Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

23 lutego 2025 r.
15:15

Parafianie bronią proboszcza. „To insynuacje i oszczerstwa”

Autor: Zdjęcie autora ak

Były zarzuty, teraz są słowa wsparcia. Parafianie z Łaszczowa po serii medialnych publikacji stanęli w obronie swojego proboszcza. I choć w oświadczeniu, które kilka dni temu trafiło do naszej redakcji nie ma właściwie żadnych zarzutów dotyczących artykułu, który ukazał się na łamach Dziennika Wschodniego, na prośbę nadawców pisma, zdecydowaliśmy się je opublikować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sytuacji w Łaszczowie i zarzutach wobec proboszcza ks. Krzysztofa Świty, wysuwanych przez grupę parafian pisaliśmy jako pierwsi już w poniedziałek 10 lutego.

Parafianie z Łaszczowa oburzeni. „Przez proboszcza biskup zabrał nam wikarego”

Przypomnijmy, że poruszyliśmy w nim kwestię odsunięcia od posługi w tej parafii wikariusza, a także walkę o jego przywrócenie. Napisaliśmy również o tym, że niektórzy są niezadowoleni z faktu, iż od czasu przeniesienia wikarego w parafii w Łaszczowie często pojawia się kapelan Domu Pomocy Społecznej w Tyszowcach. Zdaniem niektórych parafian, jego przeszłość budzi kontrowersje.

Swoje racje w artykule opublikowanym przez Dziennik Wchodni przedstawili oburzeni parafianie, opisując m.in. swoją wizytę w kurii biskupiej, ale głos w tej sprawie zabrał również przeniesiony ksiądz, również proboszcz z Łaszczowa, a także rzecznik kurii diecezjalnej.

Nieco później artykuł dotyczący sytuacji w tej parafii opublikowała Gazeta Wyborcza, a przekazane przez nią informacje powtórzyły także ogólnopolskie media. W tych publikacjach przedstawiono długą listę zarzutów wobec proboszcza Świty. Pisano o „wymuszaniu pieniędzy za pogrzeby, odmowie pochówków, oszustwach na intencjach mszalnych, swoich firmach budowlanych”. I to głównie do tych doniesień, opartych w dużej części o wypowiedzi anonimowych rozmówców, odnieśli się w swoim stanowisku parafianie

Poniżej oświadczenie grupy parafian z Łaszczowa

My, niżej podpisani Parafianie, stanowczo oświadczamy, że informacje opublikowane w „Gazecie Wyborczej” w lutym 2025 r. oraz powielane przez inne media na temat sytuacji w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie są nieprawdziwe, insynuacyjne i oszczercze wobec naszej wspólnoty parafialnej oraz Księdza Proboszcza Krzysztofa Świty.

Ksiądz Proboszcz z najwyższą starannością dba o sprawy gospodarcze Parafii. Decyzje dotyczące inwestycji oraz prac remontowych były każdorazowo omawiane na spotkaniach Rady Parafialnej, a roczne sprawozdania z działalności Parafii nie budziły zastrzeżeń.

Budowa dzwonnicy w Żernikach – Wierni samodzielnie wybrali wykonawcę spośród parafian, a prace zostały wykonane nieodpłatnie przez jednego z mieszkańców Żernik.

Tabernakulum w Żernikach – Po konsultacjach mieszkańcy, znaczną większością głosów, zdecydowali o zakupie nowego tabernakulum, które kosztowało 7450 zł.

Klimatyzacja w kościele w Żernikach – Zamontowano dwa klimatyzatory o mocy 7 kW każdy, na łączną kwotę 9 000 zł wraz z montażem. Inwestycja ta znacząco poprawiła komfort wiernych zarówno latem, jak i zimą.

Wszystkie inwestycje związane z dotacjami zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i rozliczone bez zastrzeżeń. Przykładem może być opinia Pana Jacka Dąbrowskiego, Głównego Specjalisty ds. Dotacji Celowych Departamentu Finansowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w piśmie z dnia 22 listopada 2024 r. potwierdził prawidłowe rozliczenie dotacji nr 1385/24/FPK/DDZ na renowację i konserwację grobów wojennych na cmentarzu w Łaszczowie.

Opłaty cmentarne zostały ustalone i zatwierdzone przez Radę Parafialną. Zebrane środki są w całości przeznaczane na inwestycje cmentarne, utrzymanie czystości oraz prace przy mogiłach poległych żołnierzy.

Cmentarz, dzięki trosce Księdza Proboszcza i gospodarza cmentarza, pozostaje miejscem godnym pamięci o zmarłych i chlubą naszej wspólnoty.

Wynagrodzenie gospodyni było uzależnione od zakresu jej obowiązków, które się zmieniały.

Sterowanie ogrzewaniem w budynku plebanii znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach, w tym w mieszkaniach wikariuszy, którzy mają pełną kontrolę nad temperaturą swoich pomieszczeń.

W związku z informacjami zawartymi w „Gazecie Wyborczej”, wnosimy o ujawnienie listy rzekomo zebranych 4 000 podpisów. Chcemy zweryfikować ich wiarygodność oraz ustalić w jakim celu zostały one zebrane. Jeżeli gazeta powołuje się na taką listę, powinna mieć do niej dostęp i ją

udostępnić. W przeciwnym razie wzywamy Panie, które miały organizować zbiórkę podpisów, do niezwłocznego ich przedstawienia Radzie Parafialnej w Łaszczowie.

Wszelkie wątpliwości dotyczące ofiar za msze św. i inne posługi powinny być zgłaszane indywidualnie w kancelarii parafialnej lub Radzie Parafialnej.

Jednocześnie oświadczamy, że nigdy nie słyszeliśmy o przypadku odmowy przez Księdza Proboszcza udzielenia sakramentów, pogrzebu zmarłych czy innych działań duszpasterskich ani o wymuszaniu określonych kwot za posługi duszpasterskie. Księga ofiar składanych z

tytułu posług wskazuje na dobrowolność wysokości ofiar, zgodnie z intencjami wiernych.

Jesteśmy zażenowani postawą byłych wikariuszy. Uważamy, że sprawy dotyczące duchowieństwa diecezjalnego powinny być rozstrzygane przez Księdza Biskupa, a nie w przestrzeni publicznej. W ciągu posługi Księdza Proboszcza Krzysztofa Świty w Łaszczowie odbywały się coroczne wizytacje dziekańskie oraz dwie wizytacje kanoniczne, które nie wykazały żadnych nieprawidłowości w zarządzaniu parafią.

Wyrażamy wdzięczność Księdzu Andrzejowi Traczykiewiczowi, kapelanowi DPS w Tyszowcach i innym kapłanom za pomoc i wsparcie udzielone Księdzu Proboszczowi w pracy duszpasterskiej w naszej Parafii.

Ubolewamy, że Pani Marzena Stromidło wypowiadała się w imieniu całej parafii, nie posiadając stosownych upoważnień. Jej działania noszą znamiona oszczerstw i szantażu wobec Księdza Proboszcza, co potwierdzają treści wiadomości SMS wysłanych przez nią w dniach 24–25 października 2024 r.:

• 24.10.2024 r.: „Mogłabym odwołać, jak wikary by u nas został i

pogodzić się, i o wszystkim zapomnieć…”

• 25.10.2024 r.: „Szczęść Boże, proboszczu, na spotkanie nie przyjdę,

dlatego że wikariusz odchodzi, więc nie zatrzymuję TV i gazet. Gdyby

było inaczej, to wszystko by było odwołane w trybie natychmiastowym…”

W imieniu wspólnoty parafialnej i społeczności Gminy Łaszczów, którą reprezentuje Pan Burmistrz Mariusz Zając, składamy Księdzu Proboszczowi Krzysztofowi Świcie wyrazy najwyższego uznania za troskę o dziedzictwo narodowe, pielęgnowanie polskości oraz dbałość o zabytki sakralne i mogiły poległych żołnierzy, a także prowadzenie działalności edukacyjnej i dobroczynnej wraz z Gminą Łaszczów, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Łaszczowie, Ochotniczą Strażą Pożarną, Kołami Gospodyń Wiejskich, a wobec parafian za aktywną działalność duszpasterską z Radą Parafialną, Akcją Katolicką, Bractwem Różańcowym, Chórem Parafialnym, dziećmi i młodzieżą oraz posługą sakramentalną. Jego zaangażowanie w życie parafii i lokalnej społeczności zasługuje na szacunek i wdzięczność.

Podpisali przedstawiciele:

  • Rady Parafialnej – Halina Rachańska, Dorota Wronka
  • Akcji Katolickiej – Prezes POAK Marek Wiśniewski
  • Chóru Parafialnego – Roman Bednarski
  • Róż Różańcowych – Maria Bochacz, Jan Madyński
  • Pracowników Parafii – Bogumił Typa
  • Parafian – Cezary Uściak
  • Samorządu Gminy Łaszczów – Burmistrz Mariusz Zając
  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łaszczowie – dyr. Aneta
  • Tywoniuk-Małysz, Marzena Kłyż, Arkadiusz Kłyż
  • Rady Rodziców ZSP w Łaszczowie – Anna Wojciechowska, Agnieszka Wojciechowska
  • Koła Gospodyń Wiejskich w Żernikach – Monika Loda, Urszula Portka, Natalia Dużyńska
  • Gminnego Zarządu OSP w Łaszczowie – Józef Woch
e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium