacznie wyższe, niż zakładaliśmy - przyznaje Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa. -  Z naszego punktu widzenia to połączenie z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na ruch turystyczny. Brak tych inwestycji w mojej ocenie będzie oznaczał powolną śmierć tej kolejki - dodaje.

Kolejka będzie woziła pasażerów 

Tak czarnej wizji dotyczącej przyszłości NKW nie podziela Zarząd Dróg Powiatowych w Opolu Lubelskim, który zarządza kolejką. - Nie mamy żadnych informacji o tym, jakoby jej działalność miała zostać zawieszona. Tabor znajduje się w dobrym stanie technicznym, a w budżecie posiadamy środki na jej utrzymanie. Szkoda, że ambitne plany jej rozwoju nie zostaną wykonane, ale kolejka działa i nadal będzie woziła pasażerów - zapewnia Kamil Śliwa, z-ca dyrektora ZDP.

Niestety, mimo dość wysokiego obłożenia wagonów w okresie wakacyjnym (przy sprzyjającej pogodzie), wąskotorówka pozostaje wysoce nierentowna. Koszty 2,5-krotnie przewyższają uzyskiwane wpływy.

Do jej utrzymania powiat opolski rocznie dokłada ok. 180 tys. zł. Na domiar złego ostatni rok przyniósł znaczący, 25-procentowy spadek ilości pasażerów. Mimo to, władze powiatu obiecują, że NKW będzie funkcjonować tak, jak dotychczas.

 

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Obserwator / 4 stycznia 2020 o 12:45
+21
Złodzieje szyn kolejki wąskotorowej zrobią robotę za starostwo ,wystarczy przejść przez las z Karczmisk do Zagłoby i widać ile już wywieźli!Szyny wycinają palnikiem bo tak zrobią to po cichu!Ciekawe ile stropów już zrobione po okolicznych wsiach z tych szyn?!
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 17:52
+20
Starosta opolski przyznał, że powiat opolski to biedny powiat.Jeśli taki biedny to trzeba go zlikwidować i połączyć w części lub w całości z jednym bądź z kilkoma ościennymi powiatami.
Avatar
Jan / 4 stycznia 2020 o 15:28
+17
Niech rydzyk dołoży tyle kasy od państwa wydarl to będzie jakiś pożytek z tej kasy
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 13:59
+13
Szkoda, Wielka szkoda że nie będzie tej kolejki. To była wielka atrakcja turystyczna
Avatar
. / 4 stycznia 2020 o 14:39
+10
Dostajemy unijną dotację z naszej składki,ktorą wpłacamy 1 stycznia każdego roku.Na zadanie dostajemy 50% a reszta to kredyt w zachodnim banku.I tym oto sposobem Polska ma już astronomiczne zadłużenie ponad  bilion zł,tj ok 350 mld USD,a za E.Gierka było 11 +odsetki.Jakże to Balcerowicz jescze na dzisiaj podkresla ,że Polska musi spłacac długi po  tamtym czasie. Jakisz to obłudny żydowski pachołek!!!
 Dług po Gierku spłąciliśmy w 2012 roku. Teraz produkuje się nowy, lepszy bo piSSowski.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 12:24
+10
Brawo. O takie Wolske walczymy !!
Avatar
Skandal na wsi ! / 4 stycznia 2020 o 14:24
+8
Powinni natychmiast zrezygnowac z zajmowanych funkcji !
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 12:17
+8
Nałęczów 7 w kraju w rankingu najbardziej wyludniających się miast w Polsce! youtu.be/8ymgGj_ITEg
Avatar
PTTK... / 5 stycznia 2020 o 01:22
+5
....oczywiście nie mam zamiaru mędrkować i uważać siebie za wszechwiedzącą wyrocznię na miarę obecnych czasów, ale na Żuławach fantaści kolejki wąskotorowej doskonale się zorganizowali, aby ocalić linie liczącą Nowy Dwór Gdański z Mikoszewem przez Stegnę, Bez pieniędzy publicznych, ale entuzjazmem, pomysłowością i zaangażowaniem przywrócili do życia coś, co Prusacy stworzyli celem industrializacji tamtych terenów. Kolejka doskonale funkcjonuje ku radości licznych turystów. Być może w opisanym przypadku istnieją inne uwarunkowania, ale zalecałbym kontakt z Żuławiakami...
....oczywiście nie mam zamiaru mędrkować i uważać siebie za wszechwiedzącą wyrocznię na miarę obecnych czasów, ale na Żuławach fantaści kolejki wąskotorowej doskonale się zorganizowali, aby ocalić linie liczącą Nowy Dwór Gdański z Mikoszewem przez Stegnę, Bez pieniędzy publicznych, ale entuzjazmem, pomysłowością i zaangażowaniem przywrócili do życia coś, co Prusacy stworzyli celem industrializacji tamtych terenów. Kolejka doskonale funkcjonuje ku radości licznych turystów. Być może w opisanym przypadku istnieją inne uwarunkowania, ale zaleca... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 13:17
+4
To wolska pissowska.
Avatar
C.... / 8 stycznia 2020 o 07:44
0
  Anonimowość komentarzy daje ludziom przeświadczenie, że mogą wszystko. Ale wydawcy ktorzy sie na to zgadzają, włączają się w akcję hejtowania i szkalowania. To jest okropne.
 To może przedstaw się panie B..... Chlastasz posty o anonimowości a sam podpisuje się Bukwą.....
Avatar
oko / 8 stycznia 2020 o 07:39
0
A KTO ROBIŁ TE KOSZTORYSY, ŻE WYCENA z 5,5mln wzrosła w zetknięciu z realnymi ofertami do 13,5mln a następnie 16 baniek? Aż tak ceny wzrosły? Wg mnie to jakieś jajco z tym jest. Jak bowiem można pomylić się w cenach 3 x......??? Towary drożeją, ale kuźwa nie o 300%. Widać to choćby w cenie paliw, które skaczą, ale nie o wspomniane 3x.... Czerwony kapturek te wyceny robił? Jakieś pokrętne tłumaczenia.... Jak nie wiadomo kto winien, to winien nietrafiony kosztorys.... nie człowiek. I wyszło jak zwykle. Piękne plany, parowóz.... i jeden wielki ch.....
Avatar
Gość / 8 stycznia 2020 o 02:37
0
Tak fajnie mialo byc, tyle od kilku lat piania o planach tej super atrakcji turystucznej. Takie byly plany, a tu wyszlo - JAK ZWYKLE. NIE DA SIE. Rece opadaja jak sie ma takich gospodarzy w tym regionie. Oh, ta Polska C.
Avatar
lubky / 7 stycznia 2020 o 09:41
+3
To rzeczywiście powolny koniec tej jedynej turystycznej atrakcji. Bez kursów z i do Nałęczowa (Wąwolnicy też) chętnych na niedzielne przejażdżki będzie coraz mniej. Bo krótka trasa Karczmiska - Opole z zajazdem i ogniskiem w Polanówce to za mało, aby przyciągnąć zainteresowanie. Kto raz czy drugi skorzystał, trzeci raz nie da się już namówić. Nałęczów czy Wąwolnica co tydzień gwarantowałyby nowych pasażerów - zarówno z nudzących się i poszukujących odmiany kuracjuszy (i odwiedzających ich w weekendy rodzin), jak i turystów poszukujących atrakcji w okolicach Kazimierza.
To rzeczywiście powolny koniec tej jedynej turystycznej atrakcji. Bez kursów z i do Nałęczowa (Wąwolnicy też) chętnych na niedzielne przejażdżki będzie coraz mniej. Bo krótka trasa Karczmiska - Opole z zajazdem i ogniskiem w Polanówce to za mało, aby przyciągnąć zainteresowanie. Kto raz czy drugi skorzystał, trzeci raz nie da się już namówić. Nałęczów czy Wąwolnica co tydzień gwarantowałyby nowych pasażerów - zarówno z nudzących się i poszukujących odmiany kuracjuszy (i odwiedzających ich w weekendy rodzin), jak i turystów poszukujących atra... rozwiń
Avatar
szkoda / 7 stycznia 2020 o 09:25
+2
Wielka szkoda
Avatar
gość / 5 stycznia 2020 o 22:01
+3
Mieszkańcy powiatu Opolskiego mają naprawdę szczęście, że wybrali odpowiedzialnych ludzi. Zamiast Misia za grube miliony, dostaną wyremontowane drogi czy doposażony szpital z czego skorzystają miejscowi, ułatwi to codzienne życie mieszkańców. Jaki jest sens dotowania przez Opolan przejazdów ciuchcią dla warszawiaków czy innych znudzonych turystów?
 Chyba Starosta Opolski to napisał ... Mieszkańcy powiatu to dostaną, ale kopa. Szpital powiatowy to kpina, twór dogorywający. Każdy normalny mieszkaniec powiatu leczy się w szpitalu w Bełżycach albo w Lublinie. O drogach to lepiej nie wspominać. Może gdzieś tam Starosta wyleje trochę lepiku i tyle, rozpadnie się to jeszcze przed upływem kadencji. Tylr będzie.
 Chyba Starosta Opolski to napisał ... Mieszkańcy powiatu to dostaną, ale kopa. Szpital powiatowy to kpina, twór dogorywający. Każdy normalny mieszkaniec powiatu leczy się w szpitalu w Bełżycach albo w Lublinie. O drogach to lepiej nie wspominać. Może gdzieś tam Starosta wyleje trochę lepiku i tyle, rozpadnie się to jeszcze przed upływem kadencji. Tylr będzie. rozwiń
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 o 12:41
-4
Mieszkańcy powiatu Opolskiego mają naprawdę szczęście, że wybrali odpowiedzialnych ludzi. Zamiast Misia za grube miliony, dostaną wyremontowane drogi czy doposażony szpital z czego skorzystają miejscowi, ułatwi to codzienne życie mieszkańców. Jaki jest sens dotowania przez Opolan przejazdów ciuchcią dla warszawiaków czy innych znudzonych turystów?
Avatar
Gość / 5 stycznia 2020 o 12:12
+1
Kolejka osiągnęłaby sukces, gdyby były połączenia ze stacji Nł Wąsk do miasteczka Nałęczów. Trzeba położyć tory, likwidując niepotrzebne odnogi do Poniatowej i takich tam. Proces byłby rozłożony na wiele lat. Ale NIEDASIE w tym województwie Polski B, czy nawet C.
Avatar
PTTK... / 5 stycznia 2020 o 01:22
+5
....oczywiście nie mam zamiaru mędrkować i uważać siebie za wszechwiedzącą wyrocznię na miarę obecnych czasów, ale na Żuławach fantaści kolejki wąskotorowej doskonale się zorganizowali, aby ocalić linie liczącą Nowy Dwór Gdański z Mikoszewem przez Stegnę, Bez pieniędzy publicznych, ale entuzjazmem, pomysłowością i zaangażowaniem przywrócili do życia coś, co Prusacy stworzyli celem industrializacji tamtych terenów. Kolejka doskonale funkcjonuje ku radości licznych turystów. Być może w opisanym przypadku istnieją inne uwarunkowania, ale zalecałbym kontakt z Żuławiakami...
....oczywiście nie mam zamiaru mędrkować i uważać siebie za wszechwiedzącą wyrocznię na miarę obecnych czasów, ale na Żuławach fantaści kolejki wąskotorowej doskonale się zorganizowali, aby ocalić linie liczącą Nowy Dwór Gdański z Mikoszewem przez Stegnę, Bez pieniędzy publicznych, ale entuzjazmem, pomysłowością i zaangażowaniem przywrócili do życia coś, co Prusacy stworzyli celem industrializacji tamtych terenów. Kolejka doskonale funkcjonuje ku radości licznych turystów. Być może w opisanym przypadku istnieją inne uwarunkowania, ale zaleca... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2020 o 18:13
-7
Dobry przykład dla majów i spółki co się robi gdy koszt inwestycji rośnie dwu-trzykrotnie a dotacja z ministerstwa sportu jest znikoma
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA]
galeria

Lubelskie. Kierowca volvo uderzył w drzewo. Mężczyzna zmarł w szpitalu [ZDJĘCIA] 0 0

Lekarzom nie udało się uratować życia 56-letniego mężczyzny. Jadący drogą krajową w kierunku Wisznic kierowca volvo zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Do tragicznego wypadku doszło dzisiaj po godz. 9 w miejscowości Bojanówka w powiecie radzyńskim.

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku

Mirosław Hajdo (Motor): Mamy 17 zawodników, którzy mogą grać od początku 0 2

Rozmowa z Mirosławem Hajdą, trenerem Motoru Lublin

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały

Rośnie liczba przypadków koronowirusa we Włoszech. Ulice miast Lombardii opustoszały 9 0

Codogno, Włochy. Ulice miasta Codogno w północnych Włoszech opustoszały z uwagi na szerzącą się epidemię koronawirusa w tym regionie Europy. Włoskie władze potwierdziły 14 kolejnych przypadków zachorowań na COVID-19.

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz

(W)schody Powiatu Włodawskiego 2019 przyznane. Wśród laureatów rzeźbiarz 0 0

Rzeźbiarz Jan Pawłowski (osoba), Centrum Religijno-Zabytkowe w Hannie (instytucja) oraz Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Energetyk Franciszek Brzozowski, Józef Kędzierawski – to tegoroczni laureaci honorowych tytułów (W)schody Powiatu Włodawskiego 2019.

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty
film

IMGW ostrzega przed porywistym wiatrem. Wichury mogą powodować duże straty 24 2

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o silnym wietrze dla powiatów – biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego, zamojskiego i dla Zamościa. W porywach wiatr może osiągać prędkość do 95 km/h, przejściowo – szczególnie w przypadku burzy - do 110 km/h z zachodu i północnego zachodu.

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego?

Rada społeczna bialskiego szpitala zdominowana przez PiS. Kto zastąpił Tadeusza Sławeckiego? 11 7

W siedmioosobowej radzie społecznej bialskiego szpitala tylko jedna osoba nie jest związana z Prawem i Sprawiedliwością. W styczniu wieloletniego członka rady Tadeusza Sławeckiego (PSL) zastąpił Eliasz Iwan, były radny z Białej Podlaskiej z PiS.

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności"

Dane wyciekły ze szpitala. Na razie nikt nie poniósł konsekwencji. "Czuję się obdarta z godności" 6 13

– Do tej pory nie usłyszałam przeprosin – mówi nam pacjentka parczewskiego szpitala, której dane wrażliwe dostały się w ręce nieuprawnionego pracownika. Prokuratura już raz umorzyła sprawę, ale po zażaleniu pełnomocnika pokrzywdzonej, ponownie ją bada. Na razie, nikt nie poniósł konsekwencji.

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany

Ukradł pieniądze niecały miesiąc po wyjściu z więzienia. 41-latek tymczasowo aresztowany 3 7

41-latek z Białej Podlaskiej jest podejrzany o kradzież z włamaniem do kasetki z pieniędzmi w jednym z hoteli w Międzyrzecu Podlaskim. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Wrócił za kraty niecały miesiąc po opuszczeniu zakładu karnego.

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy]

Dania ze śledzia. Najlepsze z najlepszych. Nasz top 10 [przepisy] 15 0

Śledź jest symbolem Wielkiego Postu. Już król Władysław Jagiełło kazał na czas postu kupować sześć potężnych beczek śledzi. O śledzie z beczki co prawda dziś trudno, ale możemy sobie w domu przyrządzić pyszne śledzie. Oto nasz top 10.

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika

Kadrowy kalejdoskop w Chełmie: z partii do partii i z prezesa na kierownika 12 14

Był w PiS, a teraz Artur Juszczak, prezes miejskiej spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie nie zdradza, dokąd się wybiera, żeby kontynuować polityczną karierę.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin wraca z Łodzi z tarczą 0 6

Dwunastą wygraną w tym sezonie zapisały na swoim koncie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka zdobyły cenne punkty na wyjeździe, pokonując w Łodzi tamtejszy CosinusMED 89:81

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 34 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 75

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 34 im. im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Bal uczniów I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie [zdjęcia] 5

W sobotę na studniówce bawią się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie. Na balu bawi się 450 osób z 8 klas.

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA]
galeria

Szkoła Podstawowa nr 43 w Lublinie. Bal ósmoklasistów [ZDJĘCIA] 81

Uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 43 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie bawili się w sobotę na balu organizowanym na zakończenie podstawówki.

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku
film

Próbowali nielegalnie zakopać śmieci. Policjanci złapali ich na gorącym uczynku 7 6

Zabrze (woj. śląskie). Policjanci z Zabrza i Bytomia zatrzymali dwie osoby, które nielegalnie próbowały zakopać śmieci. Podejrzani zostali złapani na gorącym uczynku.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.