Dobra mapa to podstawa
– Jeżeli nie znamy dokładnie trasy, weźmy mapę i zaplanujmy, którędy będziemy jechać – radzi Andrzej Mruczek, instruktor nauki jazdy i właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Sukces w Białymstoku.
Jak dodaje, na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dobrze będzie upewnić się, czy na wybranych odcinkach nie ma utrudnień w ruchu.
– Nie warto też ufać bezgranicznie nawigacji – przestrzega Radosław Jaskulski, instruktor techniki jazdy ze Szkoły Auto Skody. – Czasem może ona wyprowadzić nas w pole. Wtedy przyda się atlas.
Atlas pomoże odnaleźć trasę także wtedy, gdy w urządzeniu GPS wysiądzie bateria.
W trasę warto ruszać ze zbiornikiem zatankowanym przynajmniej do połowy i nie jechać zbyt długo na rezerwie. Korek – zwłaszcza na autostradzie – może spowodować, że staniemy na poboczu z pustym bakiem.
Torby jak pociski
Torby trzeba zapakować do bagażnika a nie kabiny. W przeciwnym razie będą one zagrożeniem dla pasażerów, jeśli dojdzie do wypadku. W bagażniku trzeba je ułożyć tak, by nie przemieszczały się podczas jazdy. Inaczej będą mogły zmienić stabilność tyłu samochodu np. podczas szybko pokonywanych zakrętów. Należy zwrócić uwagę na drobne przedmioty wewnątrz auta. Nawet telefon komórkowy, leżący luzem na siedzeniu czy tylnej półce podczas nagłego zatrzymania może wyrządzić krzywdę pasażerom. Nie mówiąc już o kilkukilogramowej torbie, która w takich sytuacjach zamienia się w pocisk. Ważna jest prawidłowa pozycję za kierownicą. Nogi i ręce powinny być lekko ugięte, a oparcie zbliżone do pionu. Niewskazane jest oddalanie fotela tak, by mieć problem z dostępem do przełączników, jak też prowadzenie z nosem w kierownicy. Wyciszmy telefon komórkowy. Nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący rozprasza.
– Choć w Polsce nie jest to obowiązkowe, zalecam wziąć kamizelkę odblaskową – mówi Andrzej Mruczek. – Dzięki niej, po zmroku jest się widocznym z dużej odległości, gdy wysiądzie się z pojazdu.
Atlas – niezbędny pomocnik każdego kierowcy
Każdemu kierowcy, wybierającemu się w krótszą lub dłuższą podróż, przyda się atlas samochodowy Polski z praktycznym przewodnikiem turystycznym. Taki atlas jest bezpłatnie dołączany w każdy wtorek, środę i czwartek do Dziennika Wschodniego. W sumie wydawnictwo liczyć będzie aż 400 stron. Oprócz dokładnej, przejrzyście rozrysowanej i aktualnej siatki dróg, w atlasie opisane będą najpiękniejsze miejsca i największe atrakcje turystyczne Polski. Znajdzie się w nim pełna sieć dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Mapy są dokładne i przejrzyste, dodatkowo atlas będzie zawierał plany 53 polskich miast.
To prawdziwa gratka dla każdego kierowcy. Podobnie jak serwis regioMoto.pl, gdzie można znaleźć tysiące ogłoszenia motoryzacyjnych, testy samochodów nowych i używanych, porady dla każdego kierowcy, galerie zdjęć i najnowsze informacje ze świata motoryzacji.
WYGODNIEJ W PRENUMERACIE
Wyjątkowa kolekcja ukazywać się będzie z Dziennikiem Wschodnim już od 14 marca trzy razy w tygodniu we wtorki, środy i czwartki (w pierwszym tygodniu będą to aż cztery publikacje). Każda część składać się będzie z ośmiu stron – połowę zajmą mapy, a połowę przewodnik. Co zrobić, by mieć gwarancję zebrania całej kolekcji? Najlepiej zaprenumerować Dziennik Wschodni. Gazeta, wraz z kolekcją Atlas plus przewodnik, będzie dostarczana codziennie rano prosto do domu (przez listonosza lub innego dostawcę). Do naszej kolekcji dołączymy również estetyczne opakowanie. Dodatkowym atutem prenumeraty jest cena – miesięczna prenumerata pocztowa dla czytelnika indywidualnego kosztuje tylko 22 złote, czyli niemal 40% taniej niż gazeta kupowana w kiosku. Prenumeratę Dziennika Wschodniego na maj można zamówić do 18 kwietnia, w urzędach pocztowych lub u listonoszy. W razie jakichkolwiek pytań dotyczących zamówienia prenumeraty prosi my o kontakt pod numerem telefonu 81 46 26 855.