Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 lipca 2024 r.
19:00

Palące słońce i hołd dla ofiar. Motocykliści pamiętają o Wołyniu

Grupa motocyklistów z Lubelszczyzny, w tym z powiatu puławskiego, wróciła z dwunastego rajdu na zachodnią Ukrainę. Było gorąco, maszyny odmawiały posłuszeństwa, ale udało im się oddać hołd ofiarom ludobójczej rzezi, jakiej ponad 80 lat temu na Polakach dopuścili się nacjonaliści z UPA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Lipiec to miesiąc naznaczony pamięcią o zbrodni dokonanej na polskich rodzinach przez ukraińskich nacjonalistów i zwykłych chłopów. Według badaczy, podczas kulminacji tej masakry, 11 lipca 1943 roku, ukraińskie oddziały biorące udział w zaplanowanej, antypolskiej operacji, zaatakowały ponad 150 miejscowości.

Polaków zabijano z broni palnej, ale częściej ginęli od siekier, kos, pił, noży i innych narzędzi gospodarskich. Wielu zbrodni dokonywano ze szczególnym okrucieństwem. Ukraińcy bestialsko zabijali dorosłych mężczyzn, kobiety, dzieci, seniorów. Na wschodnich rubieżach II RP nacjonaliści z OUN i UPA spalili setki wiosek mordując dziesiątki tysięcy ludzi. Większość tych ofiar nie doczekała się ekshumacji ani pochówku.

O pamięć o tych ludziach starają sie dbać motocykliści z kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy, którzy co roku wyjeżdżają na Ukrainę, odwiedzają opuszczone mogiły, cmentarze, pomagają w ich porządkowaniu. Nie odstraszyły ich ani toczące się na wschodzie działania wojenne, ani tegoroczne upały. Ich celem niezmiennie pozostaje oddanie hołdu ofiarom ludobójstwa.

- W spiekocie, po szosie i bezdrożach, oddaliśmny hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, docierając do Zielonego Dębu, Kiryłówki, Ihrowicy i Podkamienia. W Hurbach, gdzie zamordowanych zostało około 250 osób, nie znaleźliśmy żadnego znaku upamiętnienia. Berezowica Mała wycisnęła nam łzy, kiedy czytaliśmy na tablicy nazwiska ofiar, wśród których były niemowlęta, dzieci i starcy - relacjonuje Henryk Kozak, prezes stowarzyszenia. 

We wsi Sielec na Wołyniu motocykliści uczestniczyli w polowej mszy poświęconej 17-stu polskim ofiarom wołyńskiej zbrodni. W trakcie nabożeństwa bp Witalij Skomarowski poświęcił postawiony w zeszłym roku pomnik w miejscu pochówku rodzin Zommerów, Krajewskich i Markiewiczów. Pod koniec sierpnia 1943 roku z rąk Ukraińców zginęli wtedy: 40-letni Aleksander Zommer, jego 19-letnia córka Kazimiera Zommer, a także jej młodsi bracia: 18-letni Kazimierz, 12-letni Zbigniew, 10-letni Mieczyław i 4-letni Aleksander. Zabito tego dnia również Adama i Ewę Krajewskich z dziećmi: Ryszardem, Zdzisławem, Jadwigą, Janem i Krystyną, a także Bronisławę Markiewicz z mężem i dziećmi: Kazimierzem i Tadeuszem. Na tablicy poświęconej tym rodzinom umieszczono napis "Tragicznie zginęli w Sielcach w Sierpniu 1943 r. Pokój ich duszom!".

Jak mówił dr Leon Popek z IPN-u, cytowany przez Monitor Wołyński, ciała ofiar ich polscy sąsiedzi chcieli pochować na cmentarzu, ale Ukraińcy z UPA im na to nie pozwolili. Zgodę dostali jedynie na złożenie ich w dole po piasku, który wykorzystywano do usypywania nagrobków. Dzisiaj miejsce to, z powodu powiększenia cmentarza, znajduje się już na jego obszarze. Historyk podkreślił, że wiedza o tym, kim były ofary przetrwała tylko dzięki krewnym zamordowanych oraz miejscowym, który przeżyli.

Działania stowarzyszenia spotykają się z pozytywnym odbiorem internautów, w tym przedstawicieli rodzin pochodzących z Kresów. - Dziękuję wam z całego serca w imieniu moich rodziców pochodzacych z Wołynia i Podola - napisała pani Anna. - Brawo wam - dodał inny z komentujących. Kazimierscy motocykliści zapowiadają już kolejne rajdy na Ukrainę, by porządkować polskie cmentarze i przypominać o traficznych wydarzeniach sprzed ponad 80 lat.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium