Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polecamy

1 marca 2011 r.
11:58
Edytuj ten wpis

Jedziesz w daleką trasę? Pamiętaj o dobrej mapie

0 2 A A

Przed każdą, liczącą setki kilometrów, trasą trzeba dobrze wypocząć. Istotne jest również jej odpowiednie zaplanowanie. Dzięki temu unikniemy niespodzianek i szybko dotrzemy do celu. Na pewno pomoże Ci w tym najbardziej szczegółowa mapa samochodowa dostępna na rynku i przewodnik, dzięki któremu podróże nigdy nie będą nudne. Mapy w każdy wtorek, środę i czwartek z Dziennikiem Wschodnim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobra mapa to podstawa

– Jeżeli nie znamy dokładnie trasy, weźmy mapę i zaplanujmy, którędy będziemy jechać – radzi Andrzej Mruczek, instruktor nauki jazdy i właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Sukces w Białymstoku.
Jak dodaje, na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dobrze będzie upewnić się, czy na wybranych odcinkach nie ma utrudnień w ruchu.
– Nie warto też ufać bezgranicznie nawigacji – przestrzega Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy ze Szkoły Auto Skody. – Czasem może ona wyprowadzić nas w pole. Wtedy przyda się atlas.
Atlas pomoże odnaleźć trasę także wtedy, gdy w urządzeniu GPS wysiądzie bateria.
W trasę warto ruszać ze zbiornikiem zatankowanym przynajmniej do połowy i nie jechać zbyt długo na rezerwie. Korek – zwłaszcza na autostradzie – może spowodować, że staniemy na poboczu z pustym bakiem.

Torby jak pociski

Torby trzeba zapakować do bagażnika a nie kabiny. W przeciwnym razie będą one zagrożeniem dla pasażerów, jeśli dojdzie do wypadku. W bagażniku trzeba je ułożyć tak, by nie przemieszczały się podczas jazdy. Inaczej będą mogły zmienić stabilność tyłu samochodu np. podczas szybko pokonywanych zakrętów. Należy zwrócić uwagę na drobne przedmioty wewnątrz auta. Nawet telefon komórkowy, leżący luzem na siedzeniu czy tylnej półce podczas nagłego zatrzymania może wyrządzić krzywdę pasażerom. Nie mówiąc już o kilkukilogramowej torbie, która w takich sytuacjach zamienia się w pocisk. Ważna jest prawidłowa pozycję za kierownicą. Nogi i ręce powinny być lekko ugięte, a oparcie zbliżone do pionu. Niewskazane jest oddalanie fotela tak, by mieć problem z dostępem do przełączników, jak też prowadzenie z nosem w kierownicy. Wyciszmy telefon komórkowy. Nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący rozprasza.
– Choć w Polsce nie jest to obowiązkowe, zalecam wziąć kamizelkę odblaskową – mówi Andrzej Mruczek. – Dzięki niej, po zmroku jest się widocznym z dużej odległości, gdy wysiądzie się z pojazdu.

Atlas – niezbędny pomocnik każdego kierowcy

Każdemu kierowcy, wybierającemu się w krótszą lub dłuższą podróż, przyda się atlas samochodowy Polski z praktycznym przewodnikiem turystycznym. Taki atlas jest bezpłatnie dołączany w każdy wtorek, środę i czwartek do Dziennika Wschodniego. W sumie wydawnictwo liczyć będzie aż 400 stron. Oprócz dokładnej, przejrzyście rozrysowanej i aktualnej siatki dróg, w atlasie opisane będą najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje turystyczne Polski. Znajdzie się w nim pełna sieć dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Mapy są dokładne i przejrzyste, dodatkowo atlas będzie zawierał plany 53 polskich miast.

To prawdziwa gratka dla każdego kierowcy. Podobnie jak serwis regioMoto.pl, gdzie można znaleźć tysiące ogłoszenia motoryzacyjnych, testy samochodów nowych i używanych, porady dla każdego kierowcy, galerie zdjęć i najnowsze informacje ze świata motoryzacji.


WYGODNIEJ W PRENUMERACIE

Wyjątkowa kolekcja ukazywać się będzie z Dziennikiem Wschodnim już od 14 marca trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki (w pierwszym tygodniu będą to aż cztery publikacje). Każda część składać się będzie z ośmiu stron – połowę zajmą mapy, a połowę przewodnik. Co zrobić, by mieć gwarancję zebrania całej kolekcji? Najlepiej zaprenumerować Dziennik Wschodni. Gazeta, wraz z kolekcją Atlas plus przewodnik, będzie dostarczana codziennie rano prosto do domu (przez listonosza lub innego dostawcę). Do naszej kolekcji dołączymy również estetyczne opakowanie. Dodatkowym atutem prenumeraty jest cena – miesięczna prenumerata pocztowa dla czytelnika indywidualnego kosztuje tylko 22 złote, czyli niemal 40% taniej niż gazeta kupowana w kiosku. Prenumeratę Dziennika Wschodniego na maj można zamówić do 18 kwietnia, w urzędach pocztowych lub u listonoszy. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zamówienia prenumeraty prosi my o kontakt pod numerem telefonu 81 46 26 855.

Pozostałe informacje

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki
WSPARCIE

Świąteczne upominki dla samotnych. Ostatnie dni zbiórki

W Puławach mieszka ponad setka starszych, ubogich i samotnych osób, dla których święta nie są najszczęśliwszym okresem w roku. Żeby dać im chociaż niewielki powód do uśmiechu, zainicjowana została zbiórka świątecznych podarunków. Akcja trwa do końca tygodnia.

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Waterjet vs. inne metody cięcia – kiedy warto wybrać wycinarkę wodną?

Cięcie wodą, znane jako technologia waterjet, to jedna z najbardziej uniwersalnych i zaawansowanych metod obróbki materiałów. Zastosowanie tej technologii pozwala osiągnąć wysoką precyzję i czystość krawędzi przy jednoczesnym minimalizowaniu strat materiału. Jednak wybór waterjeta wymaga zrozumienia jego zalet w kontekście alternatywnych metod, takich jak cięcie laserowe, plazmowe czy mechaniczne.

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań
LUBLIN

Lex deweloper umożliwi budowę osiedla na ul. Wojciechowskiej? W planach ponad 600 mieszkań

Właściciel działki przy ul. Wojciechowskiej 42b w Lublinie planuje budowę ośmiu bloków mieszkalnych, w których miałoby powstać ponad 600 mieszkań. To wymaga jednak zgody miejskich radnych na wykorzystanie przepisów tzw. „lex deweloper”.

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze
Lemieszka i szczodroki
galeria

Na tej liście nasze województwo jest pierwsze. I bardzo dobrze

Lista produktów tradycyjnych z naszego województwa wydłużyła się do już 273 pozycji. To daje nam pierwsze miejsce w kraju.

Kolędowanie z zespołem Enej
kolędowanie
20 grudnia 2024, 19:00

Kolędowanie z zespołem Enej

Zimowe koncerty świąteczne to niezapomniane przeżycie. Do wspólnego kolędowania zaprasza zespół Enej. Grupa zaprezentuje polskie i ukraińskie kolędy oraz pastorałki już 20 grudnia (piątek) w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy
DO ZOBACZENIA

Efekt Taylor Swift. Miliardy, rekordy i wielkie wpływy

Kiedy przyjechała na koncerty do Polski, przez kilka dni mówiły o tym wszystkie media, a w hotelach nie było miejsc, bo przyjechało tak dużo widzów z zagranicy. Trasa koncertowa The Eras Tour przyniosła jej 2,2 miliardów dolarów. Ma wielką armię fanów na całym świecie. I choć jej piosenki zapewne nie wszystkim się podobają, to chyba każdy o niej słyszał. A jak do tego doszło?

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych
JEST NA CZYM BOMBKĘ ZAWIEŚIĆ

U nas są tanie choinki. Leśnicy sprzedają je nawet za 30 złotych

Duża część nadleśnictw w kraju prowadzi już sprzedaż choinek. Jak informują Lasy Państwowe, ceny wahają się średnio od 40 do 130 zł; zależą od regionu Polski, gatunku, czy wysokości drzewka. W części 25 lubelskich nadleśnictw sprzedaż też już ruszyła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium