Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

28 stycznia 2021 r.
17:22

Czy pod Zamościem powstanie kolejowy tunel i podziemna stacja?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Maciej Kaczanowski (archiwum))

Tunel pod Zamościem i podziemna stacja pasażerska są wśród pomysłów, nad którymi mają się pochylić eksperci. Za nieco ponad półtora roku gotowe powinny być wstępne plany nowych linii kolejowych mających zapewnić lepszy dojazd do południowych rejonów województwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Taką dokumentację zamawia spółka Centralny Port Komunikacyjny, powołana do zaprojektowania i budowy nowego portu lotniczego w Baranowie, 37 km na zachód od Warszawy. Ma to być główne lotnisko kraju, a dojazd do portu ma zapewniać kolej, dlatego część zamawianych opracowań dotyczy przebudowy istniejących linii i budowy nowych.

Z lotniska do nas

Jedną z kolejowych inwestycji związanych z lotniskiem miałaby być budowa torów zapewniających szybszy dojazd do Zamościa i granicy z Ukrainą w Hrebennem. Takiej trasy dotyczy przetarg ogłoszony przez CPK. Chodzi o nową linię kolejową nr 54 z Trawnik do Krasnegostawu oraz nową linię 56 z Wólki Orłowskiej przez Zamość i Tomaszów Lubelski do Bełżca. Z oficjalnej dokumentacji wynika, że „prędkość projektowa dla pociągów pasażerskich” miałaby tutaj wynosić 200 lub 250 km/h, zaś towarowych 100 lub 120 km/h.

Warianty i koszty

Wyjaśnijmy, że spółka nie zleca jeszcze zaprojektowania linii. Przetarg dotyczy „studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego”. Jego autorzy mają opracować cztery warianty inwestycji, oszacować ich koszty, uwzględnić m.in. skalę koniecznych rozbiórek budynków, sporządzić prognozy ruchu i ocenić możliwy wpływ poszczególnych wariantów na środowisko.

Do analizy środowiskowej brany ma być pas terenu o szerokości co najmniej 300 m w każdą stronę, mierząc od linii kolejowej. Z kolei przy analizie kosztów szacowane mają być nie tylko wydatki na budowę linii, ale też koszty jej utrzymania przez 30 lat od otwarcia.

Dokumentacja ma uwzględniać także proponowany rozkład jazdy dla pociągów regionalnych i dalekobieżnych, wstępne koncepcje wszystkich nowych dworców (wraz z wizualizacjami), a także lokalizację towarowych terminali przeładunkowych. Rozważane mają być też lokalizacje tuneli i wiaduktów.

Pociąg pod Zamościem

W rejonie miasta Zamość część przebiegów zakłada przejście pod miastem tunelem wraz z lokalizacją podziemnej stacji pasażerskiej – czytamy w dokumentacji przetargu. W każdej z gmin, przez które mogą przebiegać nowe tory, muszą być przeprowadzone konsultacje społeczne. 

Na tej podstawie mają wskazać rekomendowany wariant przebiegu torów, uwzględniając przy tym również możliwy czas podróży. Analizowana ma być przy tym możliwość uruchomienia kolejowego połączenia Warszawy ze Lwowem (jako alternatywa dla połączenia lotniczego), a takie pociągi mają być uwzględnione w proponowanym rozkładzie jazdy.

Cała zamawiana dokumentacja powinna być gotowa w ciągu 584 dni od zawarcia umowy z wykonawcą, który zostanie wybrany w przetargu. Otwarcie ofert od wykonawców planowane jest na przyszły tydzień.

Historyczna zmiana

– Ze wszech miar popieramy połączenie kolejowe. Trzymamy kciuki, bo dojechać od nas pociągiem w 3,5 godziny na lotnisko to jest coś. Nasz samorząd już w zeszłym roku przyjął stanowisko deklarując daleko idące współdziałanie i pomoc w realizacji przedsięwzięcia poprzez m.in. udostępnienie terenu pod budowę dworca kolejowego w naszym mieście – mówi Wojciech Żukowski, burmistrz Tomaszowa Lubelskiego.

Radni przyjęli stanowisko jednogłośnie.

Choć nie jest znany przebieg torów, miasto spodziewa się, że będą się one trzymały drogi S17. A jako lokalizację dworca widzi teren należący do Lasów Państwowych ale położony w granicy miasta, w kierunku Łaszczówki. Teraz mieszkańcy Tomaszowa najbliższy dworzec mają w Bełżcu. To historyczna zaszłość. Tam sięgał zabór austriacki, rosyjski zaborca nie był zainteresowany taką inwestycją. Później, bez względu na ustrój nie udało się jej zrealizować.

– O kolei myślimy także w związku z powstałym w zeszłym roku Euroregionem Roztocze. Jest możliwość w ramach europejskich ugrupowań współpracy terytorialnej współpracy z samorządami Ukrainy przy konkretnej inwestycji. Mogła by nią być linia kolejowa łącząca Tomaszów ze Lwowem a potem dalej z Kijowem. Także zapowiedź rozbudowy połączeń kolejowych w tym tak zwanej Szprychy nr 5 bardzo jest dla nas ważna – dodaje burmistrz.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium