Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

20 maja 2020 r.
12:12

Wybory 2020. Duży spadek poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy

Autor: Zdjęcie autora kyku
372 15 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Jacek Szydłowski/archiwum)

Pracownia Social Changes przygotowała sondaż wyborczy dla portalu wPolityce.pl, z którego wynika, że duży spadek poparcia zanotował Andrzej Duda. Nowych zwolenników przyciągnął za to na swoją stronę kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Dobry wynik uzyskał także Szymon Hołownia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

41 proc. ankietowanych odpowiedziało, że zagłosowałoby na obecnie urzędującego prezydenta. To o 8 punktów procentowych mniej niż w poprzednim badaniu Social Changes. Drugie miejsce w zestawieniu przypadło za to w udziale Rafałowi Trzaskowskiemu. Jak podaje pracownia, może on liczyć na poparcie na poziomie 21 proc. (dla porównania - w ostatnim sondażu Małgorzatę Kidawę-Błońską wskazało zaledwie 5 proc. pytanych).

Sympatią cieszy się także niezależny kandydat Szymon Hołownia. 18 proc. badanych odpowiedziało, że oddałoby na niego swój głos w wyborach prezydenckich. Następni w kolejności są: Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL (7 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (6 proc.), Robert Biedroń z Lewicy (5 proc.) oraz Marek Jakubiak i Paweł Tanajno ( po 1 proc.).

Padło także pytanie o to, kto weźmie udział w wyborach. Chęci zadeklarowało 65 proc. osób, czyli aż o 20 punktów procentowych więcej niż w ostatnim sondażu od pracowni Social Changes.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI od 11 do 18 maja. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięły udział 1062 osoby.

Sonda: Na kogo zagłosujesz w wyborach prezydenckich 2020?

Liczba głosów: 15592
37.29%
Krzysztof Bosak
22.67%
Rafał Trzaskowski
20.22%
Szymon Hołownia
12.33%
Andrzej Duda
2.92%
Władysław Kosiniak-Kamysz
2.24%
Robert Biedroń
0.91%
Stanisław Żółtek
0.61%
Paweł Tanajno
0.44%
Marek Jakubiak
0.37%
Mirosław Piotrowski

Quiz: Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?

Czy wiesz ilu mieszkańców liczą gminy i powiaty województwa lubelskiego?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
LBN / 20 maja 2020 r. o 12:48
+35
Jeszcze trochę plusów za pieniądze podatników i wszystkie plusy zamienią się na minusy. Nie swoje pieniądze każdy potrafi łatwo rozdawać.
Avatar
___K___ / 20 maja 2020 r. o 13:12
+23
HIPOKRYZJA LEVEL MAX - Jeszcze 2tygodnie temu cała lewacka totalna opozycja i jej medialni TWsojusznicy oraz zwolennicy straszyli zarazą, zabójczymi kopertami i milionami ofiar które będą skutkiem wyborów majowych. A dziś ... wykopali Kidawę, wstawili Rafała (odd skażenia Wisły)  i robią z siebie idiotów płacząc, że nie było wczoraj wyborów. - I kto tu niszczy demokrację ???
Hipokrytą, to ty jesteś. A do tego oszczercą. Piszesz tak, jakby Trzaskowski sam tę Wisłę zasrał! Gdzie ty żyjesz, że nie wiesz, że awarie się zdarzają?
Hipokrytą, to ty jesteś. A do tego oszczercą. Piszesz tak, jakby Trzaskowski sam tę Wisłę zasrał! Gdzie ty żyjesz, że nie wiesz, że awarie się zdarzają? rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 maja 2020 r. o 23:15
+20
Rafał HGW sprawując urząd w Warszawie był odpowiedzialny za podległe mu instytucje - Awaria i odpowiedzialnośc za konsekwencje katastrofy ekologicznej  spada na niego - za niewłasciwy nadzór. Czy zabójcze koperty,  nie są już groźne! CZy prawdziwie mordercze będą  listy P0parcia rafała i  długopisy P0 ?! :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 maja 2020 r. o 23:27
+13
Partia Oszustów - "Trzaskowski pytany dzień wcześniej o to, czy dopuszcza możliwość startu w wyborach prezydenckich, odparł, że "zajmuje się Warszawą"" - Tusk: "- Od wczesnej zimy odpowiadam już po raz 153. na to pytanie. Powiedziałem, że nie wybieram się do Brukseli i to podtrzymuję "
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 07:32
+4
Rafał HGW sprawując urząd w Warszawie był odpowiedzialny za podległe mu instytucje - Awaria i odpowiedzialnośc za konsekwencje katastrofy ekologicznej  spada na niego - za niewłasciwy nadzór. Czy zabójcze koperty,  nie są już groźne! CZy prawdziwie mordercze będą  listy P0parcia rafała i  długopisy P0 ?! :)
Wszystkie długopisy PO są mniej groźne dla Polski, niż jeden długopis PiS...
Avatar
Karol Salwa / 20 maja 2020 r. o 15:26
+4
bezczelna postbolszewicka ustawka ....
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 09:57
+2
Tusk o Kidawie - Błońskiej. "Ma naturalne zdolności wykraczania poza partyjny elektorat. Łączy wszystkich Polaków". - efekt 2% P0parcia. Czekamy co Tusk powie o Rafale :)
Tobie najwyraźniej odpwoada prezydent-marionetka, który dzieli Polaków, tak?
Avatar
Jerzrzy / 29 maja 2020 r. o 14:29
0
Każdy ma swój rozum i wizję wspaniałego życia w jakimś kraju. Każdy według tego będzie głosował. Dla mnie prezydentura Trzaskowskiego rozpocznie zmiany w kierunku: - edukacji seksualnej dzieci - legalizacji związków homo z możliwością adopcji - ograniczenia programów społecznych - ponownego wyżerania się jakichś mafii i rozkradania majątku państwowego - wprowadzania przepisów powoli niszczących kościół i zanikania wiekowych tradycji chrześcijańskich. Osobiście nie chcę takiego kierunku zmian, więc będę głosował na Bosaka lub Dudę. Można myśleć zupełnie inaczej i głosować według własnych poglądów. Ja nikogo nie wyzywam i fajnie by było gdyby w drugą stronę też to działało. Gdy kiedyś w Polsce będzie królował liberalizm, to jestem na tyle operatywny, że po prostu wyjadę do innego kraju, w którym będę czuł się lepiej. Demokracja jest demokracją. Trzeba uszanować wolę większości i nie nienawidzić tych, którzy głosowali inaczej. Skoro większość czuje się dobrze, to nie robię zadym, tylko albo się w tym odnajduję, albo spadam. W Polsce niestety przegrani (i politycy i niepolitycy) nie szanują większości. Jaka to demokracja?
Każdy ma swój rozum i wizję wspaniałego życia w jakimś kraju. Każdy według tego będzie głosował. Dla mnie prezydentura Trzaskowskiego rozpocznie zmiany w kierunku: - edukacji seksualnej dzieci - legalizacji związków homo z możliwością adopcji - ograniczenia programów społecznych - ponownego wyżerania się jakichś mafii i rozkradania majątku państwowego - wprowadzania przepisów powoli niszczących kościół i zanikania wiekowych tradycji chrześcijańskich. Osobiście nie chcę takiego kierunku zmian, więc będę głosował na Bosaka lub Dudę. Można myśl... rozwiń
Avatar
lopez / 21 maja 2020 r. o 12:09
0
Czy zwolennicy p.Bosaka mogą powiedzieć jakie jezyki obce on zna i jaka uczelnię skończyl ? Choc własciwie to pytanie jest niezasadne bo totumfacki prezesa (żałosna marionetka) został nawet dr prawa, o którym tak jak i ekonomii nie ma zielonego pojęcia w przeciwieństwie do p.Bosaka, który jednak trzeba przyznać w ekonomii sie nieco orientuje
Avatar
fillip75 / 20 maja 2020 r. o 19:57
0
Trochę słabo. Poczekajmy na sondaż dla Newsweeka, wówczas będzie Trzaskowski number one. Zawsze mogą wesprzeć się sondażem z DW ;) Trzaskowski dał siana na wstępie. Już na wstępie tak się skompromitował, że niedlugo przeskoczy Rysia Petru w trwaniu w debiliźmie. Z tym, że Rysiu miał klasę i mnóstwo ludzi ma do niego sympatię. Szkoda, że nie wystartował w wyborach. Zabawnie, by było. A tak jest jedynie debilnie.
Avatar
Jerzrzy / 29 maja 2020 r. o 14:29
0
Każdy ma swój rozum i wizję wspaniałego życia w jakimś kraju. Każdy według tego będzie głosował. Dla mnie prezydentura Trzaskowskiego rozpocznie zmiany w kierunku: - edukacji seksualnej dzieci - legalizacji związków homo z możliwością adopcji - ograniczenia programów społecznych - ponownego wyżerania się jakichś mafii i rozkradania majątku państwowego - wprowadzania przepisów powoli niszczących kościół i zanikania wiekowych tradycji chrześcijańskich. Osobiście nie chcę takiego kierunku zmian, więc będę głosował na Bosaka lub Dudę. Można myśleć zupełnie inaczej i głosować według własnych poglądów. Ja nikogo nie wyzywam i fajnie by było gdyby w drugą stronę też to działało. Gdy kiedyś w Polsce będzie królował liberalizm, to jestem na tyle operatywny, że po prostu wyjadę do innego kraju, w którym będę czuł się lepiej. Demokracja jest demokracją. Trzeba uszanować wolę większości i nie nienawidzić tych, którzy głosowali inaczej. Skoro większość czuje się dobrze, to nie robię zadym, tylko albo się w tym odnajduję, albo spadam. W Polsce niestety przegrani (i politycy i niepolitycy) nie szanują większości. Jaka to demokracja?
Każdy ma swój rozum i wizję wspaniałego życia w jakimś kraju. Każdy według tego będzie głosował. Dla mnie prezydentura Trzaskowskiego rozpocznie zmiany w kierunku: - edukacji seksualnej dzieci - legalizacji związków homo z możliwością adopcji - ograniczenia programów społecznych - ponownego wyżerania się jakichś mafii i rozkradania majątku państwowego - wprowadzania przepisów powoli niszczących kościół i zanikania wiekowych tradycji chrześcijańskich. Osobiście nie chcę takiego kierunku zmian, więc będę głosował na Bosaka lub Dudę. Można myśl... rozwiń
Avatar
lopez / 21 maja 2020 r. o 12:09
0
Czy zwolennicy p.Bosaka mogą powiedzieć jakie jezyki obce on zna i jaka uczelnię skończyl ? Choc własciwie to pytanie jest niezasadne bo totumfacki prezesa (żałosna marionetka) został nawet dr prawa, o którym tak jak i ekonomii nie ma zielonego pojęcia w przeciwieństwie do p.Bosaka, który jednak trzeba przyznać w ekonomii sie nieco orientuje
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 09:57
+2
Tusk o Kidawie - Błońskiej. "Ma naturalne zdolności wykraczania poza partyjny elektorat. Łączy wszystkich Polaków". - efekt 2% P0parcia. Czekamy co Tusk powie o Rafale :)
Tobie najwyraźniej odpwoada prezydent-marionetka, który dzieli Polaków, tak?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 21 maja 2020 r. o 09:10
-1
Tusk o Kidawie - Błońskiej. "Ma naturalne zdolności wykraczania poza partyjny elektorat. Łączy wszystkich Polaków". - efekt 2% P0parcia. Czekamy co Tusk powie o Rafale :)
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 07:34
-2
Partia Oszustów - "Trzaskowski pytany dzień wcześniej o to, czy dopuszcza możliwość startu w wyborach prezydenckich, odparł, że "zajmuje się Warszawą""
  I gdzie tu widzisz sprzeczność? Nie zaprzeczył - powiedział, że zajmuje się Warszawą, a więc w czasie teraźniejszym. Nie odniósł się do możliwości startu w wyborach.
Avatar
___K___ / 21 maja 2020 r. o 07:32
+4
Rafał HGW sprawując urząd w Warszawie był odpowiedzialny za podległe mu instytucje - Awaria i odpowiedzialnośc za konsekwencje katastrofy ekologicznej  spada na niego - za niewłasciwy nadzór. Czy zabójcze koperty,  nie są już groźne! CZy prawdziwie mordercze będą  listy P0parcia rafała i  długopisy P0 ?! :)
Wszystkie długopisy PO są mniej groźne dla Polski, niż jeden długopis PiS...
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 maja 2020 r. o 23:27
+13
Partia Oszustów - "Trzaskowski pytany dzień wcześniej o to, czy dopuszcza możliwość startu w wyborach prezydenckich, odparł, że "zajmuje się Warszawą"" - Tusk: "- Od wczesnej zimy odpowiadam już po raz 153. na to pytanie. Powiedziałem, że nie wybieram się do Brukseli i to podtrzymuję "
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 maja 2020 r. o 23:15
+20
Rafał HGW sprawując urząd w Warszawie był odpowiedzialny za podległe mu instytucje - Awaria i odpowiedzialnośc za konsekwencje katastrofy ekologicznej  spada na niego - za niewłasciwy nadzór. Czy zabójcze koperty,  nie są już groźne! CZy prawdziwie mordercze będą  listy P0parcia rafała i  długopisy P0 ?! :)
Avatar
fillip75 / 20 maja 2020 r. o 19:57
0
Trochę słabo. Poczekajmy na sondaż dla Newsweeka, wówczas będzie Trzaskowski number one. Zawsze mogą wesprzeć się sondażem z DW ;) Trzaskowski dał siana na wstępie. Już na wstępie tak się skompromitował, że niedlugo przeskoczy Rysia Petru w trwaniu w debiliźmie. Z tym, że Rysiu miał klasę i mnóstwo ludzi ma do niego sympatię. Szkoda, że nie wystartował w wyborach. Zabawnie, by było. A tak jest jedynie debilnie.
Avatar
Karol Salwa / 20 maja 2020 r. o 15:26
+4
bezczelna postbolszewicka ustawka ....
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warsztaty "Linoryt i vintage" w Fundacji Szpilka
12 czerwca 2020, 16:00

Warsztaty "Linoryt i vintage" w Fundacji Szpilka

Tylko do 9 czerwca można zgłaszać się na warsztaty linorytu w Fundacji Szpilka (ul. 3 Maja 22/4). Zajęcia odbędą się 12 czerwca o godz. 16 i 13 czerwca o godz. 10.

Robert Lewandowski z bramką i kolejnymi rekordami
film

Robert Lewandowski z bramką i kolejnymi rekordami

Bayern Monachium wygrał na wyjeździe z Bayerem Leverkusen 4:2, a Robert Lewandowski zdobył jedną z bramek

Puławy: Jak tu się dostać do wydziału komunikacji
Alarm 24

Puławy: Jak tu się dostać do wydziału komunikacji

Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań mających na celu usprawnienie i przyspieszenie obsługi mieszkańców w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Puławach – tak zaczyna się internetowa petycja, której inicjatorem jest puławianin Hubert Banaszek.

Hołownia w Puławach: PiS robi zło, ale PO nie robi dobra
galeria

Hołownia w Puławach: PiS robi zło, ale PO nie robi dobra

Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP, odwiedził dzisiaj Puławy. Podczas swojego spotkania z mieszkańcami starał się dystansować od najsilniejszych obozów politycznych, podkreślał konieczność zamykania kopalń i wzmacniania samorządów.

Jakie tajemnice kryją górki czechowskie?
Magazyn

Jakie tajemnice kryją górki czechowskie?

Rozmowa z Marcinem Krzysztofikiem, dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Górnik – Stal Stalowa Wola 1:2. Zabrakło koncentracji w końcówce [zdjęcia]
galeria

Górnik – Stal Stalowa Wola 1:2. Zabrakło koncentracji w końcówce [zdjęcia]

Górnik Łęczna pozostaje wiosną wciąż bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. Tym razem „zielono-czarni” przegrali na swoim stadionie ze Stalą Stalowa Wola tracąc bramkę w doliczonym czasie gry. Tym samym była to dla łęcznian czwarta porażka z rzędu

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Fatalnie wypadła kontrola zabawek przeprowadzona w sklepach przez Inspekcję Handlową. Spośród badanych zabawek wydających dźwięk większość mogła uszkodzić słuch dziecka. Ponad połowa innych miała za dużo szkodliwych chemikaliów. Kontrolerzy sprawdzili też łóżka dziecięce i do nich też mieli zastrzeżenia.

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Karsan Jest Electric – tak nazywa się model autobusu o napędzie elektrycznym, który już jesienią powinien zacząć wozić turystów oraz uczniów nałęczowskich szkół. Turecki pojazd z niemieckim silnikiem dostarczy firma MMI ze Zbyszewa. Koszt to ponad milion złotych.