Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Parczew

31 maja 2019 r.
13:38

Lubelskie: Ksiądz katecheta bił i wyzywał 12-latka? Odpowie za to

Autor: Zdjęcie autora jsz
1336 57 A A

Ksiądz z okolic Parczewa miał znęcać są nad uczniem. Dariusz R. wyzywał i bił 12-latka – ustalili śledczy. Złożyli wniosek o aresztowanie duchownego, ale sąd się na to nie zgodził. 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

45-letni Dariusz R. uczył religii w jednej z niewielkiej miejscowości niedaleko Parczewa. Został zatrzymany po tym, jak miał znęcać się nad 12-letnim uczniem. Z ustaleń prokuratury wynika, że katecheta wyzywał chłopca, m.in. od „głupków”, kilka razy go uderzył i popychał. Podczas przesłuchania duchowny nie przyznał się do winy. Odmówił również składania wyjaśnień. 

W czwartek śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie księdza. Parczewski sąd uznał jednak, że duchownemu wystarczy dozór policji. Dariusz R. ma również zakaz dalszej pracy z dziećmi oraz zbliżania się do chłopca.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 57

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 13:49
+18
Mam nadzieję że puławscy (bez)radni "broniąc" dzieci przed zgorszeniem będą mieli na uwadze takie przypadki jak ten powyżej
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 14:47
+17
"Podczas przesłuchania duchowny nie przyznał się do winy" - co za tchórz, odważny tylko wobec 12-latka. A raczej "odważny".
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 14:34
+15
Kiedy zostaną zlikwidowani czarownicy w sukienkach? Mamy XXI wiek, a okupant watykański nadal zajmuje ziemie Polskie.
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 14:00
+14
Lepiej głosować za "nie dla lgbt" i rozdawać medale niż zająć się księdzem co dzieci napie*dalać. Brawo prawicowi hipokryci! Na sądzie ostatecznym rozlicza was dokładnie.
Avatar
Gość / 31 maja 2019 o 13:42
+11
"W czwartek śledczy złożyli wniosek o tymczasowe aresztowanie księdza. Parczewski sąd uznał jednak, że duchownemu wystarczy dozór policji." Proszę o rzetelną informację: imię i nazwisko sędziego, który wydał tę decyzję!!! Ludzie chcieliby mu podziękować.
Avatar
K / 31 maja 2019 o 15:55
+8
Czy DW to jest polska gazeta?
A jakie to ma znaczenie? Aha, polskość objawia się tym, że wszystko, co dotyczy kleru, zamiatamy pod dywan? Nie - to watykańskość! Czas skończyć z totalną bezkarnością duchownych!!!
Avatar
K / 31 maja 2019 o 14:26
+8
Kiedy wprowadzą dożywocie za postawienie oceny, która ucznia nie satysfakcjonuje? Satanistyczna wrogość wobec duchownych przyczynia się do oszczerczych oskarżeń i "robienia afery" tam, gdzie jej nie ma. Pamiętam z okresu podstawówki "kozaka", który agresję okazywał nawet nauczycielom. Wuefista przerzucił go ileś razy po wyłożonej materacami podłodze na naszych oczach - koleś się uspokoił. Dziś takiego nauczyciela ścigałaba połowa policjantów w Polsce " za obrazę" szkolnego bandziora.
Jasne, weź jeszcze napisz, że ksiądz w praktyce chciał nauczyć chłopaka nadstawić drugi policzek... Jeśli zapewniamy dzieciom nietykalność cielesną w szkole, to nieważne, czy chodzi o nauczyciela w-f, czy krzewiciela wiary. Który zresztą nie powinien w szkole być, bo nie przekazuje ralnej wiedzy, tylko kwestie wiary. Jednej wiary. Ja też uczęszczałem do szkoły w czasach, kiedy nauczyciele potrafili bić uczniów. Ale nie jestem przekonany, że to było dobre. Tak, jak nie uważam, że dzisiejsze tolerowanie debilnych zachowań uczniów jest dobre. Niemniej jednak fizyczna przemoc, choćby i w niewielkim stopniu, zwłaszcza ze strony księdza, jest nadużyciem.
Jasne, weź jeszcze napisz, że ksiądz w praktyce chciał nauczyć chłopaka nadstawić drugi policzek... Jeśli zapewniamy dzieciom nietykalność cielesną w szkole, to nieważne, czy chodzi o nauczyciela w-f, czy krzewiciela wiary. Który zresztą nie powinien w szkole być, bo nie przekazuje ralnej wiedzy, tylko kwestie wiary. Jednej wiary. Ja też uczęszczałem do szkoły w czasach, kiedy nauczyciele potrafili bić uczniów. Ale nie jestem przekonany, że to było dobre. Tak, jak nie uważam, że dzisiejsze tolerowanie debilnych zachowań uczn... rozwiń
Avatar
murarz / 31 maja 2019 o 23:33
+7
dajcie spokój tylko uderzył, a mógł zgwałcić
Avatar
gość / 31 maja 2019 o 21:33
+7
A ja znam osobiście ks, R i powiem wam że jest świetnym kapłanem ale przede wszystkim człowiekiem. Znam jego podejście do dzieci i sytuacje z jakimi musiał się zmierzyć prowadząc lekcje. Więc nie rzucajcie kamieni bo prawda i tak sama się obroni..
 Już walesa ręczył za sp. jankowskiego i cebulę i co, zmienil zdanie bo okazało sie że byli pedofilami
Avatar
ja / 31 maja 2019 o 17:30
+7
Ciekawe jak dużo pedofilów jest w PiS skoro tak bronią kościelnej pedofilii
Avatar
trzeźwa / 7 czerwca 2019 o 06:59
+2
Wysyłając swoje dziecko na religię do osoby, której wg prawa nie można kontrolować, sprawdzać, oceniać -sami skazujecie dzieci na katorgę i pomiatanie. Ustawa konkordatowa jasno określa, że podatnicy kolonii vvatykańskiej na północy Europy są poddanymi i mają utrzymywać tę pasożytniczą armię.
Avatar
Tobiasz / 5 czerwca 2019 o 13:17
+1
Co Wy pi...cie?? Nie ma prawa wyzywac, a uderzyc to juz w ogole nieporozumienie! Jesli nie umie panowac nad emocjami to niech sie nie zajmuje praca z dziecmi i tyle !
Avatar
K / 4 czerwca 2019 o 15:36
0
No tak.... oskarżamy, oceniamy bez podstawie, plujemy, wyzywamy, odgrażamy sie i oczywiście każdy z nas ma odwagę się podpisać i przyznać publicznie do swojego zdania...i oczywiście każdy z nas poniesie konsekwencje...ech nikt z nas tam nie był, nie wiemy co się stało i czy w ogóle coś się zadziało..racją jest że każdemu należy się szacunek czy to "małemu"czy "dużemu"ale może czas zastanowić się nad sobą...gonimy sami nie wiemy za czym a odpowiedzialność za wychowanie naszych dzieci zrzucamy na wszystko i wszystkich tylko nie na siebie..rośnie pokolenie, które nie ma szacunku do drugiego człowieka zwłaszcza do dorosłych..kiedyś nie było mowy o "pyskówce z nauczycielem" wszystko im się należy...przyznaj się z ręką na sercu ile razy Ty "warknąłeś"na swoje dziecko....wychowujmy nie "chodujmy"...bo to kiedyś obróci się przeciwko nam....
Częściowo się z Tobą zgodzę, ale tylko częściowo. Szacunek tylko z racji wieku nie ma sensu, trzeba sobie na niego zsłużyć. Tak samo szacunek z powodu wykonywanego zawodu. OK, szacunek w normalnych ramach, jak dla drugiego człowieka - w porządku, ale nie bezwarunkowa uległość i ślepe posłuszeństwo tylko dlatego, że to ksiądz, lekarz, czy policjant. A takie pokolenie, o którym piszesz, że "rośnie", to już jest kolejne. Pyskówki z nauczycielami uskuteczniało też moje pokolenie zbliżające się do 50-tki. Pamiętam, że zdarzały się również kary cielesne. I nie uważam ich za zło bezwzględne. Ale po pierwsze - skoro teraz nauczycieli obowiązuje zakaz takich zachowań, to księdza też. Po drugie - ksiądz szczególnie powinien umieć się powtsrzymać, wszak sam cytując Chrystusa (?) nakazuje nadstawić drugi policzek. Nie twierdzę, że dzieciak jest bez winy. Jednakże w szkole obowiązują dziś pewne zasady. Dobrze, czy złe, to druga sprawa. Ale obowiązują wszystkich, księdza też. O to my, dorośli, powinnismy stać na straży tych zasad, bo dziecko ma prawo jeszcze błądzić. Jeśli pokażemy, że zasady można łamać, bo się stoi na pozycji silniejszego (dorosły/nauczyciel/ksiądz), to jaki przykład damy temuż dziecku?
Częściowo się z Tobą zgodzę, ale tylko częściowo. Szacunek tylko z racji wieku nie ma sensu, trzeba sobie na niego zsłużyć. Tak samo szacunek z powodu wykonywanego zawodu. OK, szacunek w normalnych ramach, jak dla drugiego człowieka - w porządku, ale nie bezwarunkowa uległość i ślepe posłuszeństwo tylko dlatego, że to ksiądz, lekarz, czy policjant. A takie pokolenie, o którym piszesz, że "rośnie", to już jest kolejne. Pyskówki z nauczycielami uskuteczniało też moje pokolenie zbliżające się do 50-tki. Pamiętam, że zd... rozwiń
Avatar
Nina / 3 czerwca 2019 o 22:45
+3
Znam tego księdza i powiem wam że on jest bez winy. Ten chłopak był i jest nie posłuszny, umie dobrze kłamać i manipuluje matka.
Avatar
Marta / 3 czerwca 2019 o 13:40
+4
No tak.... oskarżamy, oceniamy bez podstawie, plujemy, wyzywamy, odgrażamy sie i oczywiście każdy z nas ma odwagę się podpisać i przyznać publicznie do swojego zdania...i oczywiście każdy z nas poniesie konsekwencje...ech nikt z nas tam nie był, nie wiemy co się stało i czy w ogóle coś się zadziało..racją jest że każdemu należy się szacunek czy to "małemu"czy "dużemu"ale może czas zastanowić się nad sobą...gonimy sami nie wiemy za czym a odpowiedzialność za wychowanie naszych dzieci zrzucamy na wszystko i wszystkich tylko nie na siebie..rośnie pokolenie, które nie ma szacunku do drugiego człowieka zwłaszcza do dorosłych..kiedyś nie było mowy o "pyskówce z nauczycielem" wszystko im się należy...przyznaj się z ręką na sercu ile razy Ty "warknąłeś"na swoje dziecko....wychowujmy nie "chodujmy"...bo to kiedyś obróci się przeciwko nam....
No tak.... oskarżamy, oceniamy bez podstawie, plujemy, wyzywamy, odgrażamy sie i oczywiście każdy z nas ma odwagę się podpisać i przyznać publicznie do swojego zdania...i oczywiście każdy z nas poniesie konsekwencje...ech nikt z nas tam nie był, nie wiemy co się stało i czy w ogóle coś się zadziało..racją jest że każdemu należy się szacunek czy to "małemu"czy "dużemu"ale może czas zastanowić się nad sobą...gonimy sami nie wiemy za czym a odpowiedzialność za wychowanie naszych dzieci zrzucamy na wszystko i wszystkich tylko... rozwiń
Avatar
K / 3 czerwca 2019 o 11:18
-1
Czy DW to jest polska gazeta?
A jakie to ma znaczenie? Aha, polskość objawia się tym, że wszystko, co dotyczy kleru, zamiatamy pod dywan? Nie - to watykańskość! Czas skończyć z totalną bezkarnością duchownych!!!
K co sądzisz na temat Lisińskiego. Może jakiś ostry , bezkompromisowy, obiektywny komentarz.
Proszę bardzo. Powinien odpowiadać za popełnione przestępstwa. Jego walka z pedofilią w klerze nie powinna mieć wpływu na osąd przestępstw finansowych. Zadowolony?
Avatar
anonim / 2 czerwca 2019 o 21:37
0
Nie tak blisko ta miejscowośc od Parczewa 27 km
Avatar
Wkurw na pingwinow / 1 czerwca 2019 o 23:01
-1
Indian też Wyszyński w imię wiary
Avatar
Marek / 1 czerwca 2019 o 10:21
-5
Nauczyciele wf. Ci to dopiero leją uczniów.
Avatar
Bożena / 1 czerwca 2019 o 10:20
0
Przez takich księży rodzice wypisują dzieci z lekcji religii.
Zobacz wszystkie komentarze 57

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: To miasto stawia na zieleń i może stać się wzorem dla innych
tylko u nas

Lubelskie: To miasto stawia na zieleń i może stać się wzorem dla innych 0 0

Nie będzie wycinki starych drzew i nasadzeń w donicach. Burmistrz chce współpracować z aktywistami, a konserwator zabytków czeka na nowe propozycje. - Włodawa może stać się wzorem „debetonizacji” - cieszą się lokalni aktywiści

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 23-25 sierpnia

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 23-25 sierpnia 0 0

Najbliższy weekend to znowu sporo ciekawych meczów piłkarskich. W sobotę Avia podejmuje Motor Lublin, a do Puław przyjeżdża lider III ligi Siarka. Z kolei w niedzielę w Łęcznej dojdzie do pojedynku tamtejszego Górnika i GKS Katowice

Poznała go przez portal erotyczny i zaprosiła do mieszkania. Kolejne problemy 38-latka
nowe fakty

Poznała go przez portal erotyczny i zaprosiła do mieszkania. Kolejne problemy 38-latka 7 4

To nie koniec kłopotów 38-latka, który okradł kobietę, z którą umówił się przez portal erotyczny

Na ulicy zaczepiła ją wróżbitka i oszukała "na włos z ramienia". Kosztowało ją to 900 zł

Na ulicy zaczepiła ją wróżbitka i oszukała "na włos z ramienia". Kosztowało ją to 900 zł 7 5

Ofiarą nieuczciwej wróżbitki padła w czwartek mieszkanka Białej Podlaskiej. Kobieta dała się oszukać "na włos z ramienia", straciła 900 zł

Holi Festival w Puławach
25 sierpnia 2019, 14:00

Holi Festival w Puławach 0 2

Holi Festival ponownie w Puławach. Kolejne święto miłośników zabawy z proszkiem holi odbędzie się 25 sierpnia o godz. 14 w Marinie Puławy (ul. Portowa).

Wybory 2019. PiS pierwszą siłą w Sejmie. Sondaż Kantar Public

Wybory 2019. PiS pierwszą siłą w Sejmie. Sondaż Kantar Public 0 11

Prawo i Sprawiedliwość wygra w październikowych wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public. Na obecną partię rządzącą zagłosowałoby 38 proc. ankietowanych.

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu w północnym Laosie
film

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu w północnym Laosie 0 0

13 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w wypadku autobusu z chińskimi turystami, do którego doszło w czwartek (22 sierpnia) nieopodal Luang Prabang w północnym Laosie. Najciężej rannych przetransportowano śmigłowcem ratunkowym i samolotem do Chin.

Lublin: Nowe oznakowanie na niebezpiecznym odcinku. Często dochodzi tu do wypadków [zdjęcia]
galeria

Lublin: Nowe oznakowanie na niebezpiecznym odcinku. Często dochodzi tu do wypadków [zdjęcia] 5 33

Na Nadbystrzyckiej pojawiło się nocą nowe oznakowanie mające skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Rano ustawiono tu także ograniczenie prędkości. Zbyt szybka jazda jest tutaj główną przyczyną śmiertelnych wypadków

Urzędów: Dożynki z Patrycją Markowską
25 sierpnia 2019, 13:00

Urzędów: Dożynki z Patrycją Markowską 0 2

Patrycja Markowska będzie gwiazdą niedzielnych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Urzędowie (powiat kraśnicki).

Dni Piask z Piaskiem
24 sierpnia 2019, 5:00

Dni Piask z Piaskiem 0 0

Andrzej Piaseczny wystąpi w niedzielę podczas Dni Piask (powiat świdnicki). Na scenie wystąpią również m.in. zespoły Pawkin „Dżem Projekt”, Miły Pan i Malibu.

W piątek startują 95. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce

W piątek startują 95. PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce 0 0

Od piątku do niedzieli sporo będzie się działo w Radomiu. Najlepsi zawodnicy w kraju powalczą o medale 95. PZLA Mistrzostw Polski. W zawodach nie zabraknie oczywiście klubow z województwa lubelskiego

Premier w Zakopanem: Niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie
film

Premier w Zakopanem: Niektóre osoby są w bardzo ciężkim stanie 0 5

- Chciałem wyrazić najgłębsze wyrazy współczucia dla rodzin zmarłych osób. Z tego co wiemy, cztery osoby nie przeżyły tych bardzo gwałtownych, nietypowych i rzadkich wyładowań burzowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu sztabu kryzysowego w Zakopanem.

Nawet 900 złotych za podręczniki. "Po używane książki ustawiają się kolejki"

Nawet 900 złotych za podręczniki. "Po używane książki ustawiają się kolejki" 27 15

Połowa uczniów, którzy za niespełna 10 dni rozpoczną naukę w klasach pierwszych liceów i techników, zapłaci za podręczniki jedynie 300 zł. Reszta nawet 900 zł. Nieprzyjemne zaskoczenie przy kasie czeka absolwentów podstawówek

Speed Car Motor Lublin w piątek jedzie w Grudziądzu. Zapewnią sobie utrzymanie?

Speed Car Motor Lublin w piątek jedzie w Grudziądzu. Zapewnią sobie utrzymanie? 4 11

Niecałe pięć miesięcy minęło od premierowego zwycięstwa Speed Car Motoru w najlepszej lidze świata. Lublinianie pokonali wtedy MRGARDEN GKM Grudziądz. Dzisiaj (godz. 20.30) oba zespoły spotkają się ponownie. Ten mecz ma kolosalne znaczenie dla „Koziołków”

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami

Lublin: Chcą zbudować przetwórnię mięsa. Będą konsultacje z mieszkańcami 14 47

Urząd Miasta zażądał dokładnego raportu o możliwym wpływie na środowisko nowej przetwórni mięsa, którą chce zbudować na Felinie świdnicka firma Polski Drób. Ratusz zapowiada też przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji z mieszkańcami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.